Kvety

Lezenie Rose Santana: výsadba a starostlivosť

Hlavným rozdielom medzi horolezeckými ružami je to, že sa podobajú lianám. Tam je obrovský počet odrôd ruží, líšia v odtieňoch, tvar, počet kvetov počas sezóny. Často sa tieto rastliny používajú na vertikálne záhradníctvo. Kráľovná záhrady nielenže uzatvára časť budovy, ale tiež robí jedinečnú rafinovanú lokalitu. Dnešný článok sa venuje popisu ruží Santana - jednej z najkrajších odrôd kategórie "horolezectvo".

popis

Variant Santana patrí do kategórie horolezeckých ruží. Rastlina je znovu kvitnúca, s bohatými červenými kvetmi do veľkosti 10 cm. Tu sú hlavné charakteristiky kvetu:

 • povrch je sametová, jasne červená farba;
 • kvitnutie je dlhé a hojné, vetvy sú úplne pokryté púčikmi;
 • kvety nie sú jediné a sú zhromažďované v kefke od 3 do 7 kusov. Bush je rovnomerne pokrytý kvetmi, takže rastlina je nezvyčajne harmonická;
 • odroda je odolná voči dažďu a počasiu. Premyté dažďom, Santana ruže sú ešte jasnejšie a luxusnejšie;
 • Bush rastie na tri metre na výšku. Vetvy sú celkom elastické, nepotrebujú ďalšiu podporu;
 • ruže sú odolné voči chladu, ale vhodnejšie na chov v regiónoch s miernym podnebím;
 • Santana je málo náchylná k ochoreniu;
 • vôňa kvetov je ľahká, ale veľmi príjemná.

Rastlina vyzerá skvele, ak existuje kontrastné pozadie: svetlý plot alebo stena domu (ako na fotografii).

Je to dôležité! Listy Santany sú silné, lesklé, odolné voči chorobám a nepríjemné pre škodcov. Preto rastlina vyzerá skvele a bez kvetov.

Zastrešenie má mnoho vetiev, dokonca aj v dolnej časti kroviny, takže rastlina vyzerá veľmi esteticky.

pristávacia

Jedna z najdôležitejších fáz rastúcich lezenie ruží je správna voľba miesta na výsadbu. Rose - svetlo milujúci rastlín. Je potrebné, aby miesto bolo dobre vyfúknuté, ale bez prievanu. Najlepšou možnosťou je južná strana. Ak si vyberiete správne miesto na pestovanie ruží, potom je pravdepodobné, že budú budúci rok kvitnúť. Nie je potrebné, aby plocha na pristátie bola veľká. Docela dostatok štvorca zeme 50 x 50 cm. Otvor pod pristátím musí byť pripravený vopred. Pred výsadbou musíte vyplniť kôš humusu a vyliata ho veľa.

Je to dôležité! Tajomstvo dobrého rozvoja a kvitnutia ruží - v starostlivom výbere sadeníc.

Je potrebné vybrať rastliny s dvoma alebo tromi vyzretými stonkami drevnej štruktúry s neporušenou kôrou a dobrým koreňovým systémom.

Obdobie vykládky je od polovice septembra do polovice októbra alebo od polovice apríla do polovice mája. Hĺbka výsadby je asi 30 cm Pri výsadbe na jeseň by mala byť hĺbka zvýšená o 2-3 cm Pri výsadbe na jeseň sa sadenice zväčšujú o 20 cm Rovnaký princíp zimnej uzatvárania ruží je nevyhnutný pre úspešné zimovanie.

Je to dôležité! Pred výsadbou sadeníc je potrebné pripraviť. Rastlina by mala byť namočená vo vode deň pred výsadbou.

Nezabudnite odstrániť listy, rovnako ako mladé a poškodené výhonky. Sadenice sa musia dezinfikovať použitím trojpercentného roztoku síranu meďnatého.

Ihneď po výsadbe musíte upraviť hornú časť puzdra a zostať len 20 cm, čo je potrebné pre intenzívnejší rozvoj rastliny. Rosa Santana vyžaduje starostlivú starostlivosť v prvom roku, potom bude možné venovať minimálnu pozornosť. Podstata starostlivosti je nasledovná:

 • primárne orezávanie puzdra sa uskutočňuje tak, aby vytvorilo rastlinu, nasmerovalo ju na rast a tiež aby sa zabránilo nadmernému zahusteniu;
 • zalievanie ruží v záhrade 1 krát za týždeň. Ak je leto daždivé, potom je prípustné, aby voda menej často;
 • pre hnojivo existuje špecifický algoritmus. Humus, vyplnený v studniach počas výsadby, "funguje" ďalšie dva roky. Súčasne sú potrebné minerálne a organické ružové hnojivá. Na výrobu vrchného obväzu sú vhodné špeciálne zmesi na kvitnúce plodiny. V pokoji sa ruža nevyžaduje žiadna dodatočná starostlivosť a počas vegetačného obdobia bude trvať asi 5 hnojív.

prerezávanie

Jedná sa o jeden z najdôležitejších momentov starostlivosti o lezenie ruží - všeobecne a najmä o Santanu.

Je to dôležité! Ak zanedbáte prerezávanie, rastlina bude mať horšiu a zníženú imunitu voči chorobám. Kvitnúce bude oveľa menej.

Navyše, prerezávanie je nevyhnutné, aby rastlina vyzerala krajšie.

Ak nerozreziete ružičku, nakoniec sa kefka zmení na beztvaré húštiny. To je dôvod, prečo sa musíte okamžite zbaviť asymetrických a nerovných vetiev. Je potrebné zbaviť sa mladých výhonkov, aby nedošlo k nadmernému zahusteniu. Musíte opustiť výhonky vytvorené v minulom roku, na ktorých sú kvetenstvo viazané. Pre ruže Santana, ako pre rozmnožovanie odrody, tvorba pobočky s kvetmi trvá 3 roky. Potom sa stráca. Preto sa hlavné výhonky odstránia po troch rokoch na 4. mieste. Musíte zanechať pár 1-ročné výhonky a nie viac ako sedem kvitnúcich. Orezávanie sa vykonáva pred zimou. Tentokrát sa vetvy odstránia s maximálnou dĺžkou.

Choroby a škodcovia

 • Bakteriálna rakovina - manifestovaná tuberkulózami a rastmi na koreňoch. Postupom času rastlina zomrie. Infikované oblasti musia byť odstránené. Korene bez viditeľných príznakov ochorenia sa musia ošetrovať síranom meďnatým.
 • Mealy rosa - nálet bielej farby na listy a stopky. Rastlina sa nevyvíja dobre, kvitnutie je vzácne. Ovplyvnené rastliny musia byť odstránené a spálené. Na jar pred prestávkou bud budete musieť postriekať rastlinku síranom meďnatým.
 • Čierna škvrna - výskyt čiernych škvŕn na výhonkoch a listoch. Všetky postihnuté listy musia byť odstránené a spálené. Dobrá prevencia - hnojenie fosforečnanmi a potašovými hnojivami.

recenzia

Varvara, 48 rokov, Samara Na ozdobenie plotu zasadila rôzne Santana ruže. Priznám sa, že existuje veľa pochybností. Čítal som veľa hororových príbehov na fórach, že lezecká ruža je úplne nepredvídateľná rastlina, ktorá sa ponáhľa k rastu a nie k kvety. Nikdy som si nevšimol takýto fakt, pretože som sa vysadil a krájal podľa všetkých pravidiel. Obraz je presne taký ako na reklamnej nálepke: vysoké kríky, úplne pokryté púčikmi. Túto krásu som už dostala už druhý rok. Farba je jasná červená, nie bližšie k šarlátovej, ale k rubínovi krvi. V zime sú dlhé výhonky odrezané Tatiana, 55 rokov, Orel, odroda "Santana" je moja obľúbená lezka. Je prekvapujúce, že s minimálnou starostlivosťou (zalievanie, 4 obliekanie počas vegetačného obdobia, tvoriace prerezávanie) sa dosiahne taká krása. Pri prerezávaní sa najskôr vyskytli ťažkosti, nemohol som zistiť, ktoré výhonky sa majú odstrániť a ktoré z nich musia odísť. Odôvodnené ako amatér: "Všetky živé veci sú žalostné odrezať." Blízky pomohol zistiť, čo je to. Teraz je všetko jasné. Koberec kvetín sa ukázal byť úspechom Maya, 40, Kursk Negatívny zážitok s lezenie ruží. Asi pred 5 rokmi zasadila náhodnú odrodu v blízkosti vidieckeho domu a nečakala na kvety. Kolega, ktorý zdieľal sadenice, povedal, že keš získava váhu. Dobre, listy auta - a kvety - aspoň trochu. Pred dvoma rokmi som vykopal toto monštrum, vysadil Santanu, teraz neviem žiaľ. Kvety sú jasné, vo vzhľade pripomínajú ušľachtilý starý zamat. Jedinou nevýhodou je, že ruža má slabý zápach. Po "anglických ženách", dokonca nezvyčajné. Zimné zimy v poriadku, nie je problém zmraziť vôbec. Teraz je zaneprázdnený pri výbere rôznych "buggings", ktoré budú kombinované so Santanou. Chcem vytvoriť kontrastný výzdobu.

Загрузка...