Záhradníctvo

Listy uhoriek v skleníku sa zmenili na bielu

Až po zistení skutočnej príčiny bielych škvŕn môžete začať eliminovať problém. Negramotné akcie môžu spôsobiť smrť rastlín.

Príčiny bielych škvŕn

Uhorky - jedna z najobľúbenejších zeleninových plodín. Mnohí pestovatelia ju chcú vidieť vo svojich záhradách, a to napriek niektorým ťažkostiam súvisiacim s jej pestovaním. Uhorky sú veľmi citlivé na nepriaznivé podmienky pestovania: nepravidelné teploty, nedostatok svetla, nedostatočné zavlažovanie, slabá ventilácia. Rastliny reagujú na chyby záhradníkov rôznymi zmenami: vädnutie, krútenie listových dosiek, zmena ich farby.

Jedným z najväčších problémov pri pestovaní uhoriek je vzhľad bielych škvŕn na listoch.

Rôzne faktory môžu spôsobiť tento problém, ale častejšie ide o plesňové ochorenie múčnatky. Vírus infikuje celú listovú dosku a vyzerá to, ako keby bola posypaná múkou.

Okrem toho choroba poškodzuje mladé výhonky a stonky. Zasiahnuté kríky kohútia, vysušia a ak sa nepodniknú žiadne kroky rýchlo, rastlina zomrie.

Práškové plesne sa vyvíjajú najmä v skleníkoch. Najmä ak je miestnosť príliš vysoká vlhkosť od častého a ťažkého zavlažovania a zlé vetranie. A ak je teplotný režim stále slabo pozorovaný a teplota v skleníku je nízka, potom sú to najpriaznivejšie podmienky pre vznik múčnatky.

Ovplyvnené listy zvrátia svoju farbu, zhltnú a zomierajú. Stonky sú vo vývoji ďaleko za sebou a nakoniec tiež zmiznú. Ak sa ovocie objaví na infikovaných riasach, dozrievajú sa vopred. Vyznačujú sa nedostatočným rozvojom, zlým vkusom a nízkym obsahom cukru.

Zahradníci sú známi pre iné choroby, vďaka čomu listy uhoriek sú biele.

Takýto nepríjemný jav môže spôsobiť biela mozaika - plesňové vírusové ochorenie, ktoré pokrýva listovú platňu s škvrnami vo forme bielych hviezd. So silnou infekciou môžu listy rastliny úplne biely.

Dotknutý keš prestane prinášať ovocie, alebo dáva zlú úrodu malých plodov s hrudkovitým povrchom a sfarbený bielymi a žltými pruhmi.

Vzhľad bielych škvŕn môže spôsobiť infekciu askochitídou.

Dotknutá časť listu vysušuje a praskne. S rozvojom ochorenia sa biele škvrny stávajú hnedou, rastlina sa stáva čiernou a vyschne.

Na listoch okrasných listov, spodných stoniek, plodov a koreňov sa môže objaviť biela vôňa patolína v dôsledku infekcie bielej hniloby.

Ovplyvnené oblasti sa stávajú mäkkými, rastlina zmizne a zomrie. Pri kontakte s chorými oblasťami rastliny sa ovocie tiež infikuje.

Výnos na takejto rastline prudko klesá.

Metódy riešenia problému

Potom, čo sa ukázalo, prečo boli listy uhoriek v skleníku pokryté bielymi škvrnami, môžete začať liečiť rastliny.

Na boj proti múčnatke sa používa infúzia mulleinu.

Na jeho prípravu je potrebné zmiešať 1 kg hnoja s 3 litrami vody. Zmes sa má infúziť 3 dni. Potom ho napnite, pridajte 3 litre čistej vody a postriekajte chorú rastlinu výsledným roztokom.

Rastliny postihnuté bielou mozaikou by sa mali ihneď odstrániť zo záhradnej postele.

Všetky záhradné náradie používané na skleníkové práce by mali byť dezinfikované roztokom manganistanu draselného.

Ďalší rok, pred výsadbou sadeníc potrebujú na ošetrenie pôdy dezinfekčným prostriedkom.

Ak sa na rastline objavia príznaky choroby s bielej hniloby, je potrebné odstrániť postihnuté listy a postriekať stonky čerstvou pôdou, aby vytvorili ďalšie korene.

Rastliny ovplyvnené aschitózou by sa mali postriekať zmesou Bordeaux.

So silnou infekciou je potrebné odstrániť choré kríky zo záhrady a spáliť.

Aby ste predišli výskytu chorôb a získali dobré úrody uhoriek, musíte prísne dodržiavať určité pravidlá pre pestovanie tejto plodiny.

Tip! Pri výsadbe sadeníc by nemali byť umiestnené príliš blízko seba, takže v budúcnosti nebude výsadba zhutňovaná.

Pri normálnom raste potrebuje dobre zaistené vetranie. V procese rastu sú najlepšie odstránené všetky nižšie listy, takže čerstvý vzduch môže voľne preniknúť do spodnej časti kríkov.

Starostlivo sledujte dodržiavanie teploty. Veľké teplotné rozdiely majú negatívny vplyv na rastliny a ich plody. V skleníku musí byť dobré vetranie.

Na zavlažovanie používajte iba teplú vodu. Je lepšie usporiadať tieto podujatia ráno alebo večer. Nerobte príliš uniesť s rôznymi obväzmi. Uhorky netolerujú živiny. Počas celej vegetačnej sezóny sa má profylaktický postrek vykonať napríklad roztokom močoviny. To posilní rastliny a zabráni výskytu chorôb.