Záhradníctvo

Prečo sadenice kapusty sú žlté a suché

Kapusta je jedným z najťažších pre pestovanie zeleninových plodín, najmä ak sa pokúsite pestovať svoje sadenice v obyčajnom byte s ústredným kúrením. Napriek tomu na ňu idú veľa nováčikov nadšených záhradníkov, lákajúc atraktívny obraz chutnej hlavy na obaloch semien. Ale skôr, než si môžete vychutnať takúto predstavu vo vašej záhrade, musíte prejsť veľa skúšok. Koniec koncov, kapusta má mnoho nepriateľov vo forme hmyzích škodcov a rôznych chorôb. A ona je veľmi náročná na odlišné podmienky rastu a zvyčajne jej požiadavky vôbec nezodpovedajú tým, ktoré si ľudia chcú vytvoriť pre ňu. Preto sa kapusta sadenice takmer žlté v takmer všetkých - to je takmer normálny stav za určitých podmienok. Ale ten istý obraz je príznakom nebezpečných chorôb a problémov, keď je naliehavé konať. Prečo a potrebujete všetko pochopiť v poriadku.

Choroby a škodcovia

Keď sa na semená kapusty vyskytujú žlté listy, je potrebné najprv vylúčiť všetky najnebezpečnejšie faktory pre rastlinu.

Hmyz - škodcovia

Existuje pomerne málo nepriateľov, ktorí chcú sláviť na sukulentné listy kapusty. Ale väčšina z nich sa objaví už pri výsadbe kapusty v zemi alebo pri pestovaní sadeníc priamo na záhrade.

Varovanie! V domácom prostredí môže byť najviac nebezpečné pre kapustu roztoče a múčka.

Sú schopní migrovať na kapustové sadenice z blízkych izbových rastlín.

  • Vtáky sú celkom jasne viditeľné na listoch voľným okom. Jedná sa o malé svetlo zelené alebo priesvitné oválne v tvare hmyzu, do veľkosti 5 mm, vo veľkom počte obývať rôzne časti rastlín a sania šťavy z nich.
  • Roztoč pavúka sa nachádza na zadnej strane listu vo forme malých, takmer nepostrehnuteľných pavúkov, lepkavých sekrétov a čiernych bodiek a celý povrch listu je bodkovaný malými jasnými škvrnami. Listy kapusty čoskoro zožltnú a spadnú.

Ak nájdete nejaký hmyz, všetky rastliny musia byť najprv dôkladne umyté pod tečúcou vodou v sprche a potom ich posypte na mokré listy s malou vrstvou popola. Obvykle to stačí, najmä ak všetky ostatné podmienky zadržania vedú k norme.

Na otvorenom teréne je možné poprášenie popolom ihneď po vysadení sadenice kapusty do zeme. To jej pomôže zachrániť ju pred kríživými blechami a iným hmyzom.

Tip! Dobrý účinok tiež poskytuje zalievanie kapusta sadenice v otvorenej zemi s roztokom srvátky a vody (1: 1).

Je lepšie vodiť všetky sadenice s hlavou. Táto technika tiež pomáha predchádzať niektorým plesňovým ochoreniam.

Choroby kapusty

Kapusta má pomerne málo chorôb, ale na semenáku sú najčastejšie čierne nohy a fusárium. S cieľom chrániť kapustu pred akýmikoľvek chorobami v čo najväčšej možnej miere bolo potrebné, aby sa semená podrobili špeciálnemu ošetreniu pred vysiatím, pretože mnohé infekcie sa prenášajú osivom. Po výskyte výhonkov sa napája roztokom fytosporínu. Jedná sa o prírodný biofungicíd, ktorý sa dobre vyrovnáva so všetkými zranami kapusty. Ale je to predovšetkým dobré ako preventívne. Ak sa choroba už prejavila, najčastejšie sú potrebné silnejšie prostriedky. Ale najjednoduchší spôsob, ako zničiť choré rastliny, takže nemajú čas infikovať zvyšok.

  • S čiernou nohou sa stonka stáva tenšou, tmavne a rastlina rýchlo zomrie.
  • Keď listy fusária sú žlté a slabnú. Bohužiaľ, tieto rovnaké príznaky môžu byť dôkazom iných podmienok, takže najprv je rozumné pokúsiť sa napraviť situáciu. A iba vtedy, keď nič nepomôže, jednotlivé postihnuté rastliny podliehajú zabíjaniu.
  • Existuje ďalšia najnebezpečnejšia choroba kapusty - Kila. Je úplne neošetrený, ale našťastie je ľahko rozpoznateľný. Na koreňoch sadeníc sa objavujú malé zaoblené opuchy alebo uzliny. Pri výbere sadeníc alebo ich výsadbe v otvorenom teréne starostlivo skontrolujte koreňový systém všetkých rastlín. Pri najmenšom podozrení na kýl vyháňajte závod bezpochyby. Táto choroba sa prenáša spravidla cez pôdu, takže keď sa zistí, pamätajte si, odkiaľ ste získali túto pôdu. Ak je odobratá z vášho miesta, potom pred zasadením akejkoľvek rastliny musí byť záhradné lôžko zbavené roztoku fungicídu.

Porušenie starostlivosti

Odpoveď na otázku: "Prečo sa listy kapusty kvapôčky žltnú?" Musíme si uvedomiť, že existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú rast a vývoj sadby kapusty.

Nesprávne zavlažovanie

Chyby, ktoré sa vyskytli pri napájaní sadenice kapusty, sú najčastejšou príčinou žltnutia listov. Nakoniec, kapusta za normálnych okolností spotrebuje veľa vody, a preto vyžaduje veľké zavlažovanie. Mnoho nováčikov, ktorí sa o tom dozvedeli, z nadmernej horlivosti začnú toľko vody a často, že sa zem zmení na kyslé, korene začínajú pociťovať akútny nedostatok kyslíka a listy sú žlté. V najhoršom prípade korene začínajú hniť a rastliny sa môžu úplne ochorieť.

Na druhej strane, ak sa sadenice kapusty neustále nachádzajú na horúcom okennom parapet s jasným slnečným svetlom a miestnosť je len zriedka ventilovaná, potom je možné, že bude vyschnutá. Preto môže potrebovať zalievanie dva alebo dokonca trikrát denne. Ale v každom prípade, teplo a hmota sú stresujúce podmienky pre kapustu, a listy môžu začať žltnúť a suché.

Tip! Pri podobných podmienkach rastu, okrem zavlažovania, by sa sadby kapusty mali striekať raz týždenne roztokom Epin-Extra alebo iným podobným stimulantom.

Svetlo a teplota

Žltnutie listov v sadeniciach kapusty sa môže zrodiť z dôvodu nedodržiavania pravidiel údržby rastlín po klíčení. Faktom je, že po klíčení musí byť sadenica kapusty umiestnená na miesto s teplotou nie vyššou ako + 8 ° C - + 10 ° C počas 8-12 dní. Ak ho necháte v teplej miestnosti, výrazne sa roztiahne, korene sa nevyvíjajú a nové listy sa rýchlo zmení na žltú kvôli nedostatočnému rozvoju koreňov. Z takejto sadenice, aj keď prežije pred transplantáciou na otvorenú pôdu, je nepravdepodobné, že dostanete dobré hlavy kapusty.

Ďalším dôvodom žltnutia listov kapusty môže byť nedostatok svetla. Kapusta je veľmi ľahká rastlina a potrebuje jasné osvetlenie počas obdobia výsevu. Svojím nedostatkom sa jednoducho roztiahne veľa a potom vo fáze vytvárania druhého a tretieho pravého listu môže začať žltnúť a postupne sa vysušovať, začínajúc od spodnej časti rastliny.

Ak chcete napraviť situáciu, môžete sa pokúsiť aplikovať pravidelnú liečbu antistresovými liekmi, ako je Epin-Extra, Zircon, HB-101, ale je lepšie zmeniť podmienky vývoja sadeníc.

Krmivo pre kapustu

Zvyčajne sú potrebné hojné krmivá pre kapustu po výsadbe v otvorenom teréne. Ale ak by bola chudobná pôda použitá na výsadbu, teoreticky by sa sadenice mohli prehltnúť z nedostatku určitých živín: dusík, fosfor, železo, draslík.

Tip! Najrýchlejší spôsob kontroly nedostatkov živín je zriedenie polovičnej dávky akéhokoľvek komplexného hnojiva so stopovými prvkami v rozprašovači a posypte kapustové sadenice na list.

Takéto oplodnenie listov funguje veľmi rýchlo a zažltnutie listov by malo prestať doslova v priebehu niekoľkých dní, ak je dôvodom nedostatok živín.

Ale častejšie sa to stáva naopak - pôda bohatá na živiny bola použitá na pestovanie kapusty. A keď sa pokúšate nakŕmiť sadenice, listy začnú žltnúť. Otravy koreňmi s nadmerným množstvom hnojív sa vyskytujú. V takom prípade môže pomôcť buď pranie pôdy vodou alebo presádzanie sadeníc do novej pôdy.

Taktiež žltnutie listov sadenice kapusty sa môže vyskytnúť po transplantácii do pôdy reakciou s kyselinou.

Je to dôležité! Pre kapustu potrebujete neutrálnu reakciu kyslosti pôdy.

V takomto prípade je potrebné vymeniť pôdu a ak to nie je možné, potom prinajmenšom pridajte popol popola alebo vápno ako dezoxidujúce činidlo.

Transplantácia do zeme

Tam je situácia, kedy spodné listy kapusty sadenice budú nevyhnutne žlté - to sa stane po výsadbe v otvorenom teréne. Pri premiestňovaní poškodenej časti koreňov je žltnutie listov nevyhnutné. Nie je potrebné sa obávať, listy musia byť starostlivo rezané alebo rezané a hojne sa zbaviť sadenice. Po piatich až šiestich dňoch sa zakorení na novom mieste a aktívne sa dostanú do nových zelených listov.

Ako ste už pochopili, takmer každá stresujúca situácia spôsobená porušením pravidiel starostlivosti spôsobuje žltnutie listov v kapustňových sadeniciach, najmä v jej spodnej časti. Preto je v takýchto prípadoch potrebné najprv zistiť, čo môže spôsobiť stres v rastlinách, a potom prijať potrebné opatrenia.