Záhradníctvo

Ako vykonať spracovanie uhoriek v skleníku

Spracovanie uhoriek v skleníku - postup je nielen žiaduce, ale aj povinné. Vo vnútri, kde je vždy teplý a vlhký, boli vytvorené ideálne podmienky na reprodukciu akéhokoľvek hmyzu, kliešťov, baktérií a húb. Okrem toho majú vždy v skleníku jedlo vo forme ovocia, listov alebo koreňov.


Preventívna liečba

Zaobchádzanie so všetkými rastlinnými, ovocnými a okrasnými plodinami sa chápe ako súbor opatrení zameraných na zlepšenie podmienok rastu, odstránenie škodcov a patogénov, ako aj vytvorenie preventívnych ochranných bariér.

Skleník je uzavretý priestor, kde patogény a škodcovia prichádzajú hlavne z pôdy alebo po otvorení počas ventilačného obdobia, preto musia začať preventívne opatrenia s obrábaním pôdy a samotným skleníkom.

Najväčší počet patogénov a amatérov, ktorí sa živia kultivovanými rastlinami, je skrytý v hornej vrstve pôdy - v hĺbke 5 až 10 centimetrov.

Začnite pripravovať skleník pre novú plodinu by mal byť na jeseň. To je, ak sa nezúčastňujete celoročného pestovania plodín. Ak je v zime rovnaký čas pre vás ako leto, potom by sa malo vykonávať preventívna orba medzi výsadbou sadeníc alebo semien.

Spracovanie pôdy je nasledovné.

 1. Odstráňte všetky zvyšky rastlín od povrchu zeme. Ak nie sú infikované patogénmi, môžu byť zložené do kompostovej jamy. Pri zjavných známkach poškodenia by sa mali spáliť.
 2. Ďalším stupňom prípravy pôdy v skleníku je ošetrenie 7% roztokom síranu medi. Je potrebné postriekať nielen samotnú pôdu, ale aj priestor okolo postele.
 3. Po dvoch týždňoch vykopajte zem s otáčaním vrstiev do hĺbky 20-30 centimetrov.
 4. Opäť ošetrite pôdu síranom meďnatým.

Tým sa uzatvára hlavný cyklus prípravného obdobia. Ďalšie spracovanie sa vykonáva podľa potreby.

Napríklad, pred výsadbou sadeníc, otvor možno nalievať s vriacou vodou alebo slabým roztokom manganistanu draselného.

Obe metódy majú svoje výhody a nevýhody. Vriaca voda ohrieva pôdu dobre, zvyšuje mieru prežitia sadeníc, vytvára príležitosť pre rýchly rast. Jeho účinok je však obmedzený na malý priestor a čas. V priebehu jednej hodiny nahradia baktérie, huby a mnohobunkové zvieratá z neošetrenej pôdy mŕtve, škodlivé a prospešné mikroorganizmy.

Je to dôležité! Použitie manganistanu draselného umožní dlhodobú záchranu zariadenia z kontaktu s nebezpečnými organizmami.

Okrem toho je pôda obohatená o mangán, ktorý má veľký význam pre úspešný rast uhoriek. Tieto dve metódy spracovania môžete kombinovať nalievaním vriacej vody roztokom manganistanu draselného.

Proces dekontaminácie samotných skleníkových priestorov možno pripísať aj prípravnej fáze.

Toto by sa malo vykonať s použitím koncentrácie koncentrácie síranu medi. Pravidelné spracovanie by malo byť vystavené celému skleníku zvnútra.

Pravidelné lakovanie drevených a kovových konštrukcií samozrejme vytvorí nepriaznivé podmienky pre nebezpečné organizmy, ale je ťažké maľovať každých šesť mesiacov a ošetrenie vitriolu je rýchly a lacný proces.

Pri profylaktickom ošetrení pred zasadením uhoriek v skleníku je tu jedna jemnosť. Napriek tomu, že opatrenia majú preventívny charakter, je potrebné ovplyvňovať pôvodcov chorôb a škodcov v čase prechodu na aktívny život.

Je to dôležité! Postrek počas obdobia, keď sa zem ešte nerozmrazila, nebude mať zmysel.

Teraz sú všetky pesticídy uvoľnené z dôvodu bezpečnosti životného prostredia s krátkou dobou pôsobenia, takže až do prebudenia mikroorganizmov a lariev článkonožcov, všetky vaše prostriedky už oslabia ich účinok. Najlepšie je vykonať ošetrenie po rozmrazení desať centimetrov pôdy v období, kedy sa vytvorí teplé slnečné počasie, ale desať dní pred výsadbou.

Liečba semien je tiež preventívnym opatrením. Často na to môžete použiť rovnaké nástroje ako na ošetrenie dospelých rastlín. V tomto prípade je potrebné kombinovať antibakteriálne aj antifungálne látky.

Hlavné ochorenia uhoriek

Uhorky - kultúra v dopyte, ale nepríjemná. Tento hosť z trópov je obzvlášť vystavený miestnym škodcom a chorobám. To platí najmä pre pestovanie skleníkov, kde všetci žijú dobre, a to ako uhorky, tak aj pre tých, ktorí chcú jesť šťavnaté listy a ovocie.

Uhorky vo skleníku môžu byť ovplyvnené nasledujúcimi ochoreniami:

 • Fusarium;
 • bežná mozaika;
 • anthracnose;
 • olivové škvrny;
 • múčnatka a múčnatka;
 • sivá, biela a koreňová hniloba.

Všetky tieto choroby sa môžu prejaviť v najviac neočakávanom momente. Aktivácia patogénov môže byť spojená s nesprávnou starostlivosťou o uhorky.

Varovanie! Biela a koreňová hniloba môže infikovať rastliny kvôli náhlym teplotným výkyvom, nadmernému napájaniu, nedostatku ventilačných systémov a nadmernému zatieneniu.

Znamená to, že nielen predbežné ošetrenie všetkého, čo je v skleníku, ale aj zabezpečenie optimálneho spôsobu pestovania uhoriek, by sa mali pripísať preventívnym opatreniam.

Ak napriek dobrému spracovaniu vaše uhorky stále chorú, musíte:

 • optimalizácia zavlažovania;
 • odstrániť príliš silné výsadby;
 • zabezpečiť zahriatie skleníka s prudkým poklesom teploty vzduchu;
 • zavlažovať iba teplou vodou;
 • zabezpečiť automatické vetranie.

Aby ochorenie uhorky neprevzal vás prekvapením, dopláchnite vopred popol z spaľovania organických zvyškov. Len časť popola môže byť vložená do pôdy a časť z nej môže byť vložená do rezervy - príde vhod, aby pokropila listy poškodené chorobami a škodcami.

Charakteristiky liečby rôznych lézií

Skúsenosti mnohých generácií poľnohospodárov a práca vedcov vytvorili širokú škálu prostriedkov na boj proti chorobám a škodcom uhoriek.

 1. Infúzia červenej papriky s tabakovým prachom, popolom a mydlom. Je potrebné mleť 30 gramov čerstvej papriky, pridajte 200 gramov tabakového prachu, všetko nalejeme 10 litrami horúcej vody. Zmes sa musí uchovávať 24 hodín, potom by sa mala pridať jedna polievková lyžica koncentrovaného roztoku mydla z 72% domáceho mydla a 3 lyžice popola. Toto množstvo riešenia môžete spracovať s rozlohou približne 10 metrov štvorcových. Nástroj je účinný pri boji s malými organizmami, ktoré pijú šťavu z rastliny.Ak nie je žiadny korenie, môžete to urobiť roztokom mydla a popola. Jeho prítomnosť na listoch vytvára lúhovú ochrannú vrstvu, ktorá je pre malé organizmy neprekonateľná.
 2. Malatión. V 20 litroch teplej vody musíte pridať 2 polievkové lyžice karbofosu. Toto riešenie môže byť spracované nielen uhorky samotné, ale aj celý skleník.

  Karbofos sa používa zo všetkých mnohobunkových zvierat, ktoré poškodzujú listovú dosku. Je účinný v boji proti saciemu a hlodavému hmyzu, roztočom a ich larvám.
 3. Inta-Vir. Tento nástroj, ktorý sa používa na boj proti vošiek, bielej múke, triesky a larvy chrobákov a motýľov. Cypermetrin, ktorý je hlavnou aktívnou zložkou prípravku Inta-Vira, nezabije hmyz, ale ochromuje ho, v dôsledku čoho prestane jesť a zomrie z vyčerpania.

  Dávkovanie lieku - 1 tableta na 10 litrov teplej vody. Môžete použiť len čerstvé riešenie, pretože jeho činnosť netrvá dlho. Nebezpečenstvo Inta-Vir spočíva v tom, že má negatívny vplyv na opeľovačov, preto je lepšie ho používať pri neprítomnosti kvetov alebo v noci, pričom spracovanie sa skončí za súmraku, keď opeľovanie hmyzu prestane letieť. Počas noci liek stratí svoju silu a nebude spôsobovať významné poškodenie prospešného hmyzu. Preventívne použitie lieku Inta-Vira sa neodporúča. Striekanie tejto drogy by malo byť vykonané len vtedy, ak vidíte tie kozyavok, ktoré sa pohltia do vašich uhoriek.

Použitie fungicídov

V skleníkoch existuje vysoké riziko vzniku plesňových ochorení. Je to kvôli potrebe udržiavať vysokú úroveň teploty a vlhkosti.

Fungicídy, ktoré možno použiť v skleníku, sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 1. Lieky na báze medi. Patrí k nim tu spomínaný sulfát medi - najpopulárnejšie a lacnejšie prostriedky. Navyše, v boji o zber uhoriek, je vhodné použiť Bordeaux zmes, Oxyh, Kurzat, Ordan, Abiga-Pik. Charakteristickou črtou liečiv na báze medi je ich všestrannosť.
 2. Lieky založené na síre. K nim patria také známe fungicídy ako záhradná síra, Thiovit Jet, Cumulus. Sivý je už dlho fumigovaný všetky miestnosti, kde je možný vývoj plesňových infekcií. Ak sa už v skleníku objavia príznaky hubových chorôb, je potrebné s prípravkami obsahujúcimi síru ošetriť nielen uhorky, ale aj celý skleník.
 3. Karboxinu. Do tejto skupiny patria drogy ako Vitaros a Previkur. Zvyčajne sa používajú v boji proti hnilobe a plesni.
 4. Topaz. Táto droga je známa všetkým ako účinný nástroj na boj proti múčnatke. Môže sa použiť na liečenie už zjavenej choroby a ako profylaktická liečba, ak existuje podozrenie na možnosť infekcie uhoriek. Je potrebné spracovať rastliny najmenej trikrát v intervale 10 - 15 dní.

Hubové choroby sú bežné vo všetkých poľnohospodárskych oblastiach, kde sa udržuje vysoká vlhkosť.

Tip! Nečakajte, kým vaše rastliny nebudú ohromené. Stačí rozstreknúť niekoľkokrát za sezónu.

Obzvlášť účinné je použitie liekov obsahujúcich síru. Po prvé, spravidla nie sú nebezpečné, a po druhé, sú súčasne kŕmené sírou, ktorá nie je vždy obsiahnutá v pôde v správnom množstve.

Akékoľvek striekanie vegetatívnych rastlín by sa malo vykonať starostlivo, spracovanie listov zo všetkých strán. A ešte jedno pravidlo - pred výsadbou sadeníc sa uistite, že liečite niektorou drogou, ktorá nemá silný vplyv na životné prostredie. Zopakujte preventívnu liečbu, keď mladé uhorky uvoľnia prvý fúzy. Možno sa po tom nemusíš uchýliť k núdzovým opatreniam.