Záhradníctvo

Ako pestovať uhorky v skleníku na jeseň

Jeseň je čas na zber, pre niektoré plodiny naposledy v roku. Ale chcete jesť čerstvú zeleninu nielen v lete. Ak všetko prebehne správne, až do veľmi chladného počasia, chrumkavé zelené uhorky potešia celú rodinu, pripomínajúc minulé leto.

Pestovaním uhoriek v skleníku na jeseň je vhodné začať sa pripravovať na konci leta. Teplota vzduchu s príchodom jesenného chladu často často nedovoľuje, aby sa sadenice vyvíjali na otvorenom teréne. V septembri by malo byť všetko pripravené na pestovanie semien, z ktorých by mali čoskoro rásť mladé uhorky. Prvým potrebným krokom je príprava skleníka.

Ak niektorá zelenina v letnom období rástla v skleníku, potom by mala byť pôda čistená zo zvyškov listov, výhonkov a koreňov.

Rám skleníka môže byť drevený alebo kovový. V každom prípade, materiál rámu pred výsadbou sadeníc je potrebné spracovať: drevo - s roztokom bielidlo alebo vodou na báze farby, kov - síran meďnatý. To sa robí s cieľom chrániť budúce výhonky pred škodcami, hrdzou a plesňou, ktoré sa môžu usadiť na ráme skleníka.

Hlavné materiály používané v skleníkoch sú fólia, sklo alebo polykarbonát. Film - najjednoduchší, ale nie najtrvácnejší druh povlaku. Používa sa častejšie pre dočasné letné možnosti skleníka. Ak máte v úmysle vysadiť uhorky v takom skleníku, musíte starostlivo skontrolovať neporušenosť povlaku a chrániť mladé výhonky pred studeným kondenzátom, ktorý sa ráno vždy formuje na filme. Z tohto dôvodu môžu rastliny zmrznúť a zomrieť.

Polykarbonátový skleník je najtrvanlivejšia a najspoľahlivejšia možnosť, ale stojí to veľa peňazí.

Preto ho inštalácia kvôli 3-5 kg ​​uhoriek nestojí za to. Ale ak rastúce uhorky v skleníku je ziskové podnikanie, potom by ste nemali zachraňovať dobrý polykarbonátový skleník s vykurovaním, osvetlením a ventiláciou vzduchu.

Príprava sadeníc a výsadba uhoriek v zemi

V septembri teplota pôdy v strednom Rusku ešte umožňuje zasadiť semená do skleníka priamo do zeme.

Je to dôležité! Uhorky sú teplomilné rastliny, takže semená klíčia a nezomrú, teplota pôdy by nemala byť nižšia ako 12 stupňov.

Ak existujú obavy, že v noci bude chladnejšie, semená môžu byť vysadené v špeciálnych kvetináčoch, ktoré sa inštalujú do skleníka pred tým, ako sa výhonky vyklíčia.

Pri výsadbe uhoriek v otvorenom teréne skleníka je potrebné predbežne ošetriť pôdu, aby sa zbavili škodlivých baktérií, rozpadu a buriny, ktoré by mohli poškodiť budúcu plodinu a tiež vytvoriť miesta pre postele. Predbežná príprava pôdy pred výsadbou zahŕňa niekoľko krokov:

  1. Pôda v skleníku sa odstráni o 5 - 10 cm, aby sa z pôdy odstránili nežiaduce prvky, ktoré zostali z predchádzajúcich výsadieb.
  2. Pôda by mala byť ošetrená riedeným vápnom a hnojivami, organickými a minerálnymi. Ak hovoríme o kompostu a nie o hnilobnom hnoji, potom pre ich pokladanie sa vyrábajú malé prehĺbenia, v ktorých je potrebné navrhnúť vybraný druh hnojiva v množstve 20 kg na 1 m2.
  3. Lôžka môžu byť umiestnené v skleníku, pretože sú vhodné pre jeho majiteľa. Ale ak máte v pláne kombinovať kultiváciu uhoriek s inými druhmi zeleniny, potom strana na výsadbu sadenice by mala byť slnečná. Výška lôžok môže byť od 20 do 30 cm.
  4. Pred vysádzaním uhoriek v lôžkach sa otvory vyrábajú vo vzdialenosti najmenej 30 cm, čo je nevyhnutné, aby sa krúpy medzi sebou nerušili počas rastu. Príliš úzke vysádzanie uhoriek znižuje ich výnos a kvalitu ovocia. Pred vysadením sadeníc je nutné otvor otvoriť. Potom jemne prilepte koreň výhonku a posypte ho zeminou. Zavlažovanie sadeníc ihneď po výsadbe sa nevyžaduje.
  5. Výsadba hotových sadeníc sa uskutočňuje, keď výška stonky dosiahne 15-25 cm. Stojí za to starostlivosť pred prípravou mrežov, ku ktorým bude potrebné zviazať rastúce výhonky.

Špeciálnym rysom výsadby uhoriek v skleníku na jeseň je to, že počas tohto časového obdobia, dusíkaté hnojivá nie sú potrebné. Stačí stačiť pôdu proti škodcom a obohatiť ju hnojom. Zvlášť vhodné na tieto účely kuracie trusy, ktoré boli predtým namočené vo vode. Hnojivá s obsahom dusíka sa používajú iba na jar.

Starostlivosť o uhorky v skleníku

Uhorky sú rastliny, ktoré milujú vlhkosť. Hladina vlhkosti v skleníku musí byť aspoň 80%. To však neznehodnocuje pravidelné zalievanie zeleniny. Stačí, aby ste to držali každý druhý deň. Ak je jeseň slnečné a horúce, môžete denne vypestovať uhorky. Zalievanie uhoriek by sa malo vykonávať s vodou pri izbovej teplote, presne pod kríkom, pričom sa uistite, že sprej nespadá na listy.

Preto je lepšie používať kanvicu so špeciálnou tryskou. Musíte sa uistiť, že tlak vody, kedy napájanie nie je príliš silné.

Koniec koncov, môže poškodiť mladý koreňový systém zeleniny. Nepoužívajte príliš veľa vody. Prebytočná vlhkosť spôsobí hnilobu a smrť rastlín. V polovici jesene pri nižšej teplote je možné uhorky menej často vyplávať, asi 1 krát za 10 dní. Spotreba vody na 1 m2 by mala byť približne 8-9 litrov.

Keď teplota vzduchu klesá, pôda sa postupne ochladzuje. Ak sa skleníko nie je dodatočne zahrievané, potom mladé uhorky na jeseň nemôžu dostať všetky potrebné živiny z pôdy a potrebujú dodatočné kŕmenie. Najlepšou možnosťou by boli vodorozpustné hnojivá, ktoré sa môžu striekať na puzdrách. Ich používanie by sa však malo vykonávať striktne v súlade s pokynmi na obale.

Ako sa starať o výhonky

Rastlinné výhonky uhoriek potrebujeme odchytiť od okamihu, keď dosiahnu dĺžku 50 cm, čo sa deje takto:

  1. Dolné bočné výhonky sú odstránené záhradníkom.
  2. Bočné výhonky odoberané na zachytenie prvého listu.
  3. Horná časť hlavného výhonku a horné výhonky sú upevnené nad druhým listom.

Všetky nadmerné antény, mŕtve vaječníky, suché listy a časti bočných stoniek by sa mali včas odstrániť, aby nezasahovali do vývoja hlavného úniku plodov. Aby bola plodina veľká a plody uhoriek rastú na stredne veľké, je potrebné nielen udržiavať úroveň vlhkosti, oplodniť a napojiť výsadbu. Je dôležité zabezpečiť, aby čerstvý vzduch vstupoval do skleníka. Vetranie sa odporúča 1-2 krát týždenne. Silné jesenné výkresy však môžu poškodiť mladé rastliny, a preto by sa malo v prípade potreby veľmi opatrne, pokiaľ ide o pokrytie stopiek filmom.

Tip! Na pestovanie uhoriek na jeseň je lepšie vybrať mrazuvzdorné, nenáročné odrody.

Patria sem hybridné odrody zeleniny. Sú odolné voči malým teplotným extrémom, škodcom a zároveň produkujú vysoké výnosy aj pri nepriaznivých podmienkach. S výhradou všetkých pravidiel pre starostlivosť o uhorky môže byť zber úrody 1-2 krát týždenne.