Kvety

Hnojivá pre petúniu pre hojné kvitnutie

Zelené petúniové kríky s jasnými farbami potešia oko počas celej teplej sezóny. A hoci je všeobecne akceptované, že táto rastlina je nenáročná, stále potrebuje včasnú a náležitú starostlivosť. Najmä kvôli tomu, ako dobre budú hnojivá vybrané na kŕmenie petúnie, závisí hojnosť ich kvitnutia.

Ak ste začiatočník kvetinárstva, potom ste pravdepodobne už raz uvažoval o tom, ako kŕmiť petúniu kvôli bohatému kvitnutiu, aby ste dosiahli trvalý účinok. Existuje niekoľko tajomstiev, ktoré vám v tomto článku povedia.

Typy hnojív

Domáce amatérskych pestovateľov zvyčajne používajú tekuté prípravky na kŕmenie. Môžu to byť roztoky s vysokou koncentráciou živín. Pred hnojením pôdy, v ktorej rastú petúnia, je potrebné ich zriediť vodou. V závislosti od výsledku, ktorý chcete dosiahnuť, si môžete zakúpiť jeden z najpopulárnejších prípravkov na výrobu petúnie: Záhrada zázrakov, Ideal, Uniflor, Bona Forte, Agricola.

Okrem toho môžete v špecializovaných predajniach kúpiť rôzne suché zmesi vo forme práškových alebo granulovaných hnojív. Zvyčajne sú tiež riedené vodou v pomere, čo je uvedené v návode na použitie hnojív pre kvitnúce rastliny. Medzi najbežnejšie typy suchých zmesí patria Plantofol, Master a Kemira Lux.

K dispozícii sú aj dlhodobé hnojivá na predaj. Medzi ne patria superfosfáty, kapsuly Agricola, nitroammofoska, Etisso atď. Pôda s týmito zlúčeninami sa postupne plní užitočnými látkami pri pôsobení vody počas zavlažovania rastliny. Granuly dlhotrvajúceho obliekania sa pridávajú do pôdy pred výsadbou petúnie. To je veľmi výhodné, pretože hnojivo sa aplikuje raz za sezónu. Niektorí pestovatelia si však všimli, že tento typ vrchného obväzu nestačí na vytvorenie sviežej kvitnúcej rastliny.

Predpokladajme, že petúniová kefa mení farbu listov zo zelenej na fialovú a počet púčikov sa znížil. Sú to isté znaky, že v kvete chýba fosfor. Pri použití kvapalných prípravkov na kŕmenie je tento problém rýchlo vyriešený. K tomu dochádza k zmene jednej drogy na druhú, ktorá zahŕňa viac fosforu a to je všetko. Ak sa obnoví petúnie, choroba sa určila správne. A ak nie, potom budete musieť pokračovať v hľadaní príčiny.

Ale ak používate len dlho hrajúce formulácie, potom s najväčšou pravdepodobnosťou kvetina zomrie veľmi rýchlo. Ak to preháňate a pridajte viac fosforu k substrátu, než potrebujete, čo sa môže stať pri použití dlhotrvajúcich hnojív, kvetina zomrie. To je spôsobené tým, že živina bude v banke dlho.

Skúsení pestovatelia spravidla nepoužívajú dlho hrateľné hnojivá. Ale aj keď sa používajú v praxi, potom menej ako normalizovaná dávka 2 alebo 3 krát.

Primárne hnojenie

Prvé dodatočné kŕmenie petúnie sa uskutočňuje približne 2 týždne po zasiatí semien. Tak rastliny rýchlo získajú zelenú hmotu, čo uľahčuje tvorbu kroviny. V tomto prípade sú vhodné hnojivá nasýtené fosforom a dusíkom.

Rozpustné zmesi ako Ideal, záhrada zázrakov a Bona Forte sú vynikajúce pre primárne spracovanie. Navyše, v tejto fáze vývoja petúnie, môžete použiť suché zmesi, ako je Master a Plantfol.

Tip! Hnojivá bohaté na železo zabránia zožltneniu listov petúnie. Pre tento účel je dokonale vhodný feronit alebo dusičnan amónny.

Kŕmenie sadeníc petúnie sa vykonáva v troch etapách:

  • Pri výskyte prvých výhonkov. Koncentrácia hnojív by mala byť dvojnásobne nižšia ako v návode.
  • Opakované kŕmenie je potrebné po stvrdnutí sadeníc a zesilovaní.
  • Posledná úprava - pred pristátím v zemi.

Sekundárne obväzy

Po objavení prvých púčikov by mal byť petúnie sprejovaný Planfotolom, ktorý obsahuje draslík. Zároveň je potrebné použiť sprej s malým sprejom.

Na vytvorenie sviežeho kríka je vhodné aj vo vode rozpustné hnojivo "Crystal Green". Sú to spracované sadenice. Jedna lyžička zelenkavého prášku sa rozpustí v 5 litroch vody. Petunia sa tento roztok postrieka každých 3-4 dní. Nedoporučuje sa striekanie rastliny počas obdobia kvitnutia.

Je to dôležité! Počas obdobia kvitnutia by sa hnojivo malo aplikovať na pôdu, ako je kamera, Akvarin, Skotts, Crystalon. Frekvencia aplikácie - 1 krát za 10 dní.

Veľký rozkvet petúnie sa dosahuje aj prostredníctvom hnojív, ktoré obsahujú vápnik vo veľkom množstve.

POZOR! Ak znižujete koncentráciu hnojiva o 3 až 4 krát, kŕmenie sa môže vykonávať každý druhý deň.

Aby sa púčiky zväčšili, petúnie sa môže oplodniť Epinom alebo zirkónom. Nové výhonky tvoria hnojivá nasýtené vápnikom. Kvitnúca doba môže byť predĺžená, ak podávate petúniu s ružovým alebo hnedým kryštálom Crystalon.

Ak je pôda v kvetinovom záhrade plodná, potom petúniu prakticky nepotrebuje dodatočné kŕmenie. Všetko, čo je potrebné, je včas odtrhnúť vyblednuté pupene. Nepreťažujte ho hnojivami, aplikujte ich striktne podľa pokynov alebo urobte slabšie riešenie, ako je uvedené v nich. To je jediný spôsob, ako môžete pestovať krásne kríčky petúnie. V opačnom prípade rastlina zomrie.

Kŕmne metódy

Existuje niekoľko spôsobov kŕmenia petúnie. Zvážte každú z nich samostatne a podrobne. Bude to otázka horného obliekania pôdy, hnojenia semien, hnojenia sadeníc a dospelých rastlín, extra koreňový vrchný obväz.

Najlepšie obväz

Kvalita pôdy je zárukou dobrého vzhľadu petúnie. Vzhľadom na to môžeme konštatovať, že pôda musí byť kŕmená. Pôda pre petúnie by nemala byť nasýtená veľkým množstvom živín. Zvyčajne pre úspešné pestovanie sadeníc stačí pridať rašelinu do pôdy, čo zabezpečuje vysokokvalitnú drenáž.

Pred vysadením semien môže byť pôda naliata fungicídom, ktorý chráni sadenice pred vznikom čiernej nohy. Ak nemáte fungicíd, potom môže byť pôda dezinfikovaná bežným manganistanom draselným.

Hnojenie osiva

Kvalita a sila semien závisí od rastu a vývoja petúnie, počtu pukov a dokonca od trvania kvitnutia. Peletované semená nevyžadujú žiadne hnojivá, ale sú drahšie ako obyčajné semená. Aby sme mohli nakoniec pestovať zdravé petúnie, hnojivo musí byť aplikované zo semena, ak hovoríme o lacných odrodách.

Takže, suché pôdy by mali byť kŕmené kyseliny jantárovej po zasiatí semien. Preto sa dosiahne vysoká klíčivosť sadeníc.

Sadenice hnojív a dospelé petúnie

2 týždne po ponorení sadeníc sa môže uskutočniť nasledujúce podávanie. Dusíkaté hnojivá, ako sa uvádza v predchádzajúcom článku, stimulujú rast krovín a fosfátové a potašové hnojivá prispievajú k rozvoju púčikov.

Ferovit obsahuje chelát železa, ktorý zabraňuje prejavu chlóru alebo žltej farby listov petúnie. Použitie lieku by malo byť 3-4 krát v intervale niekoľkých dní. Stojí za zmienku, že koreňové obväzy by sa mali striedať s listovými.

Kŕmne listy

Postrekovanie listov je vypúšťanie listového kŕmenia. Stojí za zmienku, že takmer všetky hnojivá predávané v tekutej forme môžu byť použité na striekanie listov. Za týmto účelom sa do prípravku pridáva viac vody, ako je uvedené v návode na použitie. Takže môžete v počiatočnej fáze recyklovať chorobu petúnie. Tento prístup vám umožňuje dosiahnuť pozitívny výsledok veľmi rýchlo.

Včasné zavlažovanie

Nemožno povedať, že úspešné pestovanie krásnych petúnie závisí len od včasnej aplikácie hnojív. Včasné zavlažovanie je tiež jedným z kľúčov k úspechu pri pestovaní tejto kvitnúcej rastliny. Je zrejmé, že všetky dômyselné je jednoduché!

Kvety musia byť napojené ráno a večer. Najlepšou vodou na zavlažovanie je sneh alebo dážď. Teplota vody by mala byť o 3 - 4 ° C vyššia ako teplota na zemi. Voda musí byť vysoko kvalitná. Je to spôsobené tým, že v dôsledku zlej vody dochádza k zničeniu štruktúry pôdy, hromadeniu toxických iónov, znižovaniu pH, zhoršovaniu stráviteľnosti hnojív, rastu a rozvoju petúnie, rozvoju chorôb koreňového systému. Zavlažovanie by malo byť vykonané opatrne, nalejte vodu pod koreň, aby sa nepoškodili kvety.

Preto, aby bol kvitnutie bohaté a trvalé, je lepšie používať komplexné hnojivá a nie prípravky obsahujúce jednotlivé živiny. Okrem toho je dôležité, aby sa kvety včas dodávali vodou a na tento účel sa použila kvalitná voda.

Venujeme Vám pozornosť video materiálom, ktorý rozšíri vaše znalosti v oblasti petúnie hnojív: