Záhradníctvo

Chudá uhorka klíčenka v skleníku

Niektorí nováčikovia v poľnohospodárstve nemusia pochopiť, prečo uhorky nevyrastajú v skleníku. Dôvody môžu byť mnohé.


Skúsený záhradník vie, ako sa správne starať o skleník tak, aby plodiny, ktoré rastú v ňom rastú normálne a prinášajú dobré a hodné ovocie.

Rizikové faktory

Ak si všimnete, že uhorky v skleníku sa nezvýšili a neurobia to, mali by ste venovať pozornosť niektorým faktorom, ktoré môžu narušiť tento prirodzený proces. Medzi hlavné dôvody nezačakávania klíčiacich semien patrí:

  • teplota pôdy je príliš nízka;
  • významná hĺbka osadenia semien;
  • nevhodná štruktúra pôdy;
  • príliš suché alebo mokré, tvrdé zeminy;
  • nesprávne skladovanie semien uhorky;
  • nesprávne metódy prípravy osiva pred zasadením priamo do pôdy.

Najprv treba pamätať na to, že teplota pôdy by nemala byť nižšia ako 12 °. Ak nie je zem dostatočne zahriata, semená jednoducho rastú plesne a v budúcnosti sa dokonca ani vôbec nemôžu pestovať. Je najlepšie, aby skleník udržiaval teplotu pôdy v rozmedzí 23 °. Táto teplota sa považuje za optimálnu pre normálny rast semien uhorky. Je veľmi dôležité, aby sa uhorka nevložila príliš hlboko do zeme. Najlepšie je umiestniť do hĺbky asi 2 cm.

Často uhorky nevyklíčia kvôli nevhodnej štruktúre pôdy. Ak má váš skleník nesprávnu pôdu, mal by sa systematicky oplodniť. Ak chcete zistiť, aký typ hnojív potrebuje táto pôda, obráťte sa na odborníka, ktorý preskúma pôdu a poskytne vám potrebné odporúčania.

Možným dôvodom zlého rastu kríkov je suchá alebo príliš vlhká pôda. Je veľmi dôležité mierne nalejte pôdu pred sejbou. Mal by byť veľmi opatrný, aby sa nepreháňal.

Pravidelne je príčina zlého rastu skrytá pri nesprávnom skladovaní semien. Uchovávajte ich iba sucho a chránené pred slnkom. Je veľmi dôležité, aby teplota vzduchu nebola vyššia ako 20 °, inak by mohlo dôjsť k predčasnému klíčeniu semien pred vstupom do pôdy. Aby sa zabránilo nadmernej vlhkosti z poškodenia bežného osiva, je potrebné ich zabaliť osobitne do špeciálneho filmu alebo plastového vrecka, ktoré ich môže chrániť pred nadmerným množstvom vlhkosti alebo priamym slnečným žiarením, ktoré môže tiež zabiť.

Samozrejme, je potrebné dbať na to, aby bola pôda mäkká a dostatočne voľná.

Vo veľkých a tvrdých hromadách zeme slabé semená uhorky nemôžu klíčiť. Preto, pred vysadením by mala byť pôda v skleníkoch opatrne vykopaná a mierne uvoľnená.

Ako sa starať o skleník

Aby sa uhorka mohla pestovať v skleníku bez problémov a v čase potrebnom na tento proces, je potrebné starostlivo pripraviť pôdu. Po prvé, mali by ste vykopať pôdu a uvoľniť ju, pretože uhorky milujú mäkkú pôdu. Potom musíte skontrolovať kyslosť. Tento ukazovateľ by nemal byť väčší ako 6,4-7,0. Ak je toto číslo vyššie, malo by byť oplodnené vápnom. Je potrebné zasadiť semená v skleníku iba v zemine bohatej na organické hnojivá.

Preto by mal byť pred pôdou aplikovaný dostatočný objem hnojiva na pôdu. Pôdu môžete podávať s muline alebo vtákmi s malým množstvom popola.

Dobre pripravená pôda nie je kľúčom k úspechu, pretože klíčenie obilia závisí vo veľkej miere od jej kvality a spôsobu skladovania. Zasiať semená by mali byť suché. Odborníci odporúčajú, aby sa mierne upravovali. Za normálnych okolností by sa prvé výhonky mali objaviť do týždňa po zasiatí.

Aby sa uhorka mohla dostaviť v správny čas, po zasadení semien je potrebné pôdu opatrne vodou.

Je dôležité mať na pamäti, že aj po zasadnutí v skleníku, uhorky potrebujú pravidelný tok vlhkosti, takže je potrebné vysielať sadenice aspoň každé 2 dni. Ak rastlina cíti, že nemá dostatok vody, uhorka sa vyparí ešte pred okamihom, keď sa ovocie objaví. Voda na zavlažovanie by mala byť relatívne teplá, v žiadnom prípade nie menej ako 18 °. Ak uhorka stále vyrastá, aj napriek nedostatku vlhkosti, neexistuje taká zelenina, pretože produkt sa stáva neúnosne horkou.

Ihneď po výsadbe obilia a výskyte malých klíčkov by sa pôda a rastliny mali ošetrovať rôznymi jedmi, ktoré eliminujú možnosť vzniku škodcov. A samozrejme pred zasadením uhoriek v skleníku by ste mali konzultovať s odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať si najlepšie odrody uhoriek pre skleník, pretože mnohé odrody uhoriek sú určené na pestovanie v chladnejších podmienkach.

Nenechajte sa odradiť, ak sa nezvýši prvá dávka uhoriek v skleníku. Tento jav sa vyskytuje veľmi často. Aby sa uhorky nakrájali v čase, mali by ste počúvať všetky vyššie uvedené tipy, pretože nesúlad s jedným z bodov môže úplne zastaviť klíčenie obilia.