Záhradníctvo

Ako pripraviť semená okurky na siatie

Aplikácia v pestovaní sadenice uhorky je bežná metóda používaná takmer vo všetkých regiónoch Ruska na zvýšenie výnosu ľudia milovanej zeleniny. Samozrejme, pre jeho úspešnú aplikáciu je potrebné poznať hlavné zložky tejto metódy, ktoré sú dosť jednoduché, ale ich dodržiavanie výrazne zvýši efektivitu. Jedným z najdôležitejších bodov je predbežná príprava uhoriek.

Výhody používania sadeníc

Vzhľadom na skutočnosť, že významná časť regiónov Ruska sa nachádza v zóne tzv. Riskantného poľnohospodárstva, využívanie sadeníc na pestovanie uhoriek je jednou z možností maximalizácie výnosu plodín. Táto metóda poskytuje množstvo cenných výhod pri používaní:

  • možnosť získať prvé ovocie oveľa skôr ako pri výsadbe semien priamo do zeme;
  • pre väčšinu severných oblastí uplatňovať sadenice, v skutočnosti, jedinou príležitosťou počítať na zaručenú a stabilnú úrody uhoriek;
  • vďaka skorému začiatku zberu maximalizuje celkový čas na plodiny.

Výber na výsadbu sadeníc

Najprv by ste mali venovať pozornosť podmienkam, za ktorých sa skladovanie uskutočnilo. Pri správnych podmienkach (teplota miestnosti by nemala prekročiť + 15 stupňov a vlhkosť by mala byť v rozmedzí 50-60%), obyčajné semená uhorky môžu úspešne udržiavať všetky svoje vlastnosti 8 alebo dokonca 10 rokov.

Ale plodné, spravidla sú semená uhorky 3-4 roky veku.

Aj pri výbere osiva na výsadbu, ktoré sa zozbierajú nezávisle, je potrebné vziať do úvahy ďalšie dva prvky:

  • semená obyčajných odrodových uhoriek sa zvyčajne nepoužívajú v budúcom roku po zbere, pretože to vedie k zníženiu výnosu;
  • pri zhromažďovaní semien hybridov je pravdepodobnosť získania uhoriek s podobnými charakteristikami ešte nižšia.

V prípade použitia zakúpených výrobkov vyrobených v serióznych a dobre známych semenných farmách neexistuje problém s výberom, ako už bol vyrobený.

Metódy prípravy na sadenie sadeníc

Existuje niekoľko základných spôsobov prípravy semien uhoriek na výsev na sadenice, ktoré sa dajú ľahko robiť doma. V zásade sa veľmi nelíšia od prípravy na výsadbu na otvorenom teréne. Pri niektorých nižšie uvedených metódach neexistuje konsenzus medzi odborníkmi, ktorí posudzujú svoju užitočnosť alebo dokonca zbytočnosť rôznymi spôsobmi. Ale je to možné dokázať vedeckú pravdu roky a je potrebné zasiať uhorky a žatvu práve teraz. Hlavná vec je, že ak sa to urobí správne, škoda nebude presne spôsobená, takže nie je úplne logické odmietnuť používanie, aj keď sú to kontroverzné metódy výcviku.

Podrobné informácie o spôsobe prípravy semien uhorky na siatie sú popísané vo videu:

máčať

Okrasné semená, pripravené na výsadbu na sadenice, sú zabalené v tkanine, ktorá dobre absorbuje, ktorá je nasiaknutá a ponechaná pri izbovej teplote alebo mierne vyššej (25-28 ° C) teplote. V dôsledku týchto akcií vedecky nazývaných odstránením semien z pokoja by sa mali zapnúť. Treba poznamenať, že voda by nemala byť príliš veľa, aby neblokovala prístup vzduchu.

Malo by byť známe, že mnohé hybridy sú na účely dezinfekcie ošetrené dostatočne silnými pesticídmi, takže ich namáčanie môže viesť k tomu, že vniknutá klíčka zažije účinok týchto jedov. Preto je pri nákupe osiva hybridy namáčanie lepšie nevyrábať.

Vytvrdenie pred začiatkom

Jednou z kontroverzných metód prípravy na sadenice, konsenzus, o výhodách, ktoré odborníci a záhradníci stále nemajú. Spočíva v umiestnení tkaniva do semien v chladničke s teplotou minus 2 až 0 stupňov počas dvoch dní. V tomto prípade musia byť splnené dve podmienky:

  • semená uhorky by sa nemali zakopávať, pretože účinky takejto teploty ich jednoducho zabíjajú;
  • je nutné, aby tkanina vždy zostala mokrá.

sparging

Sparging je proces spracovania semien vo vode, v ktorom sa zvyšuje obsah kyslíka. Zvyčajne sa používa pre osivo 6-8 rokov. Na uskutočnenie ošetrenia sa bežný akváriový procesor používa na nasýtenie vody kyslíkom do nádoby. Semená umiestnené v látkovom priedušnom handričku alebo gázu sa tam ponorejú. Doba spracovania je približne 18 hodín. Výsledkom prebublávania je zvýšenie rýchlosti klíčenia semien. Ako už bolo uvedené v popise namáčania, pri použití zakúpených hybridov nie je metóda bezpečná.

dezinfekcia

A tu je potrebné uviesť, že táto metóda, podobne ako namáčanie, nemá zmysel uplatňovať na semená hybridov produkovaných vážnymi semenárskymi farmami, pretože tento typ prípravy semien už bol dokončený.

Dezinfekciu je možné vykonať dvoma možnými spôsobmi:

  • chemická. Najčastejšie používanou liečbou je 1% roztok manganistanu draselného (1 g na 100 ml vody) počas 15-20 minút. Nezabudnite dodržiavať odporúčanú koncentráciu roztoku, pretože jeho prebytok bude mať veľmi negatívny vplyv na osivo. Môžete tiež použiť špeciálne lieky, ako je "Maxim", s prísnym dodržiavaním pokynov na ich použitie a dávkovania, ktoré sú v nich uvedené;
  • stúpania. Tepelné metódy v domácnosti sa nepoužívajú, ale môžete použiť svoju modernú verziu - ošetrenie ultrafialovými lúčmi. Na predaj sú dostatočne kompaktné a cenovo dostupné zariadenia na takéto spracovanie. Doba expozície je od 1 do 5 minút. Po spracovaní by sa semená mali umiestniť do balíčka fotografického papiera, aby sa zabránilo predčasnému (pred výsadbou) kontaktu so svetlom.

Namáčanie v roztokoch živín

Tento spôsob prípravy osiva spočíva v umiestnení do akéhokoľvek živného média. Mnohé minerálne alebo organické hnojivá a iné podobné látky môžu pôsobiť ako takéto médium. Jednou z najobľúbenejších zlúčenín je roztok drevnej živice, ktorý obsahuje veľké množstvo užitočných semien mikroelementov. Živný roztok sa pripraví rozpustením 2 polievkových lyžíc v 1 litri čistej vody a potom infúziou po dobu 2 dní. Vo výslednom roztoku sa na 3 hodiny umiestnili semená. Potom sa musia odstrániť a vysušiť.

Treba mať na pamäti, že semená sa spracúvajú v kľudovej fáze, preto sa spomaľujú procesy absorpcie a asimilácie akýchkoľvek látok prichádzajúcich zvonku. Preto by sa nemal očakávať príliš fantastický účinok týchto metód.

záver

Používanie sadeníc ako spôsobu, ktorým sa v mnohých regiónoch Ruska vytvára taká kultúra milujúca teplo ako uhorka, nemožno podceňovať. A vykonanie opatrení na prípravu semien na výsev na sadenice bude ďalej zvyšovať účinnosť pestovania uhoriek, rovnako ako výnos a plodnosť vašej obľúbenej zeleniny.