Záhradníctvo

Postrek rajčiakov peroxidom vodíka

Paradajky, ako každá iná plodina, sú náchylné k chorobe. Dôvodom poškodenia je prebytok vlhkosti, nedostatočná pôda, zahustenie výsadby a iné faktory. Liečba chorôb rajčiakov sa vykonáva ešte pred výsadbou semien. Zvýšená pozornosť sa venuje stavu pôdy a ošetreniu osiva.

Jednou z metód dezinfekcie rajčiakov je použitie peroxidu. Je to bezpečná látka, ktorú si môžete zakúpiť v lekárni. Pod pôsobením lieku sa zlepšujú metabolické procesy a tiež sa zničia patogénne baktérie.

Výhody peroxidu rastlín

Peroxid vodíka je bezfarebná kvapalina s oxidačnými vlastnosťami. Jej dezinfekčné vlastnosti sa používajú v záhradníctve na boj s chorobami paradajok.

Peroxid má nasledujúci účinok na paradajky a pôdu:

 • dezinfikuje akékoľvek poškodenie paradajok;
 • po zalievaní koreňov rajčiakov dostávajú dodatočný kyslík;
 • podľa výsledkov ošetrenia semien je ich klíčenie stimulované;
 • striekaním listov získajte viac kyslíka;
 • škodlivé mikroorganizmy obsiahnuté v pôde sú odstránené;
 • prevencia phytophthory a iných ochorení.

Peroxid vodíka (H2ach2) nie je možné odlíšiť od vody. Je to číra kvapalina, ktorá nemá žiadny odtieň alebo nečistoty. Jeho zloženie zahŕňa kyslík a vodík. Avšak peroxid v porovnaní s vodou obsahuje ďalší atóm kyslíka.

Peroxid vodíka je nestabilná zlúčenina. Po strate atómu kyslíka má látka oxidačný účinok. Výsledkom je, že patogénne mikroorganizmy a spóry, ktoré neprestávajú v kontakte s kyslíkom, zahynú.

Je to dôležité! Kyslík je dobrý prevzdušňovač pôdy.

Vďaka oxidačnému účinku peroxid pomáha zlepšovať kvalitu vody určenej na postrekovanie a zalievanie paradajok. Táto látka oxiduje chlór, organické látky a pesticídy.

H2ach2 v dažďovej vode obohatenej ozónom. Existuje teda prirodzené čistenie pôdy. Ozón je nestabilná zlúčenina, ľahko sa rozkladá a stáva sa súčasťou vody.

Úprava pôdy

Väčšina vírusov, ktoré spôsobujú choroby rajčiakov, je v pôde. Preto pred sadením sa odporúča ošetriť pôdu peroxidom vodíka.

Stroje na obrábanie pôdy je možné vykonať nielen pred prenosom sadeníc do skleníka alebo do otvoreného priestoru, ako aj po ňom. Pred výsadbou je pôda napojená pridaním 3% liečiva.

Je to dôležité! Na 3 litre vody sa vyžaduje 60 ml peroxidu.

Paradajky uprednostňujú voľnú pôdu: hlinitú, pieskovú, neutrálnu alebo čiernu pôdu. Ak je to potrebné, pôda je obohatená o kompost, riečny piesok alebo humus. Na jeseň sa do pôdy zavádzajú organické hnojivá, draslík a fosfor. Na jar je užitočné podávať zem dusíkom.

Ošetrenie peroxidom sa vykonáva na jar pár dní pred výsadbou. Krajina je napojená roztokom v každej jamke určenej na pestovanie paradajok.

Zalievanie paradajok

Podobná kompozícia sa používa na zalievanie paradajok. Dažďová voda je vhodnejšia pre rastliny ako voda z vodovodu. Keď je však atmosféra znečistená, dažďová voda obsahuje viac toxínov ako živín.

Zavlažovanie sadeníc s peroxidom sa široko uplatňuje v USA a európskych krajinách. V dôsledku toho vzrastá výnos plodín a ich odolnosť voči chorobám.

Varovanie! Peroxid vodíka pomáha udržiavať korene paradajok zdravé.

Vďaka prevzdušňovaniu pôdy koreňový systém rastlín lepšie asimiluje prospešné stopové prvky. Po uvoľnení kyslíka sa v pôde zničí škodlivá mikroflóra.

Pri napájaní tenké korene rastlín nemôžu vydržať účinky peroxidu. Silné korene však dostanú potrebnú dezinfekciu.

Pri zavlažovaní paradajok s peroxidom dodržujte nasledujúce pravidlá:

 • vlhkosť by mala preniknúť do hĺbky viac ako 10 cm;
 • používa sa teplá voda;
 • pri napájaní by voda nemala rozmazávať pôdu alebo spadnúť na listy;
 • vlhkosť by mala prísť zriedka, ale vo veľkých množstvách;
 • rajčiny netolejú suchú pôdu;
 • postup sa vykonáva nie viac ako raz za týždeň;
 • na zalievanie si vyberte ráno alebo večer.

Ošetrenie semien

Peroxid vodíka sa používa na ošetrenie semien rajčiakov. Prostredníctvom tohto postupu sa vylepšuje klíčenie rastlín a ničia škodlivé mikroorganizmy.

Semená rajčiaka sa umiestnia do koncentrácie liečiva 10% počas 20 minút. Potom je potrebné ich umyť vodou a dôkladne vysušiť.

Na zvýšenie klíčenia semenného materiálu sa umiestni do peroxidu počas 12 hodín. Za týmto účelom použite 0,4% roztok.

Varovanie! Semená mrkvy, petržlen, repa sú namočené po dobu 24 hodín.

Po ošetrení sa semená dobre premyjú a sušia. Po spracovaní rajčiaky vyrastie rýchlejšie, ich výnos sa zvyšuje, aktivujú sa ochranné funkcie sadeníc.

Dezinfekcia semien vám umožní vyhnúť sa chorobám rajčiakov v počiatočnom štádiu. Väčšina lézií, ktoré pokrývajú paradajky, má hubové rozšírenie. Spory môžu zostať v pasívnom stave niekoľko rokov.

Po ošetrení semien s peroxidom je pravdepodobnosť vzniku ochorenia významne znížená. Pri vystavení účinku lieku sa zničí vrstva semien, čo stimuluje ďalší rast rajčiakov.

Na namáčanie semien rajčiakov sa používajú iné roztoky:

 • pohárom vody a 10 kvapkami 3% peroxidu vodíka;
 • namočenie v 3% peroxide počas pol hodiny.

Semená rastlín obsahujú inhibítory, ktoré spomaľujú ich rast. Pod pôsobením inhibítorov peroxidu sú eliminované a rajčiny sa začnú aktívne rozvíjať.

Úprava sadeníc

Sadenice paradajok potrebujú dodatočný stimul, ktorý zabezpečí ďalší rozvoj rastlín. Na zavlažovanie a postrek sadeníc sa používa zmes obsahujúca 2 polievkové lyžice peroxidu (koncentrácia 3%) a 1 liter vody.

Je to dôležité! Po ošetrení peroxidom sa posilňuje koreňový systém rajčiaka a odolnosť voči chorobám.

Peroxid môže byť napájaný sadenice priebežne, ale nie viac ako raz týždenne. Po takom kŕmení rajčiaky začnú aktívne rásť po niekoľkých hodinách.

Spracovanie dospelých rastlín

Peroxid vám umožňuje dezinfikovať rany rajčiakov. Po aplikácii tejto látky je zlomenina alebo trhlina pokrytá latexom.

Aby sa zabránilo vzniku hubových chorôb, pomáha pravidelné postrekovanie rastlín. Za týmto účelom vyžaduje 1 ml vody 20 ml peroxidu. Táto droga je zahrnutá v liečbe paradajok pre choroby. Je povolené používať v ľubovoľnom štádiu vývoja rastlín.

Postrekovanie paradajok podlieha niekoľkým pravidlám:

 • vyberte ranné alebo večerné obdobie;
 • používa sa jemný sprej;
 • kvapalina by mala padnúť na listy paradajok;
 • Postup sa nevykonáva v horúcom počasí, počas dažďa alebo počas veterných teplôt.

Po striekaní peroxidu získajú paradajky ďalší prístup kyslíku. V dôsledku toho sa dezinfikujú listy a stonky rastlín, na ktorých sa najčastejšie objavujú príznaky chorôb.

Ako preventívne opatrenie sa paradajky postrekujú každé 2 týždne. Ak sa objavia prvé symptómy ochorenia, je možné vykonať tento postup denne

Liečba chorôb

Ak rastlina vykazuje známky hubových chorôb, mali by sa prijať opatrenia na ich odstránenie. V opačnom prípade sa rajčiaky a plodiny nemôžu uložiť.

Je to dôležité! Všetky postihnuté časti paradajok je potrebné odstrániť a spáliť.

Zariadenia na spracovanie zahŕňajú postrekovanie roztokom peroxidu. V dôsledku toho sú patogénne baktérie, ktoré spôsobujú choroby rajčiakov, zničené.

Phytophthora

Jednou z najčastejších chorôb rajčiakov je phytophthora. Rozširuje sa o huby, ktorá sa nachádza v pôde, na zvyškoch rastlín, záhradných náradiach a skleníkoch.

Spóry phytophtoras sa aktivujú pri vysokej vlhkosti alebo obsahu vápna v pôde, pri nízkej ventilácii a teplotných zmenách.

Phytophthora sa objavuje vo forme malých škvŕn na zadnej strane listov paradajok. V priebehu času sa lístie rastlín zmení na hnedú a vysuší, stonky a plody začnú čierne.

Pri výskyte príznakov phytophthory sa rozmnožilo 2 polievkové lyžice peroxidu v 1 litri vody. Toto riešenie je tradične spracované listy a stonky rajčiakov.

Koreňová hniloba

So zvýšenou vlhkosťou v skleníku na rajčiakoch koreň hniloba vyvíja. Lezie pokrýva koreňový golier, ktorý sa stáva čiernym. V dôsledku toho rastlina zomrie.

Na semenákoch a dospelých rajčiakoch sa objavuje koreňová hniloba. Ak sú ovplyvnené výhonky, spodná časť stonky sa najprv stáva tenšou. Výsledkom je, že stromček dostáva menej a menej živín, oslabuje a stráca imunitu.

Môžete predchádzať ochoreniu v počiatočnom štádiu, ak ošetrujete semená peroxidom vodíka. V budúcnosti sú škodlivé spory zničené pravidelným zalievaním a postrekom rajčiakov roztokom vody a peroxidu.

Varovanie! Koreňová hniloba sa vyvíja za jeden deň, ak sú korene paradajok neustále vo vode.

Dotknuté časti rastlín sa napájajú 3% prípravou (20 ml látky na 1 l vody) a vrchným obväzom na fosfát. Postup sa opakuje dvakrát počas týždňa.

Biela škvrna

V prítomnosti bieleho škvrny sa znižuje výťažok paradajok, pretože choroba postihuje ich listy. Najprv sa na spodných listoch objavia svetlé škvrny s hnedým okrajom. V priebehu času sa lístia stáva hnedá a padá.

Ochorenie má hubovú povahu a vyvíja sa pri vysokej vlhkosti. Pre spracovateľské závody používajúce peroxidový roztok. Okrem toho sa používajú lieky, ktoré majú zloženie medi. Postrek listov dvakrát do týždňa.

záver

Peroxid vodíka je univerzálnym prostriedkom boja proti hubovým chorobám. Spracovanie sa vykonáva na semenách rajčiakov, čo stimuluje ich ďalší rast. Pri rozvíjaní rastlín sa na ich postrek používa peroxid a pridáva sa do vody na zavlažovanie. Ďalším znakom peroxidu je zlepšenie prevzdušňovania pôdy. Po rozklade tejto látky vzniká voda, preto je táto látka úplne neškodná pre životné prostredie.