Záhradníctvo

Pestovanie cibule

Cibuľa sa pestuje pravdepodobne bez výnimky letných obyvateľov Ruska. Nielenže je táto záhradná plodina veľmi nenáročná, ale cibuľa je tiež veľmi dôležitá - bez nej sa nedá predstaviť takmer žiadna populárna jedla, navyše zelenina obsahuje veľa vitamínov a je nevyhnutná pre posilnenie imunitného systému. Napriek jednoduchosti procesu sa záhradníci často pýtajú: "Rastú cibuľu správne, alebo môžem urobiť niečo, aby sa plodina ešte lepšie a žiarovky - väčšie?"

Môžete sa naučiť, ako pestovať cibuľu na otvorenom poli a ako sa o ne starať, ako aj ako pestovať veľkú cibuľu vo svojej vlastnej letnej chate v tomto článku.

Vlastnosti kultúry

Najbežnejšou rozmanitosťou cibuľovej kultúry sa považuje cibuľka. Táto zelenina má guľovitý, mierne sploštený alebo predĺžený tvar, jej váhy môžu byť natreté červenou, oranžovou alebo bielou. V závislosti od toho je aj chuť cibule odlišná:

 • červená cibuľa - sladká;
 • oranžová - ostrá;
 • biela - polosladká.

Po prvé, záhradník by mal rozhodnúť o rozmanitosti zeleninovej kultúry. Cibuľové odrody sú zvyčajne pásmové, medzi nimi aj druhy, ktoré sú určené na pestovanie v podzimoch, ako sú odrody cibule, ktoré sa vysádzajú priamo zo semien a iných odrôd.

Kultúra sa rozmnožuje semenami, ktoré dozrievajú v kvetených kvetenstvách na hustých a dlhých stonkoch. Tieto stonky sa nazývajú strelci, v bežnej kultivácii cibule na hlave sa snažia zabrániť puške akýmkoľvek spôsobom. To je spôsobené tým, že kvitnúca rastlina nedá silné a veľké žiarovky - plodina bude rozmaznaná.

Varovanie! Nie je zvyčajné odstrániť šípky cibule iba v prípadoch, keď cottager potrebuje zbierať semená kultúry - chernushka.

Semená cibule sú čierne a majú zaoblený alebo mierne zašpicatený tvar. V prvom roku sa chernushka vysieva do zeme, z ktorej robí sevok - malá cibuľa, s priemerom asi jeden centimeter. Ak chcete získať plné žiarovky, musíte túto sezónu pripraviť v budúcej sezóne.

Kedy a ako pestovať cibuľu v otvorenom teréne

Najskôr je potrebné rozhodnúť, kedy sa na záhrade posadí cibuľa. K tomu je určite len vtedy, keď sa pôda v dacha zahreje na najmenej 12 stupňov.

Ak rastlíte alebo vysietite cibuľu v studenom teréne, bude to nevyhnutne viesť k strelkovaným rastlinám a následnému zhoršeniu plodiny.

Vo väčšine regiónov krajiny sa cibule vysádzajú na jarných posteliach, zvyčajne sa to deje na začiatku mája. Existuje však i podzimná metóda pestovania tejto plodiny, ktorú často používajú skúsení agrárni - to bude tiež diskutované v článku.

Spôsob pestovania cibule na otvorenom poli závisí od klimatických charakteristík regiónu, od letu, od priemernej teploty a od iných faktorov počasia.

V závislosti od toho môže byť kultivácia cibule vykonaná niekoľkými spôsobmi:

 1. Cibuľovinové semená - pestovanie cibule v každoročnej plodine.
 2. Metóda výsevu Chernushka na sadenice a následné premiestnenie do otvoreného priestoru.
 3. Pestovanie v dvojročnej kultúre - najprv sajú chernushka, potom výsledná sevka je vysadená tak, aby produkovala veľké žiarovky.

Všetky tieto metódy majú funkcie, takže je vhodné zoznámiť sa s nimi podrobnejšie.

Ako pestovať cibuľu od niks

Cibuľa rastie v jednoročných plodinách len tých letných obyvateľov, ktorí žijú v južných oblastiach Ruska, s dlhým a horúcim letom.

Je to dôležité! Zimné skladovanie sevok nie je veľmi dobré - malá cibuľa sa zmršťuje, hnije a stane sa nevhodným na pestovanie.

Aby bolo možné zachovať vysokú kvalitu až do jari, je potrebné poskytnúť mu vhodný režim teploty a vlhkosti, pravidelne odmietať poškodené žiarovky atď.

Z odrôd cibule na každoročné kultiváciu najvhodnejšie sladké a polosladké plodiny, ktoré sa spravidla líšia v červenej alebo bielej plevy. To sú tieto cibule cibule vo forme sadeníc, ktoré sú najhoršie zo všetkých zachovalé v zime skladovanie fáze, s cieľom zachrániť sadby, záhradníci sa snažia pestovať tieto odrody za rok - priamo zo semien.

Urobte to takto:

 • namočte chernushka alebo ho umiestnite do vlhkej tkaniny na pár dní;
 • pripraviť postele, hnojiť ich komplexnými minerálnymi hnojivami;
 • vodou, zeminou roztokom síranu meďnatého alebo manganistanu draselného;
 • urobte jamky, hĺbku asi 1,5-2 cm, udržujte vzdialenosť medzi riadkami - asi 13-15 cm;
 • prasnice na prasnice;
 • zalievanie radov zavlažovacích plechov cez delič;
 • pokrytie výsadby hustého plastového obalu;
 • keď zelené prídu, film sa odstráni;
 • Teraz je potrebné riediť plodiny, ponechať 2-3 cm medzi rastlinami;
 • miesto je lepšie mulčovať s prehnaným humusom, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy a výskytu buriny;
 • po 2-3 týždňoch sa zriedenie zopakuje, konečný interval medzi rastlinami by mal byť 6-8 cm.

Veľkú cibuľu nemožno pestovať týmto spôsobom, ale s náležitou starostlivosťou, dostatočným množstvom hnojív a zalievaním, a ak sa vám podarí predísť hubovým chorobám a odstrániť škodcov z plodín, môžete pestovať docela slušnú plodinu zo semien.

Najdôležitejšia vec je, že to môžete urobiť iba za jednu sezónu a nie vynaložiť peniaze na nákup súpravy.

Ako pestovať cibuľu na otvorenom poli sadenice

Sadenice sa zriedka používajú na pestovanie kultúry tak jednoducho ako cibule. Avšak táto možnosť je najvhodnejšia pre niektoré cenné a vzácne odrody kultúry, pretože semená týchto rastlín môžu byť veľmi drahé - úlohou záhradníka je zachrániť výsadbu čo najviac.

Dôrazný proces rastúcich cibuľových sadeníc je v mnohých ohľadoch podobný kultivácii iných záhradných plodín metódou sadeníc. Po prvé, je potrebné pripraviť substrát, výživné mierne kyslé pôdy s dobrou priepustnosťou pre vzduch sú vhodnejšie pre Chernushka.

Zem sa naleje do škatúľ a vytvoria sa drážky asi 1 cm hlboké, vzdialenosť medzi radmi by mala byť asi 4 až 5 cm, semená cibule by sa mali zasievať 50-60 dní pred tým, ako sa má vysadiť sadenice na otvorenú zem. Semená sú zasiate husto, pretože rastliny rastú, musia byť zriedené tak, aby boli silné a vysoké.

Cibuľové sadenice v zásade dobre tolerujú transplantáciu, rýchlo aklimatizujú a zakoreňujú na novom mieste.

Tip! S cieľom zlepšiť stav sadeníc po transplantácii do otvoreného terénu skúsení záhradníci odporúčajú rezanie peria o niekoľko centimetrov a skrátenie koreňov rastlín trochu.

Ako pestovať dobrý zber cibule tradičným spôsobom

Tradične a častejšie sa cibuľa pestuje ako dvojročná úroda: v prvom roku sa vysije chernushka a na konci sezóny sa zberajú malé hlavy - sevok;

Hlavnou úlohou záhradníka s týmto spôsobom pestovania plodín je zachovať čo najviac množiteľského materiálu. Cibuľové plodiny je potrebné skladovať na chladnom a tmavom mieste s konštantnou vlhkosťou. Žiarovky periodicky kontrolujú a odstraňujú poškodené alebo prehnité hlavy tak, aby neinfikovali zvyšok materiálu.

Niekoľko týždňov pred zasadením cibule sa prinesie do domu. Aby kultúra nedala strelcovi, musí sa sevok správne zahriať.

Aby sa to dosiahlo, žiarovky sú triedené a umiestnené na suchom a teplom mieste s teplotou nie nižšou ako 25 stupňov.

Vyhrievaná cibuľa musí byť dezinfikovaná. Na tieto účely môžete použiť riešenie:

 • soľ;
 • síran meďnatý;
 • manganistan draselný.

Po spracovaní sú žiarovky vysušené, teraz môžete začať výsadbu. Cibuľu takto:

 1. Pôda sa musí pripraviť na jeseň. Pre cibuľu vyberte dobre osvetlenú oblasť s živnou pôdou s neutrálnou kyslosťou. Zem je oplodnená humusom alebo kompostom a vykopaná lopatka do hĺbky bajonetu.
 2. Na jar, akonáhle sa sneh topí a zem sa trochu vyschne, môžete pridať minerálne hnojivá a znovu vykopať zem na pozemku.
 3. Pôda môže byť bohato nalievaná so síranom medi rozpusteným vo vode, pre účinnejšiu dezinfekciu môže byť pôda pokrytá fóliou.
 4. Po 10-14 dňoch po ošetrení môžete pokračovať v výsadbe cibule.
 5. Po prvé, urobte postele, dodržiavať vzdialenosť 25-35 cm medzi riadkami.
 6. Pripravené žiarovky prstami sú vložené do zeme, mierne stlačené. Cibuľa by nemala vyčnievať nad povrch pôdy, ale hlavy by nemali byť ponorené do zeme.
 7. Zavlažovanie postelí ihneď po výsadbe nie je potrebné. Prvé zalievanie cibuľových plantáží vzniklo za dva týždne.

Tip! Ak chcete lepšie pochopiť plán výsadby cibule, môžete sledovať video na túto tému, v ktorej záhradníci zdieľajú svoje skúsenosti.

Čo je starostlivosť o cibuľu?

Cibuľa, v princípe, kultúra je veľmi nenáročná, celá starostlivosť o túto zeleninu je nasledovná:

 • Potrebujete vodu rastliny podľa potreby, to znamená, keď sa pôda medzi radmi stane príliš suchou. Spravidla je to raz týždenne. Frekvencia a stupeň zavlažovania sa však môže výrazne líšiť v závislosti od poveternostných podmienok.
 • Hnojenie cibule vysadené v živnej pôde, v zásade nie je nutné. Ak sa na jeseň pozemok na pozemku oplodnil kompostom alebo humusom, potom na jar, cibuľové lôžka nemôžu byť kŕmené. Keď zelená hmotnosť rastie príliš pomaly, letní obyvatelia stále používajú minerálne zložky na kŕmenie kultúry. Môžu to byť buď komerčné hnojivá, alebo organické látky, napríklad kuracie výživa rozpustené vo vode.
 • Cibuľa sa bojí plesňových infekcií, aby ste zabránili ich šíreniu, musíte monitorovať vlhkosť pôdy. Je potrebné zabrániť infekcii kultúry hubami ošetrením cibuľových lôžok pomocou fungicídnych činidiel. Musíte tiež zabezpečiť, aby cibuľa nebola napadnutá chrobákmi alebo inými nebezpečnými škodcami.

Varovanie! Je možné pochopiť, či rastliny majú dostatok vlhkosti podľa stavu a farby peria. Ak je cibuľové perie bledé a pomalé, je načase zalievať postele. Veľmi šťavnaté zelené znamená, že cibuľka je viac ako dosť.

Ako pestovať zimnú cibuľu

Vo väčšej miere, vzhľadom na to, že sady cibule sú zle skladované a jarné záhradkári zvyčajne strácajú väčšinu zásob rastlinného materiálu, niektorí poľnohospodári rastú cibuľu na jeseň.

Táto metóda môže byť použitá pre výsadbu Chernushka, a pre výsadbu hlavy cibule súpravy. Ak chcete získať zeleninu, stačí zasiať semená a na hlave musíte rastúcu sevok. Ale kvôli efektívnosti tejto udalosti je potrebné vybrať vhodné, odolné voči chladu odrody, ktoré budú schopné odolávať ruským mrazom.

Cibuľa by mala byť zasadená tesne pred začiatkom mrazu, ale potom, keď nie je príliš chladná zemina. Najvhodnejší čas na vysádzanie v centrálnej časti krajiny sa môže považovať za október 20-25.

Cibuľa vysadená bežným spôsobom, rovnako ako na jar. Pri začatí ťažkých mrazov je výsadba pokrytá smrekovými vetvami alebo suchým seno - to ochráni semená pred zamrznutím.

Na jar je úkryt odstránený ešte pred nástupom tepla, takže cibuľa sa neroztaví. Vyberte si na výsadbu zimných cibúľ potrebné oblasti, z ktorých sneh príde čoskoro, a zem sa rýchlo vyschne na slnku.

Je to dôležité! Metóda zimnej kultivácie cibuľových plodín vám umožní zber skôr ako zvyčajne. V niektorých regiónoch obyvatelia v lete budú môcť vysádzať ďalšiu plodinu na vyčistenej pôde a mať čas na zber.

Pestovanie a starostlivosť o cibuľu cibule nepredstavujú žiadne osobitné ťažkosti - dokonca aj neskúsení začiatočníci budú schopní zvládnuť túto úlohu. Zostáva výber druhu a rozhodovanie o spôsobe pestovania plodiny - a je zaručená úroda veľkých žiaroviek. A záhradníci pomôžu nasledujúce video:

Pozrite si video: POHODA ZAHRADA AUGUST 8 CAST PESTOVANIE CIBULE (Júl 2020).

Загрузка...