Kvety

Pri výsadbe dahlí v otvorenom teréne

Po prvýkrát sa do Mexika dostali do Európy v 18. storočí. Dnes tieto dlho-kvitnúce rastliny z rodiny Astrovich zdobia záhrady mnohých záhradníkov. Ide o dahlia alebo dahlia. Zvyčajne sa na pozemkoch vysádzajú viacročné kvety. Dôvodom je skutočnosť, že sú nenáročné a dobre zakorenú v rozsiahlej ruskej krajine. V tomto článku sa bude diskutovať o tom, ako a kedy sa dajú rastliny, poskytnú tiež informácie o rozsahu a o vlastnostiach starostlivosti o ne.

Rastliny kvitnú od polovice leta až do mrazu. Vo svete existuje asi 30 druhov dahlí a asi 15 000 odrôd. Vaša pozornosť bude tiež poskytovaná vizuálnymi fotografiami a inštruktážnymi videami.

Kľúčové vlastnosti

Dahlia majú dvojité sedenie, jednoduché listy. Výška dutých stoniek môže dosiahnuť výšku 2-2,5 m. Rastlina má dobre vyvinutý koreňový systém. Trvalky majú hľuzovité, mäsité a zahustené korene.

Nadzemná časť rastlín na jeseň každoročne zomrie na koreňový golier. Kmeňová časť môže byť hladká alebo drsná, rozvetvená alebo rovná. Väčšina druhov a odrôd má ležatý listový typ, avšak existujú rastlinné druhy s pôrodnými listami.

Charakteristickým rysom dahlí - prítomnosť kvetenských košov. Stredné kvety sú hnedo-červené alebo zlatožlté, rákosové.

Klasifikácia farieb

Tisíce odrôd dahlia sú klasifikované niekoľkými druhmi. Formy a farby rastlín môžu byť veľmi odlišné, čo vám umožní vytvoriť v tejto oblasti skutočnú rozprávku. Môžete vysadiť vysoké rastliny alebo mini kvety.

goliera

Tento druh sa vyznačuje prítomnosťou okvetných lístkov rôznych veľkostí. V strede sú rúrkové a krátke, a zvonku sú ploché a dlhé.

ihla

Majú tenké okvetné lístky tesne skrútené do trubice. Dĺžka okvetných lístkov v závislosti od odrody môže byť odlišná. Podspeciy rastlín ihličiek - polievik. Petalky takých farieb pripomínajú elegantné kužele.

guľovitý

Rozlišuje okrúhle svieže kvetenstvo, s mäsitými, rúrkovitými a veľkými okvetnými lístkami.

Pompon dahlias

Sú to príbuzní sférického typu kvetov. Majú chlupaté pupienky s mierne skrútenými okvetnými lístkami. Avšak pompon dahlia sú menšie ako sférické. Majú hustšie kvetenstvo.

Leknínotvaré

Kvety majú ploché kvetenstvo, čo je veľmi odlišné od ostatných typov dahlí. V strede kvetu je načervenalý kvôli tubulárnym plátkom. Kvety rastliny sú ohraničené sériou plochých a širokých okvetných lístkov.

Anemovidnye

Vyznačujú sa typu goliera dahlia. V strede - krátke tubulárne okvetné lístky a okolo - ploché a široké.

Peony-

Kvety sa líšia sviežimi pupienkami, vo vzhľade pripomínajúc pivonky. V každom kvetenstve je niekoľko radov oválnych okvetných lístkov av strede je skupina krútených, rúrkovitých, krátkych lístkov.

Dahlia sa odlišujú nielen tvarovo, ale aj farebne. Kvôli nahromadeniu antokyanínových pigmentov v rastline sa objavila nová farba - červená a čierna. Chovatelia majú za cieľ priniesť modrú dahliu. Hoci v tomto štádiu je to len sen potrubia.

Vlastnosti pestovania

Kvôli rozmanitosti odrôd, farieb a foriem dahlí môžu byť použité na usporiadanie kvetinových záhonov, ako aj oblúkových línií. Sú tiež pestované ako sójové a hrnkové rastliny.

Všeobecne povedané, rastliny sú nenáročné, aj keď pre ich výsadbu je potrebné vybrať správne miesto na výsadbu. So správnym napájaním a včasným kŕmením dahlí vás poteší vaše oko so sviežou kvetou počas celej sezóny. Môžete pestovať rastliny zo semenáčikov, ktoré je potrebné zakúpiť najskôr v polovici jari. Zdravé hľuzy sú silné a mäsité. Nakúpte sadenice s nízkymi výhonkami na hľuzách.

Kedy sa pestuje dahlia na otvorenom pozemku?

Varovanie! Najlepší čas na výsadbu je, keď je zem dostatočne teplá, a to od druhej dekády mája do začiatku júna.

Pri bohatom a dlhšom rozkvetu by mali byť dahlia vysadené čiastočne. Mala by sa zohľadniť aj vlhkosť pôdy, pretože v zmáčanom prostredí rastlinné hľuzy budú hniť. Najlepšie zo všetkých dahlí sa zakorenilo v odvodnenej pôde - v čiernej pôde, hliny alebo piesčité pôde.

Ako pripraviť hľuzy

Ak chcete pripraviť hľuzy, ktoré zostali s vami po zime, mali by byť v apríli. Po prvé, musia byť vyčistené zo sušených koreňov. Ošetrite poškodené miesta zelenou farbou. Pristátie sa uskutočňuje v kontajneroch s živnou pôdou alebo rašelinou. V tejto forme sa dahlia uchovávajú pri teplote 18 ° C počas dvoch týždňov. Hľuzy by mali vyčnievať 2-3 cm nad povrchom.

Po objavení sa obličiek na hľuzách je potrebné ich rozdeliť. Na každom delinke by mala byť oblička s koreňovým krkom. Takéto delenki by mali zostať v kontajneroch na nejaký čas. Pred vysadením dahlí v otvorenom teréne odstráňte bočné výhonky, ktoré môžu dosiahnuť výšku približne 10 cm.

Ponúkame Vám možnosť vidieť zaujímavé videá o tom, ako pripraviť rastlinné hľuzy na pestovanie:

Ako používať podperu

Dahlia majú duté stonky, takže prudký vietor a dážď môžu zlomiť kríky. Preto rastliny musia byť viazané na podporu kolíkov, ktoré, ako už bolo spomenuté, sú umiestnené v zemi v štádiu dahlia výsadby hľúz. Páčka by mala byť viazaná na kolík.

Ak kmeň zlomil rastlinný kríž, potom sa naň môže aplikovať dlaha. Aby ste to urobili, priložte vetvu k dahliovej stéble, je žiaduce, aby bola silná, upevnite ju a podperu držte tak, aby sa neohýbala. Ak poskytnete včasnú starostlivosť o dahlia, budú vás potešovať bohatým kvitnutím počas celej sezóny. Zvyčajne dochádza k obnoveniu rozbitých výhonkov rastlín pri položení pneumatík.

Ochrana proti škodcom

Slimáci sú prvými nepriateľmi dahlí. Faktom je, že títo škodcovia majú rád sviatok na mladých a šťavnatých stonkoch rastlín. Navyše sú postihnuté púčiky dahlia. Earwigs zasiahla. Aby bolo možné bojovať proti nim, je potrebné včas vykonať spracovanie rastlín s vývarmi z palinu a pelargónu. Postup sa má vykonať raz za 2 týždne a až večer.

Kvet Dahlia bude krásny a dlhý, ak sa o ne stará a za tepla. Pre ochranu rastlín pred vošky, húsenicami, kliešťami a tričkami je potrebné ich striekať systémovými insekticídmi. Existujú populárne spôsoby nakladania s hmyzom: postrek dahlias s mydlom a vodou.

Existujú aj vírusové choroby dahlí, ktoré nie sú liečiteľné. Medzi nimi je mozaika a bodkovaná vôňa. Aby sa zabránilo kontaminácii zdravých rastlín, vyberajte chorých dahlií a spáli ich hľuzami. Možno je to všetko, čo možno povedať o tom, ako sa starať o dahlia, aby mohli kvitnúť celú sezónu.

Na jeseň je potrebné, aby sa hľuzy rastlín opäť vykopali zo zeme a zložili na skladovanie. Je to spôsobené tým, že hľuzy nie sú mrazom.

Pozrime sa na to

Ak budete postupovať podľa odporúčaní uvedených v článku, potom vaše stránky budú kvitnúť s krásnymi dahlia kvetinové zariadenia.