Záhradníctvo

Vzdialenosť medzi radmi pri výsadbe zemiakov

Zemiaky - trvalý zástupca plodín, ktoré záhradníci vytvoria zoznam ročných výsadieb. Jednou z otázok, ktoré sa týkajú pestovateľov zemiakov, je hĺbka výsadby zemiakov.


Koniec koncov, tento parameter je veľmi dôležitý. Mnohí záhradníci považujú za dobrú ochranu hľúz pred mrazom. Ale ako hĺbka ovplyvňuje klíčivosť a výnosy zemiakov? Musím zobrať do úvahy zloženie pôdy? Ako pestovať zemiaky, berúc do úvahy všetky nuansy? Zodpovedajú odrodové charakteristiky hĺbky hľuzy? Všetky tieto otázky sú veľmi dôležité, najmä pre začínajúcich pestovateľov zemiakov.

V našom článku sa pokúsime zdôrazniť vyššie uvedené témy.

Čo je dôležité brať do úvahy pri výsadbe zemiakov

Samozrejme, zloženie pôdy a regiónu, v ktorom sa plodina pestuje. Zemiaky sú vysadené od konca marca do mája v závislosti od klimatických podmienok. Na juhu oblasti sa začína pristátie. V severných oblastiach by mal začať pracovať v máji.

Hĺbka výsadby hľúz

Hĺbka výsadby zemiakov je dôležitým faktorom, na ktorom závisia mnohé ukazovatele rastu rastlín:

 • či bude dostatok vlhkosti;
 • existuje dostatok tepla na rozvoj;
 • či je možné zabezpečiť prevzdušnenie pôdy.

Hĺbka výsadby sa určuje v závislosti od typu pôdy a veľkosti osiva. Malé hľuzy by nemali byť hlboko utesnené.

Oddeľte hlboké, stredné a plytké hĺbky výsadby zemiakov.

 1. Hlboké. Takáto výsadba sa považuje za takú, že hľuzy sa umiestnia do zeme na 10 cm alebo viac. V dôsledku toho sú rastliny dobre tvarované, ale zber bude ťažšie. Preto je vhodný pre piesčité a suché plochy. Používa sa aj v rastúcich technológiách bez hlučných kríkov.
 2. Priemer. Pri tomto type výsadby sú hľuzy pochované 5-10 cm. Je dobré, aby odolali takému parametru na hlbinách a ťažkých pôdach.
 3. Fine. Parametre očkovania - od 5 do 7 cm. Odporúčané pre hlinené pôdy a malé semená.
Je to dôležité! Zabezpečte rovnakú hĺbku výsadby zemiakov v celej oblasti.

Existuje ďalšia zaujímavá technológia výsadby, v ktorej sú hľuzy umiestnené na vrchu uvoľnenej pôdy a pokryté mulčovaním zhora. Najlepšie možnosti sú pre prístrešie:

 • zhnité piliny s pieskom;
 • zmes humusu a slamy;
 • kompost;
 • rašelina.

Na zlepšenie výživy zemiakov sa do mulčovania pridávajú minerálne zložky (hnojivá). Zvlášť dobré používať túto metódu na hlinených pôdach. Kvôli ochrane hľúz pred ožiarením sa mulč je opäť naplnený výškou rastliny približne 25 cm.

Pri výbere hĺbky, do ktorej budú zemiaky zasadené, je potrebné zohľadniť teplotu zahrievania zeme. Na začiatku jari, keď nie je dostatočne zahriate, sa výsadba robí do hĺbky nie väčšej ako 5-6 cm. Ak sú dátumy pestovania prísne dodržané, hľuzy sú pochované 6-8 cm do zeme. A ak ste mierne posunuli toto obdobie k neskoršiemu času, potom je krajina už dosť teplá a suchá, je dobre vetraná, takže hĺbka 10 cm bude najvhodnejšia. Na piesočnatých pôdach môže byť tento indikátor bezpečne zvýšený na 12 cm.

Na základe vyššie uvedeného môžete určiť nábeh, pokiaľ ide o hĺbku výsadby zemiakov od 5 cm do 12 cm. Predovšetkým nezabudnite zachovať rovnakú hĺbku hľúz v celej oblasti pridelené na zemiaky.

Pomer veľkosti hľúz a hĺbky výsadby možno tiež určiť:

 1. Neštandardné a malé majú malú zásobu síl, a preto pristávajú v hĺbke nie menšej ako 6 cm a nie viac ako 12 cm. Pri výsadbe zemiakov v hrebeňoch je minimálna hĺbka 8-9 cm.
 2. Veľké zemiaky sú dodávané s dostatočným množstvom živín. Preto sa vyvíjajú rýchlejšie a dokážu ľahko prekonať hĺbku výsadby od 10 do 12 cm. Pre holandské odrody sú povolené hĺbky výsadby vo výške 20 cm, ale miestne odrody nie sú pripravené na takéto zaťaženie.
 3. V prípade výsadby zemiakov v častiach, uistite sa, že zabezpečiť, aby v každom segmente boli výhonky. Táto technológia vyžaduje prehĺbenie iba malej hĺbky, aby sa zabránilo hnilobe materiálu.

Ako pestovať osivo

Čo myslíš pravdu? Tento pojem zahŕňa nielen termín a hĺbku, ale aj plán výsadby zemiakov. Existuje niekoľko druhov, ktoré pestovatelia zemiakov úspešne využívajú. Zároveň sa udržiava hustota výsadby v závislosti od zloženia pôdy.

 1. Hrubé zemiaky sú vysadené v skorých odrodách a na úrodných pôdach. Táto možnosť je vhodná pre malé alebo nakrájané zemiaky.
 2. Nízky oplodnené a chudobné pôdy si vyžadujú vzácnejšie výsadbu zemiakov. Táto schéma sa používa pre veľké hľuzy.

Je veľmi dôležité, akú vzdialenosť medzi radmi pri pestovaní zemiakov bude zachovaná.

Základné možnosti pristátia

Na hrebeň

Bežná metóda z dávnych čias. Umiestnenie hľúz 70x30. Pri tejto metóde je vybraná časť miesta vykopaná, vyznačujú sa hladkými drážkami pomocou šnúry a položia sa s hĺbkou 5 - 10 cm. Do brady sa pridáva Humus (0,5 lopatiek) a popol z dreva (1 polievková lyžica). Dávka sa opakuje každých 30 cm brázdy. Položte zemiaky na vrch a usnite so zemou. Lepšie to urobiť z dvoch strán získať hrebeň v tvare písmena "M". Výška hrebeňa 9-10 cm, šírka - asi 22 cm.

Pri tejto variante sa vyžaduje jednorazové usmrtenie zemiakov počas rastu pri súčasnom plieni buriny. Konečná výška hrebeňa je 30 cm, chráni zemiaky pred vyschnutím počas sucha a z hromadenia vlhkosti počas dažďov.

Výhody technológie:

 • skoré pristátie je možné;
 • dobré zahrievanie hrebeňa pod slnkom;
 • rýchle tempo rozvoja kultúry;
 • vytvorenie silných a zdravých kríkov;
 • jednoduchosť zberu;
 • zvýšenie výnosu o 20%.

Pod lopatou

Najbežnejšia a najjednoduchšia metóda výsadby zemiakov.

Hĺbka brázd, ktoré sú vytvorené na zemi, je 5 cm, usporiadanie radov je vzdialené aspoň 70 cm a vzdialenosť medzi hľuzami je 30 cm, ale pozrite sa na počet klíčok. Čím viac z nich, tým dlhšia je vzdialenosť medzi hľuzami.

Je to dôležité! Táto metóda vyžaduje presné načasovanie pristátia.

Bude to optimálne na pestovanie zemiakov, keď teplota dosiahne 8 ° C na povrchu pôdy, potom si môžete byť istý, že v hĺbke 30 cm sa úplne rozmrazil. Ak preskočíte toto obdobie, potom vlhkosť užitočná pre zemiaky zmizne a zber sa výrazne zníži. Je potrebné poznamenať nevýhodu metódy - závislosť stavu hľúz od poveternostných podmienok. Zahusťovanie zemiakov je možné aj v tak malej hĺbke. To ohrozuje smrťou koreňov na začiatku sezóny a poklesom kvality skladovania po zbere. A počas obdobia rastu rastliny sú náchylné na fusárium (s teplom a vlhkosťou) a rhizoctonia (chladný koniec leta).

V zákopoch

Dobre zasadené zemiaky touto metódou v suchom regióne.

Dráhy sú pripravené na jeseň, kopať ich do hĺbky 25-30 cm a naplniť ich organickou hmotou. Použite zmes:

 • hnoj;
 • kompost;
 • popol;
 • vlhké seno.

Medzi výkopmi je udržiavaná vzdialenosť 70 cm. Na jar bude hĺbka výkopu 5 cm po zrážkach humusu. Zemiakové hľuzy sú umiestnené vo výkopoch vo vzdialenosti 30 cm od seba, posypané pôdou. Dodatočná výživa pri výsadbe v zákopu nevyžaduje zemiaky. Bolo vyrobené na jeseň v dostatočnom množstve. Okrem toho organická látka poskytuje zahriatie hľúz. Žľaby posypte trochu zeminy a pridajte vrstvu mulča na udržanie vlhkosti. Hrúbka mulčovacej vrstvy sa udržiava maximálne 6 cm. Keď rastú kosti, môže sa nalievať. Nevýhodou tejto metódy je:

 1. Zahusťovanie zemiakov v období silných zrážok. Aby ste tomu zabránili, v oblastiach s vysokou vlhkosťou pozdĺž okraja hrebeňov položte drážky, ktoré zabezpečia tok vody. Hĺbka týchto drážok je od 10 do 15 cm.
 2. Vstup práce. Vyťahovanie vyžaduje značné úsilie a veľké množstvo kompostu a mulča.

Na organické látky v kontajneri

Pri tejto metóde musíte vytvoriť stacionárne hrebeňové kontajnery. Výška budovy je asi 30 cm a šírka je 1 meter. Umiestnenie v dĺžke musí byť pozorované od severu k juhu. Steny kontajnera sa rozprestierajú z guľatiny, tehál, bridlice, dosiek. Medzi kontajnery vydržia priechody od 50 do 90 cm, ktoré musia byť mulčované (piesok, piliny). Kapacita naplnenia organickými látkami:

 • spodná vrstva - zvyšky rastlín;
 • ďalším je hnoj alebo kompost;
 • z vrcholov.

Počet radov zemiakov v jednej nádobe nie je väčší ako dva. Hľuzy sú vysadené postupne s intervalom 30 cm Výhody:

 1. Rastliny získajú dostatok svetla. Každý riadok sa nachádza na okraji kontajnera. To vedie k zvýšeným výnosom.
 2. Dekoratívne pristátia.
 3. Trvanie prevádzky hrebeňov. Po zbere zemiakov sa kontajner naočkuje siderátom a naplní sa organickou hmotou pred zimou.
 4. Bezpečnosť živín. Sú chránené stenami kontajnera pred lúhovaním.
 5. Ergonómia a estetika. Starostlivosť o hrebene je jednoduchá a pohodlná. Znečistenie a kopanie sa nevyžaduje. Dosť uvoľnenie. Rastliny nie sú choré a po vyčistení hľúz sú veľmi čisté, dobre udržiavané.
 6. Možnosť skorého pristátia.

záver

Mnoho záhradníkov si vyberá výsadbu zemiakov pre netkané materiály, sudy a iné mimoriadne metódy. V každom prípade musíte dodržiavať odporúčanú hĺbku výsadby v závislosti od odrody zemiakov, zloženia pôdy a klimatických podmienok.

Úroda určite odôvodňuje všetko úsilie.