Záhradníctvo

Ako na jar oplodniť maliny

Rastlinné maliny vyvolávajú veľa kontroverzných otázok. Neopatrní záhradníci považujú túto rastlinu za taký nenáročný, že jej umožňuje pestovať doslova ako burinu. Majitelia starostlivosti, naopak, sa starajú o otázky starostlivosti, najmä jarné kŕmenie. Potrebujem na jar hnojivá? Ako nakŕmiť maliny na jar? Aké typy hnojív sa majú použiť a v akom množstve? Všetko závisí od podmienok, v ktorých rastú karmínové kefy, od veku a typu pôdy. Samozrejme, čím je pôda úrodnejšia, tým lepšie je plodina, ktorú môžete zbierať.

Malina, naozaj, nie je medzi príliš náladový a náročný starostlivosť o rastliny. Ale môžete sa spoľahnúť na dobrú úrodu len v jednom prípade: s dobrým kŕmením plantáže.

Tip! Hnojivá by sa mali používať trikrát počas celého roka: na jar, v lete (keď začínajú dozrieť bobule) a na jeseň, kedy dochádza k tvorbe ovocných pukov.

Mimochodom, posledné kŕmenie kríkov je investíciou do ďalšej úrody.

Pred a po pristátí

Ak chcete získať viac plodov v prvom roku po výsadbe, je potrebné ich kŕmiť pred zasadením kríkov. Začiatočníci záhradníci sa pýtajú: v akej dobe je najlepšie pestovať malinové kríky na jeseň alebo na jar? V zásade majú obe možnosti právo na život. Optimálny čas na pestovanie závisí od regiónu.

Jesenné výsadbové kríky sú preferované pre južné oblasti s miernou zimou. Po jesennom výsadbe sa sadenice bezpečne prežúvajú a od jari začnú rastliny intenzívne rásť.

Pre stredné pásmo a severné oblasti je žiaduce výsadba sadeníc na jar, pretože riziko zmrazovania je dostatočne veľké (hlavne ak je zima mrazivé a bez snehu) a pružinové kríky budú koreni bez problémov. To isté platí pre odrody s nízkou zimnou odolnosťou (napríklad čierne maliny).

Príprava lôžok

Príprava miesta pre malinové kefy začína čistením pôdy z zvyškov rastlín a opatrným vykopávaním (hĺbka kopania je 25-30 cm). Je potrebné vziať do úvahy, že maliny rýchlo rastú, a preto pôvodne aplikovaná doplnková dávka nemusí postačovať neskôr.

Tip! Aby sa zabránilo "hladu" rastlín, hnojivá sa používajú v okolí obvodu lokality vopred, a to aj počas kopania.

Ako kŕmiť rastliny závisí od preferencií letného obyvateľstva a jeho schopností. Ako hnojivá môžu byť použité a minerály, a organické. Môžete kombinovať rôzne typy hnojív.

Tu je niekoľko možností pre komplexné dresingy na základe 1 štvorcového metra pozemku:

 • Humus (6 kg), minerálne zmesi s fosfátmi (80 g), potašové hnojivá (25 g).
 • Zmes rašeliny a kompostu (10-litrový lyžica), pol haliace plechoviek superfosfátu a draselnej soli.

Ak je pozemok na pozemku plodný a prvý sa používa na pestovanie záhradných rastlín, potom špeciálny vrchný obväz malín na jar, keď nie je potrebná výsadba. Pri kopaní pôdy z dreveného popola (1/2 kg na 1 "štvorec) je dosť vhodné použiť ako hnojivo. Chuť bobúľ bude oveľa lepšia.

Ako kŕmiť maliny pri výsadbe

Keď korenie maliny vyžadujú veľa živín, preto, hnojenie pri výsadbe maliny je potrebné urobiť priamo do otvoru.

Také hnojivá sa pridajú do každej jamky.

 • 2 lyžice superfosfátu.
 • Zmes kompostu a humusu v množstve 3,5-4 kg na meter štvorcový.
 • Draselná soľ (môže byť nahradená popolom z dreva) - 2 lyžice.

Ak má pôda kyslú reakciu, navyše k uvedenému zoznamu hnojív sa do šachty pridá 1 šálka horkého vápna.

Pred pridaním hnojív pri výsadbe do otvoru je potrebné ich zmiešať s pôdou. Po zasadnutí kríkov by mala byť plocha okolo nich mulčovaná pomocou:

 • Suchý humus.
 • Rašelina.
 • Piliny.
 • Piliny.
Je to dôležité! Hrúbka mulčovej vrstvy je 10 cm. Súčasne má mulčovanie dvojakú úlohu: neumožňuje vyschnuť pôdu a je ďalším organickým hnojivom.

Prvé kŕmenie maliny

Správne kŕmenie kríkov na jar je jedným z hlavných postupov, ktoré dávajú kľúč k bohatej úrode chutných a zdravých bobúľ. Hnojenie na jar - apríl.

Pred kŕmením malinových kríkov je potrebná nejaká príprava:

 • Odstráňte vetvičky, zmrazené počas zimy.
 • Zbierajte útočníka s jesennou lístiou.
 • Ak sa objavili buriny, musia byť ručne odstrániť burinu pred oplodnením malín. Treba dbať na to, aby nedošlo k poškodeniu koreňov puzdier.
 • Ak je pôda dobre navlhčená, potom sa v apríli použije ako prvé krmivo dusíkaté hnojivá. Množstvo hnojív je asi 80 g na 1 "štvorec" lôžka.
 • Rašelina, kompost alebo hnilobný hnoj sa používajú ako mulč na kríky. To chráni pôdu pred vyschnutím. Hnoja priťahuje dážďovky, ktoré uvoľňujú pôdu a poskytujú prúdenie vzduchu koreňom.

Jarná obväz s organickými

Používanie organických hnojív na jar je efektívnym a ekologickým spôsobom kŕmenia.

Na jar je možné oplodniť maliny takýmito spôsobmi:

 • Hnoj sa zriedi vo vode v pomere 1:10.
 • Vodný roztok výkalov vtákov v pomere 1:20.

Ako mulčovanie v malinových kríkoch je možné použiť kostnú múčku.

Kemira používa dobré výsledky (3 lyžice na 10-litrovú nádobu s vodou). Na podávanie 1 krmiva dosť litrových nádob s roztokom.

Zvláštne, ale ako organické hnojivo môžete použiť burinu alebo skôr infúziu z nich. Kostnatka a žihľava sú najžiadanejšou možnosťou, pretože sú bohaté na draslík a dusík.

Bylinná infúzia bola pripravená týmto spôsobom. Nalejte 1 kg zmesi byliniek 10 litrov vody a trvajte 10 dní, príležitostne miešajte hmotu. Pridaním malého množstva rastlín, ako je napríklad valerián alebo citrónový balzam, zlepšuje podávanie pachov. Výsledné hnojivá na maliny, riediť vodou v pomere 1:10 - 1:15 a voda maliny kríky v rýchlosti 2 litre na 1 Bush.

Tu sú niektoré najlepšie tipy na obliekanie od skúsených záhradníkov:

 • Najlepší čas na aplikáciu biopotravín je deň zažitia.
 • Ak je pôda suchá, musíte pred kŕmením vyplávať kríky.
 • Nedovoľte, aby roztok organických látok na listoch alebo stonkoch.
 • Pripravte organické roztoky na kŕmenie v otvorenej nádobe. Fermentačné procesy sú možné len pri voľnom prístupe vzduchu.

Ak ste urobili všetko správne, potom sa zber skončí dobre: ​​bobule budú veľké a sladké.

Dôležité pravidlo: prežitie rastliny je horšie ako podvýživa.

Krava a hlavne vtáčie výkaly sú vysoko koncentrované, takže prežitie môže viesť k nežiaducim následkom, vrátane smrti rastlín.

Jarné kŕmenie anorganickými hnojivami

Potas, dusíkové soli a fosfáty sú nevyhnutne potrebné pre normálny vývoj rastliny. Niekedy sa potašové hnojivá nahradia popolom. Popolček z dreva je prospešný vo všetkých ohľadoch. Je ekonomicky vyčerpaný, neobsahuje škodlivé látky. Množstvo popola na štvorcový meter lôžok je asi 150 g. Popol je možné pridať v suchom stave alebo zmiešať s vodou. Okrem toho popol neutralizuje príliš kyslé pôdy.

Minerálne hnojivá, ktoré sú užitočné na kŕmenie starých kríkov predtým, ako začnete uvoľňovať zem. Z hotových minerálnych zmesí sa Azofosk, Kemira a Ekofosk osvedčili ako najlepšie. Zmes zriedená podľa pokynov a potom vložte puzdrá.

Ako prvé kŕmenie, ak nie je hotová zmes, môžete použiť síran amónny (15 g na meter štvorcový). Hnojivo sa rozpadá pod rastlinami a nerozpúšťa sa vo vode.

Od približne štyroch rokov sa maliny kŕmia zmesou minerálnych hnojív a organických látok. Spotreba na 1 metr štvorcový je.

 • Draselná soľ - 3 g
 • Dusíkaté hnojivá - 3 g.
 • Fosforečnany - 3 g.
 • Humus - 1,5 kg.

Vynikajúce ako integrované hnojivo a močovina. Na desaťlitrovom vedre sa nachádza 1 lopatka humusu a zápalky močoviny. Horný obväz je taký silný a užitočný, že stačí na celé vegetačné obdobie. Je ešte užitočnejšie kombinovať použitie zmesi s močovinou s mulčovaním pilinami, nasekanou slamy alebo suchým hnilým hnojom.

Ak nie je organický, potom tento recept urobí.

 • Potashové hnojivá - 40 g.
 • Superfosfát - 60 g.
 • Dusičnan amónny - 30 g

Tieto zložky musia byť pred podaním rozriedené do 10 litrov vody.

Nepoužívajte chlorid draselný na kŕmenie malín: táto látka môže poškodiť kroviny. A superfosfát je užitočný, pretože obsahuje mnoho užitočných prvkov: síru, horčík a draslík.

Vyhodnocujeme vzhľad rastliny

Podľa skúsených záhradníkov, vzhľad rastlín pomáha vybrať si najlepšiu možnosť kŕmenia. Zdá sa, že malinové kríky môžu byť posúdené o tom, aké látky chýbajú a naopak príliš veľa.

 • Nedostatok dusíka. Listy na kríkoch sú malé, vyblednuté.
 • Veľké množstvo dusíka. Zastrešenie a lístie rastú príliš intenzívne, majú tmavý odtieň. Bobule sa vysychajú nezrelé, zber sa výrazne znižuje.
 • Nedostatok draslíka. Listy sú okraje farebné v hnedej farbe, pripomínajúce spálené. Rastliny znášajú zimnú zimu.
 • Nedostatok fosforu. Bush dáva slabé výhonky.
 • Nedostatok horčíka. Kríky rastú zle, listy sú žlté od stredu k okrajom.
 • Nedostatok železa. Farba listov je neprirodzene žltkastá, s žilkami zelenej.

Jarný obliekanie a následné hnojenie po celý rok vám umožní získať dobrú úrodu chutných a voňavých bobúľ. Po zistení príznakov výživových nedostatkov vo vzhľade rastliny budete môcť situáciu napraviť, vybrať vhodné hnojivá a intenzívnejšie rozvinúť rastlinu. Bobule budú viac aromatické, veľké a chutné.

Pozrite si video: Mercedes A200 test W177 - Maroš ČABÁK (Jún 2020).

Загрузка...