Záhradníctvo

Ako striekať paradajky z phytophthory

Paradajky alebo rajčiny pestujú všetkých pestovateľov zeleniny. Táto zelenina je cenená svojou chuťou a zdravými vlastnosťami. Pestujte ich na otvorenom priestranstve a skleníkoch. Bohužiaľ, nádeje záhradníkov o bohatú plodinu paradajok nie sú vždy splnené. Dôvodom sú choroby rastlín. Jeden z najzachovalejších - phytophthora paradajok. Ak nezačnete bojovať s ochorením včas, môžete zabudnúť na zber. Nielen začiatočníci, ale aj skúsení záhradníci majú záujem o správne spracovanie paradajok z phytophtoras a akým spôsobom.

Záhradníctvo o phytophthora

Predtým, ako hovoríme o spracovaní paradajok z phytophtory, musíte najprv zistiť, aký druh ochorenia a na základe čoho ho rozlišovať.

Čo je phytophthora

Phytophthora je plesňová choroba, najčastejšie ju možno pozorovať na plodinách, ako sú zemiaky a rajčiny. Existuje veľké množstvo odrôd tejto choroby. Phytophthora úplne zodpovedá jej gréckemu prekladu, ničí a ničí rastliny. Voliteľne môže pustina nakaziť pôdu vašej záhrady: môže lietať zo susedného miesta.

Choroba sa rozvíja rýchlo, ak to nebráni, potom môže zničiť celú plodinu paradajok. Vykazuje sa vo všetkých častiach rastliny. Na zelených listoch, stonkách a neskôr na plodoch sa objavujú hnedé škvrny, ako horieť.

príčiny

Prečo sa na rajčiakoch a iných plodinách pochádzajúcich z čiernych plodov vyvíja neskoré plesne:

 1. Letní obyvatelia umlčia pôdu a robia ich vápnom. Phytophthora fungus rád usadzuje a množí sa na vyrovnaných pôdach.
 2. Dôvodom vývoja je zahustenie pristátí. Cirkulácia vzduchu je v tomto prípade obtiažna, vlhkosť sa hromadí vo veľkých množstvách. Spóry phytophthora - milovníci vysokej vlhkosti.
 3. Ďalším dôvodom je pokles teploty. Spravidla vrchol vývoja phytophtory sa vyskytuje na konci leta. Obzvlášť postihnuté paradajky rastúce na otvorenom poli. Počas dňa slnko ich spája a v noci padá chladná rosa.
 4. Rastliny, ktoré majú dobrú imunitu, zriedka sa ochorejú. Ale oslabené rastliny sa zriedka vyhýbajú neskorému plesňu.
Varovanie! Paradajky, ktoré nemajú mikroelementy, ako je jód, mangán, meď a draslík, trpia najčastejšie phytophthorou.

Známky choroby

Dokonca aj nováčik záhradník je schopný určiť prítomnosť choroby, pretože príznaky sú vyslovené. Hlavnou vecou je oceniť vašu prácu a pravidelne prehliadnuť výsadbu paradajok.

Ako diagnostikovať oneskorenie:

 1. Pod listami sa zobrazujú belavé alebo hnedasté škvrny. Veľmi rýchlo listy sú hnedé, začínajú suché.
 2. Tmavé škvrny sú zakryté stonkami. Čierne výhonky nie sú schopné nakŕmiť rastlinu, stane sa slabá.
 3. Ak nepoznáte boj o phytophthora, huba sa prepne na ovocie a naďalej sa množí.

Preventívne opatrenia

Zabrániť výskytu phytophthory je potrebné vo fáze rastu sadeníc počas spracovania pôdy, nádrží a semien. Bohužiaľ nie je vždy možné úplne odstrániť hubu.

Tip! Ak sadenice vykazujú príznaky hubovej choroby, infikované rastliny by mali byť spálené.

Pôda musí byť ošetrená Fitosporínom-M. Najlepšou možnosťou je úplná výmena substrátu. Zostávajúce sadenice, aj keď na nich nie sú žiadne škvrny, sú ošetrené rovnakým Fitosporínom alebo inými prostriedkami.

Druhýkrát ako preventívne opatrenie sa sadenice paradajok ošetria z phytophthory po výsadbe v pôde. Je potrebné neustále monitorovať stav rastlín.

Varovanie! Pokles rajčiakov pokračuje, keď sa prvé huby objavia v lese.

Dokonca aj v prípade, že sa rastliny nedostanú na chorobu, preventívne opatrenia nebudú zasahovať.

Čo je to spracované paradajky

Dnes je na trhu zastúpený veľký počet liekov na boj proti phytophtoru. Každý rok rozširuje sortiment chemikálií. Bohužiaľ, vyrovnanie sa s metódou nie je tak jednoduché. Phytophthora sa rýchlo zvykne na prostriedky na spracovanie, ak ich používate neustále. Pri najmenšom príznaku choroby je nevyhnutné začať spracovávať paradajky z phytophthory.

chemické činidlá

Spracovanie paradajok z phytophtoras sa vykonáva s chemickými prípravkami, pretože sú najefektívnejšie.

Tip! Nepoužívajte ten istý liek tak, aby neskoro blútiť nemal čas si na to zvyknúť.

Aké prostriedky možno použiť:

 • Premix a fondazol;
 • Fitosporin a Kvadrisom;
 • Ridomilos a Switchem;
 • Rýchlo a topaz;
 • Horus a Fundazim;
 • Tiovit Jet a Hom;
 • Bordeaux tekutý a modrý vitriol;
 • Chlorid medi, Trichopol a iné prostriedky.

Ako môžete vidieť, zoznam je dosť veľký. Pred výberom nápravy na phytophtora by ste mali starostlivo prečítať pokyny. Okrem toho sa ošetrenie musí vykonať s použitím ochranných pomôcok. Chemikálie nebudeme diskutovať. A poďme hovoriť o bezpečí pre ľudí.

Trichopolum na spracovanie

Mnohí záhradníci používajú lieky, ktoré je možné zakúpiť v lekárni. Jeden z farmakologických antimikrobiálnych látok Trichopol (Metronidazol). Začali ju používať nie tak dávno, ale našli svoje miesto v arzenáli boja proti neskorej pustine. Čo je prekvapujúce, pretože pomáha človeku, to znamená, že pomôže rastline, pretože je to aj živá bytosť.

Aké sú výhody liekov:

 1. Trichopolum je lacný, ale jeho účinnosť pri spracovaní paradajok z pôdy bola testovaná skúsenými záhradkármi: droga bola vysoko cenená.
 2. Nie je to chemická droga, preto ničia spóry phytophthory, nezostáva v ovocí, je pre ľudí bezpečná.
 3. Spracovanie rajčiakov sa môže uskutočniť pred zberom. Zelenina sa umyje tečúcou vodou a môže sa jesť.

A teraz uvidíme, ako používať Trihopolom. Balenie tabliet (20 kusov) musí byť rozdrvené a rozpustené v 10 litroch vody. Nalejte do rozprašovača a dôkladne spracujte rajčiaky, zo všetkých strán, chýba jeden centimeter. Takéto spracovateľské závody je potrebné opakovať po desiatich dňoch.

Jód je istý pomocník

Bez ohľadu na to, aký dobrý bol Trichopol na ošetrenie paradajok z phytophtoru, ale ako už bolo uvedené, jeden nástroj nie je taký účinný kvôli závislosti od huby. Aké iné lieky je možné použiť?

Mnohí pestovatelia pestovania paradajok nezabudnú na jód. Pre začiatočníkov sa to môže zdať zvláštne, ale jód je vynikajúcim antiseptikom, testovaným mnohými ľuďmi. Akékoľvek hnilobné procesy sa po ošetrení jódom ukončia. Navyše stimuluje ovocné sady, ak steparujete týmto parkom: 7 kvapiek roztoku sa pridá do desaťlitrového vedra.

Tip! Striekanie sa môže vykonávať bez strachu každý týždeň.

Existuje veľa receptov používajúcich túto látku na ošetrenie paradajok z neskorej plesne:

 1. Na profylaxiu: zrieďte dva litre séra s vodou na 10 litrov. Pridajte 25 kvapiek jódu.
 2. Pri prvých príznakoch huby je potrebné pripraviť takéto zloženie: do jedného litra séra sa pridá 40 kvapiek jódu a polievková lyžica peroxidu. Takéto silné antiseptikum zvládnuť chorobu paradajok.
 3. Striekanie rajčiakov roztokom obsahujúcim mlieko a jód pomáha riešiť nielen neskoré plesne, ale aj s množstvom škodlivých hmyzu a chorôb. Spóry phytophtoras nemôžu dostať rastlinu cez tenký mliečny film, ktorý sa vytvoril.

Vezmite liter z odstredeného mlieka, 4 litre vody a 15 kvapiek jódu. V meste je ťažké nájsť prírodné mlieko, môžete sterilizovať. Mäsové a jódové spracovanie rajčiakov sa môže striedať so srvátkou.

Varovanie! Na ošetrenie rajčiakov z latexových formulácií obsahujúcich mlieko vyžadujú dobré kvasenie.

Čím starší je kompozícia, tým lepšie bojuje proti neskorej hrubosti.

Tipy na spracovanie paradajok z neskorého plesu videa:

Užitočné tipy

 1. Nemusíte pestovať paradajky na mieste, kde sa minulý rok pestovali zemiaky alebo iné vtáky. A výsadba paradajok vedľa zemiakov sa neodporúča.
 2. Ak je v pôde veľa vápna, pridajte rašelinu, kompost, piesok.
 3. Semiať na jeseň alebo skoro na jarnej zelenej hnoji na miesto budúcej výsadby paradajok.
 4. Dodržujte agrotechnické normy pri výsadbe a pestovaní zeleniny.
 5. Nezanedbávajte pravidlá striedania plodín.
 6. Voda ráno ráno, potom väčšina vody bude mať čas ísť do pôdy, odparenie bude menej.
 7. Ak sa rajčiaky pestujú v chránenom teréne, nezabudnite vypustiť skleník.
 8. Spodné listy na paradajkách je potrebné odrezať, aby nedošlo k zahusteniu, vzduch mohol voľne cirkulovať.
 9. Ak je počasie zataženo, udržujte zalievanie na minimum. V takom prípade vykonajte "suché" zalievanie. Ukázalo sa dobre v boji proti neskorej hnilobe rajčiakov s kvapkovým zavlažovacím systémom.
 10. Prípravky na postrek, ako aj hnojenie by mali byť pravidelné.
 11. Získajte semená rajčiaka, ktoré prakticky netrpia plesňami.
 12. Nepoužívajte okamžite použiť chemikálie na spracovanie zeleniny, najprv skúste ľudové prostriedky.

Pozrime sa na to

Pestovanie dobrých plodín paradajok pre začiatočníkov je jednoduché a náročné súčasne. Potrebujete vedieť veľa tajomstiev v starostlivosti o kultúru. Neváhajte a požiadajte o radu ľudí s bohatými skúsenosťami. Vo svojej dobe sa stretli aj s chorobami paradajok, vrátane phytophtory.

Ak budete dodržiavať naše odporúčania, budete starostlivo sledovať výsadbu a ubezpečujeme sa, že získate zdravé a chutné paradajky. Zúfalstvo, ak nie je plne schopné poraziť phytophtoru, by nemalo. Ďalší rok môžete skúsiť iné spôsoby. Hlavnou vecou je ovplyvniť chorobu od prvých minút jej výskytu. Možno si sami dokážete vymyslieť svoje vlastné spôsoby riešenia sporov neskorých plesní. Nezabudnite ich informovať.

Pozrite si video: Paris brest venčeky z odpaľovaného cesta. Adriana Poláková. Kuchyna Lidla (Smieť 2022).

Загрузка...