Záhradníctvo

Ako šíriť maliny

Takmer každý, kto má záhradný pozemok, rastie maliny. Kroviny sa pestujú, aby produkovali chutné a zdravé plody. Bohužiaľ, tieto nie sú vždy odrodové rastliny, výnos nezodpovedá potrebám.

Nie je potrebné ísť po sadenice do obchodu, ak sused má maliny rôznych odrôd rastie na pozemku. Ak rastl jeden keš, potom po roku, kedy má sadenica dobrý koreňový systém, môžete získať nové odrodové rastliny. Otázka, ako množiť maliny odrezkami alebo inými spôsobmi, sa týka mnohých záhradníkov. Pozrime sa, čo je dobrá reprodukcia častí rastliny, či sa zachovávajú odrodové vlastnosti.

To, čo potrebujete na chov, bolo úspešné

Aby sa malina úspešne reprodukovala, musíte splniť tieto podmienky:

 1. Výsadba je vysadená vo vlhkej, úrodnej pôde.
 2. Reprodukcia malín by sa mala vykonávať v oblačnom počasí, výsadba pritenyat niekoľko dní.
 3. Práca sa vykonáva pri teplote nie nižšej ako +23 stupňov.

Zásobia sa dopredu lopatou, ostrím, ostrým nožom.

Metódy chovu

Tip! Na jednom mieste môžu maliny pestovať nie viac ako 10 rokov.

Zariadenie dokáže využiť zdroje pôdy (dokonca aj kŕmenie nešetrí), výnos znižuje. Je potrebné previesť malín na nové miesto, ale nie sú žiadne stromčeky a sú drahé. Ako to byť v tomto prípade?

Výsadbu materiálu možno pestovať nezávisle pomocou starých výsadieb. O násobení malín a rozprávanie. Existuje mnoho spôsobov, ktorými sa nielenže dokážete zabezpečiť sadenice na maliny, ale aj zachovať odrody malín.

Spôsoby chovu malín:

 • hnedé potomstvo:
 • zelené výhonky;
 • strieľa;
 • odrezky koreňov;
 • rozdelenie kríkov;
 • vrstvenie;
 • Krapivka;
 • mikroklonová cesta;
 • Škótsku metódu.

Môžete chovať novú rastlinu zo semena. Proces je dosť zdĺhavý a okrem toho nie je isté, či sa rodičovské kvality budú opakovať.

Zmiernené potomstvo padá

Najbežnejší spôsob získavania sadivového materiálu - reprodukcia výhonkov malinových koreňov. Sú umiestnené z maternicového kríža vo vzdialenosti 30 cm, rastú z náhodných pukov počas leta.

Na jeseň je lopatka opatrne vykopaná tak, aby nedošlo k poškodeniu koreňov. Potom musíte upraviť sadivo. Ak sa na stopke nachádzajú nafúknuté alebo modré škvrny, nemožno ju použiť na reprodukciu.

Tip! Ak pred výsadbou na výhonku sú listy, sú odrezané.

Zelené koreňové výhonky

Keď začne rásť malina po spánku, objaví sa veľké množstvo výhonkov okolo kríkov, ktoré sa nazývajú zelené potomstvo. Keď vyrastie až 15-20 cm, vyberajú najzdravšie, ustupujúc 40 cm od Bush, vykopávajúc hustú zem.

Tip! Výsadba musí byť pestovaná na samostatnom lôžku. Na trvalom mieste vysadené na jeseň.

Koreňové odrezky

Jednou z najbežnejších metód je reprodukcia malín odrezaním na jeseň alebo na jar. Odstúpte od materského kríža o 40 cm, vykopávajte pôdu a odoberte koreň s konármi. Koreň musí mať priemer najmenej dvoch milimetrov. Pri rezaní koreňa (10 cm) berte do úvahy prítomnosť obličiek. Korene sa nemusia rozkladať.

Rezy by mali byť okamžite položené (ploché) v úrodnej pôde v drážkach, posypané zeminou a vodou.

Zelené odrezky

V priebehu sezóny, záhradníci riedili maliny. Nie je potrebné vyhadzovať zdravé výhonky, je to vynikajúci materiál, ktorý umožní, aby sa maliny šírili zelenými výhonkami.

Vyberte výhonky až do výšky 15 cm a 2-3 listy. Rez je vyrobený na samom povrchu. Musíte pracovať s ostrým, pred-dezinfikovaným nôžkom. Niekoľko výhonkov vystrihne zväzok. Aby pomáhali odrezaniu rýchlo tvoriť korene, sú namočené v roztoku Heteroauxinu na dobu 17 hodín a potom sa vysadia na pestovanie v skleníku alebo v posteli.

Varovanie! Koreňový systém sa vytvára približne za mesiac.

Rozdeľte krík

Existujú cenné malinové kríky, ktoré chcete propagovať, ale tvoria sa len málo koreňových pukov. V tomto prípade sa odporúča šírenie malín koreňmi. Pri rozdeľovaní púšte na výsadbu musí byť zdravé korene a najmenej dva výhonky.

Je to dôležité! Reprodukcia maliny rozdelením kefy vám umožní dostať sa z jedného krbu na 5 životaschopných sadeníc.

Reprodukcia žihľavy

Ak máte iba jeden ker sirokej maliny a chcete mať niekoľko z nich na pozemku, použite malý rast kopytníkov. Reprodukcia malinovej žihľavy je zvláštnym variantom štepenia. Výhonky by nemali byť vyššie ako 15 cm, sú rezané a ihneď zasadené do zeme. Práca sa vykonáva večer. Môžete sa zhodovať s daždivým počasím. V prvých dňoch potrebuje výsadba dostatok vody a tieňovanie. To prispieva k rýchlemu rastu koreňov.

Ako násobiť maliny, video:

Scotland Method

Ak potrebujete propagovať reparačné druhy maliny, použite škótsky spôsob. Je založená na šírení rastliny koreňmi. Sú zberané na jeseň a vysadené na jar. Korene potrebujú kopať, nakrájame na kúsky o veľkosti 15 cm a spracovávame v roztoku manganistanu draselného.

Skladujte sadivo v kockách v mechu. V zime dajte do chladničky alebo pivnice. Z času na čas jemne striekajte vodou.

Varovanie! Skladovanie v plastových vreciach nemôže byť, korene práve hnijú.

Na začiatku jari, posypeme korene s pôdou alebo rašelinou, napojené hojne. Keď sa objavia listy, mláďatá sú oddelené spolu s hornou časťou koreňa a transplantované do skleníka v tieni pod polyetylénom. Ak nie je žiadny skleník, môžete pestovať v hrncoch, v zakrytých vreciach.

Mladé rastliny sa zakorenili za 20 dní, po 35 dňoch sa odstránil ochranný kryt. Pristátie s príchodom teplých dní začiatkom júna. Každý krúžok je pokrytý plastovou fľašou.

Škótsky spôsob chovu malín plne zachováva rodičovské kvality. Je široko používaný obyvateľmi Škótska.

Zriedka používané metódy

Pestovanie zo semien

Reprodukcia semien maliny sa z dôvodu zložitosti procesu zriedka používa doma. Semená sa zberajú z zrelých bobúľ. Môžete ich zasiať na jar, ale skúsení záhradníci odporúčajú robiť všetko naraz.

Semená potrebujú stratifikáciu, čo prispeje k lepšiemu klíčeniu. Oni sú zasiate v živnom substráte do hĺbky nie viac ako 2 cm a posypané pieskom. Klíčky sa objavia na jar. Karmínové výhonky sú kŕmené a napojené. Transplantované na trvalé miesto na jeseň.

Metóda pre vedcov

Miklo-klonové množenie malín sa uskutočňuje v laboratóriu. Na získanie novej rastliny sa použije kúsok rastlinného tkaniva, rastú sa maliny in vitro. Pozrite sa na fotografiu nižšie, pravda je zaujímavá!

Užitočné tipy

Spoločné a oddelené maliny reprodukujú rôznymi spôsobmi, ale úspech bude závisieť od plnenia určitých pravidiel. Skúsení záhradníci radia:

 1. Vysadené sadenice vo vlhkej živnej pôde.
 2. Na reprodukciu používajte iba zdravé malinové kríky.
 3. Ak sa sadenice pestovali v dome alebo v skleníku, temperujte ich pred vysadením v otvorenom teréne.

Dúfame, že materiál je zaujímavý pre záhradníkov. Vyberte si spôsob, ako šíriť maliny a pestovať zdravé kríky s chutnými bobuľami.