Záhradníctvo

Starostlivosť o paradajky po pristátí v zemi

Pestovanie paradajok v bežnej letnej chate nie je tak jednoduché - táto plodina je príliš zlobivá a veľmi teplomilná.. Záhradkári, ktorí majú k dispozícii skleníky a skleníky, dosahujú najlepšie výsledky pri pestovaní paradajok - tu sa rajčiaky cítia oveľa pohodlnejšie ako v otvorenom teréne. Ale skleníkové pestovanie paradajok má veľa znakov a pravidiel, ktorých nedodržiavanie vedie k smrti rastlín a nižším výnosom.

O tom, ako pestovať paradajky a ako zabezpečiť kompetentnú starostlivosť o paradajky po zasadnutí v skleníku, bude tento článok.

Vysádzanie paradajok v skleníku

Neexistujú žiadne zásadné rozdiely v spôsobe pestovania paradajok v skleníku alebo v otvorenom teréne. Hlavná vec v počiatočnom štádiu je vybrať alebo pestovať zdravé a silné semenáčiky, ktoré môžu rásť do plnohodnotného krovu a dať dobrú úrodu.

Známky dobrých sadeníc paradajok

Vysokokvalitné sadenice paradajok musia spĺňať niekoľko kritérií:

 1. Majú dostatočnú výšku - rastliny normálne dosahujú 25-30 cm, vhodné na pestovanie v skleníku a silné kríky s výškou asi 20 cm.
 2. Ak chcete líšiť jasne zelené listy, pružné plné stonky, nesmie byť letargické a nevyzerajú bolestivé.
 3. V čase, keď sú paradajky vysadené v skleníku, by sa na semenákoch mali nachádzať najmenej 7-8 plne tvarovaných listov.
 4. Je dobré, ak sa na rastlinách už vytvoril prvý vaječník, ale púčiky by sa ešte nemali otvoriť.
 5. Korene rajčiaka by nemali byť poškodené, majú znaky hniloby. Perfektne zakoreniť v skleníku, že sadenice, ktorých korene pevne zapletené vrstvou substrátu.
Varovanie! Príliš husté stonky rajčiakov a bohatý odtieň listov by mali zaviazať záhradníka, aby rastliny boli príliš preplnené dusíkmi a minerálnymi hnojivami - všetka sila takých sadeníc sa vynakladá na budovanie zelenej hmoty a nie na tvorbu vaječníkov a ovocia.

Mnohí poľnohospodári kupujú hotové paradajkové sadenice, ale môžu sa pestovať samostatne - to nie je príliš ťažké, ale môžete si byť istí kvalitou výsadby a rozmanitosti rajčiakov.

Ako pestovať paradajky v skleníku

Vzhľadom na zvláštnosti ruského podnebia v tomto regióne je možný iba rast paradajok - prostredníctvom sadeníc. Vo skleníku rastliny sú chránené pred poveternostnými prekvapeniami a inými vonkajšími faktormi a na Sibíri, napríklad len v chránenom teréne, môžete pestovať skutočne dobrú plodinu plodín milujúcich teplo.

Skleníky pre paradajky môžu byť akékoľvek: film, polykarbonát alebo sklo. Z materiálu skleníku bude závisieť len od načasovania transplantácie sadeníc. Napríklad skleník z polykarbonátu alebo skla sa zahrieva rýchlejšie ako filmový skleník, takže sadenice tu môžu byť vysadené skôr.

Ale najskoršie termíny výsadby paradajok vo vyhrievaných skleníkoch - tu zeleninu možno pestovať aj po celý rok, čo im poskytuje potrebnú teplotu, vlhkosť a osvetlenie.

Stupne výsadby sadeníc paradajok v skleníku sú nasledovné:

 1. Najprv musíte pripraviť pôdu pre paradajky. Malo by sa to robiť na jeseň alebo po zbere poslednej plodiny (ak je skleníko vyhrievané). V každom prípade by mala byť zem aspoň 30 dní. Ak boli predchádzajúce výsadby choré, horná vrstva pôdy sa musí odstrániť a nahradiť novými. Keď je pôda v skleníku už príliš vyčerpaná, je úplne vymenená. Krajina by mala byť vykopaná pridaním organickej hmoty a tesne pred sadením rajčiaka, pri príprave studní pre sadenice, minerálne hnojivá musia byť tiež pridané - paradajky milujú výživnú pôdu. Rovnaká pôda je ideálna pre uhorky, ich výsadba je často kombinovaná s paradajkami v jednom skleníku. Je dobré, ak boli zelené mandle vysadené pred rastúcou zeleninou v skleníku, tieto plodiny prispievajú k saturácii pôdy potrebnými zložkami a uvoľňujú ju.
 2. Ihneď pred výsadbou rajčiaky je potrebné urobiť postele, hĺbka drážok by mala byť asi 10-15 cm, a vzdialenosť medzi nimi závisí od typu rajčiaka. Pozemky na lôžkach by mali byť napojené dezinfekčným prostriedkom, ako je síran meďnatý alebo manganistan draselný.
 3. Sadenice paradajok sa musia preniesť do skleníka spolu s zemitým hnojom, takže to robia opatrne, dávajte pozor, aby ste nepoškodili korene a nestratili celý podklad.
 4. Pred výsadbou sa do každej jamky naleje rajčiak pri izbovej teplote, rastliny sa pokúšajú vysadiť až do úplného vstrebania vody do zeme - čo umožní úplné dokončenie koreňov, takže medzi koreňmi rajčiakov sa nezobrazia dutiny.
 5. Ak chcete prehĺbiť paradajky v krajine, musíte očkovať listy. Ale ak sú sadenice príliš dlhé, môžete to prehĺbiť viac, najlepšie je nakloniť rastliny pod uhlom 45 stupňov.
Je to dôležité! Po vysadení bude mať sadenica paradajky aklimatizáciu najmenej 10 dní. V tomto časovom období je lepšie nedotýkať sa paradajok (nie je voda a neoplodňuje) - všetky postupy budú poškodzovať iba paradajky, pretože nie zakorenené sadenice ešte nie sú schopné absorbovať živiny.

Vysádzanie sadenice paradajok v skleníku je u konca, teraz zostáva len starostlivo starať o rastliny, aby získali bohatú úrodu.

Schéma výsadby pre rôzne odrody paradajok sa môže líšiť v závislosti od ich rozdielnej výšky a rozvetvenia, a to nasledovne:

 • môžu sa nechať pestovať v jednej stonke neurčité odrody paradajok, ktoré môžu dosiahnuť výšku dvoch metrov, a vzdialenosť medzi kríkmi by sa mala ponechať medzi 70-80 cm. Medzi radmi by mali byť voľné asi 60-70 cm zeminy.
 • Určujúce odrody rajčiaka majú spravidla kompaktné puzdrá a nevyrastajú viac ako 70 cm nahor. Na normálny vývoj takýchto paradajok dostatočne 30-40 cm medzi kríky a 40-50 cm medzi radmi.
Tip! A tieto a ďalšie odrody rajčiakov sa odporúčajú zasadiť do šachovnice. Skutočne, hlavnou vecou skleníka je usporiadať rastliny čo najkompaktnejšie. Šalátové paradajky šetria priestor a skracujú vzdialenosť medzi paradajkami.

Ako sa starať o paradajky po vysadení v skleníku

Paradajky sa výrazne líšia od uhoriek a iných záhradných plodín - táto zelenina sa musí starostlivo starať, bez včasných a náležitých opatrovateľských opatrení, rajčiaky jednoducho zomrú.

Takéto rozmarínske paradajky sú primárne spojené s termofilnou kultúrou, pretože pôvodne rajčiaky rástli len v krajinách s teplým podnebím. Ruské teploty nie sú vhodné pre citlivé rajčiaky - tieto druhy zeleniny ako konštantné teplo. Zatiaľ čo v našej krajine sú výkyvy v nočných a denných teplotách veľmi významné (na Sibíri, napríklad denné 45-stupňové teplo často ustupuje nočnému chladeniu na 10-11 stupňov).

Kvôli týmto kvapkám môže mať rajčiak vážne poruchy vegetácie, ktoré povedú k poklesu listov, huby alebo iných infekcií a iných problémov.

Preto účel starostlivosti o paradajky v skleníku - dodržiavanie podmienok teploty a vlhkosti, hnojenie a ochranu pred nebezpečnými chorobami alebo škodcami.

zalievanie

Zavlažovanie vysadených paradajok by nemalo byť skôr ako 10 dní po transplantácii. Signál pre záhradníka bude slúžiť ako strečing rajčiakov - ak rastliny rastú, sú už dostatočne aklimatizované a môžu byť napojené.

Predčasné zavlažovanie povedie k rozpadu koreňového systému, ktorý ešte nie je schopný absorbovať živiny vrátane vody. Ak je vonkajšie počasie veľmi horúce a slnečné a steny skleníka sú priehľadné, môžete zakryť naklíčené sadenice, ale pred časom by ste ich nemali doplávať.

Na zalievanie paradajok používajte oddelenú vodu, ktorej teplota musí zodpovedať teplote zeminy v skleníku - takže sadenice nebudú mať stres s každým zalievanie.

Voda by nemala spadnúť na stonky a listy paradajok, pretože v skleníku pre tieto rastliny je riziko infekcie hnilobou alebo neskorou plesňou už príliš vysoká a zvýšená vlhkosť zvyšuje pravdepodobnosť problémov ešte viac. Je ideálny na vyprázdňovanie paradajok z kanvice s dlhou výtokovou tryskou alebo pomocou zavlažovacieho systému kvapiek na zavlažovanie.

Zavlažovací systém vo veľkej miere závisí od podmienok teploty a vlhkosti v skleníku. V priemere sa rajčiaky musia napojiť každých 5-7 dní.

Spočiatku asi 5 litrov vody spadne na každý štvorcový meter skleníka, počas obdobia kvitnutia sa množstvo vody postupne zvyšuje na 12 litrov a pri silnom teple av štádiu dozrievania ovocia rajčiaky už potrebujú najmenej 15 litrov na meter štvorcový pôdy.

Najlepšie je, aby sa rajčiaky dodávali skoro ráno alebo večer, keď sa uvoľňuje teplo. Ak slnečné lúče prepadnú cez kvapku vody na listy alebo plody paradajky, určite sa dostanete na spaľovanie rastlín.

ventilácia

V prípade rajčiakov je vysoká vlhkosť škodlivá, a preto vysávanie skleníka je dôležitou súčasťou vysoko kvalitnej starostlivosti o ne. Na stenách skleníka sa zvyčajne nahromadia kvapky - kondenzát, ktorý sa prejavuje vďaka teplotnému rozdielu v skleníku a mimo neho.

Kondenzát sa určite musí zbaviť, pretože zvyšuje úroveň vlhkosti, kvôli ktorej rajčiny začnú bolesť a zomierajú.

Pre reguláciu teploty je potrebné ďalšie vysávanie skleníka. Skleník by nemal byť teplejší než 30 stupňov, keďže teplota stúpa, rajčiaky začínajú klesať kvety a vaječníky, čo vedie k ich smrti. V noci by teplota v skleníku nemala byť nižšia ako 16 stupňov av priebehu dňa je optimálna hodnota 22-25 stupňov.

Na jar je skleník vysielaný počas dňa, kedy bude dostatočne teplý vonku. Vetracie otvory musia byť mierne otvorené, urobte to niekoľkokrát denne na krátke časové obdobie. V lete môže byť skleník otvorený najmenej celý deň, hlavnou vecou je zabrániť teplu.

Normálne ukazovatele vlhkosti v skleníku s paradajkami sú 68-70% - za takých podmienok možno hovoriť o dostatočnom napájaní a pôdnej vlhkosti.

Tip! Aby ste neustále prechádzali v záhrade a otvorili vetracie otvory niekoľkokrát denne, môžete v skleníku s paradajkami nainštalovať automatický ventilačný systém.

S takým asistentom, dokonca letní obyvatelia, ktorí navštívia svoje stránky len cez víkendy môžu pestovať paradajky v skleníku.

opelenie

Moderné odrody paradajok pre skleníky takmer vždy patria do skupiny sebaopelivých rastlín. Ale aj takéto kultúry potrebujú vietor, minimálne množstvo hmyzu alebo ľudskú pomoc.

Existuje niekoľko spôsobov, ako pomôcť paradajkám v tomto prípade:

 • niektorí prinášajú úle a včely do skleníka s paradajkami, ale táto metóda je vhodná len pre tých, ktorí majú tieto včely. Tiež táto možnosť nie je vhodná pre malé skleníky - tam úľ jednoducho nezapadá.
 • Prilákanie hmyzu na paradajky môže byť voňavé a svetlé farby. Tieto rastliny sa vysádzajú rozptýlené uhorky a paradajkami alebo prinášajú hrnce s kvitnúcou plodinou len vo fáze kvitnúcej zeleniny.
 • Koncepty tiež prispievajú k prenosu peľu z jednej rastliny do druhej. Paradajky sa veľmi nebojí strach, takže je možné otvoriť vetracie otvory na opačných stenách skleníka.
 • Niesť peľ z rajčiakov a človeka. Na to potrebujete kefu s prírodnými štetinami. Tento nástroj sa prvýkrát dotkne tyčiniek jednej rastliny a potom prenesie peľ na iné paradajky.

Na to, aby bol proces opylenia možný, musí byť peľ na paradajkových kvetoch suchý a drobivý, a preto je potrebné dodržiavať správne podmienky teploty a vlhkosti v skleníku.

Tip! Najlepší čas na opelenie rajčiakov je druhý deň po kvitnutí kvetu.

Tvorba kríkov

Vytvorenie uhorky, rajčiaka alebo nejakého iného krovu je potrebné predovšetkým na zvýšenie výnosu zeleninových plodín. Koniec koncov, ak nevystrieľate výhonky, rastlina rastie a všetky jej sily sa dostanú na krmivo na zelenú hmotu a korene, zatiaľ čo ovocie nebude mať nič.

Odstránenie hrotov z rajčiakov začína jeden týždeň po transplantácii sadeníc do skleníka. Navyše vysoké odrody, okrem zachytenia, musia byť viazané - kolíky sú poháňané na to aj v štádiu vysádzania paradajok do zeme.

Vysoké odrody paradajok sa spravidla pestujú v skleníkoch v jednej stonke. Aby ste to urobili, ponechajte len prvý, spodný proces a odstráňte všetky ostatné, kým ich dĺžka nedosiahne 7 cm. Keď 7-8 vaječníkov tvoria na kríkovom kuse, musíte zovrieť jeho vrchol - teraz všetky sily rastliny idú dozrieť ovocie.

Nízko rastúce paradajky je možné pestovať na dvoch alebo troch stonkách. Nechajte dolné konáre, všetky nasledujúce procesy jednoducho odstránite. Nechajte najsilnejšie a silnejšie nevlastné deti.

Je to dôležité! Pasynkovat rajčiaky potrebujú ráno, takže rany majú čas ťahať večer a nie sú infikované. Navyše, ráno, stonky rajčiakov sú krehkejšie - ľahko sa odtrhajú.

jedlo

Je potrebné pravidelne a hojne podávať paradajky - táto plodina veľmi miluje hnojivá. Ale prebytok krmív zle ovplyvňuje konečný výsledok - kvalitu a množstvo plodiny. Preto je potrebné dodržiavať opatrenie a dodržiavať určitý harmonogram:

 1. Prvýkrát sa rajčiaky kŕmia 2-3 týždne po premiestnení sadeníc do skleníka. K tomu môžete použiť komplexné hnojivo v kombinácii s minerálnou prísadou. Následné kŕmenie je lepšie vyrábať iba organické hnojivá, pretože plody paradajok dobre akumulujú dusičnany z minerálnych komplexov. Takže polovica libier lusku a polievková lyžica nitrofosky sa chovajú v nádobe s vodou. Paradajky sú napojené na túto kompozíciu.
 2. Po ďalších 10-14 dňoch môžu byť paradajky oplodnené roztokom vtáčích výkalov. V nádobe (10 litrov) musíte rozpustiť hnojivo na základe pomeru 1:15.
 3. Tretí raz rajčiaky potrebujú kŕmiť na jeseň dozrievania ovocia. Ak chcete urobiť, použite riešenie mullein - pomer 1:10.

Všetky hnojivá sa môžu aplikovať iba pod rozstrekované paradajky, inak pravdepodobnosť spaľovania rastlín je vysoká.

Tip! Každé rajčiak bude potrebovať asi 1 liter akejkoľvek živnej zmesi. Je však správnejšie vypočítať podiel na základe výšky a veľkosti každého rajčiaka.

Riadenie chorôb

Pre paradajky škodcovia nie sú tak hrozné ako rôzne vírusy a plesňové infekcie. Úlohou záhradníka je zabezpečiť prevenciu rajčiakov a rozpoznať problém v počiatočnom štádiu, začať s ním riešiť.

Dôkazom, že paradajky sú choré, bude ich vzhľad:

 1. Ak rastlina stráca listy a kvety, buď chýba vlhkosť alebo paradajka je príliš horúca.
 2. Curling listov rajčiaka môže naznačovať nedostatok vlhkosti. Nie je to však jediný dôvod, ale nebezpečnejším faktorom je infekcia infekciou. V tomto prípade (ak zalievanie nepomohlo a listy na kríkoch zostali skrútené), rajčiak by mal byť naliehavo vytiahnutý a spálený, aby sa infekcia nerozšírila do zdravých rastlín.
 3. Ak rezident v letnom období zistí, že rajčiaky prestali rásť, nevyvíjajú sa dobre a nevytvárajú vaječník, je to výsledok nesprávneho kŕmenia. V závislosti od vykonávanej agrotechnológie buď paradajky nemajú mikroelementy na správny vývoj, alebo existuje nadbytok dusíkatých hnojív. Situácia napraví naplánovanie opravných plánov.
 4. Keď ovocie nezrelé, môžu byť príliš veľa na jednom kríži a rastlina jednoducho nemá dostatok sily. To nie je tak hrozné - nezrelé paradajky sú odtrhnuté a umiestnené na mieste dobre osvetlené slnkom, tu ovocie plne dozrieva za pár dní.
 5. Škvrny na rastlinách a plodoch môžu naznačovať, že rajčiak bol infikovaný phytophthorou alebo iným hubovým ochorením. Zastavenie tejto choroby už nie je možné, ale môžete sa pokúsiť spomaliť jej vývoj. Na tento účel sa rajčiakové puzdrá zavlažujú roztokom Fitosporin a rozširujú sa vo vode v pomere 1:10. Spracovanie by sa malo vykonať každých 10 dní. Naviac, záhradník by mal monitorovať teplotu a vlhkosť v skleníku, zabezpečiť normálne vetranie rajčiakov.
 6. Vertex hniloba sa prejavuje načernaním spodnej časti ovocia a poškodením listov. Vyriešiť tento problém je jednoduché - musíte odtrhnúť spodné listy, ktoré sú v kontakte so zemou, a opeľovať celý keš so stromovým popolom.

Každý farmár vie, že je ťažké bojovať s problémami s paradajkami, je oveľa jednoduchšie ich zabrániť. Jedno z preventívnych opatrení možno nazvať napr. Mulčovanie pôdy medzi paradajkami v skleníku, aby sa zabránilo kontaktu pôdy s pôdou a aby sa zalievanie stalo menej častým.

výsledok

Pestovanie rajčiaka sa v mnohých ohľadoch líši od pestovania uhoriek. Je to viac termofilná a komplexná kultúra, pre ktorú je dôležitá starostlivosť. Iba tým, že zabezpečíte správne napájanie, hnojenie, vlhkosť a teplotu, môžete počítať s tým, že získate dobrú úrody rajčiakov.