Záhradníctvo

Kedy zasiať mrkvu na predmestí

Každé dieťa vie, že šťavnaté, sladké, chrumkavé mrkvy sú nielen chutné, ale aj veľmi užitočné. Rastú na miestach mnohých záhradníkov pre následné použitie pri príprave rôznych kuchárskych jedál. Zasievajte kultúru priamo na zem na jar. V závislosti od regiónu sa môže doba výsevu líšiť. Takže sa budeme snažiť objasniť, kedy sa na predmestiach vysádza mrkva a aké odrody je lepšie vybrať.

Najlepší čas na pestovanie

Mrkva sa vyznačuje ich nenápadnosťou, ale na získanie skutočne dobrej úrody koreňovej zeleniny je potrebné vedieť, kedy sa má zasiať semená tejto plodiny. Takže musíte premýšľať o výseve potom, čo ste prešli šancu na silné a dlhotrvajúce mrazy.

Varovanie! Optimálna nočná teplota by nemala klesnúť pod +70 ° C. V Moskve sú takéto teplotné ukazovatele typické začiatkom mája.

To je dôvod, prečo mnoho záhradníkov tradične zasial semená tejto zeleniny počas sviatkov.

Semená mrkvy klíčia dostatočne dlho. Niekedy to trvá až 22 dní odo dňa výsevu semien do pôdy pred rastom sadeníc. Doba dozrievania zeleniny závisí od odrody plodiny. Takže rané zrelé mrkvy dozrievajú v 65 dňoch od okamihu klíčky semien. Neskoré dozrievanie odrôd dozrieva za 130-150 dní. Stojí za zmienku, že semená neskorých odrôd dozrievania sú niekedy osiate v moskovskom regióne v apríli pod filmom.

Niektorí poľnohospodári používajú lunárny kalendár na určenie dátumu výsevu určitej kultúry. Mrkva je koreňová plodina, a preto je potrebné zasiať ju v čase, keď mesiac klesá, alebo skôr je v poslednom štvrťroku.

V tomto ohľade stojí za to zdôrazniť obdobia odporúčané na pestovanie kultúry: od 19. apríla do 25. apríla a od 19. do 24. mája.

Pravidlá výsevu

Pred sadením mrkvy v zemi je potrebné pripraviť semená: spracovať s roztokom mangánu a namočiť na deň v živnom médiu. Opuchnuté semená sú zasiate v otvorenom teréne. Aby sa zabránilo zahusťovaniu plodín, semená koreňových plodín môžu byť predbežne prilepené na pásik toaletného papiera s potrebnými intervalmi medzi zrnami. Sejacie semená zmiešané s preosievaným suchým pieskom môžu tiež zabrániť hrubým výsadbám.

Mrkva sú veľmi náročné na slnko a nemôžu rásť v tieni, čo znamená, že pre neho by mal byť vybraný dobre osvetlený, slnečný kúsok. Paradajky, strukoviny, uhorky, zemiaky a cibuľa sú dobrými prekurzormi zeleniny.

Varovanie! Nedoporučuje sa vysievať koreňové semená na pozemkoch, kde boli predtým pestované cukety, petržlen, parsnip alebo zeler.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať voľbe "susedov" zeleniny. Takže mrkva a cibuľa poskytujú vzájomnú pomoc v boji proti cibuľke a mrkve.

Pôda na pestovanie mrkvy by mala byť voľná. V opačnom prípade korene budú mať skreslený tvar. Plnenie a šťavnatosť zeleniny závisí od pôdnej vlhkosti. Zavlažovacie zariadenia by sa mali vykonávať pravidelne vo veľkých množstvách. Pri každej zavlažovaní by mala byť pôda navlhčená po celú hĺbku klíčenia koreňovej plodiny.

Je to dôležité! Vodné mrkvy potrebujú 1 až 3 dni v závislosti od počasia, čím zabraňujú vysušeniu pôdy.

Nepravidelné zavlažovanie môže viesť k prasknutiu koreňa. Niektoré ďalšie pravidlá a triky pestovania dobrej mrkvy nájdete vo videu:

Čo je mrkva lepšie rastlín v regióne Moskve

Aby sa dosiahla dobrá úroda mrkvy, je potrebné nielen zasiať semená včas a náležite sa postarať o plodiny, ale tiež vybrať tie najlepšie odrody od tých, ktoré sú ponúkané na trhu.

Najprv by ste mali rozhodnúť, do akej doby potrebujete získať koreňovú plodinu. Ak má byť zelenina zdrojom vitamínov a čerstvého lieku pre celú rodinu, potom stojí za to uprednostňovať skoré zrelé odrody. Keď sa mrkva musí používať pri ochrane, plodina koreňa musí dozrieť súčasne s inými rastlinnými plodinami a preto by sa mala pestovať skoré alebo stredne zrejúce odrody plodiny.

Tip! Na prípravu zeleniny na zimu je uprednostňovať mrkvu s dlhým obdobím dozrievania, je dobre udržiavaná a poteší jej sviežosť až do nástupu novej sezóny.

Včasné zrelé odrody

Aký druh mrkvy zasiať na jar v regióne Moskve, s cieľom zaobchádzať s deťmi a vnúčatami so zeleninou v polovici leta? Odpoveď na túto otázku je veľmi jednoduchá: skoro zrelá a najkrajší. Medzi týmito odrodami s vynikajúcou chuťou je potrebné zdôrazniť:

Saturno

"Saturno" je vynikajúci hybrid s vynikajúcimi vonkajšími vlastnosťami koreňovej plodiny a pozoruhodnou chuťou. Zelenina dozrieva dostatočne skoro, len 50 dní po vysadení semien. Takže majitelia, ktorí v apríli podajú odrodu "Saturno", dostanú začiatkom júla dobrú úrodu.

Tmavo oranžová zelenina s dĺžkou až 19 cm obsahuje veľké množstvo cukru a karoténu, čo znamená, že sa môže stať chutnou a veľmi užitočnou pochúťkou pre všetkých členov rodiny. Vrátane toho môže byť použitý pri príprave rastlinného pyré na kŕmenie najmladších detí.

Je to dôležité! Mrkva "Saturno" odolná voči praskaniu.

kancelária

Toto je ďalšia široko požadovaná škála raných zrelých mrkvy pre moskovský región. Vyznačuje sa veľkými koreňovými plodinami s jemnou a šťavnatou buničinou. Zelenina dozrieva dostatočne rýchlo: po 65 dňoch od dňa klíčenia semien môžete začať zber.

Vonkajšie vlastnosti mrkvy Bureau sú vynikajúce: korene sú jasne oranžové, dlhé až 18 cm, majú valcovitý tvar. Výhodou odrody je odolnosť proti praskaniu. Môžete ukladať korene po dobu 3-4 mesiacov.

Medzi ďalšie rané zrelé odrody mrkvy s dobrým vkusom a agrotechnickými vlastnosťami by sme mali zdôrazniť "Victoria", "Artek", "Tušon", "Amsterdam", "Chanson royale".

Stredne skoré odrody

Niekoľko kusov mrkvy v pohári konzervovaných uhoriek môže zdobiť šťavy. A nastavenie šalátov nie je vôbec možné bez použitia tejto jedinečnej zeleniny. Pri príprave nálevu a iných zimných prípravkov je lepšie pestovať stredne skoré odrody mrkvy, ktoré dozrievajú súčasne s inou zeleninou na záhrade.

Abaco

Táto hybridná mrkva sa môže vysievať začiatkom apríla. Nemá strach z chladných a krátkych mrazov. Koreňové plodiny dozrievajú v priemere 110 dní od dátumu výskytu výhonkov. Holandský hybrid je odolný voči väčšine chorôb a prasklín. Rozlišuje sa vo vysokej produktivite.

Mrkva "Abaco" rastie až 20 cm dlhá. Jeho tvar je mierne kužeľovitý a takmer dokonale plochý. Koreň je ideálny na konzervovanie a skladovanie.

Krása dievča

Táto mrkva si zaslúži pozornosť každého záhradníka. Spája všetky najkvalitnejšie vlastnosti kultúry: korene sú veľmi šťavnaté a sladké. Koncentrácia karoténu v nich sa zvýšila, čo naznačuje prínosy zeleniny. Farba mrkvy závisí do značnej miery aj na obsahu tejto látky: mrkva sú farebne oranžovo sfarbené. Tvar zeleniny je kužeľovitý, klasický, dĺžka do 16 cm a hmotnosť nie je väčšia ako 140 gramov. Zároveň je celkový výnos odrody vysoký: 5 kg / m2, Charakteristické znaky odrody sú odolnosť voči zafarbeniu a praskaniu.

Zasiať semená odrody "Beauty girl" na konci apríla - začiatkom mája. Zber s takým rozvrhom výsevu za približne 130 dní. Účel univerzálnych koreňových plodín: môžu byť široko používané pri príprave zimných polotovarov, detského pyré, čerstvých šalátov a kulinárskych jedál.

Okrem iných odrôd mrkvy s priemerným obdobím dozrievania by sa mali vyzdvihnúť "Altair", "Negoviya", "Olenka" a samozrejme známe "Nantes" mrkva.

Neskoro mrkva

Na zber zrelých mrkvy sa začína v októbri. Zelenina sa nebojí chladného počasia a môže byť na záhrade až do začiatku zimy. Prispôsobenie sa dlhodobému skladovaniu vám umožňuje položiť koreňovú plodinu do pivnice pred nástupom novej plodiny. Medzi tieto odrody s dlhou dobou splatnosti sú to najlepšie pre moskovský región:

Kráľovná jesene

Kráľovná jesene dostala svoje meno z nejakého dôvodu. Táto mrkva má vysoký výnos, ktorý môže dosiahnuť 9 kg / m2, Chuť koreňa je vynikajúca: zelenina je sladká a veľmi šťavnatá. Dĺžka koreňových plodín dosiahne rekordné rozmery a môže prekvapiť aj skúseného pestovateľa zeleniny. Takže každá mrkva má dĺžku od 20 do 25 cm, korene majú elegantný kužeľovitý tvar a vážia iba 180-200 gramov. Zrelé mrkvy "Queen of Autumn" odrody asi 150 dní po výseve. Súčasne je zrelá zelenina ideálna na dlhodobé skladovanie v zime.

Je to dôležité! Mrkva "odrody kráľovnej jesene" úspešne odoláva mrazom do -40 ° C.

Cisár

Ďalším vhodným pre mokrý región v Moskve je "cisár". Táto zelenina sa nerozlišuje vysokým výnosom, ale jej vonkajšie a chuťové vlastnosti robia to najlepšie medzi rovnými. Mrkva "Imperator" hustá, ale šťavnatá. Keď zlomíte koreň, môžete počuť charakteristickú zvonenie. Zvláštnosťou zeleniny je aj sladká, čerstvá chuť. Chuť koreňa je vynikajúca, pretože obsahuje veľké množstvo cukru a karoténu.

Zelenina tejto odrody sa zasiela začiatkom mája. Pre zrenie vyžaduje najmenej 160 dní. Počas tejto doby má koreň vyrovnaný valcový tvar. Jeho dĺžka dosahuje 30 cm a hmotnosť 150-180 g. Zeleninu možno bezpečne uskladniť až do nasledujúcej jari. Počas tejto doby nestratia svoj vkus a vonkajšie vlastnosti.

záver

Iste, žiadna žena v kuchyni nemôže robiť bez mrkvy. Pridáva sa k polievkam, druhým chodom, koláčom a konzervácii. Z mrkvy pripraviť kandizované ovocie a bábätko zemiaky. Každé dieťa pozná svoju chuť. Takáto prevalencia je odôvodnená bohatou stopovou zložkou koreňa a jeho vynikajúcou chuťou. Rastúca mrkva vo vašej oblasti niekedy vyzerá ako veľmi náročná úloha, pretože na určité vzdialenosti musíte pestovať veľmi malé semená, čakať dlho, kým sa sadenice objavia, potom sa burina, zjemní, uvoľní plodiny a ochráni ich pred dobrým zberom. Nakoniec, všetky tieto obavy môžu byť oveľa jednoduchšie, ak poznáte niektoré tajomstvá rastúceho mrkvy a pristupujete k procesu s poznaním. Malo by sa pamätať na to, že pre príbuzných a priateľov nie sú žiadne chutnejšie a zdravé mrkvy, než tie, ktoré sa pestujú s láskou a starostlivosťou s vlastnými rukami.