Záhradníctvo

Malina Polka (police): pristátie a starostlivosť

Pluk Malina (Polka) bol výsledkom práce poľských chovateľov. Dnes je to populárna odroda remeselníkov, ktorá sa vyváža do iných krajín a pestuje sa v priemyselnom meradle.

Avšak malinová polka je vhodná pre bežné záhrady. Jej vysoký výnos a vynikajúca chuť sú zvlášť cenené.

Charakteristická odroda

Malina polka je stredne vysoký krík až do výšky 1,8 m. V priemere je výška tejto odrody 1,5 m. Na jednom semenáku sa tvorí až 10 výhonkov. Na stonkách sú mierne trny.

Zrelosť bobúľ začína dosť skoro. Prvá úroda malín môže byť odstránená z nových výhonkov na konci júla a plodnosť pokračuje až do začiatku mrazu. V porovnaní s inými odrodami začína tvorba ovocia na malinovom pluku už skôr ako dva týždne a trvá tri mesiace.

Varovanie! Bobule majú sladkú chuť s miernou kyslou a výraznou arómou.

Bobule majú hmotnosť približne 3,6 g. Pri aktívnom kŕmení rastú na 6 g. Ako vidíte na fotografii, na každej strane dozrieva až 10 plodov kužeľovitého tvaru. Kôra je malá, prakticky necítaná a plody malinového pluku sú pomerne šťavnaté.

Dôležitou črtou je nízka zimná odolnosť odrody. Malinový police nemusia trpieť silnými mrazmi. Riešenie problému pomôže otepľovať koreňový systém na zimu.

Výnosové odrody

Malina polka má vysoké výnosy. Podľa popisu chovateľov sa z jedného brusu vyberú až 4 kg bobúľ. Plody pokračujú aj vtedy, keď teplota klesne na 0 ° C.

Zber sa uskutočňuje dvakrát ročne. Na lístky minulej klíčky sa na začiatku leta vytvárajú bobule. Tento režim zahŕňa vážne zaťaženie zariadenia. Preto sa odporúča prerezávať staré stonky tak, aby sa hlavné ovocie vyskytovalo na nových výhonkoch.

Koža plodov malinového pluku je pomerne hustá, čo im umožňuje prepravovať na dlhé vzdialenosti.

Pravidlá vykládky

Vývoj kríkov a kvality plodín závisí od správneho výsadby malinového pluku. Maliny sú vysadené na začiatku apríla alebo na jeseň. Najpriaznivejšie je pristátie koncom septembra alebo začiatkom októbra.

Varovanie! Je potrebné vybrať stromčeky pozostávajúce z dvoch alebo troch výhonkov bez škvŕn a trhlín.

Malinový pluk má koreň dobre na ľahkej alebo strednej hliny. Dobré prirodzené osvetlenie má pozitívny vplyv na chuť bobúľ. Maliny môžu byť umiestnené pozdĺž bariér alebo v blízkosti budov.

Pristátie malinového police sa uskutočňuje podľa určitého poriadku:

 1. Dva týždne pred pristátím sú vykopané jamy o hĺbke 0,5 ma priemerom 0,4 m.
 2. Medzi rastlinami nechajte 0,5 - 1 m, a medzi radmi kríkov - až 2 m.
 3. Hnojivo sa pripravuje na jeden štvorcový meter pôdy: 20 kg hnoja, 50 g síranu draselného, ​​70 g superfosfátu. Výsledná zmes sa naleje na malinovú jamku.
 4. Malinové sadenice pluku sú umiestnené do otvoru a narovnávajú koreňový systém. Náhradná oblička je umiestnená 5 cm od povrchu zeme.
 5. Jamy sú plné pôdy, ktorá je mierne pošliapaná.
 6. Pod každým kríkom sa nalial vodný kbelík.
 7. Pôda pod malinovou políčkou je plná slamy alebo rašeliny.
 8. Nad povrchom pôdy nechajte 0,4 m od sadby.

Funkcie starostlivosti

Vysokokvalitná starostlivosť poskytuje bohatý plodný malinový pluk. Procedúra starostlivosti o maliny je štandardná a zahŕňa prerezávanie, napájanie, uvoľňovanie a kŕmenie kríkov.

Pravidlá orezania

Prerezávanie malinových políc umožňuje vytvoriť krík pozostávajúci z 7 výhonkov. Poradie práce závisí od počtu plodín, ktoré sa plánujú zozbierať:

 • Ak sa pestuje jedna plodina, v novembri sa orezáva malinová polica. Vetvy sú odstránené v koreňovej sústave.
 • Ak je plodina potrebné zobrať dvakrát, stonky sa rozrežú na jar a na jeseň. Vetvy, na ktorých boli bobule umiestnené, ako aj suché a poškodené stonky sa odstránili. Na starých malinových výhonkoch, plodina rastie do leta, a na mladých - na jeseň.
Je to dôležité! Ak je plánovaná jedna plodina, regentum maliny bude bohatá. Ak rozdelíte čas zberu ovocia, potom ich počet po každom kvete bude skromnejší.

Pravidlá pre zavlažovanie a uvoľňovanie

Rozmanitosť polky si vyžaduje trvalé zvlhčenie pôdy. Rastlina je napojená počas kvitnutia a dozrievania bobúľ. Ak je na jeseň málo zrážok, zima je napojená.

Každý malinový keflík vyžaduje až 3 vedrá s vodou. Preto sa dosiahne zvlhčenie pôdy do hĺbky až 0,4 m.

Uvoľnenie pôdy zlepšuje prienik vlhkosti a vzduchu. Na začiatku sezóny sa uvoľňovanie uskutočňuje pred začiatkom kvitnutia do hĺbky 7 cm. Postup sa opakuje 5-6-krát za rok.

Kŕmenie malín

Použitie hnojív má pozitívny vplyv na rast a výťažok malinového pluku. Prvé kŕmenie sa vykonáva na jar pred vegetačným obdobím. Na tento účel použite organické hnojivo, ktoré sa zriedi vodou v pomere 1 až 10 litrov vody.

V letnom období sa krmiva vykonávajú raz za mesiac. Pre malinovú poličku sa vyberú hotové komplexné zmesi, ktoré obsahujú dusičnan amónny, draselnú soľ a superfosfát.

Na jeseň sa organické hnojivo nanáša na malinovú misku v množstve 5 kg na meter štvorcový.

Ochrany chorôb

Polková malinová odroda nie je náchylná na väčšinu chorôb, ktoré sú charakteristické pre krík tohto druhu. Najzraniteľnejším je koreňový systém, ktorý môže byť vážne ovplyvnený rôznymi léziami.

Rakovina kože

Rakovina kože je vyjadrená prítomnosťou zviazaných rastov na koreňoch, ktoré nakoniec dosahujú veľkosť vlašských orechov. Výsledkom je, že schopnosť malinového polica absorbovať vlhkosť a živiny sa zhoršuje. Pretože baktérie, ktoré môžu zostať v zemi až na 3 roky, spôsobujú rakovinu.

Varovanie! Ušetriť maliny je takmer nemožné. Môžete sa pokúsiť odstrániť nádor a vylievať na korene roztokom síranu meďnatého. Ak opatrenia neboli úspešné, keš bude musieť byť vyradený a spálený.

Aby sa zabránilo rakovine, malinová polica sa oplodňuje látkami obsahujúcimi fosfor a draslík. Zabraňujú šíreniu škodlivých mikroorganizmov a udržiavajú vlhkosť pôdy.

Purpurová škvrna

S nedostatkom draslíka alebo kyslosti pôdy na malinovom pluku sa objavujú fialové škvrny. V priebehu času získavajú hnedý odtieň, po ktorom zničia poškodené prvky rastliny.

Je to dôležité! Nachádzajú sa tu fialové škvrny s vysokou vlhkosťou a nesprávnou starostlivosťou o maliny.

Dotknuté časti mačiek sú odstránené a spálené. Pred začiatkom kvitnutia a po zbere sú maliny spracované zmesou Bordeaux alebo inými fungicídmi.

Ochrana proti škodcom

Záhradní škodcovia môžu spôsobiť výrazné poškodenie malinového pluku. Najčastejšie malé maliny lákajú mušku, malinový chrobák, žlčové hniloby, hubovité, roztoč Putina. Výsledkom je poškodenie listov, púčikov, malínových stoniek.

Všetky postihnuté časti krovia sú odstránené a potom spálené. Postup sa uskutočňuje na jar alebo na jeseň. Keď sa objaví žlčník, výhonky malinového pluku sú pri koreňoch odrezané.

Nasledujúce opatrenia pomáhajú predchádzať škodcom:

 • medzi kríkmi ponecháva voľný priestor;
 • ročne prerezávanie malinového pluku;
 • jesenná pôda sa rozpadá;
 • počas sezóny sa uvoľňuje pôda pod malinom;
 • buriny sú odstránené, čo sa môže stať útočiskom pre hmyz.

Hodnotenie záhradníkov

Ľudmila, 45 rokov, Moskovský pluk si vybral podľa recenzií na internete. Výsevy sa vyberajú zdravé, so silnými stonkami. Po dobu troch rokov sa maliny rozrástli na 1,5 m. Prvé bobule vnukov boli už zozbierané v auguste. Do konca leta, ovocie nebolo tak sladké. Pravdepodobne nedostatok slnka ovplyvnený Vladimir, 61, Volgograd, kúpil opravu malina pred pár rokmi, pred tým, že neveril úspechy výberu. Preskúmanie susedov o malinovom poli však bolo len pozitívne. Mám 5 kríkov, všetci si zvykli. Berry je sladká, ak necháte dozrieť až do konca. Potom sa stáva tmavo červená. Stará sa o poličku, ako zvyčajne maliny: ja vodu, rezané suché konáre, kŕmim hnojom na jar Eugene, 35 rokov, Nižný Novgorod Kúpili sme maliny pluku našim rodičom podľa popisu v obchode. Už v prvom roku boli bobule - veľké a sladké. Hlavnou vecou nie je nechať ju dozrieť, potom je nasýtená vlhkosťou a chuť sa stráca. Preto neodporúčam oneskorenie zberu. I zmraziť bobule na zimu a pečieť koláče z nich, pridajte do kaše a koktaily.

záver

Malinová polica má vynikajúcu chuť, ktorá ju odlišuje od remontantných odrôd. Krov poskytuje bohatú úrodu, takže odroda je často vybraná pre priemyselné pestovanie. Pri výsadbe je dôležité zabezpečiť kŕmenie malín. Starostlivosť o rastliny zahŕňa prerezávanie, napájanie a uvoľňovanie. Malinová polica je zriedka vystavená chorobám a je odolná voči väčšine škodcov.