Záhradníctvo

Kedy a ako dávať cibuľu na hlavu

Je ťažké si predstaviť nejaký ruský vidiecky dom bez niekoľkých lôžok cibule. Táto zelenina je už dlho súčasťou väčšiny národných jedál a dnešné cibule sú jednou z najdôležitejších ingrediencií v ponuke jednoduchého muža na ulici. Pestovanie cibule nie je vôbec ťažké: napokon to nemusí trpieť sadenicami, vytvrdzovaním, potápaním a inými manipuláciami s rastlinami. Všetko, čo potrebujete urobiť záhradník - rastlina sevok a monitorovať vlhkosť pôdy.

Aký je rozdiel medzi rastúcou cibuľou na hlave, ako pestovať cibuľu, aby sa získala dobrá úroda - to bude článok.

Keď potrebujete dať cibuľu na hlavu

Vložte cibuľu na hlavu na jar. Ak chcete lepšie porozumieť poľnohospodárskej praxi tohto procesu, potrebujete aspoň trochu vedieť o samotnej kultúre a jej funkciách.

Takže cibuľa sa vzťahuje na dvojročné rastliny. Semená materiálu tejto kultúry sú malé čierne semená - chernushka. Zredukujú v kvetenstvách cibule - v šípkach.

V prvom roku je potrebné zasiať chernushka. To je možné vykonať na jar aj na jeseň - veľa tu závisí od podnebia v regióne a zimných mrazov. V jednej sezóne nie je možné z Chernushky pestovať plnohodnotnú cibuľu, rastú malé semená s rozmermi približne 1-2 cm.

Práve tieto súpravy je potrebné vysadiť na jar - veľké hlavy, vhodné na ľudskú spotrebu a zimné skladovanie, budú rastúce od nich.

Hlavným pravidlom pri určovaní dátumu vysadenia súpravy je stabilná a teplota teplého vzduchu. Kým sa krajina v regióne nerozsvieti aspoň na 12 stupňov, cibuľa nie je vysadená na hlave.

Takéto prísne obmedzenie nie je spôsobené tým, že hlavy sú príliš vystrašené z chladom a mrazom - kultúra je celkom schopná prežiť chladnú chvíľu. Ale pri nízkych teplotách a nedostatku tepla sa hojne vyvíja zelená hmota, zatiaľ čo spodná časť - repa - naopak, rastie zle. Výsledkom je, že dlhé duté perie rastú zo zelene - šípky, v ktorých cibuľové semená dozrievajú a oslabujú hlavu, spôsobujú, že žiarovka nie je vhodná na stravovanie.

Varovanie! V strednej časti krajiny, záhradníci môžu na začiatku mája sadiť cibuľové súpravy na hlave. Na juhu to možno urobiť o dva týždne skôr a v severných regiónoch odložiť vylodenie hlavy až do polovice mája.

Výber množiteľského materiálu

Hlavy na výsadbu cibule môžu byť zakúpené v poľnohospodárskych obchodoch, alebo samostatne pestované zo semien - chernushki. Sebakultivácia samozrejme je výhodnejšia, ale v chladných oblastiach sa semená môžu ľahko zmraziť v zemi. Vlastník dacha ich bude musieť zakryť filmom, monitorovať teplotu a vlhkosť - výsledok nestojí za také práce, cena cibule nie je taká veľká.

Výťažok cibule závisí vo veľkej miere od toho, akú odrodu sme zvolili na kultiváciu. Faktom je, že cibuľa kultúra je rozdelená do mnohých odrôd, môžu byť zóny, určené pre otvorené pôdy alebo chránené výsadby, sa líšia účelom: pre pestovanie na perie alebo na hlave.

Preto, aby sa zozbierali dobré plodiny veľkých hláv, je potrebné vybrať správnu odrodu cibule. Je lepšie kupovať sadenicový materiál od renomovaných výrobcov.

Tip! Novým záhradníkom sa odporúča vybrať normálnu odrodu so žltou pokožkou hlavy, pretože biele a červené žiarovky sú skôr náladové.

Navyše netolerujú dlhodobé skladovanie - osivo môže byť skrátené a prázdne.

Na pestovanie na hlave je potrebné vybrať stredne veľkú sevok, priemer žiaroviek by mal byť od 1 do 2 cm, z takýchto materiálov vzniknú najväčšie a najsilnejšie žiarovky vhodné na dlhodobé skladovanie.

Vysádzanie jarnej cibule na hlave

Keď sa zvolí odroda cibule a nájde sa výsadbový materiál, môžete pokračovať priamo k výsadbe žiaroviek v zemi. Pre pohodlie je tento proces lepšie rozdelený do niekoľkých etáp.

Vybrať luky z cibule skladov začať začiatkom apríla, keď je slnko už dobre ohrieva zem.

Tip! Majte hlavu na výsadbu by mala mať teplotu vzduchu okolo 18-20 stupňov a normálnu úroveň vlhkosti.

Triedenie sevka pre pristátie na hlave

Najprv je potrebné triediť výsadbu. K tomu sú cibule rozdelené podľa veľkosti:

 • hlava až do priemeru 1 cm sa hodí len na pestovanie zelených plodov;
 • žiarovky väčšie ako dva centimetre sú tiež nevhodné na získanie dobrých hláv - ich perie určite pôjdu na šípky. Z týchto žiaroviek je dobré vyrastať semená pre nasledujúcu zber;
 • ale cibule s veľkosťou 1 až 2 cm sú najvhodnejšie na pestovanie na hlave a musia byť vybrané v samostatnej nádobe.

Teraz tieto, vhodné pre veľkosť hlavy, je potrebné starostlivo preskúmať a vyhodiť poškodené, prázdne, prehnité okrúhlice - nevhodné na kultiváciu.

Spracovanie hlavy pred pristátím

Pred vysadením cibule v pôde musí byť náter správne pripravený. Spracovanie sadivového materiálu pozostáva hlavne z ohrievania žiaroviek. To je potrebné urobiť, aby sa rastliny chránili pred výskytom šípok - ak sa žiarovky nevyhrievajú, šípky sa zobrazia s stopercentnou pravdepodobnosťou.

Zahrejte cibuľu jedným z týchto spôsobov:

 1. Dajte hlavy do domu dva až tri týždne pred odhadovaným dátumom vylodenia na lôžkach. Podložku v jednej vrstve položte na suchom a teplom mieste, kde sa teplota neustále udržiava na úrovni 20-25 stupňov. Najlepším miestom pre to budú horné skrine alebo vysoké police.
 2. Môžete znížiť otepľovanie zvýšením teploty vzduchu. Dva alebo tri stačia, ak sa cibuľa umiestni na miesto, kde teplota neklesne pod 35 stupňov. Môže ísť o vykurovací kotol, radiátory alebo ohrievače. Hlavná vec - neprehrievajte žiarovky, inak budú hniť a nebudú môcť vyklíčiť.
 3. Expresná metóda spočíva v intenzívnejšom zahrievaní. Pre jeho realizáciu, cibule sú umiestnené vo vode, ktorej teplota je 50 stupňov. Tu držia cibuľu štvrtinu hodiny. Potom ich musia byť ochladené taktiež 15 minút v studenej vode. Takýto postup dodatočne vytvrdzuje luk, takže je silnejší.

Vyberte spôsob vykurovania v závislosti od toho, koľko času má rezident v letnom období. Ak sa cibuľové súpravy kúpili priamo v predvečer budúcej výsadby, zostáva používať iba expresnú metódu.

Je to dôležité! Po akejkoľvek metóde ohrevu by mali byť žiarovky suché a čisté.

Ďalšia príprava cibule je v jej dezinfekcii. Môžete tiež vybrať jeden z najbežnejších spôsobov:

 • namočte hlavy do roztoku soli - lyžičku soli na liter vody;
 • žiarovky ponorte do silného roztoku manganistanu draselného (kompozícia by mala byť tmavá čerešňa);
 • použite síran meďnatý namiesto mangánu.

V žiadnom z týchto riešení nie je cibuľa nasiaknutá dlhšie ako pol hodiny. A po ošetrení manganistanom draselným a vitriolom umyte cibuľu tečúcou vodou, aby ste nespálili klíčky.

Ďalším stupňom prípravy je kŕmenie cibuľkou. Za týmto účelom môžu byť hlavy umiestnené na 10-15 minút v roztoku komplexného hnojiva zakúpeného v špecializovanej predajni. Nepoužívajte príliš uniesť s hnojivami - cibuľa nepotrebuje hojné krmivo.

Po všetkých postupoch sa cibuľové hlavy sušia - materiál je pripravený na pestovanie!

Na akej vzdialenosti rast cibule, a ako to urobiť správne

Je potrebné pripraviť miesto na pestovanie cibule na jeseň. Pre tieto účely si vyberte miesto na slnečnej strane záhrady, je lepšie, ak je to kopca alebo rovina - nemali by ste rast cibuľu v údolí.

Varovanie! Vysadená cibuľa bude väčšia a zdravšia, ak na nejakom mieste rastie pred ňou strukoviny, rajčiaky alebo kapusta. Medzi výsadbou cibule na rovnakom mieste by mali trvať najmenej tri roky.

Na jeseň musí byť krajina vo vybranej oblasti vykopaná až do hĺbky bajonetu. V ideálnom prípade môžete pridávať do pôdy humus alebo kompost. Nesmiete používať čerstvú organickú hmotu - cibuľa sa dostane len do zelených z nadbytku dusíka, čo je v tomto prípade zlé, pretože záhradník potrebuje veľké okrúhlice.

Pôda vykopaná spolu s hnojivom je ponechaná až do jari. Na jar, pár týždňov pred výsadbou, opäť vykopávajú pôdu a nechávajú ju na zhlukovanie a zhutnenie.

Vložte cibuľu v súlade s jednoduchými pravidlami:

 1. Postele sa najlepšie robia vysoko.
 2. Žiarovkové drážky by nemali byť veľmi hlboké - stačí len 4-5 cm.
 3. Vzdialenosť medzi radmi cibule sa udržiava medzi 25-35 cm.
 4. Interval medzi hlavami by mal zodpovedať veľkosti nastavenia - v podstate je to dostatočne 5-8 cm. Pri viac zaťažených výsadbách bude lúk zriedený, inak by sa hlavičky zmenšili.
 5. S prstami cibuľu trochu zatlačte do drážky tak, aby sa dostali hlboko pod zem iba o 1 cm. Hlboké výsadby budú brániť klíčeniu peria a spomaliť vegetačné obdobie cibule.
 6. Zavlažovanie postelí po výsadbe nie je nutné - hlavy majú dostatok vlhkosti z jarnej pôdy.

Cibuľové výsadby sa skončili.

13

Ako sa starať o pestovanie cibule

Starostlivosť o cibuľové lôžka je pomerne jednoduchá:

 • voda ako pôda vysušuje, nie viac ako raz za týždeň;
 • zastaviť zalievanie v rastovej fáze hláv, inak budú vodnaté a hnilé;
 • pred zberom sa zavlažovanie zastaví počas troch týždňov;
 • cibuľové oplodnenie nie je potrebné, najmä ak sa na jeseň do pôdy zaviedol kompost alebo humus;
 • z hmyzu a škodcov, peří sa lepšie ošetria ľudovými prostriedkami, ako je infúzia žihľavy alebo popol z dreva;
 • z cibuľových záhonov chránia výsadbu, striedajúc sa s radmi mrkvy;
 • buriny sú pre plodinu nebezpečné, zastavujú rast hlavičky - odporúčame mulčovať postele humusom;
 • zber je potrebný, keď sa položia perie cibule;
 • pred uložením musí byť žiarovka dôkladne vysušená na slnku.

Zber, ktorý sa rozrástol ručne, je prekvapivo chutný! Stojí to za to, že urobíte dosť úsilia a pestujete cibuľu vo vašej dacha, a nie kúpiť zeleninu v supermarkete.