Záhradníctvo

Pri výsadbe jarnej cibule v otvorenom teréne

Cibuľa - veľmi užitočná kultúra, známa od staroveku. História kultúry má 6 tisíc rokov. Nasledujúce historické fakty o ňom sú známe: stavitelia pyramíd boli kŕmení cibuľou, aby boli zdravé a silné. Starostní gréci používajú zeleninu v strave v rámci príprav na olympijské hry. V Rusku vyrástlo vo všetkých oblastiach a bolo to dlho známe.

Používanie cibule chráni počas prechladnutia, vďaka phytoncides obsiahnutým v ňom, éterické oleje a vitamín C. Zelenina čistí krv, spôsobuje chuť do jedla, je široko používaný v kozmetike av populárnych receptoch. Používa sa všade pri príprave rôznych kuchárskych jedál.

Každý sebavedomý záhradník určite poskytne seba a svojej rodine užitočnú zeleninu. Preto sa počas výsadby na pozemku táto rastlina nikdy nezabudne. Otázka, ako vysádzať luk, je záležitosťou pre záhradkárov dlho pred začiatkom obdobia výsadby.

Kedy sa vysadiť luk

Neexistuje presná odpoveď na otázku, kedy na jar rastú cibuľu. Mala by sa sústrediť na klimatické podmienky vo vašom regióne. Je tu teplý a skorý jar, potom je celkom možné na konci apríla pestovať cibuľu. Existujú však prírodné katastrofy v podobe sneženia na konci apríla, čím sa oneskoruje čas zakladania cibule.

Varovanie! Doba výsadby cibule sa nastavuje v polovici mája, keď skončí čas návratu mrazu. A pôda vysuší a zahreje do hĺbky 5-10 cm až +12 stupňov.

Vysadená cibuľka toleruje nižšie teploty. Zvyšuje sa koreňový systém žiaroviek a zelená časť sa môže trochu spomaliť. Ale medzi záhradkármi existuje vnímanie, že príliš skoré jarné pestovanie cibule vedie k tvorbe šípov v budúcnosti. Takéto žiarovky sú zle skladované a majú nevzhľadné prezentácie.

Ak sa pôda zahreje silnejšie, zelená časť bude rýchlo rásť na úkor koreňov, čo bude mať negatívny vplyv na budúcu úrody.

Tip! Malá cibuľa sa môže vysadiť na zemi na jeseň, 2 týždne pred mrazom.

Motivácia zimnej výsadby je nasledovná: príliš malé žiarovky vyschnú v zime a stanú sa životaschopnými. A tak sú uložené v pôde, na jar neprídu k šípku a rastú na slušnú veľkosť.

Pestovanie cibúľ na jar je zodpovedná vec, najmä pri výbere dátumu výsadby by sa malo brať veľmi opatrne. Spočiatku sa kladú dobré ukazovatele výnosov.

Príprava sadivového materiálu

Najčastejšie záhradníci získavajú sadivový materiál vo forme malých žiaroviek, takže z nich vyrastajú veľké cibuľové hlavy. Toto je tzv. Cibuľová sada. Je možné ho získať zo semien samotného, ​​ale proces pestovania a pestovania je pomerne komplikovaný a časovo náročný. Navyše, prijaté malé žiarovky, ešte musí byť schopný ušetriť až do nasledujúcej výsadby. Preto väčšina ľudí kupuje hotový sadivový materiál.

Pred zasadením pripravte žiarovky. Na začiatku je potrebné ich vyriešiť, odstrániť prehnité, uschnuté, deformované poškodené vzorky.

Najjednoduchšou činnosťou je namočiť cibuľu v čerešňovom roztoku manganistanu draselného počas 30 až 40 minút alebo v roztoku síranu meďnatého (35 g na nádobu s vodou). Obe látky dezinfikujú sadivový materiál. Niektorí záhradníci pred namočenými cibuľami pred výsadbou vo fyziologickom roztoku (2 lyžice soli na 2 litre vody) na 3 hodiny, potom sa umyjú a namočia v manganistane draselnom na 3 hodiny.

Ďalší tip: cibuľu najprv namočte do teplej vody (15 minút), potom do studenej (15 minút) a potom do roztoku minerálnych hnojív 5 hodín pred výsadbou.

Existujú moderné prípravky na úpravu sadivového materiálu. To sú všetky druhy rastových stimulantov rastlín (Epin, Zircon, Charm a ďalšie).

Prípravné opatrenia sú zamerané na zabránenie poškodeniu žiaroviek škodcami, návratom stratenej vlhkosti počas skladovania a samozrejme k zvýšeniu budúcej úrody.

Príprava pôdy

Príprava pôdy je správny výber lokality. Cibuľa dobre rastú na piesočnatých a hlinených pôdach. To znamená, že je celkom ľahká vo svojej štruktúre. Clay clay pôdy nie sú vhodné pre rastliny, pretože prispievajú k stagnácii vody, že cibuľa nemôže vôbec stáť.

Miesto musí byť slnečné a dobre vetrané. Podlahové oblasti tiež nie sú vhodné. Stojatá voda vedie k hnilobe žiaroviek. Cibuľa nerastú na kyslých pôdach.

Jednoduchý spôsob, ako určiť kyslosť pôdy: malá zemina rozložená na skle alebo porceláne a mierne napojená na ocot 9%. Pozrite sa na reakciu. Ak je veľa peny, potom je pôda alkalická, ak pena nie je bohatá, potom je pôda neutrálna, ak vôbec nie je pena, potom je pôda kyslá.

Kyslosť pôdy môže byť upravená pridaním hydratovaného vápna, dreveného popola, kriedy a dolomitovej múky na jeseň.

Ďalšou požiadavkou, v ktorej výsadba cibule poskytuje bohatú úrodu, úrodnosť pôdy. Zvýšiť to na jeseň robiť hnoj alebo humus. Pôda je pripravená na výsadbu vopred.

Varovanie! Nedávajte čerstvý hnoj do pôdy bezprostredne pred vysadením cibule.

To spôsobí rýchly rast pera a podzemná časť rastliny nebude rásť. Takže môžete ísť bez plodiny.

Dodržujte striedanie plodín. Nie je žiaduce, aby kultúra rástla niekoľko rokov na jednom mieste, rastie najlepšie po:

 • Rané a karfiol;
 • uhorky;
 • Squashes, tekvica, squash;
 • Rané zemiaky;
 • Hrach, fazuľa, fazuľa;
 • Zelené hnojenie.

Zlá predchodcovia na pestovanie cibule:

 • šalát
 • mrkva;
 • koreniny;
 • kvaka;
 • reďkev;
 • cibule;
 • Cesnak.
Tip! Lepšie je pestovať mrkvu vedľa cibuľových plantáží, takže jej phytoncides strašia cibuľu lietať.

Hnojivá sa používajú na jeseň. Na jar je pôda vykopaná na výsadbu cibule, zbavená buriny, vyrovnaná.

Ako vysadiť luk

Cibuľa je vysadená na dlhých, úzkych posteliach, takže neskôr je vhodná starostlivosť. Výška lôžok závisí od typu pôdy. Ak je pôda svetlá, výška je malá, asi 6 cm, ak je pôda ťažká, postele na výsadbu sú vyššie, takže pôda je dobre zahriata a vetraná z nadmernej vlhkosti.

Vytvárajú drážku na posteli, rozliajú ju vodou, ak pôda vysuší, a začnú pestovať cibuľu. Vzor výsadby: medzi cibuľou 10 cm, medzi radmi 20 cm. Žiarovky sú umiestnené v brázdách do hĺbky 2 cm, len mierne sa utopia. Potom rotujte zem okolo.

Je možné vysadiť častejšie, ak sa plánuje riedenie cibule v procese rastu, roztrhnutie na zeleň. Ak je lúk vopred dimenzovaný, môže sa meniť aj vzdialenosť medzi žiarovkami.

Ako nakŕmiť luk, pozrite sa na video:

Starostlivosť o luky

Pravidelná starostlivosť o cibuľu:

 • Zavlažovanie je nevyhnutné pre vysádzanie cibule, najmä v prvej polovici vegetačného obdobia, raz za týždeň, v závislosti od poveternostných podmienok, mali by ste zastaviť zalievanie rastlín 3 týždne pred zberom;
 • Odstránenie buriny neumožňuje vývoj hubových chorôb pri výsadbe, pretože v prítomnosti burín je zvýšená vlhkosť;
 • Povoľovanie pôdy po zavlažovaní a pliesňovaní je povinné, neumožňujú tvorbu hustej kôry na povrchu pôdy. Uvoľňovanie zlepšuje tok kyslíka smerom k koreňom krajiny;
 • Horné obväz s močovinou, keď perie dosahuje 10 cm.

Dodatočné krmivá sa spravidla nevyžadujú. Ak však perie začalo žltnúť a stále je ďaleko od zberu, rastliny môžu byť kŕmené nasledujúcim zložením minerálnych hnojív: zriedeným dusičnanom amónnym (10 g) a potašovou soľou (15 g) a nádobou s vodou (10 l). Cibuľa dobre reaguje na hnojenie kalu (1:10) a vtáčie výkaly (1:15).

Pravidelná starostlivosť je jednoduchá.

Choroby a škodcovia

Existuje asi 50 chorôb cibule. Najbežnejšie:

 • Rúľová rosa sa prejavuje tým, že na periach kultúry sa vytvára šedivý kvet, žltne a zomrie a žiarovka sa deformuje. Kontrolné opatrenia: používanie fosforečnanových hnojív, nezosilňujú výsadbu, burinu v čase;
 • Fusarium sa prejavuje v hnilobe koncov žiarovky a umierá z koreňa. Kontrolné opatrenia: ošetrenie rastlín s infúziou popola, nákup kvalitného sadivového materiálu a jeho príprava pred výsadbou.

Ak je správne dodržiavať agrotechnológiu kultivácie, potom sa choroby nevyskytnú.

Škodcami rastlín nie sú menej nebezpečné:

 • Cibuľová muška kladie vajcia do pôdy v blízkosti rastliny av horných šupinách larvy prenikajú do žiarovky. Prestáva rásť, hýri. Kontrolné opatrenia: neplodiť plodiny na rovnakom mieste, rozliať pôdu okolo výsadby roztokom soli (300 g na kbelík s vodou), zopakovať ošetrenie rastlín po týždni;
 • Cibuľa je malý hnedý motýľ. Umiestni vajcia na perie, larvy sa preháňajú cez pasáže v nich a zostupujú do žiaroviek. Rastliny začnú hniť a zomierať. Kontrolné opatrenia: uvoľnenie pôdy, pôda, odstránenie zvyškov rastlín na jeseň.

Vzhľad škodcov a chorôb rastlín je oveľa jednoduchšie zabrániť, než sa s nimi zaoberať. Nakúpte vysoko kvalitný sadivový materiál a pred dezinfikovaním ho dezinfikujte.

Čistenie a uskladnenie

Koncom júla a začiatkom augusta začína zber. Signálom je žltnutie a podanie peria. Žiarovky sa suché a žlté. Neskratujte s úrody, pretože rastliny nahromadia nadmernú vlhkosť, čo môže spôsobiť hnilobu žiaroviek.

Po dobu 2 týždňov zastavte zalievanie z rovnakých dôvodov. Zber sa vykonáva v suchom slnečnom počasí, aby sa žiarovky vysušili. Okamžite prerezávajte žiarovky. Bez fanatizmu necháva krk príliš krátky, inak sa zelenina bude horšie skladovať.

Potom je pestovaná plodina umiestnená v chladnom tienistom mieste na ďalšie sušenie, ktoré trvá najmenej 2 týždne. Počas tejto doby budú žiarovky niekoľkokrát otočené.

Skladovanie vyžaduje chladné, suché tmavé miesto. Takéto podmienky je ťažké splniť, väčšina z nás skladovať plodiny v mestskom byte. Na skladovanie použite boxy, boxy alebo koše. Hlavná vec, že ​​kontajner bol priedušný. Pravidelne kontrolujte žiarovky pre hnilobu, jedna kópia sa veľmi rýchlo dotkne druhej strany.

záver

Cibuľa je užitočná kultúra, bez ktorej prakticky žiadne jedlá nie sú varené. A bez ohľadu na to, koľko rastú túto zdravú zeleninu, vždy to nestačí. Výsadenie cibule a pestovanie je jednoduché, nákladovo efektívne, pestované s minimálnymi nákladmi a môžete pestovať cibuľu rôznymi spôsobmi.

Загрузка...