Kvety

Ako upraviť lezenie ruže + video

Skúsení záhradníci vedia, že iba dobre upravená kvetinová záhrada bude vyzerať krásne a elegantne. Ak to chcete urobiť, musíte každoročne vyčistiť lokalitu. Mnoho ľudí mylne verí, že lezenie ruží nepotrebuje prerezávanie. Ale bez toho, po niekoľkých rokoch, nebudete mať možnosť sa k nemu vôbec dostať. Neobvyklé kvety budú ťažké na zimu pokryť. Preto je jarné prerezávanie nielen žiaduce, ale nevyhnutné.

Tiež orezávanie lezených ruží na jar pomôže tvarovať krík správnym smerom tak, aby sa nerozšíril na susedných rastlinách a budovách. Také prerezávanie bude zachovať dekoratívny vzhľad vašich rastlín po mnoho rokov. Ale urobiť to správne, musíte dodržiavať niektoré pravidlá. V tomto článku sa pozrieme na to, ako správne orezávať lezenie ruží.

Význam prerezávania

Ruže - jedna z najnáročnejších kvetín starostlivosti. Nestačí len na to, aby ste na svojich stránkach vysadili tieto kríky. Aby dobre kvitli, musíte stráviť veľa času. Hlavnou časťou starostlivosti o lezenie ruží je jarné prerezávanie.

Vedenie prerezávania nielenže zbavujeme rastlín zo suchých a poškodených výhonkov, ale vytvárame aj bush. Rezané ruže rastú rýchlejšie a majú čistý vzhľad. Môžete ukázať predstavivosť a dávať kríkovi požadovaný tvar. V každom prípade, vďaka prerezaniu na vašom webe nebudú rastúce chaotické kríky a svieže a elegantné rastliny.

Základné pravidlá pre prerezávanie jar

Bez ohľadu na odrody, ktoré rastú, je dôležité mať na pamäti nasledujúce pravidlá:

 1. V priebehu roka by sa malo vykonávať prerezávanie jari, leta a jesene. Jarné prerezávanie je najdôležitejšie. Akonáhle sa mrazy začnú ustupovať, mali by ste odstrániť prístrešok a začať pracovať. Je dôležité, aby v tomto čase nedošlo k dažďu. Prerezávanie kríkov začína od druhého roku, iba vysadené kríky to nepotrebujú.
 2. Pripravte všetky potrebné nástroje. Tenké výhonky je možné vystrihnúť s ostrím a hustými vetvami s pilou. Nástroj musí byť ostrý, jediný spôsob, ako dosiahnuť dokonale hladký rez. Roztrhané rezy môžu ohroziť výskyt rôznych chorôb.
 3. Neohrozujte dôležitosť manipulačných nástrojov. Dezinfekcia do rastliny neprinesie žiadne huby. Na tento účel je permanganan draselný perfektný. Roztok na spracovanie náradia musí byť koncentrovaný.
 4. Po prerezaní musíte spracovať všetky rezy so záhradným ihriskom alebo kvapalinou Novikov. Samotné krúžky sa postriekajú roztokom 1% síranu meďnatého. Na 10 litrov vody bude potrebovať 100 gramov vitriolu.

Hlavné etapy orezávania lezeckých ruží:

 • hlavná stopka na puzdre je rozrezaná na úroveň zdravého tkaniva;
 • 1 cm odstupuje od prvej vytvorenej obličky;
 • rez musí byť vyrobený pod uhlom;
 • Odrezky výhonkov musia byť tiež orezané. Ak to chcete urobiť, ľahko vykopať koreň v mieste, kde rastú, a rez na základňu.

Je to dôležité! Divoké výhonky obvykle rastú len v očkovaných odrodách. Tieto výhonky je potrebné odstrániť tak, ako sa objavia, až kým sa silno nezvýšia.

Druhy orezávajúcich lezenie ruží

Pri pestovaní popínavých ruží je veľmi dôležité prerezávať každú sezónu. Také kríky rastú veľmi rýchlo. Po vynechaní iba jedného roka môže rastlina stratiť svoje dekoratívne vlastnosti navždy. Je veľmi dôležité nielen orezávať, ale aj robiť to správne. Nesprávne prerezávanie môže poškodiť kvetiny neopraviteľne. Existuje niekoľko spôsobov, ako znížiť ruže. Teraz uvidíme, ktoré z nich sú vhodné na lezenie stupňov.

Najlepšie pre lezecké kríky vhodné pre vysoké a nízke prerezávanie. Týmito metódami sa odrežú len malé časti vetví. Keď rosa rastú veľmi rýchlo, vykoná sa priemerné prerezávanie. Kvôli tomu sú vetvy rozrezané na 6 alebo 7 púčikov. Vďaka tejto metóde bude rastlina kvitnúť oveľa skôr.

Pre ruže, ako je polyanthus, floribunda a hybridný čaj, sa vykonáva silné prerezávanie kríkov. V rovnakej dobe na pobočke nechajte viac ako štyri púčiky. Táto metóda je ideálna na pestovanie mladých sadeníc, ako aj na omladenie starého kefa.

Spôsoby, ako ozdobiť ruže

S vyriešeným typom prerezávania teraz prejdite priamo na samotný proces. Existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré sú ruže prerezané. Z toho závisí to, ako by sa to malo robiť. Poďme stručne analyzovať všetky spôsoby:

 1. Preventívne prerezávanie. Tento postup sa vykonáva na jar, akonáhle sa puky začnú napučiavať. Mŕtve a infikované vetvy sú odstránené z bush. Potom sú všetky výhonky prerezané na prvý oteknutý pupen. Ďalším krokom je prerezávanie nezrelých vetiev.
 2. Stenčovanie. Ak chcete, aby lezecký krík bol esteticky príjemný, jemne ho tvarujte. Ak to chcete urobiť, všetky bočné výhonky, ktoré rastú vo vnútri kríža, odrežte. Je tiež potrebné odstrániť slabé a vetvené stonky. Staré porasty, rovnako ako divoké rastliny len bránia rastu a kvitnutiu. Takže sa im tiež zbavíme.
 3. Čistenie proti starnutiu. Tento postup je vhodný pre rastliny staršie ako 3 roky. Ak chcete vyčistiť kefu, vyrežte všetky vetvy, ktoré vyzerajú ako drevo. Musia byť odrezané vo výške asi 30 cm od koreňového systému kríža. Táto výška umožní vývoj mladých výhonkov, ktoré sa čoskoro objavia.
POZOR! Metódy čistenia sa každoročne zlepšujú. Zahradníci prichádzajú s novými a zjednodušenými metódami. Napríklad nedávno sa stal novým prístupom k tejto činnosti populárny. Po prvé, všetky sušené vetvy sú odrezané z rastliny, a potom je odrezaná približne v strede. Táto metóda umožňuje pestovať väčšie kvety.

Jarné prerezávanie

Jarné prerezávanie je najdôležitejším postupom v starostlivosti o ruže. Najlepší čas na prácu je v marci alebo apríli. Ak je pružina neskôr vo vašom regióne, orezávanie by sa malo odložiť. Nie je potrebné začať prerezávanie hneď, ako sa roztopí sneh. V čase čistenia by mal byť už jasný, ktoré vetvy sú zdravé a ktoré nie.

Samozrejme, každá odroda má svoje vlastné vlastnosti, a to by malo začať pri prerezávaní. Ale všetky vyššie uvedené zásady sú vhodné na prerezávanie ruží vo všeobecnosti. Pozrime sa na funkcie orezania niektorých druhov kríkov.

Hybridné odrody čaju tvoria kvety na mladých výhonkoch, ktoré sa práve objavili v tomto roku. Preto by mala byť rastlina vyrezaná na 26 cm od spodnej časti puzdra. Na samotných vetvách ponechajte 5 púčikov.

Tip! Pri výsadbe mladých sadeníc by mala byť rastlina vyrezaná vo výške približne 16 cm od základne a ponechať iba 4 alebo 5 púčikov.

Okrasné lezenie ruží by malo byť okamžite po príchode. Súčasne sú všetky slabé a poškodené vetvy odrezané. Stáva sa, že výhonky, ktoré nemali čas na vytvorenie na jeseň, sú poškodené v zimnom útulku. Aby ste tomu zabránili, kupujte odrody s flexibilnými vetvami. V teplom podnebí sú také kvety silnejšie a odolnejšie. Tieto kvety tiež vyžadujú zriedenie metódu prerezávania na vytvorenie ker.

Nepodceňujte hodnotu orezávania lezeckých ruží. Tento postup pomôže dosiahnuť bohatý kvitnutie a rýchly rast. Ak chcete, aby vaše ruže potešili vás a vašich hostí s kvitnutím po mnoho rokov, nenechajte si ujsť túto dôležitú udalosť. Bez takejto starostlivosti môže rastlina jednoducho zomrieť alebo sa premeniť na normálnu psíkovú ružu.

Letné prerezávanie

Vďaka tejto sezónnej udalosti môžete regulovať kvitnúci proces. Odrody, ktoré kvitnú niekoľkokrát v sezóne, potrebujú toto čistenie najviac. Po prvom kvitnutí vysušené puky tvoria na Bush, ktoré rozmaznávajú dekoratívny vzhľad ruže.

Kvôli vyčisteniu krovu vyrezávajte horné časti výhonkov. Rez je vytvorený nad prvým rozvinutým pukom, pričom najmenej 2 alebo 3 listy na stonke. Toto čistenie pomôže Bush pripraviť sa na ďalšie kvitnutie, rovnako ako ušetriť sily, ktoré by strávil na tvorbu ovocia.

Navyše prerezávanie príliš zahustených výhonkov, ktoré smerujú do kríkov. Takto sa rastlina vytvorí a bude mať čistý a krásny vzhľad.

Je to dôležité! Rastliny, ktoré sa pestujú na produkciu semien, nie sú v lete orezané.

záver

Bez ohľadu na horolezecké odrody, ktoré rastú, či už je to hybridný čaj, reparačné ruže alebo floribunda, všetci potrebujú prerezávanie. V tomto článku ste mohli vidieť vo všetkých podrobnostiach, ako orezávať lezeckú ružu. Pamätajte si, že najdôležitejšou udalosťou v starostlivosti o tieto kvety je prerezávanie ruží na jar. V tejto dobe je potrebné odstrániť z neho všetky poškodené a sušené vetvy, ktoré len zasahujú do procesu rastu a kvitnutia. Tiež, ak je to potrebné, musíte vykonať letné a jesenné prerezávanie. Len dodržiavaním všetkých týchto pravidiel môžete dosiahnuť vynikajúce výsledky a pestovať tie najkrajšie kvety na vašich stránkach. Vo videu nižšie môžete jasne vidieť, ako to urobiť správne.

Pozrite si video: Kedy zamrzne chladiaca zmes motora? Porovnanie - (December 2019).

Загрузка...