Výstavba

Polykarbonátový skleník s otváracou strechou

Ak chcete rásť vo vašej záhrade, skorá zelenina alebo zeleň sa budú musieť postarať o dočasné útočisko rastlín z nočnej chladnej. Jednoduchým riešením je vybudovanie skleníka. Existuje mnoho typov prístreškov, ale skleník z polykarbonátu s otváracím vrcholom najčastejšie prichádza k obľúbenosti pestovateľov zeleniny. V takomto mini skleníku nie je potrebné prideliť veľa priestoru a budova bude stáť niekoľkonásobne lacnejšie.

Prečo v skleníku robí otvorenie krídla

Skleník je určený na pestovanie rannej zelene, sadeníc a nízkych rastlín. Jednorazový prístrešok je zvyčajne vyrobený z filmu alebo netkanej textílie, ale kapitálová štruktúra je obalená polykarbonátom. Slnečné lúče prechádzajú cez priehľadné steny, zohrievajú pôdu a rastliny. Ale späť z prístrešia teplo vychádza veľmi pomaly. Kumuluje sa v pôde a zahrieva rastliny od večera do rána, keď sa slnko skrýva za obzorom.

Najčastejšie sa v hornej časti nachádza otvorený skleník alebo skleník z polykarbonátu. A prečo je to potrebné, pretože úkryt je určený na záchranu tepla? Faktom je, že nahromadené teplo nie je vždy prospešné pre rastliny. So silným ohrevom sa teplota v skleníku zvýši na kritický bod. Z listov a stoniek rastlín opúšťa vlhkosť. Kvôli dehydratácii sa kultúra stáva žltou a potom zmizne. Na ukladanie rastlín v horúcom počasí sú otvorené dvere na streche skleníka alebo skleníka. Vetranie pomáha normalizovať optimálnu teplotu vzduchu.

Druhým účelom otvorenia krídel je voľný prístup k rastlinám.

Varovanie! Veľkosť skleníka je niekoľkonásobne menšia ako skleník. To platí najmä o výške. V skleníku nie je vybavený avtopoliv a vykurovanie. Nízka prístrešok je určený na pestovanie sadeníc a malých rastlín. Veľké poľnohospodárske plodiny sa pestujú v skleníkoch.

Zvyčajne pri výrobe skleníkových polykarbonátov dodržiava tieto veľkosti:

  • dĺžka konštrukcie - 1,5 - 4 m;
  • šírka výrobku s jedným otvorovým segmentom - 1-1,5 m, s dvoma otváracími klapkami - 2-3 m;
  • výška - od 1 do 1,5 m.

Teraz si predstavte, že existuje skleník s výškou 1 m. Polykarbonát nie je film. Nemôže sa len zdvihnúť do vody alebo kŕmiť rastliny. Všetky tieto problémy s výsadbou starostlivosti sa riešia pri otvorení horného listu. Človek dostane pohodlný prístup k rastlinám. Horná vrstva umožňuje dokonca aj široké skleníky z polykarbonátu. Pre prístup k rastlinám v takýchto prístrešiach dajte pár dverí na obe strany.

Typy polykarbonátového krytu s vrchným otvorom

Tvar strechy skleníka a skleníky s vrchným otvorom je rozdelený do nasledujúcich typov:

  • Pri zakrytí skleníku s klenutou strechou je polykarbonát najlepší, možno povedať, jediný materiál. Priehľadné listy sú elastické. Ľahko tvarujú polkruhový oblúk. Nízka hmotnosť plechu umožňuje jednej osobe pracovať s polykarbonátom. Vysoká pevnosť materiálu odoláva snehovému zaťaženiu, ale vzhľadom na jeho polkruhový tvar sa zrážky na streche nezhromažďujú. Plus klenutej konštrukcie spočíva v odvodnení kondenzátu pozdĺž stien a nespadá na rastúce výsadby. Mínus polkruhová strecha v nemožnosti pestovania vysokých rastlín. Je to spôsobené neschopnosťou inštalovať ventilačné okná na dlhých stranách skleníka.
  • Skleník z polykarbonátu so strechou, nazývaný "kvapôčka", je poddruhom oblúkovej konštrukcie. Rám má efektívny tvar. Každý segment pod svahom sa zbieha na vrch, kde sa vytvára hrebeň. Tvar strechy je veľmi vhodný z hľadiska malej akumulácie zrážok.
  • Skleník s štítovou strechou je odolný voči ťažkým nákladom. Konštrukcia umožňuje pohodlné otváranie obdĺžnikového tvaru krídla. Polykarbonátové štítové strechy sú inštalované aj na stacionárnych skleníkoch. V takýchto prístrešiach môžu pestovať plodiny akejkoľvek výšky. Jedinou nevýhodou sú vysoké náklady na výstavbu. Je to spôsobené zložitosťou štítovej strechy.
  • Skleník s pevnou strechou pripomína krabici alebo hrudník, ktorého veko sa otvára nahor. Konštrukcia z polykarbonátu sa vyrába samostatne na záhrade alebo susedí s domom. Z výhod prístrešku si môžete vybrať iba jednoduchosť výroby. Slnečné lúče prenikajú zle, rastliny dostávajú slabé svetlo a vyvíjajú sa zle. Na akomkoľvek svahu bude strecha s jednou strechou zbierať veľa dažďa, čo zvyšuje tlak na polykarbonát. V zime, s strešnou strechou, je potrebné neustále vyčistiť nahromadenie snehu, inak nebude polykarbonát odolávať veľa hmotnosti a zlyhá.
  • Kruhový tvar skleníka alebo skleníka tvoria trojuholníkové segmenty. Každý prvok obalený polykarbonátom vytvára lom svetla, ktorý zaisťuje jeho rozptýlenie do skleníka. Krídlo môže byť vyrobené tak, že strecha bude v prípade potreby úplne otvorená alebo čiastočne otvorená.

Priestory s akýmkoľvek tvarom strechy môžu byť vyrobené nezávisle a obložené polykarbonátom. Otváranie krídel zavesenie alebo kúpiť továrensky vyrobený mechanizmus. Ak je to žiaduce, môžete zakúpiť hotový skleník s otváracím vrchným polykarbonátom. Rám je rýchlo zostavený podľa priloženej schémy a obalený polykarbonátom.

Najvyhľadávanejšími pestovateľmi zeleniny sú nasledovné továrenské modely:

  • Názov skleník "breadbox" získaný vďaka svojmu tvaru. Klenutá konštrukcia je vyrobená s jednou posuvnou uzáverou nahor. Niektoré modely sú niekedy vybavené dvoma otváracími dverami. Forma a princíp otvorenia krídla sú vyrobené ako krmivo.
  • Model útulku, ktorý sa nazýva "motýľ", sa podobá na "krmivo". Rovnaká konštrukcia z klenutého polykarbonátu sa dvere iba nepohybujú, ale sú otvorené po stranách. V zdvihnutej polohe sa strecha podobá krídlam motýľa.Video zobrazuje pokyny pre inštaláciu motýľového skleníkového motýľa: