Záhradníctvo

Ako nakrájať maliny

Niekedy sa stane, že v záhrade rastú malinové odrody a úrodu je skromná. A samotné bobule nie sú tak chutné, menšie, ako je uvedené v charakteristikách odrody. Začiatočníci záhradníci začínajú myslieť, že boli podvedení pri predaji sadby. V skutočnosti dôvodom je nesprávna starostlivosť o rastliny, najmä pri vykonávaní prerezávania malín.

Maliny - branchy rastliny, výhonky žiť na dva roky. Ak nechcete vykonávať prerezávanie na jar, závod bude tráviť energiu na kŕmenie zelenej hmoty, a nie na kvitnúce. Áno, vytvára sa malá farba. Ako nakrájať maliny na jar, skúsení záhradníci vedia, ale pre začiatočníkov je veľa problémov. Poďme pochopiť nuansy jarného prerezávania v malinách.

Vlastnosti kultúry

Na malinových výhonkoch, okrem výhonkov, majú oddenky a korene. Na výhonkoch sú vytvorené puky, ktoré poskytujú únikové výhonky. Po čase, po vzniku vlastných koreňov, prestávajú závisieť od materskej rastliny. To prispieva k prirodzenému rozmnožovaniu malín. Plody sa tvoria na výhonkoch druhého roka.

Ak nerežete maliny na jar, keby sa krútia veľmi silne, budú mať nielen dostatok energie, ale aj svetlo. Zastrešenie náhrady na malinách rastú krehké, silne predĺžené. A plody každý rok sa začnú zmenšovať.

Varovanie! Jarné prerezávanie je povinný postup.

Čo potrebujete vedieť začínajúcich záhradníkov

Začiatočníci, ktorí sa najskôr zaoberajú kultiváciou malín, často premýšľajú o tom, či je potrebné odstrániť maliny, či už to bude strata času a úsilia. Budeme sa snažiť presvedčiť ich o potrebe takýchto postupov pri pestovaní malín a získavaní bohatej úrody.

Jarné prerezávanie malín má veľký význam z hľadiska starostlivosti o rastliny:

 1. Pomáha v boji proti škodcom a chorobám malín, pretože v prvom rade prerezáva poškodené a infikované výhonky.
 2. Zostávajúce výhonky sú dostatočným priestorom na rozvoj. Rastliny sú vetrané, listy na malinách a bobule sa takmer nezhoršujú.
 3. Pri zbere nie je žiadny problém - všetky bobule v plnom pohľadu.

Prerezávanie malín na jar pre začínajúcich záhradníkov je náročné, preto ich chceme predstaviť základným pravidlám:

 1. Prerezávanie rastliny začína na konci marca, kedy púčiky len zväčšujú.
 2. Zábery, ktoré sa počas ohýbania zle zažiarili, začernali alebo poškodili, sa odstránia bez lítosti. To je dôvod, prečo záhradkári so skúsenosťami odporúčajú opustiť viac výmenných výhonkov v zime.
 3. Vyrežte zbytočné výhonky na rastlinu blízko povrchu zeme, aby konopa nebola viditeľná.
 4. Pri prerezávaní používajte prerezávače, nie nôž, aby nedošlo k rozdrveniu zostávajúcej časti výstrelu.
 5. Výška odrezanej časti výhonku by mala mať aspoň 50 cm.
 6. Optimálne na jeden štvorcový meter nechajte viac ako 30 pobočiek. V tomto prípade bude každé zariadenie dostatočné množstvo tepla, svetla, vzduchu.

Schéma prerezávania malín na jar pre začínajúcich záhradníkov na fotografii nižšie.

Ako prerezávať kefy na zvýšenie výnosu

A teraz príde na otázku, ako správne rezať maliny na jar a prečo sa vykonáva.

Tip! Kruhy, ktoré sa prebudia po spánku, musíte skrátiť maximálne 10 cm.

Ak prerezávate výhonky v rôznych dĺžkach, plody nebudú dozrievať súčasne, preto sa zvýši doba výroby. Útek je vždy pripnutý k silnému puku.

Toto nerovnomerné prerezávanie rastliny je rozdelené do troch skupín:

 • prvá skupina - skrátenie sa vykonáva na 10-15 cm;
 • druhá - do stredu;
 • na zostávajúcich výhonoch nechajte pahýľ aspoň 20 cm.

Tak je možné vytvoriť maliny, v ktorých kríčky dávajú plodiny postupne.

Dvojitá úprava

POZOR! Ak chcete získať bohatú úrodu malín, dvojité prerezávanie malín vám pomôže. Taktiež sa nazýva prerezávanie podľa Soboleva. Slávny záhradník Alexander Georgievich Sobolev, obyvateľ Kurganov, vždy rád pestoval maliny. Ale výnosy aj odrodové kríky nie sú vždy spokojné. Prostredníctvom mnohých pokusov a omylov sa podarilo vytvoriť nový spôsob hospodárenia - dvakrát odrezali maliny.

Prečo záhradníci, ktorí pestujú maliny na jeden rok, tak s dôverou sledujú Sobolevovu skúsenosť? V praxi boli presvedčení, že takáto operácia s výhonkami zvyšuje celkový výnos niekoľkokrát, pretože bočné ovocné vetvy vstupujú do "práce".

Dvojité prerezávanie malín začína začiatkom júna. Na každoročných výhonkov je potrebné zachytiť hrot o 5 cm Celé leto stačí na prebudenie bočných púčikov, na ktorých tvoria ďalšie vetvy. Najdôležitejšou vecou je odstrániť vrcholy v čase, inak strely nebudú mať čas na získanie sily až do jesene, zima je horšia.

V nasledujúcom roku, počas prerezávania malín, musíte skrátiť bočné výhonky o 10 centimetrov. Správne prerezávanie malín vám umožní zvýšiť výnos, rastliny ochorenia menej, vďaka dobrej cirkulácii vzduchu.

Samozrejme, že spravidla dvakrát vyrežete maliny, musíte na jar strácať viac času starostlivosťou o rastlinu. Náklady na pracovnú silu sú však plne odôvodnené: na malinách sa počas vegetačného obdobia objavujú mnohé stonky kvetov. Následne to pozitívne ovplyvní výnos a zvýši trvanie plodov. Lahodné bobule dozrievajú na rastline až do mrazu.

Ak sú dodržané všetky pravidlá prerezávania, výsledkom je najreálnejší malinový strom s množstvom vetvičiek.

Ako vykonávať rezanie maliny podľa video Sobolev:

Funkcie starostlivosti

Po vyrezaní celej maliny sa rastliny kŕmia a dezinfikujú. Maliny musia byť oplodnené minerálnymi a organickými látkami: draslíkom, vápnikom, fosforom a dusíkom.

Tip! Všetky doplnky sa aplikujú po napájaní rastlín tak, aby živiny mohli okamžite preniknúť do koreňového systému.

Ak chcete získať bohatú úrodu malín, zvážte vlastnosti pestovania a starostlivosti, orezávanie a výživu rastlín.

Čo možno kŕmiť:

 1. Kompost alebo humus - lyžica na meter štvorcový, trus vtákov - až 6 kg na štvorec.
 2. Z minerálnych hnojív - superfosfát, draselná soľ a hnojivá obsahujúce dusík a fosfor. Hnojivá sa pridávajú spravidla v súlade s normami uvedenými na obale.
 3. Popol z dreva. Jednoducho ho môžete naliať pod každý kúpeľ alebo ho vylejeť s popolovým roztokom. Na námestí potrebujete pohár. Niektorí záhradníci so skúsenosťami strávia foliárny obliekanie: posypte popolom všetku rastlinu zhora nadol. Okrem kŕmenia, popol chráni rastliny pred škodcami a chorobami.

Malinové kríky, pôda po prerezaní by mala byť sprejovaná dezinfekčným roztokom, napríklad Fungicid.

Tip! Skvelý nástroj na dezinfekciu pôdy a základov kríkov je možné urobiť vlastnými rukami: uhasíme vápnom, pridáme síran meďnatý (40 mg na liter vody). Rozpustite v kôre s vodou.

Starostlivosť o maliny na jar zahŕňa včasné zavlažovanie, uvoľnenie, pletie. Všetky druhy práce musia byť vykonané včas.

Aký je výsledok?

Starostlivosť o maliny nie je tak ťažké. Záhradkári potrebujú na vodu, kŕmiť, hnojiť rastliny. Nemali by sme zabudnúť na uvoľňovanie pôdy a pliesňovanie. Tieto operácie môžu byť znížené na minimum, ak aplikujete mulčovanie alebo pokryte zeminu netkaným materiálom čiernej farby.

Ale to nie je najdôležitejšia vec, pretože bez jarného orezania na jar sa výsadba zhoršuje. Produktivita prudko klesá. Okrem toho rastliny berú škodcov a chorôb. O akých zberových malinách môžeme hovoriť?

Dúfame, že sa nám podarilo presvedčiť začínajúcich záhradníkov o tom, že je potrebné na jar prerezávať maliny. Hlavnou úlohou tohto postupu je prebudiť rast mladých výhonkov, zbaviť koreňový systém nadmerného zaťaženia a získať bohatú úrodu malinových bobúľ.