Kvety

Odrody zemných ruží s popisom a fotografiou

Prvé písomné dôkazy o kultivovaných ružiach sa dostali z územia moderného Turecka, získali počas výkopov v uruských hrobkách kráľov Chaldej. Povedali, že sumerský cár Saragon Prvý z vojenských kampaní v meste Uru priniesli ružové kríky. Pravdepodobne to bolo odtiaľ to, že ruža bola prevezená do Grécka a na ostrov Kréta a odtiaľ sa rozšírila cez západný svet.

Podzemné kvetinové ruže sa izolovali od keramickej skupiny až v polovici 80. rokov dvadsiateho storočia. To bolo spôsobené tým, že v dôsledku zvýšenej popularity rastlín na zemskom povrchu sa zvýšil aj dopyt po kvitnúcich kríkoch. A keď v 70. rokoch boli jednotlivé druhy týchto ruží prinesené na trh každý rok, potom v 80. rokoch začal ich skutočný rozmach.

Popis a systematizácia terénnych ruží

Podzemné ruže sú veľmi rozmanité. Do tejto skupiny patria nielen rastliny so stredne veľkými kvetmi a tenkými plíživými výhonkami mierne vyvýšenými nad zemou, ale aj široko otvorenými kríkmi, ktoré rastú do výšky 1,5 m. Systematika týchto ruží, podobne ako ostatné skupiny, je tradične zamotaná. Najčastejšie sa vyskytuje 4-5 podskupín. Upozorňujeme vás na klasifikáciu, ktorú dal Dr. David Gerald Hession. Podľa nášho názoru je viac zrozumiteľnejší ako ostatní, nielen nezkušený začiatočník, ale aj pokročilá prax v ruke:

  1. Miniatúrne plíživé kvety, ktoré rastú vo výške 30-45 cm a nie sú viac ako 1,5 m široké.
  2. Veľké plazivé rastliny, rastúce vo výške viac ako 45 cm, s šírkou viac ako 1,5 m.
  3. Miniatúrne kvitnúce kvety až do výšky 1,0 m, šírky nepresahujúcej 1,5 m.
  4. Veľké kvapky rastlín s výškou 1,0 metra a viac a šírkou viac ako 1,5 m.

Podzemné ružice prvých dvoch podskupín majú ležiace výhonky, často schopné zakoreňovať uzly. Rozmanitosti nasledujúcich dvoch podskupín tvoria široké šíriace sa kríky s dlhými klesajúcimi vetvami.

POZOR! Podskupiny sú zjednotené tým, že všetky sú nízko roztiahnuté rastliny tvoriace silný koberec vetví a listov.

Niektoré skleníky, napríklad francúzske, vo všeobecnosti prideľujú iba jednu skupinu. Tvrdia, že zemné krycie ruže sú len tie, ktoré rastú horizontálne, zatiaľ čo vysoké kvapkajúce kvety patria k iným podskupinám. Nenechajte sa prekvapiť tým, že sa odvodí rôznorodé zdroje zemského povrchu, lezenia, floribundových ruží alebo kroviniek (ďalšia nerozpoznaná, ale veľmi obľúbená odroda).

Niektoré taxonomisti sa odvolávajú na terénne pokrytie nízkych odrôd ruží s početnými vzpriamenými výhonkami, ktoré silne rastú a pokrývajú veľkú plochu (napríklad odrody Mainaufeya a Snow Ballet).

Prvé ruže v skupine zemných kvetov kvitli jedenkrát za sezónu, mali jednoduché alebo polobiele malé kvety a ich farba bola obmedzená na bielu, ružovú a červenú. Moderné odrody sú charakterizované predovšetkým nepretržitým bohatým kvitnutím, veľkou paletou farieb. Dnes môžete často nájsť odrody s veľkými alebo husto dvojitými šálkami. Všetky z nich sú charakterizované rýchlym rastom výhonkov, mrazuvzdornosťou a odolnosťou voči chorobám.

História zemných ruží

Prevažná väčšina odrôd bola zaregistrovaná za posledných tridsať rokov. To neznamená, že ružové terasy predtým neexistovali. Rose Vihura, ktorá je schopná rásť o šírke 6 metrov, bola od 19. storočia pestovaná ako zemný kryt a na začiatku minulého storočia sa začali objavovať jeho odrody a hybridné kompaktnejšie formy a atraktívny vzhľad.

V Japonsku sa vyskytuje plazivý druh ružovej vrásky, ktorá rastie na dunách a je schopná pokryť pomerne veľkú plochu. Ona je tiež považovaná za jeden z progenitorov modernej krajiny rozmanitosti ruží.

Kvitnúce ružové terasy dnes pevne zaberajú jednu z vedúcich pozícií v dopyte nielen medzi ružami, ale aj medzi inými plíživými rastlinami.

Použitie ružových ruží v dizajne

Podivné ruže veľmi rýchlo získali popularitu, každý krajinný dizajnér považuje za svoju povinnosť umiestniť aspoň jednu na najmenšiu lokalitu. Používajú sa v kvetinových záhonoch, naplnených úzkymi terasami, dobre osvetleným priestorom medzi veľkými a malými krajinnými skupinami. Môžu pôsobiť ako široké hranice.

Kvitnúca rastlina zasadená uprostred trávnika bude vyzerať skvele. Ruže z prvých dvoch skupín by mali byť vysadené na trávniku, ak sa na ne pozerajú väčšinou zhora, a vysoké odrezky budú vyzerať dobre z akéhokoľvek miesta kontroly. Vysoké odrodové väzby sú celkom vhodné na pestovanie ako pásomnice.

Podzemné ruže môžu byť vysadené akýmkoľvek svahom, a to nielen zdobí, ale aj chráni proti erózii. Tieto rastliny môžu zakryť hrbole a iné nezrovnalosti pôdy. Pomocou plôškových odrôd môžete v prípade potreby zamaskovať poklop.

Ruže štvrtej podskupiny budú vhodné ako nízke, ale široké zaistenie. Vzhľadom k veľkolepému nízkemu plotu je ľahké vidieť, čo sa deje vonku, a trnité výhonky, ktoré zaberajú veľkú plochu, vás ochránia pred vonkajším vniknutím.

Niektoré odrodové odrody sú vhodné na pestovanie v kontajneroch.

Možno, že toto video prebudí vašu fantáziu a povie vám, kde si túto rastúcu rastlinu v záhrade:

Výber terénu sa zvýšil

Pred nákupom ruže (zvlášť vybrané z katalógu), ak nechcete nechať nepríjemné prekvapenia, starostlivo prečítajte popis a dozviete sa viac o nej z iných zdrojov.

Ľudia majú najväčšie sklamanie pri nákupe odrôd ružového poľa. Zvyčajne padajú na mieste na jar alebo na jeseň a bez púčikov. Tie fotografie, ktoré vidíme v katalógoch alebo na obrázkoch pripevnených na kríky niekedy neodrážajú skutočný stav vecí. Odrody prvej a druhej skupiny často kvitnú s malými kvetmi a na fotografii zemných kvetov vidíme jeden kvet a dokonca omnoho väčšiu veľkosť ako v skutočnosti. V dôsledku toho môžeme čakať na sklamanie.

Druhým bodom je, že pod podzemnými ružami sa najčastejšie myslí rastlina s mäkkými výplňami, ktoré sú určené na pokrytie veľkého alebo malého miesta pôdy. Ale musíte mať na pamäti, že ešte stále sú klesajúce ruže, ktoré môžu dosiahnuť výšku 1,5 m. Majiteľ chce pravdepodobne vytvoriť jasné miesto v rohu kvetinového záhonu, namiesto toho pestovať 1,5-metrovú rastlinu, ktorá pokrýva svoje výhonky nielen s celou záhradkou, ale časť trate, dostane šok.

Tip! Vždy venujte pozornosť tomu, ako rýchlo a ako dlho rastliny rastú.

Rozmanité odrody

Poďme sa bližšie pozrieť na odrody zemského povrchu ruží.

Avon

Podrodená odroda, ktorá kvitne celú sezónu s plíživými výhonkami, malými listami a perličkami s priemerom približne 3,5 cm. Na začiatku kvitnutia majú svetlo ružovú farbu, ale rýchlo sa biela, výška bush dosahuje 30-40 cm, môže mať rozlohu asi 2 štvorcových metrov. m. V regiónoch s miernou zimou bez prerezania môže pokryť veľkú plochu. Mrazuvzdornosť a odolnosť voči chorobám - stredné. Môže sa pestovať ako kontajner.

Bonika 82

Jedna z najpopulárnejších a najbežnejších odrôd štvrtej podskupiny. Bush môže dosiahnuť výšku 1,5 m, ale vyzerá atraktívnejšie, ak je na jar v polovici. Bush je krásny, šíriace sa, s atraktívnym listom tmavozelenej farby. Môže sa pestovať ako záhradná, kontajnerová rastlina alebo krab. Prvá vlna kvitnutia - najbohatší. Kvety s priemerom 3-5 cm zhromaždené v klastroch 5-15 v kefke, pri otvorení svetlo ružové, môže zoslabiť takmer biele. Ak sú odrezané v čase, je možné druhú a tretiu vlnu kvitnutia, inak sa vytvoria jednotlivé kvety až do mrazu. K mrazu, múčnatke a namočte je odroda stredne odolná. Na odolnosť voči čiernym škvrnám je slabá, najmä v daždivom lete.

Brodment

Táto odroda nepretržite kvitne s froté žltozelenými kvetmi s priemerom do 7 cm, majú slabý zápach a objavujú sa jednotlivo alebo sú zhromaždené štetkami až do 5 kusov. Roznášajúci sa keftor patrí do tretej podskupiny a jej výška dosahuje 60-75 cm. Odroda je odolná voči chorobám, spája dobre.

Chilterns

Veľmi obľúbená odroda, takmer každá krajina dáva iný názov. To môže úspešne rásť v každom podnebí, podľa rôznych zdrojov k tretej alebo štvrtej podskupine. Bush je stlačený na zem, má plíživé dlhé výhonky s tmavým lístia. Veľké až 8 cm priemerné polodvojné kvety so slabou arómou sú nanesené krvavo-červenou farbou a nezmazávajú sa na slnku. Púčiky sa zhromažďujú pomocou stanu 10-30 kusov. Odroda kvitne nepretržite počas celej sezóny, mrazuvzdorná, mierne odolná voči chorobám.

Essex

Odroda patrí do prvej podskupiny a rastie dobre v šírke. Ružové jednoduché kvety s priemerom až 4 cm so slabou vôňou vyzerajú skvele a sú zhromažďované kefami 3-15 kusov. Kvitnúca - opakovaná, odolnosť voči chorobám - stredná. Sort získal niekoľko ocenení.

Ferdy

Jedna z najzaujímavejších odrôd však kvitne hojne iba raz, s koralovo-ružovými semi-dvojitými kvetmi s priemerom do 4 cm, zhromaždenými v kefkách 5-10 kusov, úplne bez chuti. Bush hustý, rozvetvený, s veľmi krásnymi listami, patrí do tretej podskupiny. Najlepšie je, aby ste to vôbec nezrežili, len nakrájajte výhonky na jar trochu - a tak sa ukáže v celom závode. Má nízku odolnosť proti mrazu a vysokú odolnosť voči chorobám.

Kvetinový koberec

Jedna z najlepších odrôd prvej podskupiny. Polovica dvojité alebo froté bohaté ružové kvetinové kvety s priemerom do 6 cm kvitnú nepretržite a veľmi hojne, 10-20 kusov sa zhromažďuje v kefách. Zobrazuje niekoľko odrôd, ktoré sa líšia od zdroja len vo farbe. Má vysokú zimnú odolnosť, odolnosť voči chorobám a namáčanie.

kent

Jedna z najznámejších podzemných ruží. Patrí do tretej podskupiny a tvorí krásny úhľadný krov, ktorý takmer nevyžaduje orezávanie. Hojne a nepretržite kvitne počas celej sezóny. Semi-dvojité kvety so slabou arómou majú priemer až do 4 cm, zhromaždené štetkami 5-10 kusov. Odolnosť voči mrazu - stredná, choroba - vysoká.

Max Graf

Jedná sa o najstaršiu rozmanitosť ruží, zachovaných až do súčasnosti. Vzhľadom na vzhľad je ľahké určiť, že ide o medzidruhový hybrid medzi vráskami Dogrose Wrinkled a Dogrose Vihura. Vzťahuje sa na druhú podskupinu. Drsné výhonky sa ľahko zakoreňujú samy a rýchlo zvládnu veľkú plochu. Táto odroda nie je vhodná pre kvetinové záhony, ale je ideálna, ak musíte zatvoriť svah alebo rýchlo uzavrieť veľkú plochu. Jednoduché voňavé kvety s priemerom 5 cm majú tmavo ružovú farbu a zhromažďujú sa pomocou kartáčov s 3-5 kusmi. Odroda kvitne raz, ale má ozdobné listy a vysokú odolnosť voči chladu a chorobám.

Pesenti

Táto odroda je zaregistrovaná ako prízemná ruža, ale vzhľadom na jej pružné výhonky sa môže pestovať ako lezenie. Zvýšený na podpornom biče vyzerá ešte lepšie. Vzťahuje sa na druhú skupinu. Má dve kvitnúce vlny, rýchlo rastie a môže rýchlo pokrývať veľkú plochu až do 7-8 metrov štvorcových. Kvety s priemerom do 6 cm sa zbierajú v strechách až do 10-30 kusov, majú nádherné vlnité okvetné lístky, maľujú koralovo-ružové sfarbenie a mierne aróma. Sú veľmi odolné voči chorobám.

záver

Nepredstierame, že najlepšie odrody zemiakových ruží ukázali - každý má vlastnú chuť. Dúfame len, že vás zaujíma a vyzve k ďalšiemu poznávaniu týchto krásnych kvetov.