Záhradníctvo

Choroby a škodcovia malín na obrázkoch a ich ošetrenie

Každý, kto pestuje bobuľové plodiny na svojich pozemkoch, nevyhnutne pridelí miesto pre maliny. Deti aj dospelí milujú maliny. Pestuje to jednoduché, starostlivosť sa skladá z obvyklých metód pre záhradníka. Ale ak toto bobule neublížilo, potom by to bolo ľahšie. Okrem kompetentného dodržiavania požiadaviek poľnohospodárskeho inžinierstva musíte vedieť, ktoré choroby a škodcovia malín sú v regióne najčastejšie. Ochrana malín pred škodcami a chorobami je dôležitým krokom pri pestovaní bobúľ. V článku zvažujeme dve témy:

 1. Aké sú príznaky na odlíšenie chorôb malín a ako sa s nimi vyrovnať.
 2. Čo sú škodcovia malín a boj proti nim?

Je veľmi dôležité všimnúť si akékoľvek poškodenie a chorobu v čase, takže malina vás poteší s vysokým výnosom.

Druhy chorôb zo záhradných bobúľ

Zvážte choroby maliny a ich liečbu. Hlavné typy ochorení, ktoré sušené maliny sú infekcie vírusového pôvodu a plesňových infekcií. Jednoducho môžu byť nazývané vírusové a hubové choroby záhradného maliny. Mnohé odrody sú náchylné na tieto ochorenia, hoci v moderných katalógoch existujú druhy, ktoré sú pomerne odolné voči chorobám. Ale úplne imúnna ešte neexistuje. Na ochranu výsadby pred chorobou musíte:

 • mať popis každej choroby s fotografiami;
 • vedieť, ako sa s nimi zaobchádza;
 • zistite, aké preventívne opatrenia existujú.

Nechajme sa zamerať na každý typ ochorení, ktoré je náchylný k záhrade maliny. Zvážte bežné malinové ochorenia, fotky ich symptómov a ako liečiť každú chorobu.

Choroby hubového pôvodu

Tieto typy chorôb môžu byť klasifikované ako choroby malinových bobúľ. Ide o plody, ktoré sú viac postihnuté hubovými infekciami. Plesňové choroby malín sa vyskytujú veľmi často v výsadbe. Opis označení a kontrolné opatrenia by preto mal byť známy každému záhradníkovi.

Sivá hniloba (botrytis)

Najčastejšie ochorenie. Na plodoch sa objavujú malé šedé škvrny, ktoré zvyšujú a ovplyvňujú celé bobule. Začína hniť, pokryté sivým kvetom, ktorý obsahuje spóry huby. Spory sa šíria s vlhkosťou a vzduchom, schopné zasiahnuť celý malin. Nárast choroby je zaznamenaný v období veľmi chladných dní s vysokou vlhkosťou.

Choroba postihuje nielen bobule, ale aj listy s výhonkami. Infikované rastliny netolerujú zimu a zomierajú.

Je to dôležité! Šedá hniloba v malinách sa veľmi rýchlo šíri. Musíme konať okamžite.

Opatrenia na boj proti tejto chorobe:

 • kríky s príznakmi ochorenia sú odstránené a spálené;
 • správne ošetriť rastliny s prípravkami na ochranu;
 • obnoviť poľnohospodársku technológiu, ak došlo k porušeniu.

Ak chcete povedať podrobnejšie - nerobte s karmínovým výsadbou len pre prípad, a je dôležité sledovať schému výsadby bobúľ. Všetky lieky, ktoré pomáhajú pri boji s chorobou, sa musia aplikovať skôr, než zozbierajú bobule. Ak dôjde k predávkovaniu chemikálií, maliny budú oslabené a nebudú schopné vydržať možné problémy. Okrem toho:

 1. Zosilnenie rastlín vedie k rýchlemu rozvoju a rozšíreniu šedej hniloby, takže výsadba je vždy zriedená. To umožňuje zabezpečiť dobré vetranie a ochranu pred chorobou.
 2. Znečistenie a spálenie chorých kríkov, na jar je karmínové plantáže dobre čistené z reziduálnych listov a trosiek a potom ošetrené zmesou Bordeaux.

anthracnose

Druhá plesňová choroba prináša vzrušenie obyvateľov letov. Okrem plodov má táto choroba ešte vplyv na stonky a listy.

Vyzerá to ako jediné škvrny na malinových stonkách. Odtieň škvŕn je šedobiela a na okrajoch je fialová hranica. V miestach vzhľadu škvŕn dochádza k vysychaniu tkaniny. Následne sa škvrny zlúčia, tvoria ulceratívne lézie. Kôra sa odlupuje od stoniek a listy sa prehýbajú a suché.

Hlavné sily musia byť zamerané na:

 • odstránenie chorých rastlín;
 • prípravky na striekanie obsahujúce meď v jej zložení;
 • zníženie zahusťovania výsadby;
 • zabezpečiť dobré vetranie.

Liečte maliny z tejto choroby aspoň trikrát za sezónu. Nezabudnite dodržiavať výsadbu počas dažďovej sezóny a vysokú vlhkosť. Toto počasie podporuje šírenie antraknózy.

Biele a fialové škvrny

Často sa zistili hubové choroby maliny. Keď choroba postihuje listy a stonky. Biele škvrny sa prejavujú hnedými škvrnami, ktoré postupne biele, s čiernymi bodkami viditeľnými v nich. Keď fialové škvrny majú červenavý odtieň. Hlavné opatrenia na boj proti tejto chorobe:

 • rastliny len zdravým materiálom;
 • zmiernenie pristátia;
 • lieky obsahujúce meď;
 • odstráňte postihnuté krúžky.

Crimson Rust

Keď choroba postihuje stonky a listy maliny. Na nich sa objavujú žlté rastliny, ktoré spôsobujú krehkosť a zmršťovanie stonky, vädnutie listov. Na jar sa na listoch objavujú výplne, v lete sú na spodnej strane listov viditeľné oranžové a tmavé vankúše húb. Pokojne vydrží zimu na listoch, ktoré preleteli. Preto je potrebné starostlivo odstrániť zvyšky listov z oblastí, kde rastú maliny. V mokrom období vývoj choroby pokračuje až do neskorej jesene. Kontrolné opatrenia - zber a vypálenie listov, kopať hlboko medzi riadkami, posypte malina trikrát zmesou Bordeaux (1%).

Vírusové choroby malinových kríkov

Ďalšia skupina chorôb, ktoré trpia maliny. Je veľmi ťažké liečiť vírusové choroby malín, preto by každý záhradník mal vedieť o preventívnych opatreniach. Ovplyvňujú koreňový systém, stonky, listy kríkov a vedú k smrti rastliny. Patria medzi ne:

Raspberry curl

Keď sa ochorenie zhorší, zatočte do skúmavky, zmeňte farbu. Najskôr odtiene hnedú, potom vysušte. Rovnaký výsledok na bobule. Sú deformované, sú kyslé. Zariadenie nevytvára, zomrie za 2-3 roky. Najmä opatrne sa musíte riadiť pri kúpe výsadby. V opačnom prípade môžete ochorenie priviesť k výsadbe a stratiť svoju obľúbenú odrodu. Zničené rastliny zničia.

mozaika

Hlavný príznak je na listoch. Nachádzajú sa viditeľné oblasti nepravidelného tvaru, ktoré sa do konca leta stávajú škvrnitými. Listy sa zmenšujú, výhonky oslabujú, ich rast sa spomaľuje. Bobule sa stávajú hrubými, stávajú sa nevhodnými na konzumáciu. Rasový olej nezomrie, ale je úplne nemožné vyliečiť túto chorobu. Nosičmi choroby je mšice.

Raspberry or Broom Broom

Toto je názov mykoplazmovej karmínovej choroby. Na kríkoch vzniká veľa neosobných výhonkov. Sú malé, ale počet môže dosiahnuť až 200 kusov na jednom kuse.

Prenesie sa do iných krídiel veľmi rýchlo, preto sa okamžite odstráni zistený problém.

Je to dôležité! Opatrne vyberte výsadbu a zničte škodcov - hmyz.

Ochorenie sa prenáša na miesto cikádami a nedá sa liečiť.

Bakteriálne problémy v malinách

Patogénne mikroorganizmy, ktoré zahŕňajú baktérie, spôsobujú ochorenia kultúry. Existujú choroby, ktoré sú rozšírené. Bez ohľadu na oblasť, v ktorej rastú maliny, môže byť ovplyvnená rakovinou.

Rakovina kmeňa a koreňov

Hlavným príznakom infekcie je výskyt malých nádorov (zarastených tuleňov) na koreňoch. Postupne sa spájajú a tvoria spoločný hľuzový povrch s hrubým kôrcom. Ak takéto nádory infikujú stonky, potom keď rastú spolu, roztrhajú kôru. Kríky postihnuté touto chorobou sú oslabené, netolerujú zimné mrazy a zomierajú.

Škodcovia na pestovanie malín na chatkách

Okrem rôznych chorôb sú maliny napadnuté parazitmi a škodcami. Čo zaobchádzať s výsadbou na ochranu malín pred porážkou? Ako sa vysporiadať s škodcami, ktoré sa už objavili? Tieto otázky neustále znepokojujú letných obyvateľov. Zvážte hlavných škodcov a parazitov karmínové plantáže, otravné záhradkárov. Lepšie sa oboznámte s škodcami malín na obrázkoch, aby ste vedeli, ako vyzerajú. Najnepríjemnejšou vecou je, že okrem škod spôsobených samotnými parazitmi sú tiež nositeľmi mnohých malinových chorôb.

Malinový chrobák

Hmyz zimuje v pôde v hĺbke 10 cm, a keď sa pôda zahreje až na 10-12 ° sa dostane na povrch. Až do výskytu pukov na malinách, brouka sa živí nektárom iných rastlín. Potom sa škodca presunie do karmínových kríkov a začne sa živiť obsahom púčikov. Akonáhle sa malina začne kvitnúť, samica malinový chrobák položí vajíčka a potom larvy pokračujú v ničivej práci. Pri zberu sa škodca opäť dostane na zimu na zem. Chrobák poškodzuje púčiky a larvy - bobule. Aké metódy boja proti škodcom používajú záhradníci? Po prvé, jesenné kopanie pôdy s cieľom zničiť larvy karmínového brouka. Po druhé - zbierka chrobákov otriasa púčikmi. Po tretie, ošetrenie malín od škodcov vo fáze tvorby pukov. V tomto prípade karbofos pomáha dobre. V čase vychystávania bobule záhradníci pokryť kontajner s plátno alebo vodotesný papier. Lvy, ktoré sa vyliahli z plodov, sú okamžite zničené.

Malinový kmeň

Larvy škodcov spánkujú pod kríkmi v hĺbke 5 cm. Po zahriatí zeme kuknú, potom sa objavujú muchy. Škody spôsobené hmyzom - škodcami spočívajú v tom, že ležia vajíčka v dutinách listov a na vrcholoch karmínových výhonkov. Larvy larvy sa šíria na jadre výhonkov a poškodzujú stonky z vnútra. Pred začiatkom kvitnutia malinového hľuziska prechádzajú cez stonky a opäť idú na zem. Ak chcete bojovať proti škodcom, vykopávať pôdu sa používa na jeseň, pred malinovými kvetmi, vystrihnúť kríky a zničiť ich. Postrekovanie karbofosu počas leta múch.

Kmeň malinový gallitsa

Veľmi známe záhradkári stredného a južného Ruska. Malý hmyz (do 2 mm) má priehľadné krídla a hnedú chrbát.

Larvy žlčníka spôsobujú hlavné poškodenie karmínových stoniek. Na stredných a dolných výhonoch sa objavujú charakteristické opuchy, ktoré sa nazývajú guličky.

Pest larvy hibernácie v nich. Na jar sa živia obsahom stoniek a vo fazuľovej kvitnúcej fáze sa objaví dospelý hmyz, ktorý na mladých výhonkoch ukladá vajcia. Za mesiac vykazujú opuchy - biotop lariev škodcov. Nad formáciou sa výhonky vyschnú a potom sa prerušia. Na samotných plátoch kôra trhliny a spadne. Ak sa neprijmú žiadne opatrenia, potom malé drobné žltohnedé je schopné zničiť až 70% vykládok maliny. Ako zastaviť škodcu? Po prvé, na jar a na jeseň starostlivo vyčistia výsadbu z poškodených stoniek. Musia byť rezané a spálené.

Je to dôležité! Vystrihnite kmeň pod výčnelkom 3 cm, ale nie na zem.

Na zvyšok maliny môžete dať novú plodinu. Liečba škodcom sa vykonáva s chemikáliami Actellic, Fufanon, Alatar a Iskra-M. Čas postreku - vajcia v žlčníkoch a letné obdobie dospelého hmyzu. Vybrané lieky sa musia striedať, aby sa dosiahol požadovaný výsledok.

Malinový malín

Škody spôsobené týmto škodcom sú podobné gulám, ktoré sú rozdielne. Guličky na stonkách majú dĺžku asi 3 cm a po zavedení lariev plodiny z orechov sa objavujú opuchy o dĺžke 10 cm. Opatrenia na kontrolu škodcov sú však totožné s vyššie uvedenými.

Rasu múka hladká

Známe pestovatelia škodcov všetkých regiónov. Veľmi ma to zhoršuje, ak sa malinová panvica nachádza na stincom mieste. Usadí sa na kvetenstvo, koniec výhonkov, škodca tvorí celé kolónie. V dôsledku poškodenia škodcom, listy kučera, krútenie a výhonky rastú zle, sušené kvety. Veľmi malý hmyz, ale prináša veľké škody. Okrem poškodenia výhonkov je nosičom vírusových chorôb malín. Nebezpečná vôňa v suchých rokoch. Boj proti škodcom je potrebný s pomocou chemikálií uvedených v časti o žltačkách.

Aké ďalšie škodcov možno nájsť na malinových výsadbách? Výsadba malín je poškodená hmyzom,

malinová sklenená misa

a kliešte.

Weevil je dobre manipulovaný rovnakými liekmi, ktoré sa používajú proti žalúdočným svalom. A sklenené puzdro netoleruje nízke rezanie výhonkov a horenie poškodených stoniek. Iskra-M, Aktelik alebo Fufanon sa používajú proti bežným kliešťom pre bežné odrody maliny.

Opravárenský proces "Šedá záhrada, koloidný" alebo "Tiovit-Jett".

záver

Škodcovia, malinové choroby a boj proti nim sú dôležitou súčasťou starostlivosti o bobule. Bez včasných aktivít môžete stratiť úrodu a stratiť svoje obľúbené odrody. Boj s nimi prebieha počas sezóny - od jari do jesene. Nezabudnite ošetriť kefy na začiatku jari s cieľom prevencie a nezabudnite ich pravidelne kontrolovať.

Užitočné videá na tému: