Záhradníctvo

Ako kŕmiť paradajky po vysadení v skleníku

Ak je na pozemku skleník, znamená to, že tam rajčiaky pravdepodobne rastú. Práve táto termofilná kultúra sa najčastejšie "usadzuje" v umelo vytvorených chránených podmienkach. Paradajky sa pestujú na začiatku jari sadením, výsadbou sadeníc v skleníku koncom mája. Počas kultivácie sa sadenice opakovane oplodňujú rôznymi rastovými promótormi, ale ako ste nakrmili paradajky po vysadení v skleníku? Aké látky sú potrebné pre rastliny, aby sa lepšie ustúpili a získali dostatočnú silu na tvorbu vaječníkov a ďalšie hojné ovocie?

Pokúsime sa pochopiť túto otázku a zistiť, čo presne by malo byť použité na kŕmenie mladých rastlín v tejto ťažkej, stresujúcej dobe pre nich.

Stopové prvky pre paradajky

Úrodnosť pôdy zohráva veľmi dôležitú úlohu pri pestovaní plodín vrátane rajčiakov. Zloženie pôdy by malo obsahovať všetky potrebné stopové prvky pre normálny rast a vývoj kultúry: draslík, fosfor, dusík, horčík, vápnik a iné. Každá látka je zodpovedná za normalizáciu určitých životných funkcií rastliny, napríklad dýchanie, metabolizmus lipidov, fotosyntézu.

 1. Draslík je zodpovedný za vodnú rovnováhu. Umožňuje koreňom absorbovať požadované množstvo vlhkosti a preniesť ho na najvyššie listy rastliny. Draslík sa tiež podieľa na tvorbe sacharidov a robí rastliny odolnejšie voči nízkym teplotám, suchu a účinkom húb. Draslík hrá dôležitú úlohu pri zakoreňovaní rastlín.
 2. Fosfor je unikátny stopový prvok, ktorý umožňuje koreňom konzumovať požadované množstvo živín z pôdy, potom sa podieľa na syntéze a preprave týchto látok. Bez fosforu je iný horný obliekanie rastlín bezvýznamný.
 3. Vápnik je priamo zapojený do procesu delenia buniek, je to potrebné v počiatočných štádiách pestovania paradajok.
 4. Dusík umožňuje rýchle zrýchlenie buniek rastliny, vďaka čomu rajčiaky rastú intenzívne.
 5. Horčík je neoddeliteľnou súčasťou chlorofylu a zúčastňuje sa procesu fotosyntézy.
 6. Železo pomáha rastlinám dýchať.

Pre normálny rast a vývoj všetkých týchto látok je potrebné kombinovať v požadovanom množstve. Nerovnováha látok v pôde vedie k narušeniu rastu rastlín, poklesu plodnosti, vädnutia a smrti. Rasta často naznačujú nedostatok, nadbytok stopových prvkov v pôde. Ak chcete diagnostikovať situáciu, musíte poznať niektoré príznaky:

 • Pri nedostatku draslíka získajú listy rajčiaka ľahký, suchý ráfik, podobný spáleniu. V priebehu času tieto hrany začínajú rásť a krútiť, ochorenie sa šíri po celom povrchu plechu.
 • Nedostatok fosforu sa prejavuje silným tmavnutím listov. Najskôr sa nasýtia zelenými, potom sa ich pruhy a spodné časti stávajú fialové. Listy paradajok sú mierne skrútené a zatlačené na stonku.
 • Dva príznaky naznačujú nedostatok vápnika. Jedná sa o suché špičky mladých listov a tmavé sfarbenie starých listov.
 • Dusík je možno jediný stopový prvok, ktorý môže poškodiť v prípade nedostatočných a nadmerných množstiev. Nedostatok dusíka sa prejavuje pomalým rastom rastlín, tvorbou malých listov a ovocia. Listy v tomto prípade sú nažltlé, pomaly. Nadbytok dusíka môže viesť k výraznému zahusteniu stonky, k aktívnemu rastu kláštorov a k zastaveniu tvorby plodov. Tento proces sa nazýva "výkrm". Mladé rastliny po výsadbe do pôdy s nerozloženým dusíkom môžu úplne spáliť.
 • Nedostatok horčíka sa prejavuje vo forme žltavacích listov so zachovalou zelenou farbou žíl.
 • Nedostatok železa vedie k chlóroze, čo sa prejavuje vzhľadom na zakalené, šedé škvrny na zdanlivo zdravom zelenom lístku paradajok. V tomto prípade sú žily na liste jasne zelené.

Preto je možné vizuálne určiť nedostatok týchto alebo iných stopových prvkov. Zvyčajne sa pozoruje pri pestovaní sadeníc, ktoré majú prístup k obmedzenému množstvu pôdy. Po výsadbe v pôde rastliny sú stresované a potrebujú viac látok, ktoré podporujú lepšie zakorenenie. Ide predovšetkým o draslík a fosfor. Aby sa po zasadení dostali všetky potrebné stopové prvky, je potrebné najprv pripraviť pôdu v skleníku a kŕmiť rajčiaky.

Príprava pôdy

Príprava pôdy pozostáva z čistenia a hnojenia. Môžete vyčistiť pôdu z buriny kopaním a preosievaním. Je možné odstrániť larvy možných škodcov a húb ohriatím pôdy alebo vylučovaním pôdy vriacou vodou, mangánovým roztokom.

Vykopanie pôdy v skleníku by malo byť na jeseň po odstránení zvyškov starých porastov. Aj na jeseň môžete položiť do pôdy hnilobný alebo dokonca čerstvý hnoj, s očakávaním, že to čiastočne hnilobí pred jarou, a nebude obsahovať agresívne, škodlivé pre rastliny dusíka.

Na jar, po spracovaní skleníka, je potrebné pôdu znovu uvoľniť a pridať k nej hnojivo obsahujúce fosfor a draslík. Takáto udalosť vytvorí najvýhodnejšie podmienky pre rast a zakorenenie sadenice paradajok.

Minerály po vylodení

Top-dressing paradajok po výsadbe v skleníku do značnej miery závisí na zloženie a výživné hodnoty pôdy. Niektorí záhradníci urobia chybu tým, že umiestnia hnoj pod každým sadením paradajok počas transplantácie. Organické obsahuje veľké množstvo dusíka, ktoré stimuluje rast paradajok v čase, keď koreňový systém nie je prispôsobený. Čerstvý hnoj v tomto prípade môže byť škodlivý pre rastliny. Ako už bolo uvedené, mala by byť umiestnená na zemi na jeseň pre prehriatie. V tomto prípade, hnilý hnoj, humus, kompost sa môže použiť v štádiu aktívneho rastu rajčiakov a tvorby vaječníkov.

Počas pristátia v zemi

Ihneď po vylodení by mali byť paradajky kŕmené síranom draselným. Táto droga pomôže paradajkám zakoreniť, robiť ich odolnejšie voči stresu a nízkym teplotám.

Je to dôležité! Paradajky nie sú tolerantné voči chlóru v pôde, čo je dôvod, prečo je sulfát draselný pre nich najlepším doplnkom potaše.

Roztok síranu draselného sa používa na opakované podávanie paradajok vysadených v skleníku. Počas celej vegetačnej sezóny sa rastliny napájajú 3-4 krát v malých porciách. Tento spôsob aplikácie obväzov vykazuje vyššiu účinnosť ako jednorazové zavedenie látky do veľkého objemu. Pripravte roztok síranu draselného rozpustením 40 g látky v 10 litroch vody. Tento objem by mal stačiť na zalievanie 20 rastlín, 0,5 litra na 1 kefu.

V období od transplantácie do pôdy do konca vegetačného obdobia by rajčiaky mali byť kŕmené trikrát. Medzi hlavné obväzy by sa preto mali vykonať ďalšie postreky a zavlažovanie živinami.

Počas kvitnutia

Prvá dávka od dátumu vysadenia sadeníc do pôdy by sa mala doplniť po 3 týždňoch. V tejto dobe začína aktívna fáza kvitnutia rajčiakov. Ak chcete kŕmiť paradajky v skleníku počas tohto obdobia, potrebujete látky s vysokým obsahom draslíka, fosforu a dusíka. Môžete použiť komplexné minerálne doplnky alebo organické. Tiež ukazuje vysokú účinnosť súčasného zavádzania organických a minerálnych látok.

Ako organické látky môžete použiť infúziu hnoja alebo vtáčieho trusu, humus. Ak sa rozhodne používať hnoj, mali by sa uprednostniť. Pripravte infúziu hnoja pridaním 1 litra hnoja do vodného kbelíku. Voda rajčiaky potrebujú malé množstvo priamo pod koreňom rastliny.

Je to dôležité! Do roztoku sa používajú vtáčie výťažky na hnojenie paradajok v skleníku a zmes sa zmieša s vodou v pomere 1:20.

Minerálne stopové prvky (dusík, draslík a fosfor) sú zahrnuté v rôznych doplnkoch, ktoré sa môžu používať v súlade s pokynmi. Tieto stopové prvky sú tiež obsiahnuté v popole, ktorý sa môže použiť na kŕmenie rajčiakov. V takomto prípade je potrebné používať len produkt spaľovania prírodného dreva, vyhýbajte sa prítomnosti zvyšného horenia rôznych nečistôt.

Popol na kŕmenie rajčiakov chovaných v dažďovej alebo studenej vode v množstve 4 litrových nádob na 100 litrov. Po dôkladnom premiešaní sa paradajky pod koreňom napojia s výsledným popolovým roztokom.

Pre prvé kŕmenie je možné kombinovať minerálne a organické látky rôznymi spôsobmi, napríklad pridaním nitrofosky do infúzie mulleinu. Môžete tiež vytvoriť prirodzený vrchný obväz pre paradajky z improvizovaných prostriedkov: zelená tráva, vrátane žihľavy a buriny, jemne nakrájajte sekerou a potom nalejte vodu v pomere 10 litrov na 1 kg trávy. V travnej infúzii pridajte 2 litre misky a tretí šálka popola z dreva. Výsledná zmes sa musí dôkladne premiešať, zakryť a trvať 6 až 7 dní. Po určenom čase sa infúzia zriedi vodou na objem 30 litrov a použije sa na zalievanie paradajok. Priemerná spotreba takéhoto obväzu je 2 litre pre každé puzdro.

Tvorba vaječníkov

Druhé kŕmenie rajčiakov sa vykonáva počas aktívnej tvorby vaječníkov, to znamená približne 15-20 dní po prvom kŕmení alebo v deň, keď boli paradajky vysadené v skleníku. V tejto dobe je potrebné použiť vrchný obväz s vysokým obsahom dusíka. Takže na kŕmenie môžete použiť roztok pripravený pridaním 30 gramov dusičnanu amónneho do nádoby s vodou, 80 gramov superfosfátu a 25 gramov síranu draselného. Napojenie takejto zmesi paradajok môže zlepšiť tvorbu vaječníkov a robiť rastlinu silnejšou, pripravenou na plodnú fázu.

Počas tvorby vaječníkov je tiež možné zaviesť organické látky rozpustením mulleínu vo vode v pomere 1:10.

Zvlášť dôležité počas tvorby vaječníkov na podávanie listov vo forme sprejov. K tomu môžete použiť síran manganatý rozpustený vo vode v pomere 1 g na liter. Boritá kyselina tiež prispieva k tvorbe vaječníkov. Zriedi sa vo vode rýchlosťou 0,5 gramu na liter. Takéto roztoky sa používajú na postrekovanie paradajok. Striekanie sa môže uskutočniť pomocou postrekovača alebo bežnej kanvice.

Je to dôležité! Po postreku by rajčiaky mali upustiť od ich zalievanie na chvíľu.

Treba poznamenať, že kyselina boritá počas tvorby vaječníkov sa používa nielen na postrek, ale aj na zavlažovanie. Takže pridaním 10 gramov tejto látky do nádoby s vodou a pohárom popola z dreva môžete získať top-dressing, ktorý je bohatý na základné mikroelementy. Používa sa na zavlažovanie na základe dávky 1 liter na kefu.

Aktívna fáza plodenia

Podpora rajčiakov v štádiu aktívneho pestovania plodov môže zvýšiť výnosy plodín, zlepšiť chuť paradajok a predĺžiť proces tvorby ovocia. Môžete použiť bežnú minerálnu a organickú hmotu. Komplexný minerálny obväz sa môže pripraviť pridaním dusičnanu amónneho, síranu draselného a superfosfátu v množstve 40 gramov každej látky do nádoby s vodou.

Hnojenie paradajok počas plodu môže byť tiež infúzia žihľavy. Obsahuje potrebné množstvo draslíka, horčíka, železa. Takže 5 kg nasekanej žihľavy je potrebné nalievať s 10 litrami vody a umiestniť do nádoby pod tlakom po dobu 2 týždňov. Tento prírodný vrchný obväz neobsahuje dusík a môže byť použitý v spojení so zavádzaním humusu alebo infúzie hnoja.

Ak chcete získať dobrú úrodu paradajok, musíte povedať, čo má oplodniť rastliny v každej fáze kultivácie. Pri výsadbe sadeníc by mali byť uprednostňované minerály, ktoré umožnia čo najskôr zakoreniť sadenice a prispôsobiť sa podmienkam skleníka. Vysadené rastliny v procese vývoja musia byť kontrolované, pričom treba dbať na príznaky nedostatkov akýchkoľvek živín. Pri absencii príznakov "hladovania" sa paradajky po výsadbe hnojia trikrát v závislosti od štádia vegetačného obdobia, inak môžete vykonať dodatočné kŕmenie potrebnou látkou.

Mimoriadne horný obväz

Kŕmenie rajčiakov môže byť a bez ohľadu na to, v akom štádiu kultivácie sú. Pre extra hnojenie môžete použiť droždie. Stojí za zmienku, že mnohí farmári, tento známy produkt sa nazývajú najlepšie krmivá pre paradajky v skleníku.

Kvasinky môžu byť použité na kŕmenie rajčiakov v rôznych štádiách pestovania od klíčenia až po zber. Spravidla sa zavádzajú vo forme mimoriadneho kŕmenia 4-5 krát za sezónu. Pripravte kvasinkový roztok nie je ťažké. Za týmto účelom 5 litrov teplej vody rozpustite 1 kg výrobku. Pridajte ju do predhriatej vody a vylúhajte pred fermentáciou. Výsledný koncentrát sa zriedi teplou vodou (0,5 litra na kbelík). Spotreba krmiva by mala byť približne 0,5 litra na puzdro.

Stojí za povšimnutie, že niekedy sa kvasnicový obväz pripravuje s prídavkom cukru, rastlinnej infúzie alebo želatiny. Ďalšie informácie o hnojení paradajok s kvasinkami nájdete na stránke:

záver

Minerály a organické látky sú dôležitými záhradkármi, ktorí by mali pracovať v komplexe. Tieto látky je potrebné používať v závislosti od rôznych faktorov: celkový stav rastlín, príznaky "hladovania" mikroelementu, zloženie pôdy. Fermentované paradajky budú vždy vyzerať zdravo a čerstvé. Oni poskytnú dobrú úrodu zeleniny s vysokou chuťou. Bude to vďačnosť za dôstojnú starostlivosť.