Kvety

Petunia sadenice sa roztiahli: čo robiť

Zdravé sadenice z petúnie majú zafarbený hlavný kmeň a veľké listy. Avšak v niektorých prípadoch, v rôznych fázach vegetačného obdobia, stonky sú výrazne napnuté, stávajú sa krehké, krehké. Také tenké sadenice petúnie nie sú schopné následne tvoriť veľké kvety vo veľkých množstvách av niektorých prípadoch môžu dokonca zomrieť a nemajú čas kvitnúť. S cieľom napraviť situáciu a zlepšiť petúnie by sme mali zistiť príčinu takejto anomálie a prijať vhodné opatrenia, ktoré sa dajú nájsť podrobne v článku nižšie.

Prvé problémy

Často sa petúnia začínajú rozťahovať pred objavením sa týchto listov. V tomto prípade stojí za zváženie, ako existujúci vnútorný mikroklíma spĺňa požadované podmienky pre pestovanie mladých rastlín:

  • Teplota miestnosti by mala byť v rozmedzí + 22 - + 250C. V podmienkach s teplotou nad uvedenými hodnotami začínajú semenáčky petúnie nadmerne rozťahovať. Často sa takáto situácia vyskytuje, ak je rastlina v skleníkových podmienkach.
  • Vlhkosť na pestovanie petúnie by mala byť na úrovni 60-65%. Pri nízkej vlhkosti by sa mali rastliny postriekať.
  • Nedostatočné množstvo svetla veľmi často vedie k tomu, že je petúnie vytiahnutá. Optimálna dĺžka dní pre mladé rastliny je 6-8 hodín. Vo februári, kedy sa začína vysadzovanie semien petúnie na semenákoch, prirodzené svetlo nestačí, takže rastliny by mali byť osvetlené žiarivkami.
  • Sadenice petúnie by sa nemali pestovať v kontajneroch s vysokými okrajmi. Môžu vytvoriť určitú bariéru pre penetráciu svetelných lúčov. Rastliny v tomto prípade na získanie potrebnej energie sa roztiahnu nad existujúcu bariéru k zdroju svetla.
  • Kontajnery so sadenicami, ktoré sa nachádzajú na okenných parapetoch, by sa mali pravidelne otáčať na rôznych stranách, aby rastliny, ktoré sa nachádzajú najviac od zdroja svetla, nezažili tieňovanie a neťahali sa.

Je možné bojovať proti vyťahovaniu petúnie v počiatočnom štádiu kultivácie vytvorením najlepších mikroklimatických podmienok a potápačských rastlín do samostatných kontajnerov. Aby ste predišli natiahnutiu, môžete použiť nasledujúce odporúčania:

  • keď sa objavia listy semien, teplota pre semenáčiky by sa mala znížiť na +200C;
  • s príchodom prvého skutočného letáku by sa mala doba osvetlenia zvýšiť na 8 hodín;
  • súčasne sa odporúča, aby sa rastliny kŕmili komplexnými hnojivami, ktoré obsahujú vápnik pre koreňové rastliny;
  • po potápaní petúnie v oddelených tankoch znížte teplotu na + 16- + 180C spomaliť rast listov a najlepší vývoj koreňov;
  • svetelná doba na zber sadeníc by mala byť čo najdlhšia.
Je to dôležité! Je možné zvýrazniť petúniu nepretržite. V životných podmienkach môžete použiť žiarivky alebo lampy s úspornými žiarovkami "studené" svetlo.

Stojí za zmienku, že semená petúnie sú pomerne malé a keď ich zasadíme do zeme, je ťažké pozorovať interval medzi sadenicami, takže sadenice s rastom sú pomerne husté. Stínujúc sa navzájom, klíčky sa pokúšajú roztiahnuť. V tomto momente je veľmi dôležité, aby sa rastliny rýchlo prevrátili, predtým, než sa ich kmene stanú veľmi tenkými a krehkými. Informácie o tom, ako sa starať o mladé sadenice a ponoriť sa do samostatných kontajnerov, nájdete vo videu:

Je to dôležité! Na dekoratívne účely je možné vytvoriť ešte viac štrbín na vytvorenie puzdra požadovaného tvaru.

Ak sa sadenice vysadené na otvorenom teréne nadmerne roztiahnú, potom namiesto ich ukotvenia môžu byť vytvorené nasledovne: hlava hlavného stonky by mala byť ohnutá na zem a husto posypaná pôdou. To tiež povedie k urýchlenému rastu bočných výhonkov. Týmto spôsobom môžete vytvoriť krásne dekoratívne krúžky petúnie.

záver

Než začnete pestovať sadenice petúnie, mali by ste sa oboznámiť so všetkými vyššie opísanými priaznivými podmienkami. Koniec koncov, len dodržiavanie režimu vlhkosti, udržiavanie optimálnej teploty, včasné a stredné zavlažovanie, kŕmenie petúnie môže rásť dobré, silné sadenice. V prípade porušenia niektorých parametrov alebo nedodržania pravidiel pestovania sa môžete dostať predĺžené, slabé sadenice, ktoré nebudú páčiť s bohatým kvitnutím a krásnou zeleňou.

Pozrite si video: ČO ROBIŤ CEZ PRÁZDNINY? LucyPug (Júl 2019).