Kvety

Petunia sadenice zomrú

Kvitnúca petúnia je veľmi krásna dekoratívna kvetina, ktorá môže rásť s rovnakým úspechom ako na otvorenom teréne, tak v rôznych hrncoch a hrncoch. Dospelé kvety sú celkom nenáročné a od záhradníka si nevyžadujú zvláštnu pozornosť. Bohužiaľ, nemožno povedať o mladých rastlinách. Sadenice Petunia sú veľmi rozmarné a bez náležitej starostlivosti sa rýchlo začnú bolesť a zomierať. Nižšie uvádzame najbežnejšie príčiny straty sadeníc petúnie.

Príčiny úmrtia sadeníc

Dôvody, prečo sadenice petúnie padajú a zomierajú do značnej miery. Najčastejšie sú spojené s porušením podmienok starostlivosti alebo s porážkou mladých rastlín s rôznymi plesňovými ochoreniami. Spomedzi všetkých príčin vedúcich k úmrtiu semenáčikov petúnie možno vyzdvihnúť tie najzákladnejšie:

  • nízka vlhkosť vzduchu;
  • poraziť čiernu nohu;
  • chlorosis;
  • problémy s koreňovým systémom.

Pozrime sa podrobnejšie na každý z týchto dôvodov.

Nízka vlhkosť vzduchu

Pre sadenice petúnie je veľmi dôležitá vysoká vlhkosť. Okrem toho je dôležité nielen pre mladé výhonky, ale aj pre zasadené semená. Ak semená petúnie neposkytujú vysokú vlhkosť, jednoducho nebudú rásť.

Tip! Vysoký obsah vlhkosti pre semená petúnie sa dosahuje fóliou alebo sklom, ktoré pokrýva nádobu na osivo. Zároveň by mala byť pôda so semenami vždy mokrá.

Veľmi často, keď sa objavia len naklíčené výhonky, zahradník sa ponáhľa, aby odstránil film z pristávacej nádrže a urobil obrovskú chybu. Výsledkom takýchto činností sú mladé výhonky, ktoré strácajú vlhké prostredie, slabé a nerealizovateľné. Často sa ani nemôžu zbaviť semenného plášťa.

Jednou z ciest z tejto situácie je zvýšenie vlhkosti vzduchu. Petunia výhonky musia byť znovu pokryté fóliou alebo sklom, čím sa zníži prietok suchého vzduchu. Súčasne by mala byť nádrž so sadenicami petúnie ventilovaná raz denne.

Ak sadenice petúnie naďalej rastú, ale nenarazia ich semenný plášť, budú musieť pomôcť. Na to potrebujete pinzetu alebo tenkú ihlu.

Tip! Predbežná škrupina sa pomocou pipety navlhčí vodou a jemne ju uvoľní z výhonku petúnie.

Poškodenie čiernej nohy

Hlavným dôvodom, prečo umierajú sadenice petúnie, je hubové ochorenie známe takmer všetkým záhradníkom, ako je čierna noha. V tomto prípade prvýkrát, sadenice petúnie vyzerajú celkom zdravé a dobre rastú. Ale potom prudko klesá a už sa nezvyšuje.

Vizuálne môže byť léze na čiernom stonke identifikovaná tenkou základňou stonky a jej charakteristickou čiernou farbou. Preto sa choroba stala známa ako čierna noha. Čierna noha je spôsobená rôznymi typmi húb, ktoré sa nachádzajú v horných vrstvách pôdy. Sú prítomné v akejkoľvek krajine, ale kým určitý bod nie je v režime hibernácie. Akonáhle sa vonkajšie podmienky stanú priaznivými, fungujúce formy sa stanú aktívnejšími a začnú infikovať všetky rastliny v oblasti ich dosahu. Aktivácia a ďalšia reprodukcia húb spôsobujúcich čiernu nohu nastáva, keď:

  • vysoká vlhkosť;
  • teplá zem;
  • hustá výsadba sadeníc;
  • kyslej pôdy.

Je ľahké vidieť, že všetky tieto položky sú podobné podmienkam potrebným pre rast sadeníc petúnie. Preto by sa nemalo prehliadať prevencia čiernych nôh. Predbežná dezinfekcia zeme a denné vysielanie výhonkov petúnie pomôže vyhnúť sa čiernej nohe. Ale ak náhle, aj napriek týmto činom, čierna noha stále zasiahne sadenice, prvá vec, ktorú treba urobiť, je odstrániť postihnuté rastliny bez ľútosti. Potom sa odporúča úplne nahradiť pôdu, v ktorej rastliny rastú.

Ak po odstránení všetkých chorých rastlín a transplantácii čierna noha naďalej zabíja sadenice, potom sa môžete uchýliť k prostriedkom chemickej kontroly. Aby ste to urobili, pripravte riešenie, ktoré spôsobí, že pôda nebude vhodná pre plesne na plesne. Takýto roztok sa môže pripraviť z manganistanu draselného alebo z 40% formalínu.

Problémy s koreňovým systémom

Problémy s koreňovým systémom môžu byť podozrivé iba vtedy, keď sa sadenice spočiatku normálne rozrástli, potom sa prudko zastavili rast a začali sa slabnúť.

Problémy s koreňovým systémom petúnie môžu vzniknúť v dôsledku nesprávneho zavlažovania a nevhodných teplotných podmienok a v dôsledku banálneho nedostatku priestoru pre korene. Ak okrem ostrého vädnutia v semenákoch nie sú žiadne známky hubových chorôb a teplotný režim je na odporúčaných hodnotách, potom by ste mali dostať sadenice z výsadby a pozrieť sa na korene.

Je to dôležité! Pre dobrý rast mladé sadenice petúnie potrebujú teplotný rozsah 18 až 20 stupňov.

Ak korene rastú silne, potom sadenice petúnie musia vybrať nádobu s veľkým objemom. Prvých pár týždňov po transplantácii sa mladá rastlina prispôsobí novým podmienkam, takže je lepšie odložiť kŕmenie v tejto dobe. Ale po uplynutí jedného alebo dvoch týždňov sa odporúča, aby transplantovaná sadenica petúnie bola kŕmená komplexným hnojivom, ktoré zahŕňa fosfor a bór. Tieto látky prispejú k rýchlej vybudovaniu koreňového systému, ktorý zaznamenal stres z nedostatku miesta a následnej transplantácie.

blednička

Je potrebné hovoriť o chlóroze iba vtedy, keď sú semená petúnie bezpečne vyliahnuté, ale nové listy na sadeniciach nie sú zelené, ale žlté.

Chloróza je veľmi zákerné ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť tak na mladých výhonkoch, ako aj na dospelých semenákoch tesne pred výsadbou v krajine. Ak ponecháte chlorózu bez pozornosti, bude to nevyhnutne viesť k smrti sadeníc. Hlavnou príčinou tohto ochorenia je nedostatok železa v rastline. Môže sa vyskytnúť v dôsledku zlého zloženia pôdy alebo slabého koreňového systému, ktorý nie je schopný absorbovať železo z pôdy.

V boji proti chlóroze bude najlepší prostriedok na kŕmenie listov. Vďaka nej železo okamžite padne na listy semenáčikov petúnie a rýchlo sa vstrebáva. Prípravky železa, cheláty železa, Ferovin a Micro Fe vykazujú dobré výsledky. Ak ich dostanete problematické, môžete vylejeť alebo postriekať sadenice petúnie ľahkým roztokom síranu železa. Môžete tiež použiť bežné komplexné hnojivá, ktoré obsahujú železo.

Ak kvitnúce semenáče petúnie sú ochorené chlórou, púčiky by mali byť odstránené. Toto opatrenie umožní rastlinám zachovať vnútorné sily, ktoré by vynaložili na kvitnutie. Pri prijímaní včasných opatrení v počiatočnom štádiu ochorenia môže byť chloróza veľmi rýchlo vyliečená. Na liečbu prebiehajúcej chlóry bude potrebná dlhšia doba, ale výsledok bude tiež priaznivý. V tomto prípade nie je nutné odstrániť žlté listy petúnie. Môžu obnoviť farbu po dvoch až troch týždňoch.

záver

Petunia sadenice možno porovnať s rozmarným dieťaťom, ktorý potrebuje stálu pozornosť a starostlivosť. Aby nezomrela pred pristátím na otvorenom teréne, bude záhradník musieť neustále monitorovať jej stav a všimnúť si dokonca aj menšie zmeny. Koniec koncov, na zvládnutie akejkoľvek choroby je najľahšie v počiatočnom štádiu, a ešte lepšie to nechať vôbec.

Загрузка...