Záhradníctvo

Ako a kedy pestovať Peking kapusta na sadenice

Čínska kapusta zaujala Rusov, ako záhradnú plodinu, nie tak dávno. Preto jeho pestovanie v rôznych regiónoch vyvoláva veľa otázok. Týkajú sa výberu odrôd, pravidiel výsadby. Záhradkári sa chcú dozvedieť, kedy zasiať Pekingovú kapustu na sadenice a na otvorenom teréne.

Táto zelenina má vynikajúcu chuť, je považovaná za diétny produkt. Zaujímavosťou je skutočnosť, že dvakrát alebo dokonca trikrát za rok možno získať jačmeň. Niektorí skúsení pestovatelia, vysádzanie semien v rôznych časoch, majú čerstvý šalát počas celej teplej sezóny. Ak chcete pestovať túto zeleninu, musíte poznať niektoré tajomstvá.

Užitočné vlastnosti kapusty

Prečo Rusi venovali pozornosť pekingskej kapusty a začali rásť na svojich pozemkoch? Faktom je, že táto zelenina obsahuje obrovské množstvo vitamínov, minerálnych látok potrebných pre ľudské telo. Okrem toho je hodnota kapusty taká, že:

 1. Odstraňuje rádionuklidy z tela, posilňuje imunitný systém, znižuje aktivitu rakovinových buniek.
 2. Normalizuje trávenie, krvný tlak.
 3. Reguluje hladinu cukru v krvi, zmierňuje napätie, úzkosť. Ľudia, ktorí používajú pečenie, sú menej náchylní na stres.
 4. Vysoký obsah vápnika a vitamínu K posilňuje nervový systém, zvyšuje zrážanlivosť krvi.
 5. Zrak sa zlepšuje.
 6. Je užitočné pre ženy počas tehotenstva a kŕmenia dieťaťa.
 7. Vzhľadom k nízkokalorickej kapusty sa odporúča pre strave so stratou hmotnosti.
 8. Zlepšuje stav kože a vlasov.

Existujú aj kontraindikácie používania pekinskej kapusty pre ľudí so zvýšeným metabolizmom, ochoreniami pečene, gastrointestinálnym traktom. Jesť zeleninu môže byť v malom množstve.

Dátumy osiva semien

Peking kapusta môže byť pestovaná rôznymi spôsobmi:

 • sadenice;
 • semená priamo na otvorené miesto.

Pozrime sa, kedy je lepšie zasievať semená kapusty na semenáčiky:

 1. Prvá voľba dátumov pestovania bude závisieť od času vysadenia v otvorenom teréne. Ak máte v pláne získať prvý úrodu na začiatku leta, budete musieť pestovať sadenice. Ak je kapusta na jeseň-zimné konzumácie, je lepšie zasiať v polovici júla, len semená.
 2. Po druhé, je potrebné rozhodnúť o výbere odrôd pekingu. To bude mať vplyv aj pri výsadbe Pekingovej kapusty na sadenice.
 3. Po tretie, načasovanie výsevu semien kapusty by malo byť nastavené tak, aby sa v čase vysadenia v otvorenom teréne sadenice úspešne vytvorili. Dobré sadenie kapusty by malo mať 4-5 listov a silný koreňový systém.
 4. Po štvrté, príchod jari do regiónu je rozhodujúci.
Tip! Od sejby až po výsadbu v krajine by mala byť aspoň mesiac.

Skúsení záhradníci sa riadia lunárnym kalendárom, ale časy výsadby sú načasované podľa klimatických vlastností:

Ako sme už povedali, otázka, kedy pestovať Pekingovú kapustu v semenákoch je ovplyvnená dozrievaním zeleniny. Mnohí pestovatelia zeleniny, ktorí sa zaoberajú kultiváciou pekingu, preferujú hybridné odrody, ktoré sa líšia v vegetatívnom období. Tu sú niektoré z nich:

zavčas

stredná

neskôr

vějička,

Cha Cha

nick

Oranžový mandarín

Lyubasha

Ruskej veľkosti

veštec

Tip! Rastlinné pestovatelia severných regiónov sú lepšie pestovať odrody s krátkym vegetatívnym obdobím a odolné voči tsvetushnosti.

Pestovanie sadeníc správne

Pekingové semená kapusty sú veľmi krehké a krehké. Najmenšie poškodenie koreňového systému spomaľuje rast, znižuje výnos. Preto, keď pestujete kapustu sadením, je vhodné zasiať semená v samostatných nádobách, aby ste sa vyhli vyberaniu.

Nádrže na sadenice

Ako kontajnery na pestovanie sadenice kapusty, väčšinou si vybrať:

 • plastové poháre;
 • rašelinové hrnce;
 • rašelinové tablety.

Peking požaduje na pôde. Rastú dobre v úrodnej pôde s neutrálnou kyslosťou. Môžete použiť hotové prípravky na sadenice alebo pripraviť pôdu sami doma. Preto zmiešané v rovnakých častiach záhrady krajiny a kompost.

Je to dôležité! Popolček z dreva sa musí pridávať do zeme: jedná sa o horný obväz a prostriedok na boj proti chorobám zo semien kapusty.

Príprava pôdy

Pekinová kapusta sa musí vysádzať v špeciálne upravenej pôde. Zohrieva sa, vyleje vriacou vodou a pridáva kryštály manganistanu draselného. Táto metóda umožňuje zničiť spóry hubových chorôb vrátane čiernej nohy.

V pohároch by pôda nemala dosiahnuť hranicu centimetra a pol.

Sejacie semená

Pred sejbou sa nesekalibrované semená preosievajú, aby sa odstránili neživotaschopné. Ošetrujú sa v tmavom roztoku manganistanu draselného alebo špeciálnych roztokov na stimuláciu rastu.

Ako pestovať semená na sadenice a dosiahnuť dobrú úrodu? V každom pohári, rašeliníkovom liste alebo tablete (vopred nasiaknutom) sa zasial 2-3 semená. Prehĺbenie sa dá urobiť obyčajnou ceruzkou na 1 cm, posypané zeminou alebo rašelinou na vrchu. Pôda je dobre tlieskaná, aby vytvorila spoľahlivý kontakt osiva so substrátom. Horný kryt so sklom alebo fóliou.

Kapacity sú vystavené teplému, dobre osvetlenému oknu. Kvalitné semená vyrastie spravidla po dobu 3-4 dní. Keď sa objavia prvé výhonky, sadenice v pohároch sa prenesú do miestnosti s nižšou teplotou, ale s dobrým osvetlením.

Varovanie! Sadenice z pečienka z pečene je možné vytiahnuť na zasklený balkón alebo lodžiu. Je viac svetla, takže to nebude vytiahnuté.

 • Aby sa zabránilo sfarbeniu zeleniny, aj počas kultivácie sadeníc, znížte denné svetlo na 12-13 hodín, pokrývajúce okno.
 • Zakrytie výsadby pekingskej kapusty je pokryté nielen z mrazu, ale aj z tepla, dlhších dažďov. V lete na tieto účely použite tkaninu. Lôžko sa neprehrieva, objaví sa umelý tieň. A keď prší, pôda nie je nasýtená vlhkosťou. Okrem toho plátno plátno šetrí rastliny z krížovej blchy.
 • Skúsení pestovatelia mulčia výsadbu kapusty, uvoľniť sa od plesania.
 • Ak rozstrekujete zeleninu roztokom kyseliny boritej, kapusta sa bude zvlhčovať lepšie a rýchlejšie.
 • Kedy a ako sa pestujú semená kukurice pre sadenice, záhradníci rozhodujú sami. A chceme obrovskú úrodu.

  Pozrite si video: Audi SQ7 4x4 test - (Júl 2020).

  Загрузка...