Záhradníctvo

Dátumy výsevu uhoriek na sadenice

Záhradník, ktorý sa rozhodol zasiať sadenice, dostane prvé uhorky skôr a bude zberať viac plodín. Ale aby sa rastliny správne rozvíjali, boli silné a zdravé, potrebujú vhodné podmienky. Je dôležité zvoliť si čas na výsev semien a potom na výsadbu rastlín v otvorenom teréne.


Kedy pestovať semená

Sadenice je potrebné zasiať v optimálnom čase. Rastliny musia byť dostatočne rozvinuté, ale nemali by sme im dovoliť, aby sa zastavili doma. Trvá asi tri týždne, kým rastliny rastú.

Preto by sa čas na výsev mal prideliť 20-25 dní pred plánovaným pristátím v pôde.

Odporúča sa, aby rastliny uhorky na posteli pod filmom na 10-15 dní v máji a na otvorenom priestranstve - od 2. do 10. júna. Vychádzajúc z toho je možné zasiať semená pre sadenice v druhej polovici apríla na lôžka pod filmom av máji na výsadbu v otvorenom teréne.

Je to dôležité! Počítanie, kedy zasiať uhorky, stojí za to hodiť pár dní na klíčenie semien.

Aké semená sa majú lepšie vziať na sadenice

Pred pestovaním sadeníc je potrebné nielen stanoviť dátumy siatia, ale tiež vybrať správnu semená uhorky. Zostávajú životaschopné až 5 rokov. Ak chcete získať skvelú úrodu, je lepšie, aby ste si vybrali tri roky. Ich vývoj bude trvať trochu dlhšie, ale tieto klíčky sú lepšie schopné odolávať uhorkám. Kvetia väčšinou ženská.

Kvôli udržaniu klíčenia semien je dôležité dodržiavať podmienky skladovania. Teplota vzduchu by mala byť 15 stupňov, vlhkosť vzduchu v rozsahu 50-60 percent.

Musím namočiť semená pred výsadbou

Záleží na tom, kedy klíčí, či sú semená namočené pred výsadbou. Hackované semená rastú rýchlejšie.

Na klíčenie sa vyžaduje vlhké prostredie. Uhorky sa ukladajú na mokrú gázu alebo handričku a navlhčia sa na oboch stranách. Mali by byť vždy mokré, ale nesmú sa namočiť vo vode.

Druhou podmienkou pre klíčenie semien je teplo. Šálka, v ktorej sú namočené, by mala byť umiestnená vedľa batérie alebo lampy. Ak teplota dosiahne 30 stupňov, možno očakávať klíčeninu v priebehu jedného dňa. Avšak, ak klesne na 15 stupňov, semená nemusia vôbec klíčiť, alebo to môže trvať dlho, kým sa koreň objaví.

Je to dôležité! Čím vyššia je teplota okolia, tým rýchlejšie sa klíčia semená.

Teoreticky môžu byť semená ihneď zasiate do pôdy. V takomto prípade ich nemôžete skontrolovať na klíčenie.

Ako urýchliť klíčenie semien

Na urýchlenie klíčenia semien okrem namáčania (ktoré sa vykonáva bezprostredne pred výsadbou) existuje niekoľko ďalších postupov. Nasledujú niektoré z nich.

 1. Kalibrácia. V podstate je výber semien. Najskôr sa vyhodnocujú ich vonkajšie parametre. Na kontrolu klíčenia sa semená umiestnia do nádoby so slanou vodou a zmiešajú sa. Vhodné na výsev bude klesať na dno, by sa nemali používať. Dobré semená sa vyberajú a sušia.
 2. Kalenie. Tento postup je potrebný na zvýšenie odolnosti rastlín voči teplotným skokom. Kvôli vytvrdzovaniu semien sa udržiavajú vo vlhkom prostredí, kým sa nenarúšajú. Trvá asi šesť hodín. Potom sa uchovávajú 12 hodín v chladničke. Po opustení počas 12 hodín pri izbovej teplote. Ak chcete zmeniť teplotu týmto spôsobom, potrebujete päť dní. Počas tejto doby sa musia semená hydratovať.
 3. Dezinfekcia. Možno dvoma spôsobmi. Keď sa hydrotermálne dezinfekčné semená striedavo umiestňujú do horúcej polohy (približne 50 stupňov) a do studenej vody. Trvanie procedúry je 10 minút. Druhým spôsobom je chemická dezinfekcia. Semená sa uchovávajú 10 minút v 10% roztoku peroxidu vodíka ohriateho na teplotu 35 stupňov.
 4. Zahrievanie Tento postup sa vykonáva pred sejbou na zlepšenie klíčenia semien. Sú zavesené vo vrecku na tkaniny vedľa batérie alebo iného zdroja tepla a uchovávajú sa 3-4 hodiny.

Vykonať tieto postupy na ošetrenie semien je rýchlym krokom. Umožňujú však zvýšiť odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a škodcom.

Ako vybrať a pripraviť kontajner pre sadenice

Pri výbere kontajnera pre budúce sadenice stojí za zváženie, že uhorka je skôr rozmarná kultúra. Rastliny netolerujú poškodenie koreňov. Preto sú vysadené v samostatných hrncoch.

Rašelinové, rašelinové a kokosové hrnce sú na modernom trhu. Dobrá voľba pre krátkodobé klíčenie semien - škrupina pod vajíčkami. Jednoduchá a cenovo dostupná metóda pestuje sadenice v plastových pohároch z jogurtu alebo majonézy.

Ak sa rastliny pestujú v spoločnom hrnci, mal by byť na každom klíčení poskytnutý segment 8 × 8 alebo 10 × 10 cm, ale uprednostňuje sa samostatná nádoba.

Odporúča sa naplniť nádobu nasledovne:

 • zakryte dno dvoma centimetrovou vrstvou pilín;
 • vyplňte živnú pôdu vrstvou 5-7 cm, ale takým spôsobom, že pár centimetrov zostáva na okraji nádoby.

Na živnú pôdu môžete mať rašelinu a humus v rovnakom pomere. Na obohacovanie môžete použiť superfosfát (štyri šálky na kôš zeminy) a popol z dreva (2 šálky na kôru zeminy).

Odporúčania pre údržbu sadeníc

Optimálna kapacita sadeníc je od 300 do 500 g. Pre pohodlie je možné všetky nádoby umiestniť na paletu alebo do škatule. Nižšie sú uvedené niektoré užitočné odporúčania.

 1. Na dne nádrží je potrebné urobiť pár otvorov pre kyslík, aby sa dostali k koreňom.
 2. Naplnenie nádob s pôdou, musíte nechať pár centimetrov na okraji. Keď sa sadenice napojia, voda nepreteká cez vrch.
 3. Každý hrniec by mal mať jednu rastlinu, potom bude dostatok vody a svetla. Niekedy rastú dve semená a potom nechajú rozvinutejšie klíčky, druhá sa odreže.
 4. Kým rastliny nevyrastali, kontajnery so sadenicami zostali na teplom mieste, napojené dvakrát týždenne.
 5. Keď sa objavili výhonky, sadenice sa umiestnili na jasný okenný parapet. Ak nie je dostatok svetla, mali by ste sa starať o lampu.
 6. V budúcnosti by sa malo zavlažovať so zameraním na suchosť pôdy. Nadmerné napájanie môže viesť k hnilobe koreňov alebo ochorenia čiernej nohy.
 7. Sadenice je potrebné chrániť pred prievanmi a studeným vzduchom. Ak je mrazenie vonku, je lepšie nechať kontajnery s výhonkami na parapete.

Jednou z kľúčových podmienok pre pestovanie sadeníc - dostatočné osvetlenie. Ak sa výhonky dostávajú menej svetla, začínajú sa rozťahovať a oslabovať. V tomto prípade musíte osvetlenie zvýšiť. Pri nedostatku slnečného svetla môžete používať lampy.

Ak sú sadenice teplé, prvý skutočný leták sa dá očakávať tretí deň. V závislosti od teploty môžu byť tieto obdobia dlhšie - až do týždňa. Po výskyte prvého listu sa zrýchľuje rast. V tejto fáze je čas vysadiť sadenice.

Aké podmienky sú potrebné na rast uhoriek

Výpočet časovania sejacieho semena a transplantácie je dôležité zohľadniť podnebie vo vašom regióne. Uhorky sú teplomilné rastliny. Sú tiež veľmi náročné na vlhkosť. Všeobecne platí, že pre bohatú plodnosť vyžaduje táto kultúra tieto podmienky:

 • vhodná vlhkosť;
 • dobré svetlo;
 • vysoká horúčka;
 • živinovej pôde.

Pre optimálny rast uhoriek potrebujete teplotu vzduchu asi 25-30 stupňov, a teplota pôdy - 20-25 stupňov. Pri studenom uchopení sa rast hrdla spomalí. Keď teplota klesne na 10 stupňov, zastaví sa.

Pokiaľ ide o pôdu, uprednostňuje sa pôda, pH je neutrálne. Pre dobrý rast potrebujete pôdu s humusom.

Sadenice by mali byť vysadené v dobre vyhrievanej posteli večer. Pred pristátím sa ubezpečte, že vodu vyčistite. V ideálnom prípade pre záhradu s uhorkami potrebujete dobre osvetlené miesto, kde nie je vietor. Môžete tiež nastaviť oblúk a kryt len ​​vysadené rastliny s filmom.

Ak chcete rýchlo získať čerstvé úrody uhoriek, mali by ste najprv zasiať semená pre sadenice. Musíte dodržiavať podmienky siatia. Vysádzanie semien tri týždne pred plánovanou transplantáciou do otvoreného priestoru. Počas tejto doby rastliny budú mať čas na formovanie. Ale nemôžete dovoliť perestaivaniya sadenice doma. Môže sa vysadiť po výskyte prvého úplného letáku.