Záhradníctvo

Black Raspberry Cumberland: pristátie a starostlivosť

V posledných rokoch sa mnohí záhradníci zaujímajú o nové odrody malín. Neobvyklá farba malinových bobúľ je vždy zaujímavá. Cumberland Black Raspberry je známy hybrid maliny a černice.

Tieto bobule majú krásnu tmavo fialovú farbu, ktorá dáva čerstvo vymačkaný malinový džús výnimočnú kôru. Ak chcete ochutnať, odroda je o niečo kyslejšia ako zvyčajne, ale užitočné vlastnosti maliny Cumberland ďaleko prevyšuje zvyšok. Navyše, okrem živín obsiahnutých v malinách, obsahuje aj ostružinové vitamíny. Ako vyzerá luxusný malinový kefák, vidíte na fotografii.

Zrelé fialové a nezrelé červené bobule poskytujú jedinečnú farbu karmínovej výsadbe. Výhody čierneho maliny je ťažké preceňovať:

 1. Dekoratívne bobule zdobia nielen miesto, ale aj jedlá.
 2. Bobule sa ľahko odstránia z kmeňa, ale nie sú spŕchané z kroviny.
 3. Kvitne nepretržite a hojne.
 4. Výnosy krídiel sú vysoké a stabilné.
 5. Toleruje sucho.
 6. Vynikajúca odolnosť proti mrazu - chladne chladne zimy bez prístrešku.
 7. Takmer nemá škodcu, ani vtáky nemajú plody.
 8. Zoznam požiadaviek na starostlivosť o maliny Cumberland je minimálny.
 9. Skoré plody v porovnaní s červenými malinami.

Aby nedošlo k názoru, že odroda malín Cumberland nemá chyby, treba poznamenať:

 • veľké množstvo semien v bobule;
 • tendencia zahusťovania kríkov;
 • množstvo trní na stonkoch
 • povinná tvorba podväzkov alebo kríkov.

Cumberlandské maliny sa pestujú viazaním na mriežku. Na jednom kríku sa odporúča nechať viac ako 10 výhonkov.

Popis čiernej malinovej odrody Cumberland

Na to, aby bol popis odrody Cumberland úplný, je potrebné venovať pozornosť všetkým častiam malinového kefa.

Čierna malina sa týka trvalých kríkov s oblými stonkami. Dĺžka výhonkov je asi 2,5 - 3 metre. Funkcia odrôd - sú pokryté hrotmi. Zastrešenie vyžaduje tvarovanie na mreži. Ak to nie je možné, potom záhradníci skracujú výhonky začiatkom leta, aby získali bočné pobočky. Cumberland malinová kefa vyzerá veľmi kompaktne.

Zábery rôzneho veku sa líšia farbou. Letničky sú zelené s nádychom šedej alebo fialovej a bienále sú hnedé farby.

Charakteristickým znakom, ktorý mnoho záhradníkov veľmi páči - malinový Cumberland nevyrába koreňové výhonky. Mladé výhonky rastú z púčikov dvojročných stoniek na ich základňach. Raspberry Cumberland plemena v "ostružina" spôsobom - zakorenenie vrcholov, rovnako ako pomocou odrezkov. To sa deje výhonkami.

V júni začne kvitnúť odroda Cumberland malina. Kvety odrody sú malé, biele. Opeľovanie sa vyskytuje včelami alebo iným hmyzom. Bobule v počiatočnom štádiu dozrievania sú červené a potom sa stávajú čiernymi, hustými a lesklými.

Ovoce je viditeľné sivá patina, ktorá sa zachováva pri spracovaní malín, najmä pri varení džemu. Toleruje zmrazovanie, iné druhy polotovarov, ktoré sa používajú na pečenie. Cumberland malina je ocenený svojou jedinečnou príchuťou černice.

Vysádzanie čiernych malín na záhrade

Najprv musíte vedieť, aký druh pôdy preferuje malinový Cumberland. Záhradkári milujú túto odrodu za svoju nenáročné postavenie. Ale je lepšie pestovať Cumberland na úrodných hlbinách a piesočných hrnciach.

Na sadenie čierne maliny vyžarujú dobre osvetlený priestor chránený pred studeným vetrom. Hladina podzemnej vody by nemala presiahnuť 1,5 metra. Nežiaduce prekurzory pre malinku Cumberland sú nočné zrná (paradajky, zemiaky). Tieto plodiny sú náchylné na nebezpečnú chorobu - vertikálne vädnutie, ktoré nie je u malín užitočné. Čierne maliny sú odolné voči chorobám, ale pravidlá o striedaní plodín by sa nemali zanedbávať. Tiež by ste nemali rastúce kríky čiernych a červených malín v tesnej blízkosti.

Najlepší čas na plantáž maliny Cumberland je skoro na jar.

Tip! Odroda začína rásť rýchlo, takže by ste nemali odkladať výsadbu.

Vzdialenosť medzi sadenicami pre odrodu Cumberland sa udržiava vo výške 0,5 - 0,7 m v radoch, ulička je široká 2 metre. Pre každú sadenicu je pripravený výsadbový otvor s priemerom 50 cm a hĺbkou 40 cm. Ak nie je pôda v oblasti príliš úrodná, pridá sa do každého otvoru organický materiál (5 kg), minerálne hnojivo alebo popol z dreva (0,5 kg). Hnojivo zmiešané so zemou a naplniť jamku. Sadenica po výsadbe je dobre napojená a pôda je mulčovaná. Vhodné pre tento účel:

 • rašelina;
 • hnojený hnoj;
 • sekaná slama;
 • kompost;
 • kosená sušená tráva.

Pred sadením starostlivo skontrolujte korene sadby. Ak dostanete kópiu s vláknitým koreňom, potrebuje pozemok nasýtený vlhkosťou. Ak je s tyčou - dobre zakorenené v suchých oblastiach.

V prvom roku sa malina Cumberland nevyžaduje viazanie, ale v druhom roku si nainštalujte mriežku. Tie stopky ziskový spôsobom ventilátor, ako na fotografii.

Podľa záhradkárov zjednodušuje zber. Súčasne s pomocou klenutých stoniek môže zdobiť miesto.

Niektorí záhradníci radšej pestujú odrody v lete alebo na jeseň. Ale v tomto prípade môžu maliny Cumberland čeliť dvom nebezpečenstvám. V lete sa sadenice zakorenia dobre, ale s nedostatkom vlhkosti korene vyschnú a listy horia na slnku. Vysadené na jeseň, mladé rastliny nie vždy tolerujú mrazivé zimy bez snehu, takže zmrazia. Preto, ak sa vám na jeseň podarilo získať dobrý výsadbový materiál, je lepšie ho vykopať a na začiatku jari ho pestovať. Správne vysadené rastliny stále vyžadujú starostlivosť. Výsadba a starostlivosť zostávajú hlavnými agrotechnickými opatreniami pre pestovanie čiernych cumberlandských malín.

Čierna starostlivosť o maliny

Cumberland Raspberry Care je trochu odlišná od červených odrôd jabĺk. To je spôsobené tým, že netvorí bočné výhonky a výrazne zjednodušuje sebaobranu. Ale nechať kríky bez pozornosti stále nestojí za to.

Minimálna starostlivosť umožní každoročne zbierať slušný zber. Tu sú niektoré nuansy poľnohospodárskeho inžinierstva:

 1. Dávajte pozor na napájanie kríkov vo fáze tvorby vaječníkov a dozrievania plodov. Vodorovne čierne maliny, snažia sa zabrániť vysušovaniu alebo stagnujúcej vode.
 2. Nezabráňte kŕmeniu. Raspberry Cumberland dáva veľa vaječníkov a vyžaduje dodatočnú silu.
 3. Najlepšie obväzy urobiť v určitých vegetatívnych obdobiach - po odlúpnutí farby, v období nalievania ovocia, po odstránení prvej úrody.
 4. Nenechávajte výhonky na mriežke v zime. Musia byť odstránené a ohnuté na zem.
 5. Vykonajte jarné prerezávanie a nové viazanie výhonkov na mriežku.

Zalievanie pre záhradkárov - príjem je známy. Kŕmenie každej kultúry je však iné. Pre spoločnosť Cumberland Raspberry je to veľmi dôležitá akcia. Odpovedá dobre na zavedenie dodatočnej výživy.

Tip! Tri krmivá za sezónu sú postačujúce pre kukuricu Cumberland, aby priniesli ovocie.

Určili sme čas kŕmenia skôr, a teraz budeme vymenovať druhy.

Po prvýkrát (po preliačení kvety) je dobré používať organické látky. Vtáčie trusy alebo hnilý hnoj rozmrazený vo vode (1: 1) do týždňa. A potom rozmnožil pšenicu v pomere 1: 6 a vrh - 1:16. Okrem toho sa do 10 litrov roztoku pridá 50 g superfosfátu a 1 liter popola. Na jednom kríčku čierneho maliny stráviť vedro hornej obliekacej štruktúry. Okamžite vykonajte zalievanie púšte, stačí vylievať polovicu vedra s čistou vodou.

Čerstvé Cumberland maliny sú kŕmené druhýkrát, keď bobule dozrievajú. Tretia po zbere prvých bobúľ. Pre obe hnojivá používajte rovnaké zloženie a potom nevyhnutne vodu rastliny.

Hlavný rozdiel čiernych malín z obvyklých odrôd je prerezávanie, alebo skôr jeho potreba.

Cumberland Raspberry Trimming

Zanedbajte formáciu a prerezávanie čierneho malinového kefa nebude fungovať. Toto je povinný postup pre pestovanie odrody Cumberland. Ak sa výhonky môžu nechať rásť podľa očakávania, rastlina nebude mať dostatočnú silu na dobrú zber. Budete musieť byť spokojní s malými a vzácnymi Cumberland malinovými bobuľami. Ako prerezávať maliny na Bush bol čistý a krásny a výnos je vysoký?

Odporúča sa vykonať dva postupy na vytvorenie čiernych malín Cumberland. Tip! Prvé prerezávanie je potrebné na konci júna a druhé - pred nástupom mrazov, na konci jesene.

Prvýkrát sa strieľa s dĺžkou 2 metre. Zvierajú apikálnu časť a znižujú dĺžku na 1,7 metra. Táto technika stimuluje vývoj nových 6-7 postranných výhonkov. Na jar sa čo najskôr dotýkajte, aby sa vetvy vytvorili rýchlejšie.

Podruhé (na jeseň) sú odstránené dva roky staré výhonky, ale iba tie, ktoré vyrastali. Ročníky sú rezané vo vzdialenosti 50 cm od zeme. Podzimné prerezávanie zahŕňa odstránenie prebytočných výhonkov na každom kríku. Zostáva len 10 z najsilnejších a zdravších, zvyšok je úplne vyrezaný.

Je to dôležité! Orezať čierne maliny v tesných palčiach, aby sa zabránilo úrazom z hrotov.