Záhradníctvo

Najvyššie obliekanie zimnej cibule na jar

Cibuľa je jednou z najvyhľadávanejších zeleniny v kuchyni každej hostiteľky. Aby bol vždy k dispozícii, záhradníci pestujú zeleninu na svojich pozemkoch. Kultúra je nenáročná a s náležitou starostlivosťou vám umožňuje získať bohatú úrodu na zber po celú zimu. Cibuľa sa tradične vysiela na jar, ale v poslednej dobe je čoraz viac možné stretávať s jej zimnými plodinami. Na siatie na zimu musíte použiť špeciálne odrody a hybridy cibule, ktoré sú dobre tolerované zimovanie. Ak chcete pestovať zeleninu týmto spôsobom, je ľahké, ale na to musíte vedieť, ako na jar krmiť zimnú cibuľu, aby ste získali dobrú úrodu.

Výhody zimnej cibule

Zimná cibuľa, vysiata na jeseň, má niekoľko výhod v porovnaní s jarným výsevom:

  • očkovanie cibule pred zimou umožňuje získať zber zeleniny oveľa skôr ako počas jarného výsevu;
  • zimná zelenina ihneď po tom, čo sa sneh topí na začiatku jari dáva perie, ktoré možno použiť ako jedlo;
  • cibuľa zasiate na jeseň, na jar získava dostatok sily na to, aby odolala cibuľovej múre;
  • zimná kultúra je dobre prispôsobená nepriaznivým poveternostným podmienkam;
  • medzi zimnými odrodami si môžete vybrať vysoko výnosné, ktoré prinášajú ovocie v množstve 4-5 kg ​​/ m2.

Vďaka opísaným výhodám rastúci počet záhradníkov pestuje cibuľu zasiatím na zimu. Na tento účel si vyberajte také známe odrody ako "Shakespeare", "Radar", "Ella". Tieto odrody zimných plodín sú odolné voči chladu, tolerujú mimoriadne mrazy až do -150C aj bez snehu. Pod hrúbkou snehu je prah mrazu veľmi vysoký, čo robí zeleninu nezraniteľnou pri nízkych teplotách.

Príprava pôdy na jeseň

Zimná cibuľa sa v druhej polovici októbra vysije v pôde. Tento režim výsevu umožní žiarovkám, aby sa uvoľnili pred nástupom mrazu, ale nedovolia, aby zelené perie klíčovali.

Pred zasiatím plodiny je potrebné dezinfikovať a oplodniť pôdu:

  • Na dezinfekciu pôdy pomocou síranu meďnatého. 15 mg tejto látky sa zriedi v nádobe s vodou a použije sa na zalievanie 5 m2 pôdu.
  • Deň po dezinfekcii pôdy môžete začať používať hnojivo. Častejšie na tieto účely používajú organické látky, napríklad hnojené kravy. Spotreba hnojív by mala byť 5 kg / m2 pôdu. V kombinácii s hnojom môžete používať hnojivá s obsahom fosforu (superfosfát), ktoré pomôžu žiarovkám rýchlo zakoreniť.
Je to dôležité! Na jeseň, pred zasiatím zimnej cibule, nie je možné použiť hnojivá s vysokým obsahom dusíka, pretože to spôsobuje zrýchlený nárast peria a naklíčená zelenina nemôže úspešne preniesť zimovanie.

Ak plánujete pestovať zeleninu na ťažkých hlinených pôdach, potom na jeseň pred zasiatím zimnej cibule je potrebné pridať do pôdy piesok a rašelinu okrem organických a fosfátových hnojív.

Preto by sa prvé vrchné ozdoba zimnej cibule malo vykonať na jeseň pred zasiatím plodiny. Ďalší rok, počas aktívneho rastu žiaroviek, je potrebné vykonať ďalšie 3-4 dodatočné kŕmenie.

Niektorí záhradníci na jeseň, po výseve cibule v pripravenej pôde, postele mulčiť s rašelinou. S príchodom jarného tepla sa rýchlo roztopí a nebude odďaľovať rast cibule.

Jarné obväzy s minerálmi

Akonáhle zimná cibuľa začne na jar vytvárať perie, stojí za to premýšľať o aplikácii hnojív. V tejto dobe je kultúra, ktorá najviac potrebuje doplnky dusíka. Ako hnojivo je možné použiť špeciálne minerálne komplexy. Môžete tiež pripraviť potrebný vrchný obväz tým, že zmiešate 3 diely superfosfátu, 2 diely močoviny (karbamid) a 1 diel chloridu draselného. Na jarné cibuľové hnojivo 1 čiastkové hnojivo na 1 m2 pôda by sa mala rovnať 5 mg látky. Pri zmiešaní všetkých zložiek by mali byť rozpustené vo vode a používané na zalievanie zeleniny.

Po 2-3 týždňoch od vykonania prvého kŕmenia cibule je potrebné znova uviesť do pôdy užitočné stopové prvky. Druhý jarný obväz sa môže vykonávať pomocou nitrofosky. Dve polievkové lyžice tejto látky sa musia pridať do nádoby s vodou a po dôkladnom premiešaní použiť roztok na zalievanie 2 m.2 pôdu.

Tretíkrát budete potrebovať kŕmiť rastliny v čase, keď priemer žiarovky bude približne 3-3,5 cm. Počas tohto obdobia rastlinka na urýchlenie rastu vyžaduje fosfor. Môžete ju získať pri použití superfosfátu. Dve polievkové lyžice tejto látky stačia na to, aby kŕmili cibuľu na 1 m2 pôdu. Toto množstvo látky sa musí rozpustiť v 10 litroch vody.

Hotové minerálne hnojivá na kŕmenie zimnej cibule je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach. Napríklad pri prvom podaní na jar môžete použiť hnojivo Vegeta. Druhé kŕmenie cibule v 2-3 týždňoch sa odporúča s použitím hnojiva "Agricola-2". "Effectan-O" sa môže použiť počas tretieho podávania cibule.

Všetky tieto minerály sú chemikálie, takže niektorí záhradníci sú veľmi skeptickí v súvislosti s ich používaním. Výhodou týchto látok je dostupnosť a jednoduchosť použitia.

Organické pre cibuľu

Keď je na dvore hnoj a tráva, nie je vôbec potrebné uchýliť sa k použitiu chemikálií. V tomto prípade môžete použiť možnosť založenú na šetrných ochranných prostriedkoch:

  • Pri prvom jarnom kŕmení môžete použiť kašu (1 šálku na vodu).
  • Infúzia bylín sa odporúča použiť na realizáciu druhého kŕmenia. Aby ste to dosiahli, je potrebné predtlačiť trávu vopred a naplniť ju vodou (5 kg na 10 litrov). Po niekoľkých dňoch sa kvapalina filtruje a zriedi čistou vodou v pomere 1:10.
  • Tretí rastlinný obväz sa dá urobiť pomocou dreveného popola. Jej 250 g sa zriedi v nádobe s horúcou vodou a výsledný roztok trvá niekoľko dní. Po určitej dobe sa popolový roztok zriedi čistou vodou a používa sa na zalievanie zimnej cibule.

Tak na jar a v lete môžu byť organické látky dôstojnou náhradou minerálnych chemických hnojív. Ďalšou možnosťou použitia organickej hmoty na kŕmenie cibule je vidieť vo videu:

Amoniak sa môže použiť na kŕmenie cibúľ, keď sa objavia príznaky nedostatku dusíka: letargia a zažltnutie pera. V tomto prípade môže byť množstvo amoniaku zvýšené riedením 3 polievkové lyžice látky v kôre s vodou. Zalievanie rastlín s amoniakom by malo byť večer, po západe slnka.

Je možné použiť netradičné horné obväzy v kombinácii s aplikáciou minerálnych alebo organických hnojív. V tomto prípade by množstvo dusíka nemalo byť vyššie ako prípustné.

záver

Pestovanie zimnej cibule môžete získať skoro plodiny zeleniny, počet prekračujúci plodiny jarného výsevu. K tomu je potrebné pripraviť výživnú pôdu na jeseň a osieť cibuľu najskôr v polovici októbra. Pri príchode jari potrebujeme zima cibule intenzívne kŕmenie, čo sa dá dosiahnuť použitím minerálnych, organických alebo nekonvenčných hnojív. Vyššie uvedené sú najdostupnejšie recepty na ich prípravu, ktoré môže používať aj nováčik.

Pozrite si video: Ako vymeniť výfuk? - AUTOvKELLY (Február 2020).

Загрузка...