Záhradníctvo

Ako na jar zalievať maliny: pokyny krok za krokom

Na jar sú všetci letní obyvatelia a záhradníci rozčarovaní zlepšením ich krajiny. Takže s príchodom tepla, môžete pestovať mladé stromy a kríky, najmä maliny. Vysádzanie malín na jar spravidla nespôsobuje žiadne osobitné ťažkosti, avšak nedodržanie určitých pravidiel môže viesť k následnému zníženiu výnosu tejto plodiny. Informácie o tom, kedy a ako správne na jar vysadiť maliny nájdete nižšie v predchádzajúcom článku.

Čas pristátia

Na začiatku jari je potrebné zasadiť malinu, pred kvetom púčikov stromov. V závislosti od poveternostných podmienok v centrálnych regiónoch Ruska je to možné od apríla do mája. Stojí za zmienku, že často začínajúci záhradníci nevedia presne, kedy na jar vykvasia maliny, odďaľujúc tento moment až do začiatku leta. V tomto prípade mladé rastliny potrebujú najmä vysokú vlhkosť zeme a horúce počasie môže zničiť sadivový materiál. Preto je potrebné zamyslieť sa nad výberom miesta, prípravou pôdy a prípravou sadiva ihneď po roztavení snehu.

Najlepšie miesto pre rast

Maliny, rovnako ako mnohé iné rastliny, sú veľmi náročné na slnečné svetlo. Pri nedostatku svetla sú výhonky maliny silne vyťahované, čím sa stávajú menej chránené pred škodcami a ťažkými zimnými mrazmi. Výnos týchto vykládok je malý.

Varovanie! Obzvlášť náročné slnečné svetlo je remontnaya malina, zatiaľ čo bežné odrody môžu byť pestované v čiastočnom tieni, pozdĺž ploty a steny priestorov.

Pri výsadbe sa odporúčajú rady rastlín umiestňovať z juhu na sever.

Pri výbere miesta na pestovanie malín je tiež potrebné zvážiť pohyb vetra, pretože ponory majú negatívny vplyv na objem plodov a rast kultúry ako celku. Tiež sa neodporúča pestovať plodiny v nížinách a mokradiach. Zvýšená vlhkosť pôdy spomaľuje rast malín a spôsobuje, že plody sú malé, bez chuti charakteristickej pre odrodu.

Príprava pôdy

Na pestovanie malinovej pôdy je veľmi dôležité. Jeho kyslosť by mala byť nízka alebo neutrálna. Rastlina tiež uprednostňuje dobre odvodnenú zeminu: ľahkú pôdu, pieskovec a pieskovú pôdu. Vysoká úrodnosť pôdy umožňuje zvýšiť výnos plodín.

Skúsení poľnohospodári pridelia dobrým a zlým predchodcom na maliny. Preto sa sadenie sadeníc neodporúča v mieste, kde boli predtým pestované rajčiaky alebo zemiaky.

Tip! Fazuľa, uhorky a cukety sú považované za dobré prekurzory malín.

Pripravte si pozemok na jarné výsadbu maliny by mali byť na jeseň. K tomu je potrebné odstrániť všetky zvyšky bývalej vegetácie, lístie, pretože môžu skryť škodlivé baktérie rôznych chorôb a lariev škodcov. Organické a komplexné minerálne hnojivá by sa mali aplikovať na pôdu a potom by sa mala vykopať pôda. S cieľom urýchliť rozmrazenie snehu a zohrievanie pôdy na jar môžete pokryť pôdu čiernym polyetylénom a hodiť na ňu veľa mulča.

S výhradou všetkých pravidiel výberu lokality a prípravy pôdy sa malina vysadená na jar bude rýchlo zakoreňovať a poskytne prvú plodinu bobúľ v rovnakej sezóne.

Nákup stromčeka

Pri výbere miesta na pestovanie a príprave úrodnej pôdy je potrebné zvážiť výber sadiva. Takže, nákup sadenice na trhu alebo veľtrhu, mali by ste venovať pozornosť hrúbky výhonkov. Mal by byť stredný, nie hustý (nie viac ako 1 cm). Najlepšie je zakoreniť v nových podmienkach sadeníc s tenkou stonkou. Malinový koreň by mal byť dobre vyvinutý, vláknitý. Biele korene koreňového systému sú normou. Na základni malinových sadenice by mali byť aspoň 3 púčikov.

Je lepšie nakupovať sadenice s uzavretým koreňovým systémom, inak by korene rastliny mali byť tesne zabalené vo vlhkom handričku. Počas prepravy by mali byť korene sadeníc dodatočne zabalené do plastového vrecka.

Je to dôležité! Dlhodobý pobyt koreňov maliny vo vzduchu bez ochranných materiálov je neprijateľný.

Metódy pristátia

Odpoveď na otázku, ako na jar vysadiť maliny nie je jednoduchá, pretože existujú dva rôzne spôsoby vysádzania sadeníc. Takže, môžete sadiť maliny v zákopoch alebo v jamách (sadenie Bush). Tieto metódy majú odlišnú technológiu a pozostávajú zo špecifických sekvencií akcií. Výsledky týchto výsadieb sú tiež odlišné, takže výber jačmeňa na jar závisí len od záhradníka.

Krovinová metóda

Spôsob, akým sú sadenice malín vysadené v jamkách, sa nazýva Bush. Je to jeho najčastejšie používané záhradkármi. Jeho výhodou je, že podzimná príprava pôdy nie je povinná. Je možné použiť hnojivo na pôdu priamo počas vysádzania sadeníc skoro na jar.

Na uskutočnenie výsadby malinových sadeníc pomocou metódy Bush by sa mala použiť nasledujúca inštrukcia krok za krokom:

  1. Pri vykládke malín je potrebné vyrobiť jamy s hĺbkou najmenej 50 cm a šírkou od 50 do 60 cm.
  2. Na dne jamy by mal byť kompost v množstve 3-4 kg. Okrem organických látok sa odporúča pridávať komplexné minerálne hnojivo obsahujúce draslík, dusík a fosfor do pôdy v koreni. Pri výrobe sa hnojivo musí miešať s pôdou.
  3. Sapling, umiestnením do otvoru, musíte centrovat. Silne prehĺbiť rastlinu nestojí za to, a povrchové výsadby sadenice je nežiaduce, pretože v tomto prípade korene malín vyschnú. Počas plnenia jamy s pôdou je potrebné niekoľkokrát mierne zdvihnúť stromček tak, aby pôda vyplnila priestor medzi koreňmi.
  4. Po naplnení jamy musí byť krajina mierne zhutnená a musí sa urobiť otvor pre akumuláciu vody.
  5. Maliny by mali byť hojne nasypané pod koreň, po ktorých by mala byť pôda mulčovaná slamy, rašelinou alebo dusenými pilinami.
  6. Sadenice musia byť rezané tak, aby odrezky s výškou 15-20 cm zostali nad zemou.

Pri vysadzovaní metódy malinového kríka by mal byť koreňový hrdlo sadenice na úrovni zeme. Môžete vidieť proces výsadby malinových sadenice pomocou Bush metódy a počuť odborné komentáre na video:

záver

Preto má každý záhradník právo samostatne zvoliť spôsob pestovania malín, ale stojí za to pripomenúť, že výsadba sadeníc v zákopu poskytne vysoký výnos a umožní malinám násobiť nezávisle v danom smere a vytvoriť čistý hrebeň. Táto metóda je dobre preukázaná, keď sa pestuje v oblastiach s ťažkými klimatickými podmienkami, pretože umožňuje zohriať korene rastlín. Všeobecne platí, že pri pestovaní malín nemožno zabúdať na pravidelné obliekanie a hojné zavlažovanie, pretože len za priaznivých podmienok je kultúra pripravená potešiť záhradníkovi bohatú a chutnú úrodu zdravých bobúľ.

Pozrite si video: Ako sa správne starať o figu NOVÁ ZÁHRADA (August 2020).

Загрузка...