Záhradníctvo

Prerastené paradajkové sadenice - ako pestovať

Rajčiaky, vysadené včas, rýchlo ustúpi, bez toho, aby zažívali stres z meniacich sa podmienok. Nie je však vždy možné dodržiavať odporúčaný čas a sadenice môžu vyrastať. Ak chcete pomôcť rajčiakom a získať dobrý zber, musíte urobiť súbor opatrení.


vzhľad

Perfektný vzhľad rajčiakov pripravených na pestovanie:

  • Vytvorené 4 pravé listy;
  • Kmeň hustý, s krátkymi internodami;
  • Listy sú zelené, pružné;
  • Farba kmeňa je fialová;
  • Výška je až 20 cm.

Ak je čas vysádzania oneskorený, stonka sa vytiahne. Internády sa zvyšujú, začína sa tvorba 3 a 4 párov pravých listov. Tvorba Bud môže začať. Počas transplantácie sú tieto paradajky vystavené silnému stresu, čo výrazne spomaľuje vývoj a spomaľuje plodnosť.

Vzhľadom k vzhľadu môžete určiť, koľko sadenice prerástli. Mierne zarastené paradajky majú výšku až 30 cm, 4 listy, rast predĺžený internodes. Takéto sadenice si pred transplantáciou nevyžadujú špeciálne opatrenia, stačí kalenie a dobrá starostlivosť.

Stredne zarastené sadenice až do výšky 45 cm začínajú tvoriť 3 páry listov a púčikov. Vysadená v zemi, dlho chorá, prvé plody môžu byť posledné.

Je to dôležité! Ak je čas transplantácie oneskorený, je potrebné zastaviť zalievanie a presunúť paradajky do chladnejšej miestnosti.

Silne zarastené paradajky s výškou viac ako 50 cm, majú viac ako 6 listov, možno aj kvitnúce pupeny. Ak rastúte takéto zarastené sadenice paradajok do zeme, môže rýchlo zomrieť.

kalenie

V zarastených sadeniciach výrazne znížená imunita. Aby sa zabránilo smrti rastliny, je potrebné pred usadením paradajok na trvalom mieste vytvrdnúť.

Ak chcete začať vytvrdzovať, odporúča sa zvoliť zakalený, teplý deň s vysokou vlhkosťou. V takýchto podmienkach budú sadenice paradajok zažiť najmenší stres. Paradajky začnú postupne vystupovať vonku. Prvýkrát to bude stačiť 2 hodiny, každý deň sa zvyšuje čas. O týždeň neskôr môžete nechať rajčiaky vonku, pokrývajúce ich možné ochladenie.

Tip! Vytvrdzovanie sadeníc bude jednoduchšie, ak by rástlo pri teplote asi 20 stupňov av jasnom svetle.

Ak sa sadenice paradajok prenesú z bytu do skleníka, stačí vytvoriť pre ne vysokú vlhkosť, optimálnu teplotu a zakryť ho zo slnka, postupne otvárať prístup k jasnému svetlu dlhšie. Proces temperovania trvá až 2 týždne, po tomto období sa tieňovanie nevyžaduje. V zatiahnutej dobe sa sadenice nesmú stínovať.

Podmienky pestovania rozmnožených sadeníc

Určenie časovania výsadby prerastaných sadeníc paradajok je potrebné zamerať sa na teplotu pôdy. Vysadené v studenej pôde, sadenice môžu dostať plesňové ochorenia. Teplota pôdy by mala byť aspoň 15 stupňov Celzia. Vo väčšine ruských regiónov sa otvorená plocha ohrieva až na požadovanú teplotu až v máji av severnejších - v júni.

Tip! Populárne pozorovania odporúčajú začať výsadbu paradajok na otvorenom teréne, keď sa vo večerných hodinách začínajú cvrčci a cikády rozprávať. To znamená, že krajina je dostatočne teplá.

Teplota vnútornej pôdy je umelo zvýšená. Okrem priameho vykurovania skleníka môžete použiť čierny film a teplo, ktoré sa uvoľňuje počas rozkladu organických látok.

Pestovanie skleníka

Pred vysadením prerastaných sadeníc paradajok je potrebné pripraviť skleník. Pôda je vyčistená z trosiek, vykopaná, robiť hnojivo. Hnoj, dokonca aj nafúknuté, je potrebné starostlivo vykonať. Prebytok tohto hnojiva môže poškodiť paradajky.

Skleník je umývaný zvnútra, venujúc zvláštnu pozornosť kĺbom a rohom, lariev hmyzu a plesňové spóry, ktoré sú často zima v týchto miestach. Po umývaní sa odporúča striekať steny insekticídmi. Horný povrch skleníka sa nedá umývať. Akumulované častice prachu a nečistôt vytvoria filter zo slnečných lúčov, ktoré môžu spáliť nevyužité listy sadeníc. Keď sa rajčiaky používajú na nové podmienky, zvyčajne trvá 1 až 2 týždne, špina z vonkajšieho povrchu sa odmyje, aby rajčiaky počas rastu získali viac tepla a svetla.

Tip! Rajčiaky budú ľahšie rásť, ak sa počas výsadby ošetria stimulátormi rastu. Aktivujú vnútorné procesy v zariadení, čím zvyšujú imunitu.

Na transplantáciu mierne zarastených sadeníc je potrebné pripraviť jamy, v ktorých môže koreňový systém paradajok a tretina stonky ľahko padnúť. Pravdepodobne takéto sadenie nevyžaduje hlbší. Sadenice jemne vysadené v pripravenej diere, pokryté pôdy a veľa teplej vody sa naleje.

Tip! Ak je sadenica stredne zarastená, je potrebné odstrániť dolné listy pred transplantáciou. Ak zostanú v pôde, začnú hniť.

Pripraví sa jamka na sadenice paradajok, zameriavajúca sa na objem koreňov a výšku polovice stonky. Zvyčajne je dostatok hĺbky hĺbky 40 cm. Sadenice sa umiestňujú do jamy nie vertikálne, ale mierne naklonené. Vďaka šikmému výsadbe sa korene, ktoré sa vykopajú do zeme, začínajú tvoriť korene, ktoré umožnia rajčiakovi získať viac živín a lepšie zber.

Je to dôležité! Aby sa začala tvorba koreňov, musí byť zem stále vlhká, ale nie mokrá.

V mokrom stave môžu stonky hniť. Je ťažké regulovať vlhkosť v otvorenom priestore, v tom môže pomôcť čierny plastový film. Je umiestnený na vrchole pôdy okolo kmeňa rajčiaka.

Vysadené sadenice paradajky pochovať, hojne nalejte vodu s teplotou asi 20 stupňov. Odporúča sa, aby ste si na týždeň pripili rajčiaky, aby si ľahšie zvykli na nové podmienky. Nie je možné kŕmiť paradajky po dobu 2 týždňov, môže sa urobiť výnimka pre potašové hnojivá vo forme chelátu, ktoré môžu zlepšiť imunitu rastlín.

Silne zarastené sadenice paradajok týždeň pred výsadbou, je žiaduce rezať. Pri prerezávaní odstráňte hornú časť približne o tretinu, spodné listy. Stonku pri výsadbe zasadenej horizontálne, mierne zvyšovanie zvyšných listov nad zemou. Aby sa začala tvorba koreňov, pôda musí byť neustále vlhká, aby sa zabránilo častému zalievaniu, pôda môže byť mulčovaná.

Tip! Horná časť môže byť umiestnená vo vlhkej pôde, kde bude mať korene veľmi rýchlo, za dva týždne sa výsledné sadenice môžu vysadiť do zeme.

Spravidla bude výťažok z paradajok získaných z hornej časti kmeňa vyššia ako výnos kerka, ktorý vyrastal zo zvyšku sadeníc.

Starostlivosť o dospelú sadenicu spočíva v včasnom napájaní, plivaní a ochrane pred hmyzom a chorobami.

Vysádzanie v otvorenom teréne

Pred výsadbou sadeníc na otvorenom teréne na prípravu pôdy. Ak chcete rastie dobre, rajčiaky potrebujú voľné, dobre odvodnené, výživné pôdy. Na zlepšenie štruktúry je pôda vykopaná dvakrát - na jeseň a na jar. Keď jesenné kopanie v pôde urobiť hnilobný hnoj, humus. Na jar vykopávajú pôdu druhýkrát, vyrovnajú ju, robia záhradné jamy.

Veľkosť pristávaciej jamy je zvyčajne vo výške 20 až 40 cm a rovnaká šírka. Komplexné hnojivá s dlhodobým účinkom sa pridávajú do jamy a v prípade potreby sa pridá humus.

Tip! Pred vysadením sadeníc v zemi môžete ošetriť škodlivým hmyzom.

Dobrý účinok je daný namočením koreňov sadeníc tesne pred výsadbou v insekticíde "Prestige". Poskytuje ochranu pred zemiakovým broukom Colorado a Medvedkou 2 mesiace, potom sa látka odstráni z rastliny. Neodporúča sa používať tento nástroj pre ultra rané paradajky.

Je to dôležité! Zastrešené sadenice sa vysádzajú v otvorenej pôde trochu šikmo, aby sa zvýšila veľkosť koreňového systému a rajčiaky poskytli ďalšiu oblasť výživy.

Ak sú sadenice rajčiakov veľmi zarastené, môžete ich umiestniť vodorovne a pripevniť hornú časť na podporu.

Paradajky jemne pochovať, bohato napojené s teplou vodou a pritenyayut. Výsadba sadeníc je nevyhnutná, kým koreňový systém nezačne úplne nakŕmiť rastlinu vodou. Zvyčajne trvá nie viac ako týždeň, kým korene obnovia všetky svoje funkcie.

Ďalšia starostlivosť o paradajky spočíva v včasnom napájaní a pliesňovaní.

Pozrime sa na to

Dokonca aj za nepriaznivých podmienok, môžete získať dobrú úrody rajčiakov, stačí len pozornosť k rastlinám a dodržiavať všetky pravidlá pestovania.