Kvety

Ako pestovať gladiolus od dojčiat

Mnohí fanúšikovia týchto šikovných a ušľachtilých kvetov každý rok pôsobia podľa dlhodobého vzoru: na parapety vyrastajú hľuzy, dajú sa do zeme, vychutnávajú kvitnutie, na jeseň vyťahujú žiarovky, odlupujú sa od zeme a "všetko, čo je nadbytočné", a po sušení ich uložte do skladu. Po určitom čase začnú bolesti ublížiť, môžu byť zasiahnuté škodcami, oslabené, hnilobné počas zimného skladovania a skôr či neskôr je potrebné zakúpiť nový sadivový materiál. Ale skutoční pestovatelia kvetov budú v prvom rade mať záujem o reprodukciu akýchkoľvek kvetov, v ktorých sú zapojení. A čoskoro bude jasné, že niečo "zbytočné", ktoré bolo jednoducho odstránené každý rok spolu s nečistotou a zemou, je skvelou náhradou za staré kvety.

Koniec koncov, jeden bulb gladiolus nežije dlhý čas, maximálne asi 5 rokov, a potom sa začína "starnúť", čo sa prejavuje vo všetkých vyššie uvedených príznakoch, ktoré vôbec nie sú ako žiadny živý florist. Najjednoduchší spôsob, ako nájsť pre ňu dôstojnú náhradu, je, že od budúcich detí vyrastie dobrý materiál na výsadbu. Koniec koncov, gladioly od malých detí majú tendenciu rásť silné, zdravé a krásne. Článok podrobne uvažuje o všetkých fázach pestovania šikovných viacfarebných pekných gladiolov od detí.

Čo je dieťa a na čo je ona

Po prvé, je potrebné zvážiť veľkosť gladiolus corms. Väčšina otázok týkajúcich sa začiatočníkov vzniká, keď ide o nepochopiteľné slovo - analýzu corm. Tento výraz zvyčajne indikuje veľkosť a možnosť vzniku kvitnutia žiarovky.

 • Takže, ak má cister má priemer 3,2 cm a viac, hovoria, že ide o prvú analýzu. To znamená, že keď je zasadený, je pravdepodobné, že prinesie niekoľko silných stopiek, sfarbenie farieb bude čo najintenzívnejšie a zvlnenie sa rozvinie na plný potenciál.
 • Ak je cister má veľkosť 2,5 až 3,1 cm, potom sa nazýva druhá žiarovka a jeho kvitnutie bude tiež pôsobivé.
 • Pri klasifikácii centier na veľkosť od 1,5 do 2,4 cm sa môže nazvať žiarovka tretej analýzy. V tomto prípade je pravdepodobné, že kvitnutie nastane s oneskorením niekoľkých týždňov, nie je vytvorený maximálny počet púčikov na stopkách a ich menšie číslo sa otvorí.
 • Ak je veľkosť šľachy od 1 do 1,4 cm, potom sa nazýva 4. žiarovka. Zvyčajne kvitnú oveľa neskôr a ukazujú polovicu možností tých, ktoré sú začlenené do charakteristík odrody. Hoci veľa závisí od starostlivosti a dokonca aj z takýchto malých žiaroviek môžete dosiahnuť pomerne slušné kvety.

Ak sa na základnej hlave gladiolu tvoria menšie uzliny, zvyčajne sa nazývajú hľuzovité pukliny alebo len deti. Deti z gladiolov, na druhej strane, majú dve veľkosti.

 1. Od prvej až druhej kategórie sa pestujú od 5 do 10 mm bábätká, čo môže dať hľuznám prvej alebo druhej analýzy.
 2. Od 3 do 5 mm je veľkosť veľmi malých detí, ktoré zvyčajne dávajú iba prvkov tretej analýzy prvý rok po výsadbe.

To znamená, že dieťa je orgánom vegetatívnej reprodukcie gladiolu, ktorý sa objavuje na základni hľuzy na konci vegetatívneho obdobia. Je zvyčajne pokrytý hustou a suchou škrupinou, ktorá ho chráni pred všetkými vonkajšími vplyvmi.

Je to dôležité! Deti gladiolov, na rozdiel od dospelých hlodavcov, sa v zimnom období pozoruhodne zachovali, ich bezpečnosť a klíčivosť často dosahuje až 100%.

Takže gladiolové deti majú tri hlavné a veľmi dôležité funkcie:

 • Uložte a aktualizujte existujúcu zbierku gladioli.
 • Ak je to žiaduce, výrazne zvýšiť počet kultivovaných rastlín (napríklad na predaj), aby sa šírili s pomocou detí.
 • Ak chcete prispôsobiť novo získané odrody gladiolov podmienkam vašej záhrady, pretože ide o pestovanie gladiolov od detí, ktoré umožňujú získať rastliny, ktoré sú najviac odolné voči rôznym chorobám a najlepšie prispôsobené na nové miesto.

Ukladanie detí v zime

Tip! Pri kopaní gladiolus corns na jeseň je potrebné oddeliť, umyť a vysušiť všetky deti.

Ak to chcete urobiť, sú umiestnené v teplej a suché, môže byť temné miesto, hlavná vec nie je na slnku. Sušenie detí trvá približne do polovice novembra. Potom je potrebné ich roztriediť podľa veľkosti a skladovať ich na suchom mieste pri akejkoľvek pozitívnej teplote, najlepšie do + 15 °.

Varovanie! Pri skladovaní detí gladiolu pri teplote + 5 ° C - + 10 ° C je možné ich úplne zachovať počas dvoch rokov bez straty dobrého klíčenia.

Príprava gladiolových detí na palubu

Väčšina začínajúcich pestovateľov kvetov má celkom primeranú otázku: "Prišiel prameň, dostal som z domu obchod s gladiolusmi a čo s nimi teraz mám robiť?"

Samozrejme, že pristanete, ale predtým musíte vykonať nejaké operácie. Existuje niekoľko druhov výcviku detí gladioli na výsadbu.

Ak vezmete dieťa do ruky a pozriete sa bližšie, uvidíte, že je pokryté suchou, ale veľmi hustou škrupinou. Práve táto škrupina chráni deti pri skladovaní pred rôznymi poškodeniami, ale kvôli tomu môže klíčenie gladiolových detí pretrvávať veľmi dlho, po dobu jedného mesiaca alebo dlhšie. Preto sa musí odstrániť alebo aspoň narušiť.

Zvyčajne odstráňte škrupinu ručne, nie je to veľmi ťažké, ale môže to byť časovo náročné a časovo náročné. Z tohto dôvodu bude veľký počet detí trochu ťažké zvládnuť. Navyše existuje možnosť nepríjemnosti poškodiť delikátne vnútorné tkanivá a čo je najdôležitejšie, budúce miesto rastu kvetu. Pri malom počte detí však táto metóda stojí za to vyskúšať, pretože vyčistené deti kŕmia oveľa rýchlejšie a ľahšie, a keď sú vysadené na malú hĺbku, tvoria veľkú konečnú bulbúru.

Oveľa menej časovo náročný, ale účinný spôsob je klíčenie detí z gladiolu pred výsadbou. Doma sa to dá robiť v teple aj v chladnom prostredí.

Tip! Asi mesiac pred zasadením detí na gladiolu v otvorenom teréne sú odobraté z miesta skladovania a umiestnené na jeden alebo dva týždne na zahriatie na teplom a svetlom mieste.

Potom umiestnite do odrôd a veľkostí v pohároch alebo v taškách so sponami. Pridajte malú teplú vodu s manganistanom draselným, aby ste mali ružovú farbu, a zatvorte vrecká alebo nádoby tak, aby ste zabezpečili vzduch. Voda by mala byť na samom dne tak, aby sa deti nepohli do nej. V takýchto podmienkach sa po pár týždňoch objavujú základy koreňov a prvých sadeníc.

Tip! Ak urobíte to isté, ale dáte deti na vlhkú utierku vo vnútri balenia na chladnom mieste, napríklad v chladničke, efekt môže byť ešte lepší.

Dátumy sa mierne zvýšia, ale sadenice sa objavia priateľsky.

Pestovanie sadeníc z gladiolových detí

Ak je dvorček v zime alebo skoro na jar a máte stále čas na experiment, potom najbezpečnejšou vecou je vyskúšať dať deťom gladiolusov na sadenice. Samozrejme, bude to trvať viac času a väčšieho úsilia, ale v dôsledku toho vyrastie 100% všetkých detí. V zásade sa kultivácia sadlíc gladiolu zásadne nelíši od tých istých paradajok. Existujú len dve podmienky, ktorých dodržiavanie je potrebné na pestovanie gladiolov:

 • vložte do oddelených nádob, aby ste počas transplantácie nepoškodili korene,
 • poskytujú tie chladnejšie a dokonca aj chladné podmienky pre rast. Ideálne by mala byť teplota medzi + 5 ° C a + 15 ° C.

Deti gladiolov sa zvyčajne vysádzajú v malých pohároch alebo kazetách a nalejú sa do dna panvice. Keď sa objavia prvé výstrely, potrebujú maximálne množstvo svetla. Ak žijete v súkromnom dome, môžete umiestniť sadenice vysadené v suteréne a zvýrazniť tam energeticky úsporné žiarovky. Tieto podmienky sú ideálne pre dobrý rast a tvorbu koreňov u gladiolov detí.

Takto pestované malé rastliny môžu byť v apríli vysadené v lôžkach. Keďže každé dieťa bolo vysadené v samostatnom kontajneri, nemali by mať problémy s vylodením.

Výsadba a starostlivosť o dieťa gladioli na záhradné postele

Výsadba gladiolových detí na lôžkach je žiaduca, čím skôr, tým lepšie. Je však potrebné, aby sa zem ohriala aspoň na + 10 ° С. Na zmiernenie klíčenia a lepšieho vývoja vtákov môžu byť deti vysadené plynulo až do hĺbky 2-3 cm, ale je potrebné si uvedomiť, že deti v skutočnosti potrebujú konštantnú vlhkosť, preto by mali byť neustále navlhčené, keď sú vysadené do takej hĺbky. Zvyčajne sú zasadené do hĺbky 4 - 7 cm. V tomto prípade vlhkosť v pôde zostáva oveľa viac, ale je tu aj menej tepla, čo môže oddialiť klíčenie detí.

Keď prvé klíčky rastú, v prípade potreby musia byť chránené filmom alebo netkaným materiálom pred možnými mrazmi. Hoci nízke kvapky teploty, gladiolus výhonky zvyčajne dobre znášajú.

Už niekoľko týždňov po objavení klíčkov môžu byť vysadené deti z gladiolu nakŕmené zriedeným muline alebo iným organickým hnojivom. Odporúča sa pravidelne uvoľňovať pôdu medzi radmi - to poskytuje koreňom dodatočnú výživu vzduchu a pomáha vytvárať veľké hľuzy.

Potom, čo deti pristáli na záhrade, potrebujú neustále a pravidelné zavlažovanie až do samého konca sezóny. Suché mladé žiarovky tolerujú najhoršie.

Tip! V priaznivých podmienkach môžu najväčšie deti gladioly kvitnúť už v prvom roku - v tomto prípade je lepšie jemne rozbiť kvetinové stonky.

To umožní, aby cibule úplne dozrievali v čase jesenného kopania. A na jeseň malých detí môžete získať plnohodnotný výsadbový materiál gladioli.

záver

Nie je nič obzvlášť náročné pri výsadbe detí a pestovaní krásnych kvetov z nich. Uistite sa, že ste vyskúšali túto metódu chovu a pestovania gladiolov a nikdy nebudete mať problémy so získaním extra výsadby.

Pozrite si video: Rozkvitnutý Chleb jar 2015 (Smieť 2020).

Загрузка...