Hospodárstvo

Rex králiky: trpaslík, veľké

Jeden z mála králičích plemien, ktorých pôvod nereaguje na legendy a presný dátum ich výskytu, je známy - králik Rex. V roku 1919 bolo vo Francúzsku plemeno.

Potom divé králiky, ktoré preukázali mutáciu génu zodpovedného za vývoj vlny, boli prekročené s domácimi králikmi. Ďalšie chov potomkov "sám osebe" viedol k vzniku nového plemena, ktoré sa prvýkrát prezentovalo na medzinárodnej výstave králikov v Paríži v roku 1924. V roku 1925 bolo plemeno oficiálne zaregistrované a pomenované "Rex" - "kráľ". Zdá sa, že takáto kožušina je len pre kráľov.

Vzhľad tohto plemena v ešte mladom ZSSR pripomína špionážne detektívne romány. A nie skutočnosť, že je to pravda. Ale tento príbeh dobre ilustruje zákony genetiky a povahu génu zodpovedného za zmenu štruktúry vlny.

Trochu o genetike

Spontánne mutácie tohto génu, ktorý je zodpovedný za vývoj vlny, nie sú tak zriedkavé, čo má za následok zvieratá s originálnym náterom. Tento gén je recesívny av prírode má malú šancu na prejav. Ale človek zachováva a plemeno takéto zvieratá. Rex mačky s vlnitými vlasmi, tri plemená morčiat, husi s kučeravým perom.

Jedno z plemien psov - nosiče mutovaného génu sú na svete veľmi bežné. Toto je pudel.

Keďže je však gén recesívny, ľahko sa ho skrýva prekrížením nosného zvieraťa s predstaviteľom iného plemena, ktoré nemá túto mutáciu.

Túto situáciu použil genetik A.S. Serebrovského, ktorý je na vedeckej misii v Nemecku.

V polovici 20. storočia minulého storočia bol zakázaný vývoz králikov Rex z Nemecka. Ale Serebrovsky prešiel Rexom s iným plemenom. Gene recesívne. Podľa zákona Mendela v prvej generácii sa to nezdá. Pokryje dominantný gén. To znamená, že potomstvo králika národnej hodnoty a králik iného plemena nevyzeral ako Rex vôbec.

Keďže na hraniciach boli zvieratá, ktoré nepatrili do tohto plemena zakázané vyvážať, vynechali Serebrovského.

Ďalšia vec technológie. Jednotlivci odobratého vrhu sa vzájomne prelínajú. V druhej generácii sa podľa rovnakého zákona Mendel získa 25% králikov pomocou Rex a ďalších 50% nosičov požadovaného génu. Takto získal mladý Sovietsky zväz kráľovský kráľ podľa legendy.

Iba dátumy sú mätúce. Toto plemeno sa vo Francúzsku predstavilo vo dvadsiatych rokoch 20. storočia, hneď odkiaľ pochádza z Nemecka a so zákazom vývozu a zároveň sovietsky vedec pašuje králi tohto plemena.

Popis plemena Rex králikov

Štandardné Rex sú pomerne veľké. Hmotnosť bežného rexu je od 3,5 do 4,8 kg. Telo je kompaktné, zaoblené. Často je telo zvieraťa širšie ako jeho hlavu. Králiky majú dobre vyvinuté šaty. Štandard plemena poskytuje 20 farieb. Hlavné skupiny sú biela, modrá, šela, agouti, čierna, čokoládová a škvrnitá.

Mutovaný gén spôsobuje, že rastlina vlasov rastie tak, že neleží na tele, ale stojí vo vzpriamenej polohe. Dĺžka strážnej srsti sa rovná dĺžke podkladu. Podsada rex je veľmi hrubá, tkanina je mierne viditeľná vo vlne. Kvôli tomu kožušinové zviera produkuje dojem velvet. Štruktúru nie sú povolené kučeravé chĺpky s výnimkou tých oblastí, kde je vlasy zvieraťa dlhšie ako bežné. Obvykle je to oblasť za ušami.

POZOR! Charakteristickým znakom plemena Rex králika sú skrátené krútené chĺpky alebo ich úplná absencia. Pazúry by mali mať rovnakú farbu ako kožušina na labkách.

To je kvalita vlny, ktorá určuje hodnotu tohto plemena králikov. Táto vlna je ľahko napodobiteľná pod hodnotnejšiu kožušinu. A keďže pri prechode s inými plemenami môžete stále získať rex, vykonala sa veľa práce v oblasti farieb.

Rex Marder

Veľmi cenená kožušina kukurice bola simulovaná vďaka chovu králika s farbou "marder". A dnes králiky Rex Marder existujú v dvoch verziách: bežné a trpaslíkové. Samozrejme, trpaslíci nikto plemená na koži, sú populárne vzhľadom na zaujímavú farbu.

Ostatné plemená založené na rex

Už v nedávnej dobe, s prídavkom krvi králikov Rex, boli plytké záhyby dvoch variácií: miniatúrne a štandardné. Prvá miniatúra bola zobrazená. Ukázalo sa to v dvoch variantoch. Na fotografii na ľavej kučeravé plyšové lopatky, na pravom lopatkovom typu Rex.

Štandardné plyšové lopatky boli získané v roku 2002 v Austrálii prechodom miniatúrnych lopatiek s veľkými predstaviteľmi plemena Rex.

Existuje niekoľko ďalších generácií "plyšových" králikov, ale sú uznané jednou asociáciou ako plemeno, druhá nie je a naopak. A zatiaľ čo samotné združenia šéfov králikov sa nerozumeli medzi sebou a s týmito plemenami, je lepšie nemať hovoriť o nových plemenách králikov.

Sotva sa dá obohatiť tým, že chovajú tieto pôvodné odrody králikov, ale určite bude možné získať veľa pozitívnych emócií z chytrého a nemravného malého zvieraťa.