Záhradníctvo

Peking kapustová kapusta: pestovanie doma

V posledných rokoch majú obyvatelia miest módne hobby - pestujú rôzne zelené plodiny na parapete. Musíme úprimne pripustiť, že toto povolanie môže spôsobiť veľa zbytočných ťažkostí, ale súčasne prináša nesmierne potešenie z toho, aby uvažoval o výskyte nového života vo forme zelených klíčkov. Okrem toho pridávanie do denného stravovania čerstvých bylín, ktoré sa pestujú rovnako s vlastnými rukami doma, bez neznámych prísad pridáva nielen silu a energiu, ale môže tiež vyriešiť niektoré zdravotné problémy.

Kapusta v Rusku od dávnych čias je jednou z najpopulárnejších kultúr. A ak je pestovanie biele kapusty doma ťažké kvôli niektorým zo svojich biologických vlastností, potom existujú odrody kapusty, ktoré, ak je to žiaduce, je celkom možné vytvoriť relatívne priaznivé podmienky pre rast. Jednou z týchto plodín je Pekingová kapusta. Na ruskom trhu sa objavila už dávno a dokázala vstúpiť do okruhu najpopulárnejšej zeleniny pre celoročnú spotrebu.

Peking kapusta - čo je to

Medzi veľkou rozmanitosťou kapustovej rodiny existujú dva druhy, ktoré sú domovom východnej Ázie a presnejšie Číny. Toto je Peking a čínska kapusta. Tieto druhy sú niekedy zmätené medzi sebou, hoci dokonca aj navonok sú veľmi odlišné. Čínska kapusta (pak-choi) nevytvára hlavu kapusty - je čisto listnatého typu. A tie husté, oválne-predĺžené kochanchiki, ktoré v posledných rokoch možno nájsť na regáloch takmer všetky rastlinné oddelenie v obchodoch, a tam sú zástupcovia Peking kapusta alebo Petsai, ako hovoria samotní Číňania.

Pekingová kapusta sa používa hlavne v podobe šalátov, aj keď je tiež chutná varená a dusená.

POZOR! V krajinách juhovýchodnej Ázie sú obzvlášť obľúbené kvasené kapustové jedlá - v kórejskej kuchyni sa jedna z týchto jedál nazýva "kimchi".

Jeho listy obsahujú dvakrát viac bielkovín než biele príbuzné. Je tiež bohatá na soli vápnika, draslíka, železa a rôznych vitamínov. Pravidelné užívanie je zvlášť užitočné pri žalúdočných vredoch a kardiovaskulárnych ochoreniach.

Rastúca technológia zo stonky

Zaujímavé je, že Pekingová kapusta je taká energická rastlina, ktorá dokáže uspokojiť ďalšie plodiny z už pripravenej hlavy kapusty. Ako môžete pestovať Pekingovú kapustu zo stonky? Technológia tohto procesu je dosť jednoduchá. Ak vezmete záležitosť vážne, musíte pripraviť nasledovné:

  • Dostatočne hlboká kapacita kužeľovitého tvaru. Ideálne na každú misku na pitie. Jeho rozmery by mali byť také, aby v jeho hornej časti bola umiestnená spodná časť kapusty.
  • Ľahká, ale výživná zmes pôdy s pieskom alebo vermikulitom.
  • Hrniec s objemom najmenej jedného litra, veľkosť jeho horného obvodu musí presahovať veľkosť dna kapusty.
  • Balík čierny.
  • Kapustová kapusta samotná.
  • Ostrý nôž.

Prakticky každá hlava čínskej kapusty bude vhodná na pestovanie zelených listov.

Tip! Čím viac okolo hlavy bude hlava a silnejšia stopka bude v jeho rukách, tým väčšia je hlavica, z ktorej vyrastiete.

Je potrebné skontrolovať stav hlavy - nemali by mať tmavé alebo šedé škvrny alebo škvrny, ako aj ďalšie príznaky budúceho hniloby. Z tohto výsadby nerastú nič dobré.

Tip! Čím jasnejšie a hustejšie je to, tým lepšie.

V ďalšom kroku je potrebné merať asi 6 cm od spodnej časti kapusty z pečienky Peking a s ostrým priečnym rezom na oddelenie dna od zvyšku kapusty. Odporúča sa opláchnuť ju pod tečúcou vodou z možnej kontaminácie. Horný odrezaný diel sa dá rozštiepiť na šaláty a použiť na prípravu iných jedál. A spodná časť s dnom vám bude slúžiť ako počiatočný materiál na pestovanie zelených listov a možno získať celú kapustu z pečienskej kapusty.

Potom pripravte pripravenú kužeľovitú nádobu s vodou približne o tretinu a umiestnite spodnú časť hlavy hlavy do spodnej časti. Vo vode by mali byť ponorené len spodok stonky.

Je to dôležité! Nádoba so spodnou časťou hlavy musí byť umiestnená na najchudobnejšom mieste v dome.

Veľa svetla v tomto štádiu nepotrebuje klenutý pahýľ, ale teplo bude na ne pôsobiť depresívne. Jedným z najlepších miest je parapet smerujúci na sever. Ak je vonkajšia teplota už nad nulou, je najlepšie umiestniť kanvicu z pečienky Peking na balkón.

Prvé korene sa môžu začať objavovať v spodnej oblasti najbližšieho dňa. Niekedy, súčasne s nimi, začína tvoriť listy z hornej časti. Počas prvého týždňa môžete jednoducho sledovať zaujímavý proces vzniku nových koreňov a listov v stonke. Je len príležitostné nalievať vodu do nádoby, pretože sa absorbuje vytvorenými koreňmi.

Ak nemáte v úmysle vyrastať z stopky hlavy a máte záujem byť spokojní len s čerstvými listami vitamínov, potom nie je potrebné ju opätovne vysadiť do zeme. Stonka akejkoľvek veľkosti je dosť a voda na vybudovanie dostatok listov.

Varovanie! Keď sa objaví šípka kvetu, je nevyhnutne odstránená, pretože ak to nie je urobené, listy sa rýchlo vytvrdnú a stanú sa malými a chuťovými.

Kultivačná hlava

Ak je pre vás zaujímavé, aby ste vyrastali hlavu z pečienskej kapusty zo stonky, môžete sa o to pokúsiť, ale nikto vám to neprinesie viac znepokojujúce a 100% zárukou úspechu pri pestovaní domu. Najlepšie zo všetkého je to, keď sa štepenie stonky do otvorenej zeme. Napriek tomu sa môžete pokúsiť.

Asi o týždeň neskôr, keď vznikne dostatočné množstvo koreňov, môže byť stonka vysadená v pripravenej pôdnej zmesi. Je nevyhnutné konať veľmi starostlivo, pretože korene z pečienskej kapusty sú veľmi jemné a krehké. Je lepšie umiestniť najnižšiu časť stonky do hrnca a posypať korene na jeho vrchole. Horná časť stopky musí byť nad zemou. Pôda by mala byť dostatočne mokrá.

Je lepšie nechať vysadiť stonku prvých pár dní a až po odhalení nových listov sa začne zalievanie. Listy rastú dosť rýchlo a už sa môžu používať v potravinách. Ale ak plánujete vyradiť hlavu cabbies, potom je lepšie počkať trochu. Pekinová kapusta by mala byť mierne napojená a čakať na povrch pôdy, v ktorej je vysadená.

Varovanie! V závislosti od času roka, kedy ste začali pestovať kapustu z paličky, môže rastlina buď vyhodiť šípku kvetu, alebo začať ísť von.

Faktom je, že pekingské kapusty sú dlhé rastliny. To znamená, že ak svetlý deň bude viac ako 12-15 hodín, rastlina bude kvitnúť pomerne ľahko, ale s tvorbou hlavy budú problémy. To je dôvod, prečo sa na záhrade vždy pestuje buď na jar, alebo na konci leta.

Doma, ak v teplej sezóne vyrastiete Pekingovú kapustu, môžete použiť trik - zakryte rastlinu 10-12 hodín čiernym filmovým uzáverom. Je tiež dôležité udržiavať teplotu v rozmedzí + 12 ° C až + 20 ° C. Zavlažovanie by malo byť mierne. Často v teplých podmienkach rastlina rýchlo tvorí kvetinovú šípku. Ak plánujete pestovať hlavu kapusty, musíte ju odstrániť.

Ak sú splnené všetky vyššie uvedené podmienky, za mesiac a pol si môžete dostať trochu voľné, ale skôr ťažké lôžko, ktoré váži až jeden kilogram od stonky.

Ďalšia možnosť je možná. Ak sa so zelím nedosiahne nič zvláštne, čoskoro uvoľní šípku. Po určitom čase sa tvoria semená. Môžu sa zozbierať, a ak to počasie dovoľuje, zasievať na otvorenom teréne, čím získajú výnos z čínskej kapusty zo semien pestovaných na samom sektore.

záver

Ako môžete vidieť, nie je nič obzvlášť ťažké pestovať Pekingovú kapustu zo stonky. Tento proces je dosť fascinujúci - pomôže rozjasniť tmavé tmavé dni na jeseň av zime a zároveň získať chutné a vitamínové zeleň.