Záhradníctvo

Čo je dunk cibule pred výsadbou

Cibuľa sa snaží rastie, ak existuje možnosť pre ktorúkoľvek hostiteľku, pretože aké jedlo máte, všade - nemôžete robiť bez cibule, s výnimkou sladkej. Zdá sa, že to rastú - pár drobností - uviazol v krajine sevok a zhromaždiť v niekoľkých mesiacoch hotových plodín. Ale v skutočnosti to nie je tak jednoduché. To bude hniť, bude vyschnuté, a potom, všeobecne, niekto bude jesť cibuľu v kocke. Preto aj skúsení záhradníci často argumentujú a nemôžu dospieť ku konsenzu o určitých vlastnostiach rastúcej cibule.

Obzvlášť veľa sporov vyvoláva otázku prípravy žiaroviek pre následnú výsadbu, či už musia byť nasiaknuté alebo nie, a ak je to potrebné, aký je dôvod pre namáčanie cibule pred výsadbou. Samozrejme, takéto otázky sa zvyčajne vyskytujú u začínajúcich záhradníkov. Koniec koncov, tí, ktorí sa dlho venovali kultivácii cibule, existuje veľa vlastných tajomstiev a trikov, ktoré používajú, v závislosti od okolností. V tomto článku sa snažíme zhromaždiť rôzne techniky používané záhradkármi a vysvetliť ich v zmysle toho, čo je potrebné pre samotnú cibuľu.

Na čo to je?

Pred porozumením, ako a v čom je možné nasiaknuť luk pre jeho ďalšie výsadbu, je potrebné pochopiť, a za to, čo to je, skutočne musíte urobiť. Možno je to len pocta tradícii, ktorá sa rozvinula v priebehu stáročí a dnes nie je zmysluplné tieto postupy?

Varovanie! V skutočnosti existuje najmenej sedem dobrých dôvodov, prečo je nevyhnutné namáčanie cibule.

Takže, namočte cibuľu pred výsadbou potrebujete:

 1. Aby sa neskôr nedokázal skloniť.
 2. Urýchliť klíčenie, čo môže byť obzvlášť dôležité pre severné oblasti s krátkym letom.
 3. Pre dobrý ďalší rast a bohatý zber.
 4. Urýchlenie dozrievania plodiny.
 5. Na dezinfekciu alebo dezinfekciu cibule, to znamená na zničenie všetkých vajíčok a lariev škodcov a hubových chorôb.
 6. Pre dodatočnú vlhkosť v prvom období rastu.
 7. Pre ďalšie triedenie cibule pred výsadbou.

Hoci pravdepodobne existujú okolnosti, v ktorých nie je žiaden z týchto dôvodov relevantný. Napríklad rastúci cibuľu zo zaručených zdravých a starostlivo predtriedených výsadieb v južných oblastiach s kvapkaním zavlažovania. Ale tieto okolnosti sú zriedkavé a väčšina záhradníkov si uvedomuje, že je ťažšie zabrániť problémom, než sa vysporiadať s ich dôsledkami.

Teraz musíte zvážiť všetky tieto dôvody podrobnejšie.

Spracovanie zo skrutkovania

Šípky cibule - to znamená, výhonky, ktoré nesú kvetenstvo s budúcim semenom, odoberajú od výsadby veľa síl, zatiaľ čo samotné žiarovky tvoria veľmi malú veľkosť.

POZOR! Ak sa sady cibule skladovali v zime pri teplotách od 0 do 16 stupňov, intenzívne sa tvoria kvetnatky.

Z nich sa po výsadbe začnú rozvíjať početné šípky. Preto najjednoduchší spôsob, ako zabrániť streľbe z luku, je udržiavať ho v zime pri teplote nie nižšej ako + 18 ° С. Je to jednoduché, pokiaľ ide o rastlinný materiál pestujúci a skladovaný sám. Častejšie však kupujeme cibuľu na pestovanie v obchodoch alebo na trhoch, a niekedy nevieme, aké sú podmienky, z ktorých vyrástol, aké ochorenia trpel, ako sa uskutočnilo jeho zber a následné skladovanie.

Varovanie! Rozsiahle rady, že namočenie cibule pred výsadbou v roztoku sódy pomôže zabrániť jeho tvorbe podliatin, je klam.

Čo robiť v prípadoch, keď nie je známe nič o nakúpenej cibule, ale zároveň nechcete, aby začal strieľať? Existujú dostatočne spoľahlivé metódy, známe už mnoho storočí a založené na biológii samotnej rastliny, ktoré pomáhajú zastaviť streľbu z luku.

 • Ak máte pred zasiatím ešte veľa času, môžete jednoducho sušiť cibuľu v miestnosti pri teplote + 20 ° C - + 22 ° C po dobu 7-8 dní.
 • Bude efektívnejšie zahriať sady cibule na 3-4 dni okolo kachlí alebo vykurovacích zariadení pri teplote + 30 ° C.
 • Pred vysadením môžu byť cibule namočené do horúcej vody (+ 45 ° С - + 50 ° С) počas 2-3 hodín.

Všetky tieto metódy sú založené na zahrievaní žiaroviek pred výsadbou. Súčasne sa v tkanivách žiaroviek vytvárajú špeciálne stresové hormóny. Práve tieto hormóny sú zodpovedné za zablokovanie vývoja kvetných pukov.

Namočenie pre dobrý rast

V severných regiónoch je mimoriadne dôležité, aby sa výhonky objavili rýchlejšie, aby sa rozvíjali rýchlo a dobre. Preto je žiaduce urýchliť zrenie plodiny aspoň o niekoľko týždňov, pretože počasie v auguste môže byť veľmi nepredvídateľné a je potrebné dokončiť zber a sušenie cibule pred nástupom nepríjemnosti a chladného počasia.

Na urýchlenie vzniku semien a dozrievania cibule je niekoľko spôsobov:

 • Cibuľové sady sa nalejú do plochých škatúľ a približne tri týždne pred výsadbou sú udržiavané na teplom mieste, nie nižšom ako + 22 ° C a najlepšie na slnku. Takáto vernalizácia pred výsadbou môže urýchliť vznik sadeníc o 4-5 dní a zber úrody ako celok dozrie o niekoľko týždňov skôr.
 • Cibuľové sady sú prerezané na ramenách, nedotýkajú sa klíčkov a namočené do akéhokoľvek roztoku živín (hnoj, humáty alebo dusičnany) asi 12-18 hodín.
 • Po nakrájaní cibule sa roztok Epin-Extra ponorí pol hodiny. Tento postup pomáha urýchliť vznik sadeníc. Ak sa teplota roztoku odoberie približne + 40 ° C + 50 ° C, potom toto namáčanie slúži aj na dezinfekciu žiaroviek.

Dezinfekcia žiaroviek

Tradične, pri dezinfekcii cibule, ako aj pri pestovaní cibule na perie, bola použitá žiarovka namáčaná v manganistane draselnom. Teraz sa objavilo mnoho nových, efektívnejších prostriedkov, aj napriek tomu sa dnes niektoré staré metódy dezinfekcie prejavujú veľmi dobre.

Dezinfekcia žiaroviek, samozrejme, nemôže byť vykonaná, ak ste si 100% istý vášho sadivového materiálu. Ale častejšie, takmer nikto nedokáže poskytnúť takú záruku, pretože vajcia mnohých škodcov, ako sú tripy alebo cibuľa, sú úplne neviditeľné pre oči a prítomnosť hubových chorôb v spórch neovplyvňuje vzhľad cibúľ.

Najstaršou a časovo testovanou metódou dezinfekcie cibule, okrem namočenia v manganistane draselnom, je jeho nasiaknutie v nasýtenom roztoku soli. Za týmto účelom sa rozpustí 1 kg soli v 5 litroch vody až do úplného nasýtenia. V tomto roztoku sa cibule namočia dve hodiny. Aká je príprava? Potrebujete ostrý nôž na opatrné orezanie horného krku, bez toho, aby to malo vplyv na výhonky.

Je to dôležité! Začiatočníkov by sa táto operácia mala vykonávať veľmi opatrne. Ak poškodíte klíčky, prvé listy cibule budú poškodené a vyvíjajú sa zle.

Ak špička nie je odrezaná, dezinfekcia bude mať vplyv len na dno banky, inak môže solný roztok preniknúť medzi váhy a dezinfikovať celú žiarovku. Po namočení je veľmi dôležité dôkladne umyť cibuľu soľou, niekoľkokrát meniť vodu.

Ak pred sadením namočte cibuľu iba v horúcej vode (+ 45 ° С - + 50 ° С) po dobu 10-15 minút, účinok dezinfekcie bude presne rovnaký ako pri namáčaní vo fyziologickom roztoku. A v skutočnosti, a v inom prípade nie sú potrebné žiadne špeciálne prípravky, vyberte to, čo je pre vás jednoduchšie: ohriať vodu alebo používať soľ.

Všetky ostatné metódy zahŕňajú použitie špeciálnych prípravkov na namáčanie cibule a sú tiež dosť účinné.

 • V manganistane draselnom. V obyčajnej studenej vode sa toľko kryštálov manganistanu draselného rozpustí, aby vytvorilo jasnú ružovú farbu. Vo výslednom roztoku je cibuľa namočená počas 15-20 minút.
 • V síranu meďnatom. V 10 litroch studenej vody sa rozpúšťajú 30 gramov síranu meďnatého. V roztoku namočte cibuľu 30 minút.
 • Pri príprave "Maxim". Na prípravu roztoku v dvoch litroch vody zriediť 4 ml prípravku a cibuľu nasiaknuť počas pol hodiny.

Po všetkých ošetreniach nezabudnite umyť cibuľu v čistej vode a môžete začať s výsadbou. Aby sa uľahčilo pestovanie, je možné cibuľu vyschnúť po namočení pri teplote + 20 ° C - + 22 ° C.

Ďalšie triedenie

Môžete to urobiť naopak, po umytí držte cibuľu ďalších 8-10 hodín mokré na teplom mieste. Za týmto účelom sú umiestnené vo fóliových vreckách alebo vedre pod vekom. V dôsledku tohto postupu sa malé drobné korene objavia na dňoch cibule - to je to, čo pomôže vykonať dodatočné triedenie žiaroviek pred výsadbou.

Ak korene cibule vyrastie po obvode dna, potom je ideálne vhodný na pestovanie na okraji.

Ak korene majú len čiastočne, len polovicu, potom žiarovka pravdepodobne prejde do šípky a môže byť použitá len na výsadbu zelených.

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že mnohé metódy namáčania je možné navzájom kombinovať, aby sa dosiahol najlepší výsledok. Vyberte to, čo potrebujete špeciálne pre vaše okolnosti a získajte úžasnú úrodu cibule.