Záhradníctvo

Čínska odroda kapusta odolná voči tsvetushnosti

Peking kapusta sa stala veľmi populárnou po celom svete. Prvýkrát sa objavil v Číne pred 5 000 rokmi. Nie je známe, či je to z Pekingu alebo nie, ale v našom okolí sa to nazýva takýmto spôsobom. V iných krajinách sa jeho názov prekladá ako "čínsky šalát". V skutočnosti sú listy tejto kapusty veľmi podobné šalátu.

Peking kapusta má dlhé svetlé zelené listy, zhromaždené vo voľnej podlhovastej hlave. Pri varení sa používa rôznymi spôsobmi. Je to skvelé pre čerstvé šaláty, stewing a prvé kurzy. Musíme priznať, že na stoloch je oveľa častejšie ako v záhradách. Niektoré nie sú zvyknuté na pestovanie takejto zeleniny na svojich pozemkoch. Teraz porovnávame najlepšie odrody pekingskej kapusty a dokazujeme, že pestovanie nie je ťažké.

Všeobecné informácie

Nie každý záhradník, kedysi zasadil Pekingovú kapustu do svojej záhrady, povedal, že je to nenáročná zelenina. Na otvorenom poli rásť nie je tak jednoduché ako bežné biele kapusta. Nesmie nikdy urobiť hlavu kapusty, ale jednoducho začne kvitnúť. Dôvodom môže byť nízka teplota pôdy po výsadbe na otvorenom teréne. Ak rastlina sadenice v zemi, zahriate na + 15 ° C, potom takéto problémy by nemali byť.

Samozrejme, nie každý región pôdy sa rýchlo zahrieva. V tomto prípade je lepšie pestovať kapustu pod prístreškom. V budúcnosti bude musieť monitorovať teplotu. Príliš vysoká teplota, rovnako ako nízka, môže viesť k začiatku kvitnutia.

Existujú aj ďalšie dôvody, ktoré môžu viesť k vzhľadu kvetov:

  1. Poškodený koreňový systém. Ak chcete zabrániť tomu, aby sa to stalo s vašimi sadenicami, lepte semená lepšie do špeciálnych rašelinových kontajnerov, ktoré sú uložené v zemi so zariadením.
  2. Teplotné skoky. Pre normálny rast a smerovanie by mala byť teplota vzduchu okolo +20 ° C. S nárastom iba o 5 stupňov začne kapusta vytvárať šípky.
  3. Dlho pobytu na slnku. Kapusta by mala byť pod slnkom maximálne 12-13 hodín denne. Iba potom vykročí a zváži.
  4. Hrubé pristátie. Týka sa to výsadby semien kapusty. V tomto prípade musíte osivo vysadiť na dostatočnej vzdialenosti pre rast a vývoj. Normálny interval je asi 10-15 cm. Akonáhle sa kapusta zvýšila, je potrebné odstrániť všetky malé a slabé výhonky. V rovnakej dobe medzi kapusty zanechať vzdialenosť asi 25-30 cm, a medzi riadkami bude potrebovať asi 55-60 cm. Vzhľadom k hustému výsevu, kapusta začne dosahovať na slnku a tvoriť semená.
  5. Nehorná pôda. Pekingové korene kapusty sú v hornej vrstve pôdy, takže je oveľa ťažšie získať potrebnú vlhkosť. Napríklad, zvyčajné pre nás kapusta má dlhé a hrubé korene, ktoré sú schopné získať živiny z veľkej hĺbky. Takže rastúci Peking kapusta bude musieť starať o hnojenie pôdy, rovnako ako pravidelné uvoľňovanie a zalievanie.

Bez toho, aby sme vedeli o týchto špecifikách pekingskej kapusty, je nepravdepodobné, že sa dosiahne dobrá úroda. Ale teraz, keď ste ozbrojení, môžete začať výber odrôd pre kultiváciu. Na predaj nájdete mnoho komerčných a hybridných odrôd tejto zeleniny. Väčšina odrôd je prispôsobená nášmu podnebiu a môže byť dlhodobo čerstvá.

Univerzálne odrody

Chovatelia sa postarali a priniesli odrody, ktoré možno pestovať v rôznych klimatických oblastiach, ale podliehajú určitým pravidlám starostlivosti. Napríklad včasná kapusta by mala byť pestovaná v skleníkoch alebo pod prístreškom. V strednom pruhu môžete pestovať niektorú z nasledujúcich odrôd, ale v severných oblastiach budú musieť rastliny tmavnúť v noci.

Je to dôležité! Biele noci sú pre sadenice zlé a nedovolia, aby odišla.

"Ruská veľkosť"

Vysoko výnosný hybrid je schopný rásť aj pri najnepriaznivejších podmienkach. Hlava dozrieva dostatočne dlho, asi 75-80 dní po pristátí v zemi. Hlavy sú podlhovasté, majú krásne vlnité listy jemnej zelenej farby na vonkajšej strane a krémová žltá na vnútornej strane. Hmotnosť hláv môže dosiahnuť od 3 do 4 kg. Odroda sa nebojí poklesu teploty, kapusta zvyčajne reaguje na chladenie. Má vysokú odolnosť voči chorobám. Obsahuje bielkoviny, sacharidy, vitamíny a minerály. Fotky tejto Peking kapusty sú uvedené nižšie.

"Victoria"

Rozmanitosť sa týka rannej pečene zelí. Má výbornú chuť a príjemnú sviežosť. Vhodné na varenie všetkých druhov jedál čerstvých aj tepelne spracovaných. Hlavy veľkých veľkostí, dlhé, majú valcovitý tvar. Voľné svetlé zelené listy sú pomerne husté. Šťavnaté kapusta, môže byť použitá na výrobu šťavy. Trvá asi 50-55 dní od výsadby sadeníc na zem až do úplného zrenia prvého plodu.

Je to dôležité! Môžete ho dlho uložiť v chladnej miestnosti. Chuť sa uchováva 3 mesiace.

"Cha-Cha"

Jedná sa o skorú zrelú hybridnú odrodu, ktorá je skvelá pre pestovanie v strednom prostredí. To sa praktizuje so semenami a semenami. Vysadené sadenice dajú ovocie do 45 dní. Ak je kapusta pestovaná zo semena, potom bude musieť sklizeň očakávať o 7-10 dní neskôr. Môžeme povedať, že táto odroda patrí do priemernej "váhy". Najväčšia kapusta váži približne 2,5-3 kilogramov.

"Hydra"

Rozmanitosť sa vzťahuje na strednodobé plodiny. Od výsadby sadeníc až po dozrievanie hlavy trvá asi 60 dní. Tvar hlavy je pozdĺžny. Listy sú tmavo zelené, zvlnené vonku. Vnútri sú bledé a rovnomernejšie. Hlava je napoly otvorená, svieža. Má výbornú chuť, slúži na prípravu čerstvých šalátov a iných jedál.

Varovanie! Odroda nie je vhodná na skladovanie na zimu.

"Orange Mandarin"

To je pravdepodobne najstaršia odroda. Z tohto dôvodu sa dá vysadiť nielen na konci jari, ale aj počas celého letného obdobia. V teplom podnebí a úrodnej pôde dozrieva do 40 dní. Hmotnosť hláv je malá, len 1 kg. Ale to nie je strašidelné, pretože môžete pestovať túto odrodu v niekoľkých etapách a zbierať niekoľko úlovkov kapusty. Vhodné na pestovanie v drsných podmienkach Sibíri. Toleruje nepriaznivé poveternostné podmienky.

"Martha"

Skorý stupeň s vysokou toleranciou voči odtieňom. Doba dozrievania je veľmi krátka, od výsadby sadeníc až po úplné dozrievanie hláv, trvá až 40 dní. Kapusta má široké listy. Má výbornú chuť. Hlava kapusty môže rásť až do 1,5 kilogramu. Výsev na sadeních vykonaný od polovice apríla. Vysádzanie semien začína až druhý týždeň v máji.

Je to dôležité! Klíčky odolné voči sfarbeniu.

"Granátové jablko"

Stredná sezóna vysoko výnosná odroda. Kocky pretiahnutého tvaru s husto umiestnenými tmavo zelenými listami. Plody sú veľké, hmotnosť každého môže byť asi 2-2,5 kg. Odroda je odolná voči rôznym chorobám, najmä k potlačeniu nekrózy. Výsev na semenáčiky začína od druhého apríla. Hlava dozrieva 70-80 dní od dátumu transplantácie.

záver

Ako môžete vidieť, Pekingová kapusta je vynikajúcou možnosťou pestovania v dachi. Rýchlo dozrieva a nevyžaduje veľa problémov. Hlavná vec je udržiavať stabilnú teplotu a hnojiť pôdu. Ak chcete mať čerstvé kapusta počas celého roka, môžete pestovať rané i neskoré odrody.

recenzia

Valentina Egorovna, 48-ročná, Volgograd Pekingová kapusta roste každý rok v skleníku. Prvýkrát som vysadil pestované sadenice v otvorenom teréne a nezvládla dobre. Pravdepodobne len zmrazené v noci. A potom okamžite začal kvitnúť, bez toho, aby vytvoril jedinú hlavu kapusty. Odvtedy ju pestujem len v skleníku. Je veľmi dôležité pravidelne uvoľňovať pôdu tak, aby sa mohla ľahko dostať do koreňov rastlín. Ale to musí byť vykonané veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu chúlostivých koreňov Mária V., 39, Arkhangelsk Po prvýkrát získala semená čínskej kapusty na základe odvolania svojho kolegu. Je dobré, že okamžite zdieľala všetky zložitosti, ktoré vyrastala. Nakoniec som dostal skoro dobrú úrodu. Mojou najobľúbenejšou odrodou je Pekingová kapusta "Victoria". Je dobre udržiavaný a v zime sa stáva ešte chutnejším. Listy sú veľmi šťavnaté, robia výborné šaláty. Pridajte ho aj do prvých jedál. Zo skúsenosti viem, že takéto kapusta rastie najlepšie v skleníkoch. Hoci na otvorenom teréne môžete dosiahnuť aj dobré výsledky. Po výsadbe by mali byť sadenice pokryté filmom, potom bude pravdepodobnejšie, že výhonky nezmrazia