Záhradníctvo

Kedy pestovať cibuľu v Urale

Cibule sú hlavným produktom na stole Rusov. Pestuje sa vo veľkom rozsahu v mnohých poľnohospodárskych výrobcoch. Zahradníci na svojich pozemkoch sa tiež zaoberajú touto rastlinnou kultúrou. Cibuľa - prekvapivo húževnatá rastlina. Pestuje nielen v regiónoch s miernym podnebím, ale aj na Sibíri, na Urale.

Zvláštnosti získania hodnotnej a užitočnej zeleniny v Uraloch rôznymi spôsobmi, vlastnosti výsadby, starostlivosť o cibuľu budú uvedené v našom článku.

Odrody cibule pre Ural

Klimatické podmienky Uralov sa v miernom podnebí nelíšia. Jar prichádza neskoro a jeseň je príliš skoro. Vegetatívna doba pre pohodlný rozvoj cibule je obmedzená. Ale miestni obyvatelia dokážu pestovať zdravú zeleninu.

Aké odrody cibule je lepšie pestovať v Urale? Pri výbere sa riadia semenami a sevami zeleniny prispôsobenými podnebiu. Na krátke leto, častejšie a strednej sezóny cibule odrody sú vhodnejšie. Najčastejšie pestované v meste Ural:

 • Arzamas;
 • Bessonovsky local;
 • Buran;
 • Boterus;
 • Myachikovsky 300;
 • Sibírska ročná;
 • Strigunovsky local;
 • Výstava;
 • Timiryazevskiy;
 • Karantalsky;
 • Cape;
 • Stuttgarden Riesen (holandský výber).

Samozrejme, je to len časť odrôd cibule. Každý záhradkár Urals si sám rozhodne, ako používať osivo.

Spôsoby, ako získať repy

Môžete pestovať cibuľu rôznymi spôsobmi, všetky sú vhodné pre Urals:

 1. Seedling metóda zahŕňa výsev semien chernushki v kontajneri v byte na nejaký čas pred výsadbou v otvorenom teréne.
 2. Výsev osiva priamo na záhrade posteli skoro na jar.
 3. Výsadenie cibule. Týmto spôsobom sa cibuľa vyrába za dva roky.

Varovanie! Niektorí skúsení záhradníci z Uralu sa podarí získať okrúhlicu siatie chernushki a sevka v zime.

Pozrime sa podrobnejšie na všetky metódy pestovania cibule v Urale, ako aj na vlastnosti výsadby v regióne s drsným podnebím.

Metóda sadenia

Táto metóda pestovania cibule je účinná v domácich záhradách. Uralskí záhradníci dostanú semená na jednu sezónu. Sadenice pred výsadbou v zemi by mali byť až 30-35 dní.

Príprava pôdy

Pôda pre výsadbu Chernushka by mala byť úrodná. Môžete pridať dusičnan amónny, síran draselný a popol z dreva.

Varovanie! Nemôžete vziať krajinu z postelí, ktoré boli pestované cibuľou, cesnakom.

Pôda sa naleje do vriacej vody s prídavkom manganistanu draselného na usmrtenie spór hubových chorôb.

Príprava osiva a výsev

Neexistujú žiadne zvláštne tajomstvá v rastúcich cibuľových sadeníc v Uraloch.

Štípačka bez stimulácie môže dlho sedieť v zemi. Aby sa cibuľové semená prebudili, sú niekoľko hodín namočené v teplej vode.

V prípade Uralov bude vhodný čas na vysadenie začiatkom marca, potom v posledných aprílových dňoch, kedy sa bude ohriať zemina, bude možné vysadiť sadenice v zemi.

Semená sú uložené v rade v pôde vo vzdialenosti najmenej 1,5 cm Medzi jednotlivými radmi by mali byť asi 5 cm Plodiny sa naplnia vrstvou pôdy nie dlhšou ako 1 cm Potom sa pevne tlieskajú dlaňami, aby sa zabezpečila priľnavosť čiernej a zeminy.

Po starostlivom zalievaní sa nádoba s budúcimi cibuľovými sadenicami pokryje celofánom a umiestni sa na teplé miesto. Pre cibuľové semená na klíčenie rýchlejšie, potrebujete teplotu najmenej + 18- + 20 stupňov. Keď sa objavia prvé výstrely, kryt sa odstráni, teplota sa zníži na 15 stupňov. V tomto čase rastlina potrebuje dobré osvetlenie, aby sa sadenice nerozťahovali.

Starostlivosť o sadenice

Picking cibuľových sadeníc sa nevyžaduje, ak výsev semien nebol zahustený. Pri starostlivosti o vysádzanie vzniknú špeciálne ťažkosti. Sadenice napojené ako pôdy suší.

Tip! Nie je možné prehnúť plodiny cibule, inak je možné stratiť časť zberu: zelenina rastie malá.

Vysádzanie sadeníc v otvorenom teréne

Zvyčajne v Urale, cibule výsadba cibule sadenice sa začala koncom apríla. Luka nepotrebuje teplú zem, cíti sa dobre pri teplote 7-8 stupňov.

Prečo práve v takých termínoch a pri takejto teplote by mali byť sadenice cibule zasadené, začínajúci záhradníci sa často pýtajú. Faktom je, že cibuľa má najdôležitejšie škodcu - cibuľu lietať. V tejto dobe ešte neletí, závod má čas aklimatizovať, posilniť. Šípka nie je tak nebezpečná.

Varovanie! Dobré sadenice pred výsadbou by mali byť so štyrmi perami a rozvinutým koreňovým systémom.

Pre prácu vyberte oblačno. Ak je horúci, je lepšie začať pristáť vo večerných hodinách.

Misky s cibuľou sú napojené, aby bolo jednoduchšie vybrať rastliny. Každá výhonka prechádza preparátom: korene sa rozrežú na 2 cm a vrcholy sa skracujú o tretinu. Každá rastlina sa dezinfikuje v hmlovine alebo vo vaničkovej infúzii.

Položte sadenice so svahom, posypané zeminou len korene a spodok. Každá rastlina rozširuje korene a smeruje ich. Vložte cibuľu do drážok po 5-6 cm. Medzi riadkami by mali byť aspoň 20-25 cm.

Môžete pestovať rastliny v drážke a húštine, ak chcete získať skoro zelenú a príležitostne ťahať cibuľu na jedenie.

Je to dôležité! Ak chcete získať štandardnú cibuľu v Urali medzi hlavami musí byť najmenej 12-15 cm.

Keď budú všetky sadenice vysadené na záhrade, mali by byť preliačené čistou vodou a mulčovaním. Zavlažovanie sa vykonáva pravidelne, kým cibuľa pevne uchopí do pôdy.

Výsev Chernushki v zemi

Je možné pestovať cibuľu v Urale z Chernushky tým, že sa výsev priamo do zeme. Iba v tomto prípade je potrebné vziať semená rannej dozrievania cibule. Spotreba osiva bude oveľa vyššia ako pri metóde sadenice.

Pripravte si škrabku rovnako ako v metóde rassadny. Semiačka na vysokých, rovnomerných hrebeňoch. Drážky vykonajte v krokoch 25-40 cm, pričom semená sa siahajú husto, vo vzdialenosti 1 cm, aby sa lepšie zistilo, kde padlo osivo, zem je prášková kriedou.

Plodiny sú pokryté pôdou nie vyššou ako 1-2 cm. Po zalievaní sa výsadba mulčuje, aby sa zachovala vlhkosť a aby sa zabránilo tvorbe hustej kôry na zemi.

Varovanie! Spravidla sa osivo, ktoré sa zaberá na burinu do zeme, sa robí koncom apríla.

V tejto dobe sú v Uraloch časté nočné mrazy. Aby sa cibuľové semená rýchlo klíčili, záhradné lôžko môže byť pokryté ľubovoľnou netkanou textíliou.

Keď sa objavia výhonky, musia byť rastliny napojené, aby sa uvoľnili uličky. Pestované rastliny sa niekoľkokrát prerazia, takže na začiatku nastavenia hlavy je vzdialenosť medzi rastlinami najmenej 15-20 cm.

Cibuľa na okraji, vysiate semenami v zemi, potrebujú špeciálny obväz. Keď sa objavia dve perie, lôžko je preliačené.

Výsev semien pred zimou

Pre niektorých záhradníkov z Uralu, výsadba cibule súpravy na zimu je celkom prijateľná udalosť. Koncom októbra sa pripraví lôžko v súlade s agrotechnickými normami. Semená cibule sa zasielajú rovnakým spôsobom ako na jar. Rozdiel je v tom, že semená nie sú namočené a výsadby sú pokryté silnou vrstvou kompostu.

Čo dáva takýto spôsob? Semená cez zimu tvrdené prirodzeným spôsobom. Akonáhle sa začne slnko zahriať, sneh sa roztopí, úkryt sa odstráni zo záhrady. Ak je pôda mokrá, nemôžete ju napojiť. Semená rýchlo vyliahnu. Keď sa objavia dve perie, pristátia sa zmiernia.

Je to dôležité! Pripravená cibuľa v Urale rastie týždeň a pol skôr ako s jarným výsevom Chernushka.

Získanie okrúhle z sevka

Pestovanie cibuľových sadeníc je najbežnejšou metódou nielen pre Urals, ale aj pre ostatné regióny Ruska.

Príprava sadivového materiálu

Ak chcete skloniť menej chorých, musíte sa pripraviť. Mesiac pred výsadbou v krajine, ktorá je koncom apríla v Uraloch, je sevok umiestnený v teplej miestnosti na otepľovanie - farbenie. Je potrebné zabrániť strelkovaniya. Dobré miesto pre sevka je šatník v kuchyni. Výsadba materiálu je rozložená v jednej vrstve v škatuli.

Pred výsadbou sevok kalibrovaný, to znamená podľa veľkosti, so zameraním na priemer:

 1. Cibuľa menšia ako jeden centimeter je vhodná na predošlé siatie.
 2. Najlepším materiálom pre cibuľovú banku je 1-2 cm.
 3. Väčší sevok sa nazýva vzorkovanie. Takýto výsadbový materiál vám neposkytne cibuľové hlavy, pretože je pravdepodobné, že prejde na šípku.

Varovanie! Pri najmenšom príznakoch choroby sa zhromaždí hniloba na dne švu. Pristátie takéhoto materiálu je neprijateľné.

Po roztriedení sa deň v deň nasiaknutého do roztoku popela počas dvoch dní pridáva malé množstvo hnojiva, aby cibuľa nasýtila vlhkosťou. Cibuľové súpravy môžu prežiť škodcov a patogény. Aby sa počas kultivácie cibúľ nerozmnožovali a neinfikovali susedné rastliny a pôdu, je potrebné ich dekontaminovať. Môžete použiť tmavý roztok manganistanu draselného. V ňom sa rastlinný materiál uchováva dve hodiny, potom sa umyje čistou vodou.

Tip! Niektorí záhradníci Uralu dekontaminujú cibuľu pred výsadbou v roztoku brezového dechtu.

Na liter vody potrebujete 1 lyžicu. Je to vynikajúca prevencia proti cibuľovým muchám. Sevok sa nemôže umyť.

Výsadba sevka

Zasadil sevok v Uraloch, keď sa pôda zahreje na +12 stupňov. Vyššie teploty na zemi môžu spôsobiť značky cibule. Sadenica je umiestnená (nie je stlačená!) V drážke na mokrej zemi vo vzdialenosti 15-20 cm, v závislosti od triedy, vzdialenosť môže byť dlhšia. Pozrite sa na fotku, ako to robí pestovateľ zeleniny v Urale.

Po tomto pristátí posypané zemou. Je dôležité, aby chvost lučišteka trochu trčal. Posteľ sa valcuje tak, aby cibuľa pevne priliehala k zemi. Zavlažovanie je potrebné. Po niekoľkých dňoch sa objavia prvé snímky.

Príprava a výsadba sevka:

Zimná cibuľa zo sevek - pocit alebo nie

Po celý čas experimentujú záhradníci. Ako je známe, cibuľa a cesnak sa pestujú v južných oblastiach Ruska v zime. Prečo takýto prístroj v Urali nevyskúšať? Niektorí pestovatelia zeleniny dokázali nájsť strednú plochu a dostali komerčnú cibuľu zo sady vysadenej v zime. Práca sa začína v polovici októbra, kým sa nezmrazí zem.

Pred vysadením sa vyberie malá sada. Je veľmi ťažké udržať si v zime. Výsadba materiálu nie je namočená, vyložená suchá. Drážky sa vyrábajú vo vzdialenosti 20 cm, cibuľa sa umiestni na vlhkú zem so stupňom asi 8 cm, drážky sa naplnia pôdou. Aby sa výsadba v Urali nezmrazila, vrstva suchého kompostu, humus, piliny sa naleje na posteľ a slamka sa umiestni na vrch.

Na jar, akonáhle sa začne rozmrazovať, je kryt odstránený. Posypte cibuľou rýchlo.

Varovanie! Keď sa zimné výsadba žiakov dozrie v Uraloch pred agronomickým kalendárom.

Starostlivosť o luky

Bez ohľadu na to, ako sa cibuľa bude pestovať v Uraloch, zachovanie výsadby je rovnaké.

Príprava lôžok

Pravidlá poľnohospodárskeho priemyslu naznačujú použitie striedania plodín. Cibuľa na tom istom mieste je možné vrátiť až po dvoch rokoch. Najlepším predchodcom zeleniny je uhorka, zemiaky, strukoviny, kapusta, mrkva, kôp.

Niektorí záhradníci v meste Urals vysadili cibuľu v rovnakej záhrade s mrkvou. Inter-riadok širší. Pozrite sa, ako to vyzerá na fotografii. Aké sú výhody takéhoto susedstva? Cibuľová múka nemá rád vôňu mrkvy, a mrkva múka je odradený vôňou cibule.

Je to dôležité! Cibuľa je svetlo milujúca rastlina, preto je pre posteľ vybrané slnečné miesto. V tieni je cibuľové perie vytiahnuté, časť plodiny je stratená.

Cibuľa produkuje dobrú úrodu na plodných, voľných pôdach s neutrálnym alebo mierne kyslým prostredím. Pred kopaním pridajte humus, kompost alebo rašelinu, popolček z dreva. Môžete použiť superfosfát alebo nitroammofoskoy (1 polievková lyžica). Kopí pôdu do malej hĺbky.

Lôžko by malo byť vyrovnané, zhutnené a naliate roztokom síranu meďnatého (jedna veľká lyžička vody na vodu z vedro). Na štvorec budú potrebné dva litre roztoku. Počas dvoch dní je hrebeň uzavretý filmom, takže ničenie existujúcich škodcov a chorobných sporov je účinnejšie.

Varovanie! Čerstvý hnoj v záhrade neprispieva. Zelené rastliny rýchlo rastú a treska sa netvorí.

Zalievanie, uvoľňovanie

Cibuľa vyžadujúca zalievanie v prvej polovici vegetačného obdobia. Ak prší, množstvo vody sa zníži. V májovom horúčavu a prvom desaťročí v júni je potrebné až 10 litrov vody na meter štvorcový, napojené po 7 dňoch. V júni bol napojený po 8-10 dňoch. V júli sa množstvo zavlažovania zníži. Pred čistením týždňa tri zastávky zavlažovania.

Po uvoľnení povrchu. Nesmieme povoliť, aby sa lôžka prehnali burinami, aby sa nevyvolávali hubové choroby.

Varovanie! Cibuľa nie je spud, naopak, lopatka pôdy z hlavy.

kŕmenie

Počas vegetačného obdobia cibule v Uraloch, pestovaných semien alebo sevkah, kŕmiť 2-3 krát. Ako zloženie živín môžete použiť mullein, infúziu žihľavy.

Na prevenciu múčnatky sa rastliny môžu ošetriť roztokom síranu meďnatého, pridaním zriedeného mydlového prostriedku na lepšiu priľnavosť roztoku. Záhradkári v meste Urals preliatia cibuľu so slanou vodou: 100 g soli sa umiestni na vodu. Takéto napájanie pomáha zbaviť lariev cibule, ktoré žijú na dne.

záver

Pestovanie cibule v Uraloch je v mnohých ohľadoch nielen zaujímavým, ale aj užitočným cvičením. Môžete získať zber hodnotného produktu, inú bezpečnosť. Nakoniec, záhradkári, na rozdiel od priemyselnej kultivácie, nepoužívajú žiadne chemikálie.

Cibuľa je možné použiť až do novej úrody, hlavnou vecou je zhromaždiť ju včas, sušiť ju a ležať na suchom mieste na uskladnenie.

Pozrite si video: Let It Be Satsang with Moojibaba at The Beatles Ashram A Must See Video! (Smieť 2020).

Загрузка...