Výstavba

Ako urobiť skleník

Funkčnosť a dizajn skleníkov sa neodlišuje od skleníkov. Všetky sú určené na pestovanie zeleniny a sadeníc. Jediný rozdiel v pokrytí je veľkosť. Skleníky sú veľké konštrukcie, ktoré sú natrvalo inštalované na základoch. V prítomnosti vykurovania sa môže v zimnom období vyskytnúť kultivácia zeleniny. Skleník je znížená kópia skleníka a najčastejšie sa používa na skoré výsadbu sadeníc alebo pestovanie zeleniny v lete v chladných oblastiach. Je to oveľa jednoduchšie vytvárať skleníky na dávanie, než stavať veľký skleník. Budeme hovoriť o výbere miesta inštalácie prístrešku, vývoji výkresu a výrobe rámu.

Optimálne umiestnenie prístrešku pre postele

Medzi nezkušenými záhradníkmi existuje názor, že taká jednoduchá štruktúra ako skleník môže byť nainštalovaná na akomkoľvek mieste lokality. Najjednoduchšou možnosťou krytia je prilepiť oblúky do zeme a vytiahnuť film na vrchu. Ale čo je podstatou skleníka? Vo vnútri by teplota miestnosti mala byť optimálna pre sadenice nepretržite. Umiestnenie prístrešia ovplyvňuje mikroklímu:

  • Niektoré prímestské oblasti nemusia byť dokonca vhodné na inštaláciu skleníkov. Priestory sú umiestnené na suchom a rovnom mieste. Obtiažny terén a zaplavené oblasti sú prekážkou výstavby skleníka.
  • Pri inštalácii prístrešku vyberte miesto s dobrým osvetlením. Tieňové oblasti pod stromami alebo iné prekážky nebudú fungovať. Slnko by malo spadnúť na skleník počas dňa, aby bolo teplé vo vnútri prístrešku.
  • No, keď je postavený skleník, trochu bude vyfúknutý studený vietor. Ak vám pozemok umožňuje umiestniť prístrešie hore a dole, potom je jeho dĺžka lepšie obrátiť na juh. Takéto usporiadanie zaručuje dobré pokrytie po celom úkryte.
  • Vysoké umiestnenie podzemných vôd môže viesť k zvýšeniu vlhkosti v skleníku. Voda bude stagnovať, kvitnú, čo povedie k smrti sadeníc. Problém je možné vyriešiť iba úpravou drenáže.

Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel pomôže získať dobrú úrodu zo sadeníc pestovaných v skleníku.

Metódy vykurovania

Predtým, ako vytvoríte skleník s vlastnými rukami, musíte premýšľať o tom, ako udržať optimálnu teplotu vo vnútri. Rastliny milujú konzistenciu. Ak sa pod prístreškom vyskytujú časté teplotné rázy, sadenice spomaľujú rast. Termofilné a kvitnúce rastliny môžu dokonca zomrieť.

Existuje niekoľko spôsobov, ako ohriať skleník:

  • Voľný a jednoduchý spôsob ohrevu sa vykonáva pomocou slnečnej energie. Lúče prenikajú cez filmový kryt skleníka, zahrievajú rastliny a zem počas dňa. V noci je zdrojom tepla vykurovaná pôda. Solárne vykurovanie používa väčšina pestovateľov zeleniny. Avšak tento spôsob získavania tepla je nestabilný. Akumulované teplo pôdy nestačí na celú noc. Do rána dôjde k silnému poklesu teploty vo vnútri skleníka.
  • Elektrická metóda vykurovania je založená na položení vykurovacieho kábla do zeme. Takéto prístrešky sú trvalo vyriešené kvôli zložitosti výroby. Bookmark skleníka začať s plnením štrkových podložiek s hrúbkou 20 mm. Na vrchu sa naleje vrstva piesku o hrúbke 30 mm a vykurovací kábel je položený hadom. Všetko je naplnené 50 mm vrstvou piesku, po ktorom je hotový koláč pokrytý kovovou sieťou alebo plechom. Takáto ochrana zabráni poškodeniu kábla pri kopaní lôžka, plus elektrické vykurovanie pri neustálom udržiavaní izbovej teploty vo vnútri prístrešku bez ohľadu na poveternostné podmienky. Nevýhodou sú vysoké náklady na materiály a dodatočné náklady na zaplatenie za elektrickú energiu.
  • Zlatým priemerom medzi dvoma metódami ohrievania prístrešku je využívanie biopalív. Ak chcete postaviť takýto skleník s vlastnými rukami doma, spodná časť lôžok je vyrobená s výklenkom. Hnoj, vegetácia, slama, vo všeobecnosti sa tam naleje všetka organická hmota. V procese biodegradácie sa uvoľňuje teplo z odpadu. Metóda je pomerne jednoduchá a voľná, ale neumožňuje regulovať množstvo uvoľneného tepla. So silným zvýšením teploty vzduchu v skleníku sa vykonáva pravidelné vetranie.

Z akých materiálov a tvarov môže byť skleník vyrobený?

Ak chcete pochopiť, ako vytvoriť skleník, musíte zistiť, od čoho pozostáva. Základom úkrytu je rám. Závisí to od zložitosti konštrukcie, či bude hotový prístrešok stacionárny alebo prenosný.

Tip! Na výrobu krajiny skleníky zvyčajne používajú najlacnejšie materiály.

Takže najjednoduchšie rámce sú nastavené z oblúkov. Zložité konštrukcie sú konštruované z drevených alebo kovových polotovarov, okenných rámov. Niekoľko materiálov sa používa ako obkladanie:

  • Plastový film je najpopulárnejším materiálom pre prístrešie, ale zvyčajne stačí na 1-2 obdobia. Zosilnený polyetylén bude trvať dlhšie.
  • Ideálnou voľbou pre prístrešok je netkaná textília. Materiál sa predáva v rôznych hustotách. Plátno sa nebojí slnečného žiarenia a starostlivé ošetrenie bude trvať niekoľko sezón.
  • Stacionárne rámy z dreva alebo kovu môžu byť obložené polykarbonátom, plexisklom alebo obyčajným sklom. Takéto pokovovanie je drahšie a verzia so sklom môže byť nebezpečná kvôli krehkosti materiálu.

Teraz sa pozeráme na foto skleníky vlastnými rukami vyrobenými z rôznych materiálov. Možno vás priťahuje jeden z návrhov prístreškov.

Oblúkové obloženie

Vzhľad skleníka sa podobá tunelu. Jeho schéma neobsahuje zložité spojovacie uzly. Rám prístrešku je z oblúkov ohnutých v polkruhu. Čím viac ich nastavíte v jednom rade, tým dlhšie sa kryt prejaví. Vytvorte oblúky z plastových rúrok s priemerom 20-32 mm. Čím silnejšie je potrubie, tým viac môžete dosiahnuť polomer oblúka. Sú pripevnené k zemi s dreveným kolíkom alebo kladené na vyklenuté kusy výstuže. Pre silu tunelového krytu medzi oblúkom je možné pripojiť priečne položené potrubie.

Silnejší oblúk sa získa z oceľovej tyče s hrúbkou 6-12 mm. Ak máte tyč v pružnej hadici, bude chránená pred koróziou.

Ak je to potrebné, v predajni je možné zakúpiť hotové oblúky na prístrešok. Vo svojej letnej chate, budú musieť byť inštalované len na mieste postele.

Tip! Nevystavujte príliš dlhé oblúky. Kvadnú konštrukciu zo silného vetra môže spadnúť. V každom prípade, okrem sily v strede extrémnych oblúkov tunela, sú inštalované zvislé podpery.

Zakryte fóliu oblúkového rámu. Zospodu je stlačený na zem pomocou dosiek alebo tehál. Povolené je použiť netkané textílie namiesto fólie.

Na videu môžete vidieť skleníkový oblúk zariadenia:

Skleník v krajine je dôležitou štruktúrou. Bude to trvať minimálne čas a peniaze, aby sa to stalo, a úkryt prinesie maximálny prínos.