Kvety

Zvyšovanie vzrušenia z ruky: pristátie a starostlivosť

Horolezecké ruže sa najčastejšie nachádzajú v kvetinových záhrade mnohých záhradníkov. Tieto kvety prekvapujú svojou okázalosťou a krásou. Ale skôr nie všetky odrody sú nenáročné na podmienky a starostlivosť. Jednou z dlho milovaných odrôd je ruža "Sympatie". Táto rastlina je vysoký ker s veľkými, bohatými červenými kvetmi. Jej krása a ľahkosť kultivácie ju robí jednou z najpopulárnejších druhov ruží. Je potrebné pochopiť, čo je o tejto odrode tak zvláštne a ako ju pestovať.

Popis lezeckej ruže "Sympatie"

Kvety tejto rozmanitosti ruží majú krásnu bohatú červenú farbu a tmavozelené veľké listy. Veľkosť kvetov je asi 10 cm, sú sametové, froté, tvoria veľké kvetenstvo. Ruže majú príjemnú výraznú arómu. Každá kvetina pozostáva z 19 až 21 lístkov. Odroda sa nebojí dažďa, je odolná voči teplotám, prispôsobená rôznym poveternostným podmienkam.

Doba kvitnutia je dlhá. Prvý kvet je najbohatší, od druhého júnového týždňa. Ďalej sa kvety na Bush zmenšujú, ale objavia sa až do jesene. Hustá sympatia pomerne vysoká, môže dosiahnuť výšku od 2 m do 4 m. Je veľmi rozvetvený, ale zároveň silný a trvalý. Nebojí nízke teploty, toleruje zimu, odoláva silným vetrom.

Príprava na pristátie

Prvá vec, ktorú je dôležité urobiť pred výsadbou, je vybrať vhodné miesto. Pre dobrý rast a kvitnutie je veľmi dôležité, aké budú podmienky, ako aj zloženie pôdy. Miesto pre vylodenie sympatie je zvolené slnečné, najlepšie z južnej strany miesta. Mal by byť dobre vetraný a pokiaľ možno pokrytý budovami alebo rastlinami na severnej strane.

Je to dôležité! Na južnej strane je rúza bohatá, pretože dobré osvetlenie je potrebné na vytvorenie kvetov.

Aby róda rástla dobre, mali by ste vybrať pôdu s nasledujúcimi vlastnosťami:

  • hlina;
  • priedušné;
  • so slabou kyslosťou;
  • mokrá;
  • s vysokým obsahom minerálnych hnojív.

Začnite prípravu pôdy jeden mesiac pred výsadbou. Starostlivá úprava pôdy pomôže rastline usadiť sa rýchlejšie a rásť. Do pôdy by sa mali pridávať rôzne minerálne hnojivá. Ich výber v špecializovaných predajniach je viac ako dosť.

Výsadba a starostlivosť o lezúcu ružu

Na pestovanie odrôd Sympatie nemusí prideliť veľkú plochu na vašom kvetinovom lôžku. Hlavný objem zariadenia bude umiestnený v hornej časti podpier. Predtým kopať plytké jamy v pôde. Jeden deň pred výsadbou sa v nej naleje veľké množstvo vody, rovnako ako minerálne hnojivá. Teraz tam dajú stromčeky a postupne ich naplnia zemou a mierne ich potláčajú. Potom bude musieť byť rezaný.

Varovanie! Ak rastú ruže na zelenú akúkoľvek stenu alebo plot, potom by ste mali rastúce kríky vo vzdialenosti nie 0,5 metra od požadovaného objektu.

Rovnako ako ostatné ruže, sympatie potrebuje zalievanie, obliekanie, pravidelné pletenie a prerezávanie. Po prvom zalievaní sa pôda lepšie mulčuje, pomôže udržať vlhkosť dlhšie a nedovolí pôde vyschnúť. Bush nepotrebuje časté zalievanie, stačí len 1 krát na 10-15 dní. Prvé 2 roky minerálnych hnojív nemusia robiť, robiť dodatočné kŕmenie, od troch rokov. Do 3 rokov je možné použiť kvetinovú zmes ako hornú úpravu ruží.

Tip! Ruža potrebuje pravidelné pliesňovanie, keď horná vrstva pôdy vytvrdne a buriny rastú okolo kríkov.

Na jar je potrebné odstrániť všetky slabé a poškodené vetvy z ruže. Potom z času na čas budete musieť sledovať tvorbu kríkov, odrezávať zhrubnuté a príliš rozvetvené výhonky. Kedy bude prvý kvitnutie, s kefou odstrániť všetky sušené kvety. Preto sa Bush pripraví na ďalší kvet a omladenie.

Je možné používať nielen minerálne hnojivá, ale aj organické hnojivá na hnojenie pôdy. Najčastejšie, na tieto účely, zobrať obvyklé trus. Je veľmi dôležité používať horné obväzy mierne. Počas celej sezóny stačí oplodnenie pôdy 2 až 3 krát.

Škodcami a chorobami ruží

Najčastejšie môže byť ruža postihnutá rovnakou chorobou ako múčnatka a kiniotriónium. S porážkou rosy na listoch tvoria biele škvrny, ktoré sa môžu postupne zväčšovať. Skvelý čas na chov húb je teplé a vlhké počasie. Kvôli porážke, ruža prestáva rásť a postupne začne zomierať. Ako preventívne opatrenie pre túto chorobu je možné rozstreknúť puzdro Bordeauxovou kvapalinou. Prvý postup sa vykonáva dokonca aj po vylúpnutí obličiek, hneď po odstránení krytu. Nasledujúce postrekovanie by malo byť vykonané v období, keď mladé výhonky vyrastú na dĺžku 20 centimetrov.

Kiniothirium alebo, inými slovami, rast horúčavy alebo rakoviny kôry. Toto ochorenie sa môže objaviť bez povšimnutia, zvyčajne sa zistí po odstránení úkrytu. V prvých fázach vidíte na kôre hnedé škvrny s červeným odtieňom. Postupne rastú a zmenia farbu na čiernu. Zbavte sa tejto choroby oveľa ťažšie, pretože huba je vo vnútri tkanív. Ak chcete zachrániť krík, musíte odstrániť všetky postihnuté vetvy a zachytávať zdravú časť vetvy. Výstrižky musia byť vypálené. Na prevenciu na jeseň sa hnojenie krmiva s draslíkom používa na kŕmenie kríkov. Je veľmi dôležité pokryť čas v kuse, ale aby sa vzduch dostal dovnútra.

Tip! Na prevenciu výskytu škodcov môžete použiť tradičné metódy. Napríklad odvar z žihľavy a presze. Ak už bola rastlina ovplyvnená, budú musieť byť aplikované insekticídy.

Príprava ruží na zimu

Vopred je potrebné pripraviť prístrešok na zimu. Mal by byť tesný, aby žiadne studené vetry a mrazy nemohli poškodiť kefu.

Je to dôležité! Pamätajte, že prístrešok by nemal byť príliš tesný na ružu. Je potrebné nechať malý priestor na normálne vetranie.

Útulok môže tiež zničiť vaše kvety, ak sa používa nesprávnym spôsobom. Z dôvodu slabého prístupu na čerstvý vzduch sa môže puzdro prehriať. Aj počas jarných dažďov sa závod môže namočiť. Je dôležité zabezpečiť, aby pôda nebola príliš zapletená a dobre priedušná. Ťažká pôda si dlhodobo udrží vlhkosť, kvôli čomu môže byť púšti postihnutá plesňovými ochoreniami.

Pokrývajte ružu by mali byť len pri veľmi nízkych teplotách, ktoré sa držali niekoľko dní. Malé mrazy nie sú hrozné pre Bush, ale naopak, môžu ho vytvrdzovať a robiť to ešte silnejšie. Na konci leta je potrebné zastaviť napájanie ruží. Počas tohto obdobia sa zem nevysuší v horúčavom slnku a zrážky a rosa budú dostatočné na získanie potrebného množstva vlhkosti.

Pred začiatkom mrazov sa z nosičov odstráni sympatie a pokračuje sa v prerezávaní puzdra. Najskôr odstráňte zničené a poškodené výhonky. Potom odstráňte všetky suché listy z rastliny. Teraz sa zimný ružový kef je zvinutý, zviazaný a pripevnený k zemi. Pred tým je základný náter starostlivo pokrytý suchým lístiom. Nad ružou treba tiež správne zakryť. K tomu použite listy, drevené dosky, preglejku a iné materiály.

Násobenie ruže

Táto odroda ruží sa ľahko šíri odrezaním. Odporúčané zimné odrezky sú vhodné na to, ale môžete použiť aj letné. Počas reprodukcie zeleným rezaním je možné dosiahnuť vysoké percento zakorenenia. Samotné horolezecké ruže môžu dobre koreňať bez použitia špeciálnych nástrojov.

Je to dôležité! Uistite sa, že odrezky na pestovanie boli len zo zdravých a silných ruží.

Pri rezaní stopky z ruže je potrebné urobiť správny šikmý rez. Zo spodku rezu musíte odstrániť všetky listy. Ďalej je vetva umiestnená v zmesi pôdy a piesku. Ďalším krokom je posun rezania na hrniec pre ďalší rast. Zhora by mala byť pokrytá pravidelnou nádobou na vytvorenie skleníkových podmienok. Rose musí byť napojená pravidelne. To je všetko, že stromy na výsadbu v otvorenom teréne je pripravený.

záver

Rozmanitosť odrôd Rose je neuveriteľne bežná. Je milovaný a pestovaný radou mnohých pestovateľov kvetov. Tieto ruže sú neuveriteľne krásne a jednoducho fascinujú hĺbku farby. Kvôli výške kríkov môžu byť ruže používané na terénne úpravy budov, ploty a dokonca rastú ako živý plot. Sú nenáročné a ľahko tolerujú mráz a vietor. Rovnako ako všetky ruže, sympatie potrebuje nejakú starostlivosť, ale za to stojí za to úsilie. Postupom času sa rastlina zmení na svieži a luxusný keb, ktorý bude hlavnou výzdobou vašej záhrady.