Hospodárstvo

Záverné prepelice v inkubátore doma

Proces inkubácie prepelíc v podmienkach ich vlastnej farmy nie je príliš náročný, ak dodržiavate jednoduché pravidlá. Chovné dievčatá sú neustále v dopyte na trhu a kŕmne mäso je vždy v dopyte. Je to veľmi chutné a má diétne vlastnosti. Ak si prajete, môžete vtáčieť vtákov v inkubátore a desaťnásobne svoj vlastný dobytok počas celého roka.

Prijímanie reprodukčného materiálu vysokej kvality

Jednou z výhod chovnej prepelice je to, že vajcia ukladajú 1,5 mesiaca po vyliahnutí. Avšak nie každý reprodukčný materiál je vhodný na umiestnenie do inkubátora. Musí byť oplodnené, čerstvé a dobré genetické informácie. Ak chcete chovnú prepelicu vytvoriť svoje vlastné kŕdle, tam sú od 3 do 4 samíc pre muža. V tomto prípade sa môžete spoľahnúť na skutočnosť, že ženy budú pokryté a že bude dostatok materiálu na inkubáciu.

Je to dôležité! Ak je v stáde príliš veľa mužov, potom to môže byť jedným z dôvodov prítomnosti kŕmnych vajec, ktoré nie sú vhodné na inkubáciu.

Na vlastnej mini-hydine farme je možné dosiahnuť zvýšenie indexu produktivity až na 80%. Králiky a prepelice sú držané v samostatných krytoch. Pri párení je prepelica ponechaná v malej voliérii s dvoma samčiakmi po dobu pol hodiny. Aké pravidlá sa musia dodržiavať na reprodukciu materiálu na inkubáciu sa ukázali byť vysoko kvalitné?

Optimálny vek pre vrstvy je od 2,5 do 9,0 mesiaca. Muži na párenie by sa mali používať nie starší ako 3 mesiace. Ak je prepelica staršia ako 3 mesiace, mala by byť zlikvidovaná a nahradená dvojmesačným výrobcom.

Kritériá oprávnenosti pre chov prepelíc v inkubátore sú nasledovné:

 • Inkubované oplodnené vajíčko by nemalo byť príliš veľké ani malé.
 • Hmotnosť jedného vajíčka je: pre plemená vajec - od 9 do 11 g, pre mäsové plemená - od 12 do 16 g.
 • Škrupina nie je príliš nudná, ani príliš pestrá.
 • Plášť nie je drsný na dotyk.
 • Ďalším dôležitým bodom je správna forma. Na inkubáciu nie sú vhodné žiadne špicaté ani sférické vajcia.

Je možné urobiť záverečné závery o vhodnosti vajíčka na umiestnenie do inkubátora pomocou samotného ovoskopu. Vytvorte kartónový valec, rozrezajte okienko uprostred na veľkosť vajíčka. Z prednej strany vložte lampu, ktorá je pripojená k elektrickej energii.

Materiál inkubujeme v nasledujúcich prípadoch.

 • Trhliny v plášti.
 • Vzduchová komora je na strane vajíčka alebo na strane ostrého konca.
 • Žĺtok nie je vycentrovaný.
 • Prítomnosť dvoch žĺtkov.
 • Proteín a žĺtok farbené.

Skladovanie inkubačného materiálu

Oplodnené vajcia môžu byť uložené až 1 týždeň pred umiestnením do inkubátora. Každý ďalší deň znižuje pravdepodobnosť narodenia plnohodnotnej plienky o tretinu. Vysvetľuje to skutočnosť, že doba životaschopnosti embrya nepresiahne štyri týždne.

Pred umiestnením do inkubátora sa reprodukčný materiál uchováva v dobre vetranej miestnosti pri teplote vzduchu 10 až 12 stupňov a relatívnej vlhkosti okolo 80%. Na zvlhčenie vzduchu v miestnosti môžete použiť otvorenú nádobu naplnenú vodou.

Je potrebné chrániť vajíčka pred lúčmi slnka. Dvakrát denne sa obrátia. Súčasne je potrebné postupovať veľmi opatrne, aby sa zabránilo poškodeniu šnúr.

Vajcia vložíme do inkubátora

Najskôr pripravte inkubátor na "inkubáciu". Vajcia sú uložené v dôkladne umytom a dezinfikovanom inkubátore. Dezinfekciu inkubátora možno vykonať 8-minútovým ožiarením kremennou lampou alebo rozpustením Ecocide.

Tip! Predpláchnuť vodu do určenej nádrže. Spustite zariadenie na 3 hodiny voľnobehu. Toto je potrebné, aby ste sa uistili, že termostat pracuje.

Kontroverzná otázka: Potrebujete umývať vajcia pred položením v inkubátore? Odborníci to neodporúčajú, pretože škrupina môže byť poškodená. Mnohí chovatelia hydiny však toto pravidlo zanedbávajú. Umývajú sa a spracujú 3% roztokom mangánu. Oveľa účinnejšie ako také ošetrenie 5-8-minútové ultrafialové ožarovanie. Svietidlo sa nachádza vo vzdialenosti 40 cm od povrchu.

Vajcia sú umiestnené v inkubátore dvoma spôsobmi: vo vertikálnej a vodorovnej polohe. Pri položení horizontálne sa vajcia pravidelne valcujú v rôznych smeroch a keď sú zvislé, sú naklonené doľava a doprava (inkubácia prepelíc bez prevratu). Vertikálna metóda je menej priestranná, ale veľké percento vyliahnutia (približne 75%).

Vertikálna záložka

Ak inkubátor nie je prispôsobený na vertikálne kladenie vajec a nie je vybavený zariadením na automatizované otáčanie vajíčok, môžete vytvoriť tvar vlastnými rukami. Na tento účel sú vhodné konvenčné vaječné podnosy, rozrezané na záhyb. V spodnej časti článku vyrežte otvor s priemerom 3 milimetre. Vertikálne rozložte vajcia do buniek a nakláňajte ich štyridsaťpäť stupňov.

Je to dôležité! Aj keď je inkubátor vybavený elektrickým teplomerom, je žiaduce dodatočne monitorovať teplotu vzduchu v inkubátore s alkoholovým teplomerom.

Horizontálne rozloženie

S touto metódou inkubácie vajec stačí rozšíriť sieť. Súčasne je potrebné predbežne načrtnúť stranu, ktorá je na vrchu, aby sa nezmieňala pri prevrátení.

Režim inkubácie

Podmienky inkubácie sa niekoľkokrát zmenili.

 • 1-7 dní: teplota vzduchu 37,8 stupňov, relatívna vlhkosť 50-55%. Otepte vajíčka každých 6 hodín.
 • 8-14 deň. Teplotné podmienky zostávajú rovnaké. Relatívna vlhkosť je znížená na 45%. Vajcia sa musia otáčať každých 4 hodiny. Navyše, dvakrát denne, musíte inkubátor nasávať 15-20 minút na chladenie vajec. Reverzácia pomáha zabrániť prilepeniu embrya k plášťu.
 • 15-17 deň: úroveň relatívnej vlhkosti stúpa na 70%. Teplota vzduchu je 37,5 stupňov.

Doba inkubácie je od 17 do 18 dní. Po vyliahnutí musia byť kiahne v inkubátore uschované až do sucha. Po približne dvoch dňoch môžu byť kurací teliat umiestnené v podmienkach "dospelých": oddelená miestnosť, predtým vyhrievaná.

Je to dôležité! Je možné uložiť životaschopné embryá a úspešne odobrať prepelice aj vtedy, ak sa inkubátor náhle zlomil.

Je dôležité vidieť a opraviť škodu v čase. Aby nedošlo k poškodeniu embryí, mali by byť ochladené na 15-17 stupňov.

Výsledok práce

Produktivita produkcie kmeňa v inkubátore môže byť odhadnutá najjednoduchším aritmetickým počítaním. Ak je počet mladých populácií ¾ alebo viac z celkového počtu vajec, potom to znamená, že všetko je v poriadku. Ak je menej, potom musíte analyzovať príčinu tohto javu a použiť pomôcku ovoskopu.

 • Vajcia bez hnojenia má rovnaký vzhľad ako pred pokladaním v inkubátore, s tým rozdielom, že vzduchová komora je roztiahnutá.
 • Ak je viditeľný krvavý šarlátový krúžok, je to znamenie smrti embrya počas prvých piatich dní vajca v inkubátore.
 • Ak embryo zmrazí od 6. dňa do 14. dňa, bude trvať asi polovica celkovej kapacity.
 • Kurenie, mŕtve pred vyliahnutím alebo počas neho, obsadzujú celý objem. Pri pohľade na ozdobný priestor alebo úplne neprítomný, alebo mierne viditeľný.

Je tiež potrebné zistiť, čo presne spôsobilo pokles produktivity chovu prepelíc: porušenie teplotného režimu, nepriaznivú úroveň vlhkosti alebo nepravidelné otáčanie vajec. Dôvody pre nízku produktivitu inkubácie môžu byť.

 1. Nevyvážená výživa, nedostatok minerálov, stopové prvky a vitamíny. V dôsledku toho sa vytvárajú slabé a pôvodne nerealizovateľné embryá. Násadové kurčatá majú malformácie, slabú imunitu. Niektoré deti umierajú, neschopné prepichnúť škrupinu s zobákom.
 2. Nesprávny režim inkubácie. Môže to byť porucha režimu vlhkosti a teploty vzduchu, ako aj nedostatočná ventilácia. Embryá zomrú z nedostatku kyslíka.
 3. Narušená výmena plynu. Je potrebné monitorovať teplotu a v súlade s režimom inkubácie pravidelne ochladzovať vajcia.

Pred zakúpením inkubátora je potrebné oboznámiť sa s jeho technickými vlastnosťami a prítomnosťou ďalších funkcií (automatické otáčanie vajec, škatuľka pre šrachy a kontrolu vlhkosti vzduchu).

Nákup materiálu pre inkubáciu najlepšie v osvedčených farmách. Ale ak si to prajete, môžete začať pestovať svoj rodokmeň. Ušetríte peniaze a získate skúsenosti. Postup inkubácie prepelíc je dosť opatrný, ale zaujímavý a vzrušujúci. Vaša vytrvalosť a trpezlivosť budú odmenení!

Proces inkubácie je uvedený vo videu: