Záhradníctvo

Listy ohnuté okolo uhoriek v skleníku

Po zistení chorých rastlín na záhrade je najprv potrebné zistiť, prečo sa listy uhoriek zvlnené v skleníku, a až potom prijať potrebné opatrenia. Neodôvodnené opatrenia môžu viesť k ešte väčším problémom a ohrozovať osud plodiny.

Listy - indikátor problémov

Uhorky sú obľúbené zeleninové plodiny mnohých záhradníkov, a to aj napriek určitým ťažkostiam pri ich kultivácii. Táto zelenina je veľmi náročná na teplotné podmienky, vlhkosť vzduchu, počet kŕmení a ak neposkytuje slušné podmienky, potom bude mať veľmi ťažké získať dobrú úrodu.

Najčastejšie sa kultúra pestuje v skleníku, ale v týchto podmienkach je ťažké chrániť ju pred rôznymi chorobami. Dokonca aj skúsení pestovatelia zeleniny niekedy považujú za ťažké okamžite vysvetliť príčinu konkrétneho problému. Napríklad, prečo listy rastlín menia farbu a zvlnenie ako stránky starých kníh.

Dôvody zmeny vzhľadu plechu môžu byť niekoľko. To s najväčšou pravdepodobnosťou nepovedie k úmrtiu rastliny, ale výrazne ovplyvní výnos. Preto je potrebné zistiť faktor prispievajúci k výskytu problému a pokúsiť sa ho rýchlo opraviť.

Najčastejšie krútenie listov uhoriek je reakcia rastliny na nedostatok hlavných živín v pôde: dusík, horčík, vápnik, síra. Nedostatok výživy pre zeleninové plodiny sa môže vyskytnúť v dôsledku nesprávnej prípravy pôdy pred vysadením alebo nedostatočného používania komplexných hnojív na obliekanie počas vegetačného obdobia.

Varovanie! Okrasné listy sa môžu krútiť s nedostatočnou vlhkosťou vzduchu a pôdou.

V takýchto podmienkach sa aktivuje odparovanie vlhkosti z ich povrchu. A aby sa zachovalo čo najviac, zariadenie znižuje plochu listovej dosky a skrúca sa. Často sa tento obraz dá pozorovať v suchých horúcich dňoch.

Takéto zmeny sa môžu vyskytnúť pri zvýšenej vlhkosti, najmä ak je v skleníku nedostatočné vetranie.

Listy uhoriek rastúcich v skleníku sa môžu tiež zmeniť v dôsledku infekcie vírusovými ochoreniami alebo parazitmi. Pri útoku na vošky, drôtov alebo iných škodcov sa list na postihnutom kríži zvlní.

Týmto spôsobom rastlina signalizuje pestovateľovi zeleniny, aby prijala naliehavé opatrenia na odstránenie škodcu.

Spôsoby boja

Ak uhorky v skleníku nedostatok vlhkosti, potom je potrebné urýchlene napojiť.

Ale predtým sa odporúča uvoľniť hornú vrstvu pôdy. Zavlažovanie sa najlepšie robí ráno a večer s malým množstvom teplej vody. Ak je to potrebné, počas tohto obdobia môžete vyrábať komplexné hnojivá zmiešané v kvapaline. Tým sa odstránia nedostatky živín. A taktiež je možné podávať listy, striekajúce rastliny so špeciálne pripravenou zmesou vody s živinami alebo biostimulantmi. S touto metódou hnojenia dochádza k ich asimilácii čo najsilnejšie.

V tomto momente však musíte byť veľmi pozorní a v horúcich dňoch nebudete mať takéto udalosti. V opačnom prípade sa rastliny môžu spáliť a existuje riziko, že budúci deň ich listy skrúcajú a zažltnú.

Po napájaní sa odporúča, aby sa navlhčili. To poskytne príležitosť udržať potrebnú vlhkosť v skleníku, čo minimalizuje percento odparovania.

Ak sa na skleníkových výsadbách nájdu parazitné kolónie, je potrebné zaobchádzať s postihnutými oblasťami efektívne. Dobré výsledky možno dosiahnuť striekaním puzdier roztokom bežného mydla. Pre väčšiu účinnosť sa k nej pridáva mletá paprika alebo horčica.

Veľmi populárne medzi záhradkármi je zmes 100 g mydla a 100 g dreveného popola, rozpustených v 12 litroch vody.

Pri značnej kontaminácii môže byť potrebné použiť závažnejšie insekticídne prípravky, ktoré sa môžu vždy zakúpiť v špecializovaných predajniach.