Záhradníctvo

Okrasná sadenica zarastená

Ak chcete dosiahnuť stabilný výsledok, musíte tvrdo pracovať. Zahradníci, ktorí sa zaoberajú sadením spôsobu pestovania uhoriek, čelia rôznym ťažkostiam. Jedným z bežných problémov je ťahanie sadenice uhoriek. Stáva sa vysoká, vyzerá neatraktívne, oslabuje. S touto podmienkou, sadby sa spoliehajú na dobrú úrody uhoriek je nepravdepodobné, že uspeje. Pri transplantácii sa mnohé rastliny rozpadajú. Zvyšok si vyžaduje dodatočnú starostlivosť a investície. Prirodzene vznikajú otázky: "Prečo sa to deje, aké dôvody vedú k tomu, že sadenice uhoriek sú pretiahnuté?" Prečo to vyrastie? "

Biológovia to vysvetľujú tým, že bunky menia svoje umiestnenie v čase rozťahovania rastliny. Prechádzajú z horizontálnej na vertikálnu. Súčasne ich počet zostáva nezmenený.

Preto sa sadenice uhoriek stávajú oveľa tenšie, bledšie a slabšie. Je častejšie postihnutá chorobami a škodcami, absorbuje živiny horšie. Faktory, ktoré vedú k rozťahovaniu sadeníc, nie sú veľmi veľa. Všetky sú spojené s vplyvom vonkajšieho prostredia. Preto nezávisí od rozmanitosti uhoriek a kvality osiva. Obtiažnosť spočíva v tom, že okamžite určiť, prečo sa sadenice roztiahli, nie je vždy možné určiť.

Zdravé a vysokokvalitné sadenice vždy vyzerajú silne a spočinú. Akonáhle sa zmenia vonkajšie podmienky pestovania, citlivé rastliny reagujú okamžite.

Preto správna a kompetentná starostlivosť nevedie k vzniku natažených a slabých výhonkov. Ťahanie sadenice uhoriek nie je choroba. Ak proces nie je príliš ďaleko, potom ho môžete opraviť. Musíme zistiť dôvod a potom prijať nápravné opatrenia.

Určte nepriaznivé faktory

Hlavné dôvody pre ťahanie sadenice uhoriek sú:

 1. Nedostatočné osvetlenie. Banal dôvod. Zvyčajne to súvisí so skutočnosťou, že uhorky začínajú rásť v chladnej sezóne. Prirodzené osvetlenie nestačí a vyžaduje inštaláciu ďalších vedomostí. Bežné žiarovky nie sú schopné poskytnúť požadovaný účinok. Najhoršie zo všetkých, listy a okrasné kufre môžu spáliť teplo generované lampami. K sadenice nie je veľa zarastený a nie je natiahnutý, je lepšie zakúpiť špeciálne žiarovky. Možnosť nie je veľmi ekonomická, ale jediným náhradníkom je hospodyňka. Domáci vynálezcovia nastavia časovače na ne, aby sa prehrievanie rastlín.
 2. Porušenie teploty. Pod vplyvom tepla sa zvyšuje rast sadeníc uhoriek. Pri teplotách nižších ako je požadované, dochádza k silnému vývoju koreňového systému - dosahujeme rovnaký výsledok. Ak ešte nenastal čas transplantácie uhoriek, výhonky budú vytiahnuté. Optimálna teplota pre pestovanie sadeníc okrasných rastlín je 16 ° C nad nulou. Ak sa tepelná nerovnováha skombinuje s nedostatkom svetla, potom je veľmi silno vytiahnutá.
 3. Príliš tesný výsev. S dobrým klíčením semien sa rastliny stávajú nedostatkom svetla, priestorom pre rast, živinami pre vývoj. Klíčky rušia navzájom, vysušené sadenice okrasných rastlín. Bez vyriešenia situácie nebude zachránenie úrody fungovať. Keď sa sadenice nachádzajú v pohároch, je potrebné ich usporiadať tak, aby sa okrasné listy navzájom nedotýkali. V opačnom prípade vrodená konkurencieschopnosť rastlín povedie k vytiahnutiu kmeňov.
 4. Časté zavlažovanie. Uhorky semenáčiky netolerujú veľké množstvo vlhkosti. Zalievanie sa odporúča nie skôr, ako začnú listy mierne klesať. Označujú nedostatok vlhkosti. Existuje stimulácia životných síl rastliny.
 5. Nesprávne vypočítané množstvo živín na obväzy. Nedostatok alebo prebytok niektorých komponentov je často dôvodom, že sa sadenice vyťahujú. Mladé sadenice vyžadujú presný súlad s pomermi draslíka, dusíka a fosforu.
 6. Tárová a zlá pôda. V takýchto podmienkach sa sadenice naťahovali o nič menej. Pred zasiatím je potrebné vybrať správnu veľkosť nádoby a pripraviť zmes živín.

S naťahovaním sadenice uhoriek, ktorým čelia mnohí záhradníci. Preto by ste mali vopred vedieť, čo robiť, keď sa takýto príznak vyskytne. Ešte lepšie, vyhnite sa.

Aplikujeme pravidlá prevencie

Skúsení pestovatelia zeleniny poznajú niektoré nuansy, ktoré pomáhajú vyhnúť sa ťahaniu kmeňov alebo rýchlo opraviť veci.

 1. Kvapká. Táto metóda môže byť použitá, keď sa sadenice uhoriek už natiahli. Ako to urobiť? Vedľa stonky je vykopaná malá depresia. V ňom je umiestnený dlhý stonček, jemne pokropený zemou, utlmený a napojený. Horná časť sa zvýši na svetlo a na stope pod zemou sa objavia nové korene. S malým úsekom sadenice uhorky môžete jednoducho naplniť trochu pôdy. Mal by byť suchý a vyhrievaný. To vám pomôže nezdržiavať príliš veľa vlhkosti.
 2. Stabilizácia teploty vzduchu. Sadenice uhorky, ktoré sa pestujú doma, môžu trpieť vykurovacími spotrebičmi alebo okolitými oknami. Budeme musieť nájsť miesto, ktoré neznižuje množstvo svetla, ale optimalizovať teplo.
 3. Zvýšte vzdialenosť medzi výstrižkami. Je lepšie to urobiť okamžite pri výseve semien. A so zvýšenou hustotou pestovaných sadeníc, je potrebné veľmi starostlivo zriediť rastliny. Vyžaduje si zvláštnu pozornosť, aby nedošlo k poškodeniu okolitých koreňov. Tento príjem vykonávajú len skúsení záhradníci. Pre začiatočníkov je lepšie zmeniť podmienky rastu bez toho, aby ste sa dotkli sadeníc.
 4. Poskytnite dostatok svetla. Veľmi dôležitý faktor. Musíme sa pokúsiť vytvoriť príjemné prostredie pre uhorky. A urobte to lepšie pred sejbou semien. Dobre pomáha doslechivanie. V skleníku sa môže používať iba ráno a večer. Počas dňa bude dostatok prirodzeného svetla. Treba mať na pamäti, že svetlý deň pre sadenice uhoriek by mal trvať najmenej 18 hodín. Dokonca aj s dobrým osvetlením, ale krátkym "svetlom", je vytiahnuté.
 5. Správne zvlhčovanie. Veľké zavlažovanie povedie k násilnému rastu rastlín. Ak je pred výsadbou ešte veľa času, stonky sa stávajú tenšie a natiahnuté. Druhým negatívnym faktorom pre nadmerné pitie rastlín je vývoj chorôb. Vyžaduje optimálnu rovnováhu. Overdrying a overwetting sú rovnako neprijateľné.
 6. Jedlá podľa pravidiel. Kŕmenie sa vždy vykonáva s cieľom získať dobrý sadivový materiál. Existujú zložité hnojivá pre sadenice. Hlavná vec je, že je dobre rozpustený vo vode. To zabezpečí, že všetky rastliny dostanú rovnaké množstvo živín. Používajú sa často organické hnojivá - trus vtákov, humus. Prirodzene musíte urobiť infúziu. Vo svojej čistej forme nie sú takéto obväzy pre rastliny vhodné. Pri absencii komplexných alebo organických hnojív sa používa zmes dusičnanu amónneho, síranu draselného a superfosfátu (1: 3: 4). Dostate dve polievkové lyžice zmesi v nádobe s vodou.
 7. Zvieranie. Táto metóda je veľmi účinná pre sadenice krátkych uhoriek.

Každá z týchto metód dá svoj výsledok. Sada opatrení zachráni sadenice pred ťahaním. Hlavná vec je robiť to včas. Ale najprv sa pokúste zistiť, prečo sa to stalo.

Je to dôležité! Keď je výsadba rastlín v zemi potrebná aj na udržanie optimálnej hustoty výsadby. To platí rovnako pre rastové metódy, tak na otvorenom teréne, ako aj v skleníkoch.

Veľa šťastia a dobrej úrody, drahí záhradníci!