Záhradníctvo

Ako pestovať mrkvu, aby ste sa nepotlačili

Mrkva je jedným z najvyhľadávanejších zeleninových plodín na záhrade. Hlavným problémom je potreba výhonkov buriny. V opačnom prípade korene nedostanú voľný priestor na rast. Jednoduché a cenovo dostupné metódy pomáhajú vysiať mrkvu, aby nedošlo k zúženiu.

Príprava semien

Pred zasadením sa odporúča spracovanie semien mrkvy. Tým sa zlepší ich klíčenie.

Nasledujúce metódy ošetrenia semien sú najefektívnejšie:

  • miestnosť na deň v teplej vode;
  • úprava vriacej vody;
  • leptanie roztokom mangánu alebo kyseliny boritej;
  • studené vytvrdzovanie semien (vykonané po nasiaknutí, kým sa nevyskytujú baktérie).

Pred spracovaním je osivo skladované na suchom mieste, chránené pred vlhkosťou a svetlom.

Príprava pôdy

Mrkva preferuje hlinitú a piesočnatú pôdu. Postele sa nachádzajú na plochých plochách osvetlených slnkom. Každý rok sa zvolí nové miesto na siatie. Opätovné pristátie na predchádzajúcej lokalite je povolené až po 4 rokoch.

Tip! Mrkva dobre rastú v lôžkach, kde sa pestovali paradajky, strukoviny, zemiaky, zelenina a kapusta.

Na topenie sa používa rašelina alebo humus.

Postele pod mrkvou kopať na jeseň. Na jar sa postup opakuje. Pomocou manuálnej metódy výsadby vytvárajú brázdy 5 cm široké a 2 cm hlboké, potom sa do pôdy zavádza piesok a hnojivo.

Najlepšie spôsoby, ako vysadiť mrkvu, aby ste sa nepodarili

Pristátie štipky

Najjednoduchšie je metóda manuálneho pristátia. Po prvé, lôžko je rozdelené na brázdy. Do riadkov sa ponechá vzdialenosť 20 cm. Pred zasiatím sa odporúča naliať rašelinu a piesok do získaných brázd.

Výsadba sa vykonáva ručne. Semená mrkvy sa dajú do dlaní a spúšťajú sa jeden po druhom do drážok v záhrade. Medzi každou rastlinou nechajte niekoľko centimetrov. Toto je najjednoduchšia, ale prácna metóda pristátia.

Orezanie na pásku

Na pestovanie mrkvy na stuhe je potrebné zakúpiť špeciálny materiál na pestovanie v záhradnej predajni. Na tieto účely vložte voľný papier vrátane toaletného papiera. Materiál sa rozreže na pásy do šírky 2 cm a dĺžka pásov by mala stačiť na celé lôžko.

Semená sa nanášajú na papier pomocou pasty. Môže sa vyrábať samostatne pomocou vody a škrobu. Bodová pasta sa aplikuje na pásy v intervaloch 2-3 cm, potom sa na ne nasadia semená mrkvy.

Varovanie! Môžete pridať hnojivo na lepidlo, aby sa osivo dostalo živín.

Páska je umiestnená v pripravených brázdách a pokrytá zeminou. Preto je zabezpečená ekonomická spotreba semien mrkvy. Medzi výhonkami sa zachová rovnaká vzdialenosť, čo zachráni záhradníka pred zriedením postelí.

Začať príprave na výsev na páske môže byť v zime. Výsledné pásy sú zložené a ponechané až do jari.

Pristátie na pastu

Môžete sadiť mrkvové semená na pastu bez použitia pásky alebo iných zariadení. Na prípravu zmesi bude potrebovať lyžicu múky a liter vody. Komponenty sa simulujú a potom sa ochladia na 30 stupňov.

Potom sa semená umiestnia do pasty a zmes sa naplní plastovou fľašou. Pasteriér so semenami sa naleje do pripravených studní. Tento spôsob výsadby dodatočne chráni rastliny pred chorobami. Vysadené mrkvy dozrievajú vopred a budú šťavnatejšie.

Výsev vo vreciach

Semená mrkvy by sa mali umiestniť do vrecka s handričkou. Po zmiznutí snehu sa položí do zeme niekoľko centimetrov hlboko. Po niekoľkých týždňoch sa objavia prvé výhonky mrkvy a potom ich môžete získať a úplne sa zmestiť.

Kmeňové rastliny sú oveľa pohodlnejšie na pestovanie v brázdách a poskytujú voľný priestor medzi nimi. V dôsledku toho nie je potrebné riediť rastliny a postel bude úplne naplnená výhonkami.

Výsadba s mrežovou mriežkou

Použitie mriežky z vajec umožňuje vytvoriť rovnomerné otvory v rovnakej vzdialenosti od seba. Za týmto účelom vezmite plastovú alebo papierovú formu, v ktorej sa predávajú vajcia.

Je to dôležité! Je lepšie dať do seba dve mriežky, aby ste získali odolnejšie a pohodlnejšie zariadenie.

Rošt je zatlačený do zeme po celom povrchu lôžka, po ktorom sú vytvorené aj otvory. V každom z nich musíte dať dve alebo tri semená.

Výhody tejto metódy zahŕňajú rovnomerné klíčenie semien mrkvy bez potreby riedenia. Semená sa však vysádzajú ručne, čo si vyžaduje veľa času a úsilia.

Sadenie riečnych pieskov

Dve polievkové lyžice semien mrkvy sa pridajú do vedra s riečnym pieskom. Na zlepšenie klíčenia výslednej zmesi môžete pridať trochu vody. Semená, zmiešané s pieskom, zasiať v drážkach v záhrade, potom naniesť vrstvu pôdy.

Varovanie! Prítomnosť piesku v pôde uchováva teplo, vlhkosť a stimuluje vývoj semien mrkvy.

Piesočnatá pôda obsahuje viac vzduchu, čo zlepšuje účinok minerálnych hnojív.

Táto metóda neposkytuje rovnakú vzdialenosť medzi sadenicami mrkvy. Nevyžaduje však starostlivú prípravu brázd. Príliš silné výhonky sa potom môžu zriediť.

Zmiešaná výsev

Na rovnakej posteli sa dobre stretávajú rôzne kultúry: mrkva a reďkovky. Ak zmiešate semená týchto rastlín a pridajte riečny piesok, dostanete hotovú zmes na pestovanie. Je umiestnený v drážkach na záhrade, potom pokrytý vrstvou zeminy a napojený.

Je to dôležité! Namiesto reďkovky môžete použiť šalát alebo špenátové semená, ktoré vyklíčia oveľa skôr ako mrkva.

Najprv príde reďkovka, ktorá rýchlo rastie a používa sa na kuchynskom stole. Po zbere je dostatok priestoru na rast mrkvy. Táto metóda umožňuje pestovať dva druhy zeleniny na rovnakej posteli, čo je dôležité najmä pre malé oblasti.

Používanie planérov

Automatizujte proces pomocných zariadení pre pristátie. Manuálne sejačky majú najjednoduchší dizajn. Semená sa nalejú do samostatného oddelenia kabíny vybaveného kolesami. Uvoľnenie pôdy je vykonávané nožmi umiestnenými na kolesách. Zariadenie sa pohybuje za rukoväte.

Sejačka má niekoľko výhod:

  • zabezpečuje prenikanie semien do danej hĺbky;
  • osivo je rovnomerne rozložené nad zemou;
  • spotreba semien je kontrolovaná;
  • nie je potrebné pripraviť brázdy a pokryť semená vrstvou zeminy;
  • materiál nie je poškodený;
  • proces výsevu sa zrýchľuje o 5-10 krát.

Komerčne používané samohybné sejačky pracujúce zo zdroja energie. Pre záhradné miesto vhodné ručné zariadenie, ktoré možno vybrať podľa fotografie a veľkosti. Univerzálne modely sa používajú na siatie mrkvy a iných plodín.

Semená v granulách

Oveľa vhodnejšie je pestovať semená mrkvy uzavreté v peletách. Potiahnuté osivo má plášť živín. Kvôli veľkej veľkosti sú vhodné na pristávanie. Keď sa uvoľní do pôdy, škrupina sa rozpustí a rastliny dostanú dodatočné krmivo.

Varovanie! Potiahnuté semená sa vyznačujú rýchlym klíčením.

Obmedzenia týkajúce sa spôsobu pestovania mrkvy uzatvorenej v granulách neexistujú. Pre tento účel sú vhodné akékoľvek metódy, manuálne a automatizované.

Hoci sú peletované semená drahšie ako zvyčajne, všetky náklady sú kompenzované pohodlným použitím. Taký materiál je úplne pripravený na siatie a nevyžaduje spracovanie.

Starostlivosť o mrkvu

Bez ohľadu na metódu zvolenú po zasiatí, mrkva potrebuje zalievanie. Dodávka vlhkosti by mala byť trvalá. Zavlažovanie sadeníc je lepšie vo večerných hodinách, keď sa voda zahreje na slnku.

Pri použití špeciálnych metód výsadby mrkvy sa nevyžaduje pletenie. Stačí, aby sa pôda uvoľnila niekoľkokrát, aby sa zlepšila výmena vzduchu a prenikanie vlhkosti.

Ako rastú, mrkva potrebuje kŕmenie. Príliv živín poskytne organické hnojivo. Užitočné pre túto kultúru, dusík, fosfát, potašové doplnky.

záver

Mrkva vyžadujú zriedenie niekoľkokrát za sezónu. Aby sa predišlo tomuto časovo náročnému postupu, pomôže správna metóda pristátia. Niektoré metódy vyžadujú špeciálne školenia a dodatočné náklady. Náklady sú však kompenzované časom ušetreným pri pliesňovaní. Najjednoduchší spôsob je použitie piesku alebo iných druhov semien. Na pestovanie mrkvy vo veľkých oblastiach sa odporúča zakúpiť siet.

Pozrite si video: Happy wheels Strašidelná mrkva a Metro (Február 2020).

Загрузка...