Záhradníctvo

Jarné spracovanie malín z škodcov a chorôb

Maliny sú jedným z najchutnejších a zdravých bobúľ, ktoré pestujú mnohí záhradníci na svojich pozemkoch. Usudzuje sa, že je nenáročné, rýchlo rastie a dokáže sa prispôsobiť akýmkoľvek podmienkam. Avšak v skutočnosti sú maliny celkom zraniteľné voči rôznym škodcom a chorobám. Môžete s nimi zaobchádzať rôznymi spôsobmi, v závislosti od typu škody. Liečba maliny na jar je zároveň najefektívnejšou metódou na prevenciu chorôb a kontrolu možných škodcov. Tento článok teda poskytuje odporúčania týkajúce sa povinného spracovania jari, ktoré by mal každý záhradník vykonať, ako aj zoznam škodcov a chorôb, príznaky a metódy liečby malinových ochorení.

Spracovanie na jar

S príchodom jari by mal každý majiteľ malínovej rastliny postarať o svoje výsadby: ker sa musí rezať a spracovať maliny, aby sa zabránilo vzniku chorôb.

prerezávanie

Malé kríky by mali byť rezané skoro na jar, a to ešte predtým, než sa zohreje pôda. V centrálnych regiónoch Ruska toto obdobie spadá do marca. Počas tohto obdobia, maliny musia byť očistené od suchých vetvičiek, chorých a slabých výhonkov. Všetky zdravé malinové vetvy by mali byť rezané do silného, ​​opuchnutého pupa. Takéto prerezávanie je nevyhnutné pre bežné a oddelené odrody malín.

Je to dôležité! Primárne prerezávanie malín neskoro, nemôže byť vykonané v stredu alebo na konci jari, pretože to môže výrazne znížiť množstvo plodov.

Po primárnom prerezávaní, pri prebudení z hibernácie, silné púčiky produkujú 4-5 plodných výhonkov až do výšky 60 cm. Mali by byť podrobené sekundárnemu prerezaniu ihneď po výskyte prvých listov. Za týmto účelom sa pri každom výhonku odreže vrchol 10 až 15 cm. Takéto sekundárne prerezávanie zdvojnásobí počet výhonkov nesúcich ovocie a tým zvýši výťažok plodiny. Popísaná technológia sa nazýva dvojité prerezávanie. Živý príklad toho, ako správne odstrihnúť malina na jar môže byť videný vo videu:

Stojí za zmienku, že príčinou vývoja väčšiny infekčných a hubových ochorení je vysoká vlhkosť a kyslosť pôdy. Preto by ste mali jasne regulovať spôsob zavlažovania malín. Na zníženie kyslosti pôdy zavedením dreveného popola, dolomitovej múky, hydratovaného vápna. Spotreba týchto látok by mala byť približne 150 gramov na 1 m2 pôdu. Ďalšie populárne metódy kontroly škodcov a chorôb založené na improvizovaných prostriedkoch sú popísané nižšie.

Ľudové opravné prostriedky

Môžete chrániť maliny pred škodcami a chorobami pomocou ľudových prostriedkov:

  1. Horčica je vynikajúcim ochranným prostriedkom proti larvám hmyzu. Používajte ju na postrek malín po príprave roztoku v pomere 20 gramov suchého horčiča k vodnej lopatke. Výsledná zmes sa má infúzi počas 12 hodín. Vôňa horčice vystraší hmyzí škodcu.
  2. Nahradenie horčice v boji proti papagájom môže vypaľovať sódu. Na prípravu roztoku je potrebné pridať 2 lyžice sódy do 10 litrov vody. Zmes sa používa na striekanie malín.
  3. Ak chcete zničiť škodcov na malinách a priľahlých krajinách, môžete použiť vriacu vodu. Udržanie takejto udalosti je potrebné okamžite po roztopení snehu. Vriacej vody je potrebné nalievať do kovovej zalievacej nádoby a používať na rozliatie malín a bazálnej pôdy. Väčšina škodcov a ich lariev zomrie po takomto postupe.
  4. Malinový chrobák je rozšíreným škodcom kultúry. Môžete to bojovať na jar pomocou infúzie pelyňa. Za týmto účelom by mali byť sušené vetvy pelyňového dreva pripravené na varenie a infúzie počas 12 hodín. Po tomto použití na postrek. Namiesto paliny používajú niektorí záhradníci infúziu nechtíka. Spracovanie takýchto horkých infúzií by sa malo vykonávať najmenej dvakrát na jar.
  5. Odrádza škodcov a chráni maliny pred infúziou dychtivosti. Môže sa pripraviť zo suchých surovín v množstve 350 gramov na 5 litrov vriacej vody. Bujón trvá na deň, potom opäť prinesie do varu a filtrovať. Výsledný vývar sa zriedi vodou na objem 10 litrov.
  6. Mulčovanie pôdy v koreňoch maliny pomáha predchádzať nadmernému odparovaniu vlhkosti, avšak ak mulčujete pôdu borovicovými ihličkami, môžete dodatočne chrániť maliny pred šedivou hnilobou a hnilobou.

Vyššie uvedené metódy kontroly škodcov sú ľahko dostupné a nevyžadujú investície do hotovosti a náklady na pracovnú silu. Súčasne ľudové metódy sú pomerne účinné, šetrné k životnému prostrediu. Môžete ich použiť mnohokrát, pretože infúzie a roztoky neobsahujú škodlivé látky, čo znamená, že bobule budú naozaj chutné a zdravé.

Ďalšie metódy kontroly škodcov

Každý záhradník by mal poznať svojho "nepriateľa v tvári", pretože parazitizmus škodcov sa odráža na malinách s veľmi špecifickými príznakmi. Môžete sa s nimi oboznámiť nižšie:

vošky

Možno je najznámejšou škodlivou vadou. Kŕmi sa rastlinnou šťavou a môže sa objaviť na mladých listoch maliny skoro na jar. Parazit môžete vidieť na fotografii nižšie.

Pod vplyvom vošiek malinové listy kučera, začínajú suché. V boji proti vošiek, okrem vyššie uvedených prostriedkov, môžete použiť drogu Aktellik alebo karbofos.

Kmeňový gallit

Tento škodca infikuje malinové výhonky zvnútra, jesť otvory vo svojich dutinách.

Externá manifestácia infekcie týmto škodcom sa prejavuje v podobe opuchu a následného krakovania výhonkov. Takže v počiatočných štádiách infekcie a na prevenciu parazitizmu dýchacích ciest je možné použiť prípravky Fufanon alebo Actellic na začiatku jari. Pred vznikom púčikov by sa mal dvakrát spracovať malina s týmito liekmi.

Kmeňová muška

Znamenie, že malina je poškodená kmeňovou múkou, je bezpredmetné, na prvý pohľad vädnutie špičiek výhonkov, ako je znázornené na obrázku nižšie.

Stojí za povšimnutie, že v prvom polroku mája kmeňové múso prechádza zo zeme, takže ochoreniu, ktorú spôsobuje, sa dá zabrániť pravidelným mulčovaním pôdy v koreni maliny. V prípade, že takéto opatrenie nebolo prijaté a škodca mal porážku, vyblednuté časti výhonkov musia byť rezané a spálené. Zvyšné výhonky maliny sa odporúčajú liečiť pomocou Fitoverm, Agravertin alebo Aktellik.

Malinový chrobák

Malinový chrobák je ďalší škodca, ktorý nie je ochotný jesť nielen listy, ale aj kvety, malinové bobule. Známky jeho parazitizmu sú žlté škvrny na povrchu listov, bledých kvetov a malých bobúľ, v ktorých sa larvy tohto škodcu často nachádzajú.

Je potrebné bojovať s týmto škodcom vopred, skoro na jar, hneď po roztopení snehu. K tomu môžete použiť 10% roztok karbofosu alebo liekov Decis, Spark, Nitrofen.

Tak, v boji proti škodcom používať rôzne chemikálie, ktoré možno nájsť v špecializovanom obchode. Je potrebné ich aplikovať pred začiatkom aktívneho rastu malín, pretože listy a vaječníky rastliny nahromadia samy o sebe škodlivé látky.

Symptómy ochorení a ošetrenie malín

Choroby malín sa môžu vyskytnúť v dôsledku nedostatku minerálov v pôde, prítomnosti nepriaznivých podmienok počasia a vlhkosti, infekcie hubami a baktériami. Nižšie sú najčastejšie choroby maliny, ich príznaky a spôsob liečby.

anthracnose

Často môžu mať maliny vplyv na rôzne huby. Jeden z nich spôsobuje ochorenie ako antraknóza. Ochorenie sa prejavuje výskytom ružových alebo fialových malých škvŕn na plechu s malinovým listom. V procese vývoja ochorenia rastliny rastú a zmenia farbu na sivú. Na výhonoch s antraknózou sa vytvárajú malé priehlbiny. Na boj s chorobou je potrebné odstrániť všetky postihnuté časti malín. Antraknóza tiež účinne používa Nitrafen.

Sivá hniloba

Šedá hniloba - plesňová infekcia charakteristická malinami. Vykazuje sa vzhľad hnedých škvŕn na plodoch. V priebehu času sú tieto "bodkované" plody úplne pokryté sivou, zamatovou patinou. Na listoch kríkov môžete vidieť príznaky vývoja šedej hniloby: tmavošedá, na ich povrchu sa vytvárajú hnilobné škvrny. Je možné bojovať s chorobou pomocou chemických látok, ale ich použitie robí plodinu nejedlá, preto je lepšie spracovať kríky skoro na jar. Na prevenciu tohto ochorenia môžete použiť 3% roztok Bordeauxovej zmesi.

Biela škvrna

Táto choroba sa rozširuje na výhonky a listy maliny. Jeho prejavy možno vidieť na jar, po rozkvetnutí listov. Na mladých výhonkoch maliny sa môžu vytvoriť malé hnedé škvrny, ktoré sa časom odľahčia a rozširujú sa v celej ploche. V dôsledku ochorenia sa listy stávajú netesnými. Biela škvrna na výhonkoch tvorí trhliny, kôra sa začína odlupovať.

Liečba choroby sa uskutočňuje postrekom roztokom koloidnej síry (40 g na 1 kôšku vody). Na prevenciu na začiatku jari môžete použiť 1% roztok zmesi Bordeaux.

hrdza

Na jar môžete pozorovať bezproblémové sušenie malín. Môže to byť spôsobené hrdzou. Spravidla sa objavuje na jar, v máji. Príznakom vývoja hubových chorôb sú jasné oranžové spóry na zadnej strane listu. Choroba sa rýchlo šíri a výrazne znižuje výnosy, pomáha malín vysychať. Liečba tejto hubovej choroby sa vykonáva špeciálnymi chemikáliami. Pre prevenciu môžete použiť Bordeaux kvapalinu skoro na jar.

záver

Ak analyzujeme všetky vyššie uvedené informácie, môžeme povedať, že malina je veľmi zraniteľná kultúra. Ak chcete jesť jeho listy a bobule nie sú proti rôznym škodcom a hubám. Zachráňte malinu len s náležitou starostlivosťou o rastlinu. Takže jarné spracovanie malín od škodcov musí nevyhnutne zahŕňať prerezávanie, mulčovanie a spracovanie škodcov. V tomto prípade je lepšie uprednostňovať ľudové prostriedky, ktoré neovplyvnia ekologickú kompatibilitu plodiny. Avšak v prípade, že boli predtým problémy spojené s parazitizmom škodcu alebo choroby, potom na jar by mal byť určený nepriateľ s cieľom chrániť maliny preventívne.