Záhradníctvo

Prečo zomrieť sadenice kapusty?

Napriek všetkým ťažkostiam spojeným s rastúcimi sadenicami kapusty mnohí záhradníci stále hrdo chcú ich prekonať. A to nie je náhoda, pretože sadenice pestované vlastnými rukami prinášajú osobitnú radosť a prinášajú vieru v ich silu. Avšak v prípade kapusty sú najšťastnejší tí, ktorí žijú na svojej pôde a majú možnosť vytvoriť potrebné podmienky pre sadenice. Obyvatelia obytných budov z viacpodlažných budov, najmä ak nemajú balkóny a lodžie, boli menej šťastní, pretože pre nich je pestovanie normálnych kapustových sadeníc takmer nemožné. Preto sa najčastejšie vyskytujú sťažnosti, že sadenice kapusty zatekajú, prichádzajú práve od obyvateľov bytov s ústredným kúrením, ktorí si zo všetkej svojej túžby zvyčajne nedokážu poskytnúť sadenice kapusty s podmienkami, za ktorých je schopná normálne sa vyvíjať.

POZOR! Nie je to nič pre nič, že skúsení záhradníci vyrastajú sadenice všetkých druhov kapusty, vrátane dekoratívne iba v skleníkoch alebo skleníkoch.

Dokonca aj keď nie ste šťastným majiteľom takýchto štruktúr, môžete vždy na niečo spomenúť na svojom pozemku: nainštalovať dvojité chránené oblúky, vyrobiť improvizované skleníky zo šrotu, konečne nainštalovať škatule so sadenicami na verande, terase alebo v inej chladnej miestnosti.

Čo je potrebné sadenice kapusty

Aké podmienky sú pre kapustu potrebné na dobré zdravie a aktívny rast a rozvoj?

  • Pravdepodobne každý, dokonca aj nováčik záhradníci vedia, že kapusta je studená-rezistentná rastlina. Koniec koncov, nie každá zeleninová plodina, ktorá prichádza k nám z teplého Stredozemného mora, dokáže odolávať mrazom až na -8 ° C. Mladé kapustové rastliny sú tiež relatívne odolné voči chladu, vo fáze semien môžu tolerovať krátkodobé zníženie teploty na -5 ° C.
  • Zároveň ideálne podmienky pre rast a vývoj sú teploty od + 16 ° C do + 20 ° С.
  • Ale kapusta toleruje vysoké teploty veľmi zle. Už pri teplote vzduchu + 25 ° C a vyššie sa cíti deprimovaná a pri + 35 ° stráca schopnosť vytvoriť hlavu kapusty a mladé sadenice pravdepodobne umierajú.
  • Kapusta je tiež svetlo milujúca rastlina, ale potrebuje aj dlhý denný svet a dobré osvetlenie. Pri nedostatočnej úrovni osvetlenia sa sadenice vyvíjajú zle a pomaly.
  • Kapusta je veľmi náročná na zavlažovanie a vlhkosť vzduchu aj pôdy. Najväčšie množstvo vlhkosti, ktoré potrebuje pri tvorbe hlavy.

    Počas rastu výtoku z listov je potreba vlhkosti v kapusty pomerne mierna. Pôda by mala medzi procesmi zavlažovania mierne vyschnúť. Je pravda, že úplné sušenie pôdy môže viesť k smrti mladých rastlín.
  • Nakoniec je kapusta najnáročnejšia zo všetkých zeleninových plodín na výživu. Potrebuje pravidelné pravidelné kŕmenie, bez ktorého nie je možné získať dobrú zber. Ale potreba pre nich sa objaví najmä po vývoji 5-6 pravých listov, to znamená, po pristátí kapusta sadenice v otvorenom teréne. V prvej fáze vývoja sadeníc potrebuje výživu v minimálnych množstvách a môže získať všetko, čo potrebuje, z pôdy živín, v ktorej bola osiata.

Príčiny rozkladu

"Prečo sa mizne?" - Milovníci kapusty sa pýtajú. A teraz sa snažte si predstaviť alebo dokonca skontrolovať v praxi, akú teplotu tvorí v miestnosti bytu s ústredným kúrením na slnečnom parapetnom okne na juh. Práve v týchto podmienkach najčastejšie žijú sadenice kapusty, pretože sú tiež svetlomilné rastliny. Na nejakú dobu stále drží svoju poslednú silu, ale skôr či neskôr zomrie, neschopná zvládnuť nepriaznivé podmienky.

A nováčik záhradníci nemôžu pochopiť, čo sa stalo, pretože robili všetko, ako s inou zeleninou. Umiestili sadenice do tepla za predpokladu maximálneho množstva svetla, dokonca dokončeného osvetlenia so špeciálnymi svietidlami. Bohaté napájanie, ako vyžaduje kapusta. Ale stále zmizla. Paradajky a paprika rastú bok po boku za rovnakých podmienok a cítia sa skvelé a kapusta je zlá.

POZOR! Mnohí začínajú myslieť, že krajina, v ktorej sa sadenice pestujú, nie je vhodná pre kapustu a mení zem.

Možno sa aj semená znovu a znovu zasielajú na semenáčiky, ale situácia sa opakuje a nikto nemôže vôbec pochopiť, čo má robiť.

Často sa pripomína, že kapusta je veľmi náchylná na rôzne plesňové ochorenia a jej semená musia byť spracované pred zasiatím špeciálnymi fungicídmi v extrémnych prípadoch s roztokom manganistanu draselného. Ak sa tak nestalo, potom sa zvyčajne upokojujú a mysleli si, že konečne našli príčinu zlyhaní s kapustou a budúci rok bude všetko určite pracovať. Ale v nasledujúcom roku, po všetkých ošetreniach semien a ďalšom úniku biofungicídov sa nič nezmení, sadenice opäť vymyjú a zomierajú.

Faktom však je, že všetky odrody kapusty, najmä pre druhy s bielymi vláknami, majú ďalší charakter v starostlivosti o sadenice. Semená kapusty dobre kŕmia, rýchlo a dostatočne spoločne pri teplote okolo + 20 ° C a ešte vyššej.

Tip! Hneď ako sa objavia prvé smyčky sadeníc, rastliny sa musia umiestniť na miesto s nízkou teplotou najmenej 7-12 dní.

Pre biele kapustu je lepšie, ak teplota neprekročí + 8 ° С + 10 ° С, pre termofilnejšie karfiol sa maximálna hodnota môže zvýšiť na + 12 ° С + 15 ° С, ale pre akúkoľvek kapustu sa striktne vyžaduje minimálna teplota aspoň v noci čas. V opačnom prípade môžeme predpokladať, že vaše sadenice sú zase opustené. A skôr alebo neskôr sa to stane, žiaľ. Preto, ak pestujete sadenice kapusty v byte a máte balkón, dokonca aj bez glazúry, musíte urobiť nasledujúce. Ihneď po vzniku výhonkov, postavte ochranu proti mrazu z niekoľkých vrstiev filmu pre sadenice a bezpochyby dať to na balkón po dobu 5-10 dní.

Ťažkosti po transplantácii

Ale aj keď prekonáte túto prvú fázu vývoja kapusty, na vás čaká niekoľko ďalších výziev. Jedným z najbežnejších problémov pri pestovaní kapusty je jeho nezdravý vzhľad po transplantácii do iných nádob alebo na otvorenom teréne. Spravidla po tomto postupe spodné listy kapusty sadby žltnú a ona sama do istej miery mizne. Ide o úplne prirodzenú reakciu rastlín na určité poškodenie koreňov, čo je nevyhnutné pri transplantácii sadeníc.

Tip! Aby sa minimalizovalo poškodenie, odporúča sa hojne odložiť kapustu niekoľko hodín pred transplantáciou tak, aby na koreňoch nezostali žiadne hrudky.

Je tiež lepšie opätovne vysadiť veľmi dobre tečúcu pôdu, takmer kvapalnú špinu. Niekoľko dní po transplantácii by mali byť semenáče prilepené z jasného slnka a udržiavané v teplých podmienkach pri teplote približne +20 ° C.

To sa dá dosiahnuť vychystaním sadeníc v samostatných hrncoch v miestnostiach. Na ulici ju jednoducho chráňte pred jasným slnkom, aby ste úplne vyliečili do nového prostredia.

Samozrejme, pohľad na zničené sadenice kapusty nemôže pomôcť, ale trápi srdce záhradníka, ale v prípade jej transplantácie si môžete byť istí, že za pár dní sa rozhodne zotaví a začne sa ďalej rozvíjať novou silou. Je to pravda, že sa to stane len za predpokladu, že počas niekoľkých dní po transplantácii budú semená kapusty vrátené do chladných podmienok, výhodne nie vyššie ako + 16 ° C - + 18 ° C.

S týmito cieľmi môžete jednoducho otvoriť okienko na vysávanie a dať sadenice pod prúdom studeného vzduchu. Nemali by ste byť príliš vystrašení z prievanu, pretože kvôli kapusty je dusivý a horúci vzduch oveľa nebezpečnejší. Avšak, ak sa sadenice boli nadmerne hýčkované od prvých dní ich života, potom môže byť koncept pre nich nebezpečný. Ale je najlepšie nájsť miesto pre ňu s neustále chladnou teplotou, v ideálnom prípade, ak je rozdiel päť až desať stupňov medzi dennou a nočnou teplotou.

Riešenie problémov

Takže, čo sa stane v 90% prípadov s kapustou sadenice? Od prvých hodín sa dostane do nepriaznivých podmienok príliš teplo pre seba. Výsledkom je, že koreňový systém nie je schopný plne sa rozvinúť, stonky sú silne vyťahované a imunita rastlín klesá na nulu. Výsledkom toho je, že aj tie najmenšie chyby starostlivosti, ktoré by rastliny v normálnom stave nevšimli, viedli k ďalšiemu zhoršeniu sadeníc. Začína sa vädnúť, žltnúť, niekedy okamžite padnúť.

A čo zvyšných 10%? Predstavujú len prípady, keď boli sadenice ovplyvnené akýmikoľvek infekciami alebo škodcami. Možno bola vysadená v zemi s kyslejšou reakciou, ako potrebuje.

Ak vykonáme všetky agronomické opatrenia na ošetrovanie semien a starostlivosť o sadenice kapusty včas a správne, potom takéto situácie môžu byť takmer vylúčené. Koniec koncov, kapusta, rovnako ako všetka zelenina, sa snaží rastie, rozvíjať a potešovať jej zber. Je potrebné brať do úvahy iba jeho zvláštne požiadavky a všetko bude v poriadku.

Pozrite si video: Harry Potter and the Chamber of Secrets (Február 2020).

Загрузка...