Záhradníctvo

Starostlivosť o korenie po výsadbe v skleníku alebo na zemi

Väčšina záhradníkov pestuje papriky sadenicou, venuje maximálnu pozornosť a stará sa o malú rastlinu. To často trvá veľa času a úsilia na pestovanie silných, zdravých sadeníc. Avšak, starostlivosť o papriky po výsadbe v zemi, nie všetci poľnohospodári vykonávať správne, robiť chyby, ktoré ovplyvňujú výnos plodín. Preto, aby sa zabezpečilo, že všetko úsilie o starostlivosť o sadenice nie je márne, mali by ste jasne vedieť a dodržiavať všetky nižšie uvedené pravidlá.

Papriky na otvorenom teréne

S nástupom skutočne teplých letných dní stojí za to premýšľať o výsadbe sadeníc. Takže na otvorenom teréne môžete pestovať papriky od konca mája. V niektorých severných regiónoch by sa výsadba mala odložiť do desiateho júna. V tejto dobe, rastliny potrebujú tvrdnúť, príprava na nové podmienky.

Výber lokality a príprava pôdy

Papriky - teplomilné rastliny vyžadujúce vysokú vlhkosť. Netolerujú silný vietor a neustály prievan, takže na výsadbu sadeníc by mal byť pridelený slnečný pozemok na južnej strane. Ochrana vetra pre papriku môže byť prirodzená, stacionárna, napríklad stena budovy alebo umelo vytvorená výsadbou vysokých rastlín. Dekoratívne ploty alebo prútia sa tiež môžu stať umelo vytvorenou ochranou pred vetrom.

Rovnako ako pri akejkoľvek obrábanej rastline, existujú dobré a zlé predchodcovia pre korenie. Rastliny sa môžu vysádzať do zeme, kde sa predtým pestovali strukoviny, tekvicové plodiny a koreňové plodiny. Na pestovanie v tesnej blízkosti s paprikou môžete vyzdvihnúť "dobrých susedov". Takže cibuľa, pór a mrkva pomôžu lepšie zlepšiť korenie. "Bad sused" pre korenie je rajčiak. Pre ostatné plodiny je rastlina neutrálna.

Je to dôležité! Pepper na miesto, kde sa pestovali rastliny lúpaných rastlín, je možné vysadiť až po 3 rokoch.

Na pestovanie papriky by si mal vybrať dobre odvodnenú, úrodnú pôdu. Pripravte si to na jeseň lepšie. Aby ste to dosiahli, odstráňte zvyšky vegetácie a vykopajte zem. Pri kopaní v zemi by mali byť zavedené organické látky (humus, hnoj). Odporúčaná spotreba organických hnojív je 5-10 kg / m2, Popolník a superfosfát by sa mali aplikovať na rovnakú plochu pôdy (50 gramov každej látky).

Hnoj prináša pôdu na jeseň úspešne. Koncentrácia dusíka v ňom bude klesať a zloženie organickej hmoty sa stáva benígnejším. Nie je možné vyrobiť čerstvý hnoj na jar pred výsadbou sadeníc, pretože to môže zničiť rastliny.

Pripravené, vykopané z jesenného pozemku, uvoľnite na jar. Fosfátové a potašové hnojivá sa pridávajú do pôdy v objeme približne 30 g / m2po ktorom je krajina vyrovnaná hrebeňom.

Takto pripravený pozemok bude vynikajúcim odrazovým mostíkom pre pestovanie rastlín v otvorenom teréne. Organický neobsahuje agresívny dusík. Pri rozklade sa zahrieva korene papriky a rastliny sa udržiavajú aj za nepriaznivých poveternostných podmienok. Draslík a fosfor zavedené na jar umožnia sadenicam lepšie zakoreniť a presunúť pristátie bez vážnych následkov.

Vysádzanie sadeníc

Je potrebné, aby rastliny papriky na otvorenom teréne po prechode hrozby mrazu. Vo väčšine regiónov krajiny je tento čas koncom mája. Pred výsadbou musia byť rastliny hojne vyliate, takže pôda počas výsadby sa nerozpadá a zostáva hrudku v koreni.

Je to dôležité! Pomalé papriky počas transplantácie zažívajú silný stres, zle sa zakorenujú a klesajú prvé kvety.

Odporúča sa vysadiť sadenice po západe slnka alebo za oblačného počasia. Neprítomnosť tepla a priameho slnečného žiarenia umožní rastliny lepšie sa prispôsobiť. Na pestovanie sadeníc by mali byť vystavené vzdialenostiam, ktoré závisia od výšky odrody. Štandardné papriky s minimálnou veľkosťou do výšky 60 cm sú vysadené v množstve 4 ks / m2, Sadenice vysokých odrôd zasadených v 2 kroviach na 1 m2 zem.

Po označení lôžok, berúc do úvahy potrebné vzdialenosti, je potrebné vytvoriť otvory a potom ich vodiť. Spotreba vody na takéto zavlažovanie by mala byť 1 l na 1 jamku. Je lepšie použiť teplú dažďovú vodu. Po absorbcii kvapaliny môžete pokračovať priamo k pristátiu papriky. Aby ste to urobili, musíte dôkladne stlačiť kontajner, v ktorom sú umiestnené sadenice, a potom jemne, držať zem na viniči, dajte korenie a umiestnite ho do otvoru vertikálne. Hĺbka očkovania musí byť taká, aby listy osiva boli v zemi. Následne sa v tejto oblasti kmeňa, ktorý je zakotvený v zemi, tvoria korene. Pomôžu koreňu získať viac živín z pôdy.

Ochladzovanie za studena a teplo

Je možné pestovať papriky na otvorenej ploche pred termínom, ale v takom prípade bude potrebné, aby rastliny poskytovali dodatočnú ochranu pred chladom a mrazom. K tomu môžete vytvoriť dočasný skleník alebo stan. V tomto prípade môže polyetylén, lepenka, pytlovina, staré koberce a dokonca aj strešná plsť slúžiť ako krycí materiál. Zvýšenie materiálu nad rastliny môžu byť pomocou drevených tyčí. V tomto prípade by sa mala venovať osobitná pozornosť spoľahlivosti konštrukcie, aby sa predišlo poškodeniu rastlín. Dočasný prístreší udržuje teplo zeme v noci. Odpoledne je potrebné otvoriť skleník.

Často sa stáva, že pri teplom priaznivom počasí je predpoveď mrazov úplným prekvapením. Nie je čas na inštaláciu skleníka a potrebujete chrániť rastliny. V tomto prípade sa môžete uchýliť k "staromódnej" metóde fajčenia. Takže nie je ďaleko od pristátia, je potrebné urobiť požiar. Pri spaľovaní je lepšie používať vysoko fajčiarske materiály, ako napríklad strešné plste. Kluby hustého dymu budú vynikajúcou dočasnou ochranou pred mrazom.

Existuje ďalšia dlho osvedčená metóda ochrany rastlín pred neočakávanými mrazmi - postrekovaním. Na jeho realizáciu potrebujete sprinkler (postrekovač). Je umiestnená priamo na záhrade s paprikou. Malé kvapky vody majú pozitívnu teplotu nad +100C. Zavlažovanie rastlín týmto spôsobom po celú noc, môžete im zabrániť v zmrazení.

Je to dôležité! Teplota pre papriky vysadené na otvorenom teréne by nemala klesnúť pod +10 ° C. V opačnom prípade kvetiny rastliny spadnú.

Príliš vysoké teploty vzduchu môžu poškodiť papriky. V prípade stabilného počasia s teplotou + 30- + 350C, potom o niekoľko dní neskôr klesnú korenie kvety. Je to spôsobené najmä nadmerným odparovaním vlhkosti a konzumáciou živín. Ak chcete napraviť situáciu, môžete použiť pravidelné, hojné zavlažovanie.

zalievanie

Papriky majú veľmi rád vysokú vlhkosť pôdy a vzduchu, a ak osoba nemôže ovplyvniť parametre atmosféry, potom nie je ťažké zabezpečiť potrebnú pôdnu vlhkosť. Pravidelné a hojné zavlažovanie sú povinné podmienky pre pestovanie papriky. Takže, ihneď po výsadbe, rastliny by mali byť napojené 1 čas za 2 dni. Spotreba vody by mala byť približne 1-2 litre za sekundu. Zavlažovanie by sa malo vykonávať v koreňoch rastliny.

Je to dôležité! V suchom horúcom počasí by mali byť papriky napojené denne.

Dva týždne po transplantácii musia byť rastliny zriedkavo napojené na malé časti vody. To umožní rastline hojne tvoriť vaječník. Tiež "tenké" zavlažovanie priaznivo ovplyvňuje chuť zeleniny. Zároveň by sa počas zberu mali papriky napojiť hojne každých 5 dní. Dodržiavanie podmienok zavlažovania umožňuje pestovať chutné, masité, šťavnaté papriky.

Je to dôležité! Znamením chronického nedostatku vlhkosti je tmavnutie listov a stonky korenia.

Pletenie a uvoľňovanie

Na bežnú kultiváciu papriky je potrebné starostlivo monitorovať zem. Mala by byť voľná a zbavená buriny. Pri uvoľňovaní pôdy je nasýtený kyslíkom, čo umožňuje rýchlemu rastu papriky. Tiež prítomnosť kyslíka v pôde umožňuje prospešným mikroorganizmom zintenzívniť svoju činnosť zahriatím rastlín a ochrániť ich pred chorobami.

Stojí za zmienku, že po pristátí papriky zastavujú rast asi 2 týždne. Niektorí záhradníci sa pokúšajú urýchliť proces rastu uvoľnením pôdy. Táto metóda je chybná, pretože počas tohto obdobia koreňový systém rastlín nie je prispôsobený a uvoľnenie môže spôsobiť jeho poškodenie. Preto sa prvé uvoľnenie pôdy musí vykonať najskôr 2 týždne po výsadbe.

Pepper má vyvinutý koreňový systém, ktorý sa nachádza v horných vrstvách pôdy. Aby nedošlo k poškodeniu koreňov, je potrebné pôdu uvoľniť povrchovo bez toho, aby sme prešli hlbšie ako 5-7 cm, ale ťažké, ílovité pôdy vyžadujú hlbšie uvoľnenie až do hĺbky 10 cm.

Všeobecne platí, že pravidelnosť uvoľňovania závisí od zloženia pôdy. Môžete pochopiť potrebu uvoľnenia, keď nájdete ťažkú ​​zemitú kôru. Takže musíte dostatočne uvoľniť pôdu: po silnom daždi, niekoľkých zavlažovaniach.

Weeping papriky by mali byť pravidelné. Navyše burina sleduje nielen lôžka, ale aj uličku, pretože korene rastlín môžu byť umiestnené v ich tesnej blízkosti. Uvoľnenie je zase preventívnym opatrením, ktoré vám umožňuje zaobchádzať s burinami.

Najlepšie obväz

Je potrebné, aby paprika 3krát v priebehu celého vegetačného obdobia. Ako rastú, rastliny konzumujú rastúce množstvo mikronutrientov, ktoré poškodzujú pôdu. Preto 3-4 týždne po výsadbe musíte prvýkrát podať papriku. K tomu môžete použiť špeciálne hotové hnojivá alebo organické látky s prídavkom minerálov. Kvapalný hnoj je najčastejšou špičkou vo vidieckych oblastiach. Ďalšia výhoda suspenzie prinesie papriky, ak pridá minerálne hnojivá fosforom a draslíkom. Popolček z dreva môže byť tiež užitočným doplnkom.

Druhé kŕmenie je potrebné vykonať 3 týždne po počiatočnom hnojení. Môžete použiť rovnakú infúziu hnoja alebo infúziu trusov vtákov. Tretie kŕmenie je potrebné na plánovanie obdobia aktívneho plodu. V tejto dobe papriky konzumujú veľa minerálov, vrátane dusíka, ktoré môžu byť vyrobené vo forme dusičnanu amónneho.

Je to dôležité! Pri pestovaní odrôd s neskorým dozrievaním, bližšie k jesennému obdobiu, sa ovocie môže stať plytkým. V tomto prípade sa odporúča vykonať ďalší, štvrtý obväz.

Tak, papriky môžu byť úspešne pestované na otvorenom poli a zároveň získať dobrý, bohatý úrodu chutné, veľké ovocie. Príklad takej kultivácie je uvedený vo videu:

Vlastnosti rastúcej papriky v skleníku a skleníku

Skleníky a skleníky sa používajú na pestovanie papriky nielen v severných regiónoch, ale aj v teplejších oblastiach. Umožňujú vám skoré zber zeleniny, chrániť rastliny pred jarnými mrazmi, teplotné výkyvy v noci a počas dňa, rozmery letného počasia. Rastúce indeterminantné papriky v skleníkoch, je možné výrazne predĺžiť ich plodnosť. Skleník je teda jedinečnou štruktúrou, ktorá vám umelo vytvára priaznivú mikroklímu pre papriky a zvyšuje výnos rastlín.

Príprava skleníka

Jedným z najvýznamnejších nedostatkov obrany je nahromadenie škodlivého hmyzu, jeho lariev a húb. Je potrebné sa zbaviť škodcov na jar, týždeň pred zamýšľaným výsadbou.

V častiach ochrannej konštrukcie sa môžu skryť sliepky, slimáky a iní škodcovia. Preto by na jar malo byť spracované:

  • polykarbonátový skleník alebo sklo sa musí umyť mydlovou vodou;
  • drevený rám skleníka by sa mal očistiť od nečistôt a mal by sa spracovať síranom meďnatým, rozpustiť ho vo vode v pomere 1:10. Okrem toho sa odporúča vápenec drevených stavebných prvkov;
  • Spracovanie kovových častí prístrešku by sa malo vykonávať nalievaním vriacej vody.

Pri čistení v skleníku je potrebné odstrániť všetky zvyšky bývalých rastlín, ako aj mechy a lišajníky.

Konečným víťazstvom proti škodcom môžete využiť fajčenie hromadnej síry. Ak to chcete urobiť, môžete použiť špeciálne dymové bomby alebo samotnú látku rozloženú na železných plechoch. Pri zapálení látky je potrebné zaobchádzať s osobnými ochrannými prostriedkami, pretože plyny emitované pri spaľovaní hromadnej síry sú škodlivé nielen pre hmyz, ale aj pre ľudí.

Je to dôležité! Množstvo jednorazovej síry sa vypočíta na základe objemu miestnosti (50 g / m3).

Treba poznamenať, že fajčenie bude účinné len vtedy, ak je miestnosť relatívne vzduchotesná, nemá priechodné otvory a otvorené okná. Po ukončení procedúry musí byť skleník uzatvorený 3-4 dni. Po tejto úprave môžete bezpečne vysadiť sadenice papriky bez obáv, že budú napadnuté živými škodcami.

Príprava pôdy

Veľká časť parazitov a húb žije v hornej vrstve pôdy, takže pôda v skleníku by mala byť pravidelne nahradená alebo vymenená aspoň za hornú 10 cm pôdy. Nová vrstva pôdy pre pestovanie papriky sa musí preosievať, zmiešať s dobre rozloženou organickou hmotou a minerálnymi stopovými prvkami. Na zabíjanie lariev a húb v pôde je tiež možné rozliatie roztokom mangánu alebo vriacou vodou.

Vysádzanie sadeníc

Je možné pestovať sadenice papriky v skleníku v čase, keď sa pôda zahreje na teplotu +150C. Takéto podmienky v strednom Rusku možno očakávať začiatkom mája. Pre ešte skoršie pestovanie rastlín je možné vybaviť skleníky systémom vykurovania. V tomto prípade môžu byť papriky vysadené na konci marca.

Bezprostredne pred výsadbou papriky je potrebné aplikovať určité množstvo fosfátových a potašových hnojív na pôdu a potom uvoľniť povrch pôdy pomocou hrabiva. Rastliny by sa mali vysadiť vo večerných hodinách po znížení atmosférickej teploty. V predvečer vylodenia by mali byť papriky dobre napojené.

Mladé rastliny by mali byť vysadené na lôžkach so šírkou nepresahujúcou 1 m. Vzdialenosť medzi sadenicami závisí od výšky rastlín. To znamená, že nízko rastúce papriky v skleníku môžu byť vysadené vo vzdialenosti 20 cm od seba a vysokí obri sa odporúčajú umiestniť nie viac ako 40 cm od seba. Pri výsadbe by mali byť kotyledonové listy korenia na úrovni zeme. Pôda v koreňovej zóne rastliny musí byť zhutnená a mulčovaná.

Je to dôležité! Pri výsadbe papriky v skleníku ušetríte priestor striedaním nízko rastúcich a vysoko rastúcich sadeníc.

Základná starostlivosť

Starostlivosť o korenie po výsadbe v skleníku nie je ďaleko od starostlivosti o rastliny v otvorenom teréne. Takže po prvýkrát po výsadbe by sa mali vykonávať pravidelné, hojné zavlažovanie. Nedostatočné množstvo vlhkosti zníži výnos rastlín a urobí malé ovocie "suché". Je možné zachovať vlhkosť v pôde a znížiť potrebu zavlažovania mulčovaním pôdy.

Papriky v skleníku môžu rásť pri teplote +230C až +300C. Súčasne môže prebytok indikátora nepriaznivo ovplyvniť tvorbu vaječníkov. Teplotu možno regulovať vysielaním skleníka a napájaním rastlín. Môžete tiež ochladiť rastliny pokropením. Zároveň zatvára miestnosť na noc, môžete ušetriť denné teplo a minimalizovať kolísanie teploty, čo má pozitívny vplyv na rast papriky.

Pepper vyžaduje vysokú vlhkosť. Preto je optimálna hodnota tohto indikátora 70-75%. Takúto mikroklímu môžete vytvoriť inštaláciou nádrží na vodu v skleníku.

Kŕmenie korenia môže urýchliť rast a zlepšiť kvalitu ovocia. Takže korenie v skleníku by malo byť kŕmené dvakrát: prvé kŕmenie by malo byť vykonané počas kvitnutia, druhá počas obdobia aktívneho plodu. Použitie pre hnojivá papriky môže byť kal, infúzie trusov vtákov, roztok močoviny. Komplexné minerálne hnojivá na kŕmenie papriky je možné aplikovať dodatočne v malom množstve, asi 1 krát za mesiac.

Tvorba kríkov

Bez ohľadu na podmienky, za ktorých sa korenie pestuje, či je otvorené alebo chránené, je potrebné počas vegetačného obdobia vytvoriť rastliny. To umožní rastline pestovať veľký počet postranných ovocných porastov a v dôsledku toho zvýšiť výnos.

Princíp tvorby rastliny závisí od jej výšky:

  • Na vysokých odrodách papriky by mali byť bočné výhonky čiastočne odstránené a zovretie vrcholov rastlín;
  • Na paprikách stredných odrôd sa odstránia spodné a neplodné bočné výhonky. Také riedenie umožňuje lepšie cirkulovať vzduch. To je dôležité najmä pri pestovaní papriky v skleníkoch, kde je výsadba pomerne hustá a neexistuje žiadny prirodzený pohyb vzduchu. Takéto podmienky môžu prispieť k rozvoju chorôb a odstraňovanie rastlín zabraňuje tomuto problému.
  • Nízko rastúce papriky nepotrebujú vôbec prerezávanie.

Pri vytváraní rastlín si pamätajte nasledujúce pravidlá:

  • kvety, ktoré sa tvoria v mieste vetvenia korenia, musia byť odstránené pre ďalší normálny vývoj rastliny;
  • правильно сформированный куст перца имеет только 2-3 основных, сильных, плодоносящих побега;
  • побеги не образующие плодов следует обязательно удалять, они бесполезно потребляют энергию растения;
  • ускорить созревание плодов с приближением осени можно путем прищипывания основных плодоносящих побегов.

Správne vytvorená rastlina nebude zaberať veľa priestoru, ale zároveň poskytne vysoké výnosy. Neľutujte za zbytočné výhonky, pretože konzumujú živiny, ktoré musia byť použité na tvorbu ovocia.

záver

Preto je starostlivosť o korenie pomerne jednoduché. Aby ste to dosiahli, musíte poznať základné požiadavky zariadenia a v každom prípade prispieť k vytvoreniu priaznivých podmienok. Výživné pôdy, vysoká vlhkosť a mierne, pravidelné zavlažovanie sú rozhodujúce faktory v procese pestovania papriky. Tiež nezabudnite na formovanie rastlín, robenie obväzov, pletie, uvoľňovanie a mulčovanie pôdy. Komplex všetkých uvedených činností, samozrejme, vyžaduje čas a úsilie, ale vďačný návrat zberu v tomto prípade nebude trvať dlho čakať.