Kvety

Vysádzanie petúnie v otvorenom teréne

Chata - obľúbené miesto na dovolenku. Okrem pestovania zdravých zeleniny, ovocia a bobúľ, veľa letných obyvateľov s potešením vyzdobiť miesto s kvetinami. Rôzne tvary a farby vytvárajú jedinečný záhon alebo obrubník. Medzi populárne a dostupné farby sú petúnia.


Sú pestované s potešením tak na otvorenom priestranstve, ako aj na balkónoch, v hrncoch a hrncoch. Skvelý vzhľad ampelových alebo kaskádových odrôd, ktoré zdobia otvory okien a dverí, altány, terasy, všetky druhy oblúkov. Petunia je veľmi atraktívna záhradníčka dlhá doba kvitnutia. Ak poskytnete rastlinke správnu starostlivosť, svetlé kvety vás potešia v lete.

Petunia je považovaná za veľmi nenáročný kvet. Minimálna starostlivosť a starostlivosť je všetko, čo je potrebné pre pestovanie petúnie na otvorenom poli.

Často záhradníci vyrastajú zo semien petúnií, aby pestovali svoje obľúbené odrody v krajine. Koniec koncov, petúnia zo zakúpených sadeníc sa môžu líšiť od požadovaných parametrov.

Varovanie! Obdobie od výsevu po kvitnutie zvyčajne trvá od 2,5 do 3 mesiacov.

Týmto kritériom môžete určiť požadovaný dátum výsevu, takže sadenice sú pripravené na výsadbu v otvorenom teréne v požadovanom čase. Preto je veľmi dôležité určiť, kedy treba pestovať petúniu na otvorenom teréne. Samozrejme, je dobré použiť odporúčania kalendára lunárneho očkovania. Je to kompetentná a dôležitá asistentka kvetinárstva, ktorá uľahčuje časovo náročné. Je však potrebné vziať do úvahy klimatické vlastnosti regiónu, v ktorom budete pestovať petúniu. V závislosti od tohto indikátora sa doba pristátia líši. Predpokladom je:

 • teplota otepľovania pôdy;
 • dôveru, že nebudú žiadne mrazy vratnej jari.

V moderných katalógoch kvetov existujú odrody petúnie, ktoré dobre znášajú mráz. Ale ak ste získali zvyčajné - nestojí za to riziko.

Tip! Existuje možnosť chrániť sadenice z nízkych teplôt - kryt s filmom.

Vypočítajte dátumy vykládky

Ak chcete správne určiť čas pristátia petúnie v otvorenom teréne, potrebujete vedieť čas:

 • výsev semien na sadenie;
 • Strieľať semená;
 • vývoj a rast sadeníc;
 • pripravenosť sadeníc petúnie na transplantáciu pod otvorenou oblohou.

Okrem toho budete potrebovať vedomosti o zložení pôdy pre sadenice, prípravu semien a náležitú starostlivosť o kŕmené sadenice. Skúsení záhradníci sa odvážne zaoberajú úlohou, ale pre začiatočníkov náš článok bude dobrou pomôckou.

Začnime s fázou výsevu semien na sadenice, na pestovanie petúnie v otvorenom teréne. Najprv vyberte vendingovú odrodu. Petunia sa vyznačuje nielen farbou kvetenstva, ale aj tvarom stonky. Môže to byť plazivé alebo vzpriamené. Vyberte si druh petúnií, ktorý vám vyhovuje vo všetkých ohľadoch. Výsev je predpísaný na jar v druhej polovici februára - začiatkom marca. Ak petúniu vysievate v týchto termínoch, potom bude pripravená na vylodenie na otvorenom teréne v druhej polovici mája. Kvet bude pokračovať od júna do polovice októbra.

Čo potrebujete variť:

 • semená obľúbenej odrody;
 • zmes pôdy pre sadenice;
 • kontajnery s vekom alebo pristávacou kapacitou;
 • malá lopatka a pinzeta;
 • striekacia pištoľ;
 • voda;
 • dobrá optimistická nálada (najdôležitejší nástroj záhradníka).

Vykonáme výsev petúnie na sadenice

Začali sme pestovať semená petúnie na pestovanie v otvorenom teréne. Najskôr pripravte pôdu pre semenáče petúnie. Pôdna zmes by mala byť:

 • vyčerpaný;
 • výživné;
 • neutrálny.

Petunia dobre reaguje na zmes rašeliny, riečneho piesku, pôdy a kvalitatívne zhnitého humusu. Ak dávate prednosť kúpenej pôde, vynikajúcou možnosťou by bola zmes na pestovanie fialiek. Zloženie zložiek živín a minerálov je najvhodnejší pre petúnie.

Ako nádoby na výsev kontajnerov s vekom sú vhodné. Hrajú úlohu pokrytia materiálu v prvých dňoch po zasiatí a vytvárajú optimálne parametre teploty a vlhkosti pre semená. Ak to nie je možné, zoberte si akékoľvek výsadbové kapacity - hrnce, pásky, škatule. V spodnej časti vytvárame dieru na prevzdušnenie pôdy a odtok nadmernej vlhkosti, aby nedochádzalo k vytváraniu stagnujúcej vody. Zalievanie semien bude skôr viesť k rozpadu ako k pozitívnym výsledkom.

Druhou výhodou tohto otvoru bude možnosť pohodlného zavlažovania sadeníc. Kontajner je umiestnený v umývadle s vodou a zem je rýchlo absorbovaná vlhkosťou. Inak záhradníci musia v prvých dňoch naplniť sadenice petúnie pipetou, ktorá nie je príliš vhodná.

Tara bola pripravená, choďte na semená. Skúseným záhradníkom sa odporúča, aby si zakúpili osivo na otvorenom teréne so značkou. Vykazujú vynikajúce odrodové vlastnosti a majú dobrú vytrvalosť. Semená Petunia sú veľmi malé, musíte byť veľmi opatrní pri ich výseve do zeme. Okrem toho sa nelíšia výborná klíčivosť. Záhradkári ich miešajú s riečnym pieskom, aby sajú viac vhodnejšie.

 1. Plníme nádoby s pôdou a trochu ju rozdrvíme. Nebuďte príliš horliví - korene budú potrebovať veľa síl na prelomenie hustej kôry. Zároveň sa uistite, že nie sú žiadne hrudky. Takéto opatrenia sú nevyhnutné. V opačnom prípade sa semená spadnú do otvoru alebo pod zem a potom sa sadenica nebude fungovať.
 2. Pôdu navlhčite sprejovou fľašou.
 3. S pinzetami sme semená rozložili na povrch zeme, mierne zatlačili. Ak ich zmiešate s pieskom, potom len zasiať. Môžete zasiať rôzne odrody v tej istej nádobe. V tomto prípade nezabudnite podpísať plodiny.
 4. Znovu očistite semená petúnie a zakryte plodiny viečkom (v prípade nádoby), sklom alebo filmom (v bežnej nádobe).
 5. Označte dátum zakladania na kontajneroch.
 6. Nádobu na osivo namontujeme nad vykurovaciu batériu, ktorá ju predtým zakryla. Optimálna teplota vzduchu pre semená počas tohto obdobia je + 24 ° C.

Postarajte sa o sadenice doma

S prísnym dodržiavaním technológie výsevu možno prvé výhonky vidieť už piaty deň. Vyskytujú sa trhliny škrupiny a malé klíčky. Až do vzniku výhonov sa lepšie ukryje, aby sa neodstránilo. A potom môžete začať vysielať sadenice dvakrát denne.

Je to dôležité! Sledujte pozorne výhonky rôznych odrôd petúnie. Môžu sa líšiť v časovaní a vzduchu v tomto prípade, začať, keď všetky sadenice budú pripravené na to.

Nasledujúca starostlivosť podľa pravidiel je:

 • pravidelné vysielanie;
 • zabezpečenie úplného svetla počas prvých troch dní (24 hodín);
 • odstránenie kondenzátu z veka kontajnera, skla alebo krycej fólie (dbajte na to, aby sa sadenice nepoškodili "čiernym ramenom");
 • zalievanie pomocou ponorných výsadbových kontajnerov vo vode.

Keď sa objavia prvé 2-3 listy, príde čas na vyzdvihnutie sadeníc petúnie určených na výsadbu v otvorenom teréne. Každá kvetinárka rozhoduje o potrebe zberu. Niektoré zo situácie, len riedenie výhonky. Ale v prípade elitných odrôd alebo v prípade nedostatku semien je potrebný výber. S jeho pomocou sa posilňuje koreňový systém, rastliny sú kompaktné. Petunia ponorte do samostatnej nádoby. Ak chcete operáciu vykonať čo najhospodárnejšie, vezmite nádoby na vajcia. Dbajte na to, aby ste vytvorili otvor pre odtok vlhkosti. Toto platí pre všetky kontajnery.

Naplňujeme ich pôdy, navlhčujeme, vytvárame dierky a starostlivo prenášame sadenice na nové miesto pobytu.

Je nevyhnutné zaobchádzať so sadenicami počas tohto obdobia pomocou jednoduchých opatrení.

 1. Teplota okolia - od 16 do 18 stupňov nad nulou.
 2. Zavlažovanie iba ako pôda suší a v panvici.
 3. Vytvrdzovanie a vetranie.
 4. Otočením nádoby okolo osi tak, aby sadenice rástli rovnomerne.

Mnohí záhradníci si znova vyberajú rastliny s väčším množstvom potravy a priestoru a vytvárajú podmienky pre rozvoj silného koreňového systému. Počas tohto obdobia sa sadenice kŕmia komplexnými hnojivami pre kvetinové sadenice podľa pokynov.

Pristátie záhradné krásy v krajine

Táto fáza nie je ťažké realizovať. Spočiatku sa pôda vo vybranej oblasti oplodňuje. Petunia požaduje plodnosť pôdy. Čím viac živín obsahuje, tým bujnejšie a dlhšie kvitnutie bude pokračovať.

Pôda v kvetinovej záhrade je vykopaná a uvoľnená. Potom urobte humus alebo rašelinu. Kyslá pôda bude vyžadovať pridanie vápna na zabezpečenie neutrality pôdy. Skvelým prírastkom by bol popol z dreva - na kbelíku s popolníkom.

Plán na výsadbu v otvorenom teréne je diktovaný zvolenou odrodou. Pri veľkých kvetenstvách v dospelých rastlinách by mali byť sadenice vysadené vo vzdialenosti najmenej 25 cm od seba. Menšie kvety vám umožnia pestovať sadenice v rozmedzí 15-20 cm Ako sa vysádzanie sadeníc petúnie uskutočňuje na otvorenom teréne?

 1. Na grafe vyznačte miesto otvoru. To sa vykonáva v závislosti od zvoleného projektu pristátia. Ak plánujete pravidelné postele alebo kvetinovú záhradu, môžete použiť šnúru alebo kolíky. Pre zložitejšie usporiadanie urobte schematický plán, ktorý potom prenesiete do otvoreného priestoru.
 2. Sadenice petúnie sa dostanú veľmi opatrne z vykladacích tankov. Treba dbať na to, aby korene neboli poškodené pri transplantácii do otvorenej zeme. Aby sa zabránilo poškodeniu koreňov, sadenice sú predzodené.
 3. Sadenice Petunia sa okamžite prenesú do pripravených vrtov a pochovajú. Snažte sa túto udalosť usporiadať večer alebo za oblačného počasia. Aktívne slnko môže vyschnúť jemný koreňový systém kvety a sadenice nebudú dobre zakorenené. Preto je potrebné zaistiť petúniu za podmienok, ktoré sú vhodné pre stromčeky.
Je to dôležité! Uistite sa, že zemnica nie je úplne rozpadnutá.

V opačnom prípade buďte veľmi opatrní pri výsadbe otvoreného koreňového systému v otvore.

Pri výsadbe v kontajneroch, hrncoch alebo hrncoch môže byť vzdialenosť medzi petúniami znížená. Pozemok okolo vysadenej rastliny je napojený a mulčovaný. Je dobré použiť pre tieto účely humus alebo rašelinu.

Starostlivosť po výsadbe petunie na otvorenom teréne bude nasledovná:

 1. Postrek. V horúcich mesiacoch, dvakrát denne. To dosiahne svieže kvitnutie.
 2. Časté, ale mierne zavlažovanie. Je dôležité, aby sa petúniala pod koreň, aby nedošlo k poškodeniu citlivých okvetných lístkov kvapkami vody. Počas obdobia dažďov sú hrnce a hrnce pod krytom alebo jednoducho pokryté.
 3. Kŕmenie. Pravidelnosť sa pozoruje raz týždenne, ale striedavo sa vyskytuje koreň a list. Petunia na otvorenom poli vďačne reaguje na organické látky a zlúčeniny draslíka. Jedlo pokračuje až do konca kvitnutia.
 4. Spracovanie stimulujúcich zlúčenín za nepriaznivých poveternostných podmienok na zlepšenie rastu a rozkvetu petúnie v otvorenom teréne. Vhodné "Zirkón" alebo "Appin-Extra".
Je to dôležité! Ampelové odrody petúnie musia byť chránené pred vetrom. Pokúste sa ich umiestniť na miesta chránené pred nárazmi vetra.

Považovali sme za rassadny spôsob pestovania petúnie.

Ale mnohí záhradníci okamžite zasiať semená petúnie na otvorenom teréne a dosiahnuť vynikajúce kvitnutie svojich miláčikov.

Tento postup sa uskutočňuje koncom mája. Pôda je hnojená vopred, vykopaná a uvoľnená. Semená nie sú pochované! Plumy petúnie v otvorenom teréne a v transplantačných kontajneroch by nemali byť rozdrvené zeminou a kategoricky utláčané. Petunia kvitne, zasieva hneď na otvorenom teréne pár týždňov neskôr. Koncom júna budú kvetinové záhony slávnostné.

Je to dôležité! Ak chcete predĺžiť kvitnúci čas a urobiť výsadbu bujnejšie, nezabudnite odstrániť vyblednuté kvety a vyblednuté vetvy v čase.

Mnoho záhradníkov poznamenáva, že nové rastliny rastú na základe minuloročnej výsadby petúnie. K tomu dochádza v oblastiach, ktoré nie sú starostlivo vykopané. Tiež dokazuje, že je celkom možné pestovať petúniu na otvorenom poli, dokonca aj s minimálnymi skúsenosťami a znalosťami.